Psy miniaturki

Psy miniaturki
Psy miniaturki

Psy miniaturki – jak szkolić i wychowywać?

Psy miniaturki cieszą się niezmierną popularnością wśród Polaków od kilku lat. Pomimo niewielkich rozmiarów piesków należy pamiętać, że wymagają one takiej samej troski, jak ich więksi przyjaciele. Jakie problemy mogą się pojawić w przypadku psów miniaturowych? Jak powinny być karmione i czy można je wyszkolić?

Psy miniaturki – najpopularniejsze rasy

Miniaturowe spaniele cavalier king charles pochodzą od spanieli myśliwskich. Jest to rasa bardzo czułych i uroczych piesków, które stanowią doskonałe towarzystwo dla człowieka. Należą one raczej do uległych zwierzaków. Wymagają regularnej pielęgnacji. Niestety wiele psów tej rasy cierpi z powodów kardiologicznych. Shih tzu to miniaturowe pieski, które zamiast sierści posiadają włosy. Najczęściej wybierane są jako rasa kanapowa, gdyż uwielbiają przytulanie i pieszczoty. Nie są to pieski zbyt aktywne, dlatego należy dbać o ich zrównoważoną dietę. Miniatura szpica pomeranian ma bardzo dużo energii. Szpice są bardzo towarzyskie i ruchliwe, dlatego trzeba poświęcić im czas na zabawę i spacery. Należą do psów, które mają swój charakter, dlatego należy poświęcić im czas na wychowanie i trening. Do najmniejszych piesków należą chihuahua. Pochodzą one z Meksyku, są inteligentne, a do tego również odważne. Pomimo niewielkich rozmiarów należy traktować je poważnie. Wymagają one szkolenia i dużej aktywności. Z Chin pochodzą pekińczyki, które mają dość mocny charakter. Jeśli nie zostanie im poświęcona odpowiednia ilość czasu, to mogą szybko wejść właścicielowi na głowę. Należy je od małego szkolić i uczyć zasad. Dobrymi towarzyszami człowieka są maltańczyki, które nie lubią samotności. Nie mają dużo energii, ale lubią zabawę i wymagają dużej czułości. Energiczne i bardzo inteligentne pudle miniaturowe cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli małych piesków. Są grzeczne i umiarkowanie ruchliwe. Wśród miniaturowych psów można znaleźć także bulteriery miniaturowe, które na pewno nie należą do psów kanapowych, ale szybko można je wyszkolić. Są również ratlerki, czyli pinczery miniaturowe, które dość głośno szczekają, gdy chcą okazać swoją radość. Mają zadziorne charaktery, są uparte i bardzo energiczne. Ostatnią bardzo popularną rasą miniaturowych piesków są yorkshire terriery. Potrzebują one dużo ruchu i bardzo często budzi się w nich instynkt myśliwski. Czasami mogą niszczyć domowe przedmioty, dlatego warto zacząć szkolenie ich już w młodym wieku.

Psy miniaturki – problemy behawioralne

Psy miniaturki to nie są zabawki, o czym bardzo często zapominają właściciele tych uroczych czworonogów. Wiele ras wymaga odpowiedniego szkolenia, które powinno być rozpoczęte już w wielu szczenięcym. Często zdarza się tak, że uroczy malutki piesek w pewnym momencie zaczyna głośno ujadać lub nawet potrafi rzucić się na nogawkę przechodnia, a właściciel nie wie, co się stało. Zdarza się tak, że właściciel karmi pieska najwspanialszą karmą, pupil jest noszony na rękach i śpi w łóżku i nagle milutki piesek zmienia się nie do poznania. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim analizując całą sytuację, można zauważyć, że pies chce coś powiedzieć przez to zachowanie. Problemy behawioralne mogą pojawić się z różnych przyczyn. Jednym z częściej pojawiających się problemów jest nagłe ciągnięcie do innych psów, któremu towarzyszy bardzo głośne szczekanie. Do takich sytuacji dochodzi w momencie, w którym właściciel od samego początku odseparowywał swojego pupila od innych psów przed strachem, że większa rasa może zrobić mu krzywdę. Drugą często spotykaną sytuacją jest nagłe warczenie i pokazywanie zębów na inne osoby, które chcą pogłaskać pieska lub po prostu podejść do niego bliżej. Zdarza się tak w przypadkach, gdy opiekunowie przy każdej możliwej okazji pozwalają na podejście i pogłaskanie zwierzaka nawet w sytuacji, gdy nie ma on na to ochoty. Często małe pieski z biegiem czasu nabywają lęków przed małymi dziećmi, które podchodzą i przez przypadek szarpią je. Dzieci są zbyt małe, aby zrozumieć, że trzeba psa pogłaskać bardzo delikatnie. Trzecim dość poważnym problemem jest szczekanie. Bardzo często się słyszy, że mały pies dużo szczeka. Jednak najczęściej szczekanie ma na celu wyrażenie i pokazanie właścicielowi czegoś. Często piesek w ten sposób rozładowuje napięcie, a czasami chce on zwrócić na siebie uwagę.

Jak szkolić i wychowywać psy miniaturki?

Bez względu na wielkość pieska musi być on dobrze wychowany i wyszkolony. Wiadomo, że szkolenie związane jest z nagradzaniem jakiegoś zachowania. W przypadku miniaturek problemem może być mniejszy żołądek, który przyjmie mniej smakołyków. Dlatego jako nagrodę należy wybierać karmę, która łatwo dzieli się na niewielkie kawałki i jest naprawdę smakowita. Szkolenie czasami może być trudne, gdyż wiele ras negatywnie reaguje na współpracę z ludźmi i zamyka się w sobie. Każdy ruch powinien odbywać się od psa. W przypadku chęci noszenia pieska na rękach należy przed podniesieniem wypowiedzieć ostrzeżenie. Może to być na przykład „do góry”. Wówczas psiak będzie spokojniejszy, gdyż zrozumie, że za chwilę straci grunt pod łapami. Pieska można nauczyć aportowania. Jest to świetna zabawa, a przy tym pupil ma dużo ruchu. Do nauki najlepiej użyć dwóch takich samych piłek, które są wymieniane między opiekunem a pieskiem. Niestety ciężko jest znaleźć zabawki tego typu dla miniaturowych piesków, ale można z łatwością przygotować taką zabawkę w domu. Wychowanie psa powinno rozpocząć się od oduczania brudzenia w mieszkaniu. Często opiekunowie pozwalają psu załatwiać się do kuwety, dzięki temu zwierzak wie, że swoje potrzeby może załatwiać zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu. Szkolenie i wychowywanie miniaturowych psów przebiegają na takich samych zasadach, jak w przypadku dużych ras. Należy jednak uwzględnić fakt, iż małe pieski często czują się, jakby żyły w krainie olbrzymów. Dlatego podczas szkolenia warto ustawić psa na stole, wówczas człowiek nie wydaje się już tak wysoki i niedostępny. Po pewnym czasie, gdy pupil poczuje się bezpieczny, to oczywiście treningi mogą odbywać się już na ziemi. Należy pamiętać, że są to niezwykle delikatne stworzenia, dlatego nie wolno ich szarpać czy ciągnąć. Z racji tego, że są to niewielkie zwierzaki, to muszą być one nauczone chodzenia przy nodze. Na początku nauki należy nagradzać bardzo często pupila, aby wiedział, że właśnie tak powinni oni chodzić zawsze razem. Wielu opiekunów miniaturowych psów narzeka na bóle w kręgosłupie. Aby ich uniknąć, najlepiej szkolić malucha na klęczkach.

Jak karmić psy miniaturki?

Zbilansowana dieta w przypadku małych piesków jest niezwykle istotna. Większość karm przeznaczonych dla ras miniaturowych ma wyższą koncentrację składników odżywczych. Małe psy spożywają znacznie mniej pokarmu niż ich więksi przyjaciele, dlatego w porcji muszą znaleźć się niezbędne mikroelementy i witaminy, które zapewnią dobre zdrowie. Zalecane jest dzienne spożycie maksymalnie połowy filiżanki suchej karmy. W przypadku mokrego pokarmu jest to ilość odpowiadająca 3 saszetkom. Opiekunowie muszą się przygotować na to, że miesięcznie ich pupil ważący 5 kilogramów zje opakowanie karmy o pojemności 3 kilogramów. Dlatego najlepiej kupować małe opakowania, aby jedzenie było cały czas świeże. Najczęściej suche karmy powinny być spożyte w okresie maksymalnie miesiąca od ich otwarcia. Pieski powinny być karmione około 5 razy dziennie. Oczywiście jedzenie to także przekąski, które nie powinny przekraczać dziennej dawko o objętości łyżki stołowej. Smakołyki powinny być przeznaczone dla psów miniaturowych, gdyż zawierają one odpowiednio mniej kalorii w porównaniu do przekąsek wyprodukowanych dla dużych piesków. Małe psy należą do długowiecznych ras, dlatego odpowiednio dobrana dieta zapewni im zdrowie do końca ich życia. Dobra karma, która zapewnia dostarczenie do organizmu niezbędnych witamin i mikroelementów, sprawi, że piesek nie będzie chorował i będzie miał energię i siłę do zabawy. Oczywiście bardzo łatwo można go przekarmić, a otyłość u czworonogów długo się leczy i zwalcza, dlatego nie wolno przekraczać zalecanej dziennej dawki pokarmu.

Spacery i zabawa z psem miniaturowym

Wiele miniaturowych ras wymaga dużej aktywności. Dlatego wybierając pieska, trzeba dostosować się do jego potrzeb. Jeśli większość dnia opiekun spędza w pracy poza domem, to lepiej zdecydować się na rasę kanapowca. Aktywne osoby mogą wybrać pieski, które lubią zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Przede wszystkim wspólna aktywność poprawia relacje między pupilem, a jego opiekunem. Piesek ma lepszą formę i dobrą kondycję. Dobrym sposobem na spędzanie czasu ze zwierzakiem jest nauczenie go paru sztuczek. Mogą to być proste sztuczki, takie jak obrót wokół własnej osi czy wchodzenie na przedmioty. Jeśli pies szybko i bez problemu radzi sobie z takimi zadaniami, to można rozpocząć trudniejsze ćwiczenia, które rozwiną umiejętności motoryczne psa. Regularne treningi przekładają się na relacje w życiu codziennym. Pies jest posłuszny, a przy tym czuje się zaspokojony. Zbudowanie silnej więzi z pupilem przynosi wiele radości obojgu. Zabawa jest kluczową kwestią, aby piesek się wybiegał. Oczywiście może się ona odbywać w domu, ogrodzie lub podczas spaceru. Trzeba tylko pamiętać, żeby niewinna zabawa nie wyrządziła mu przypadkowo krzywdy, gdyż są to bardzo delikatne stworzenia. Podczas spacerów psy miniaturki muszą mieć możliwość kontaktu z innymi zwierzętami. Oczywiście nie oznacza to, że pieska można puścić w parku bez smyczy, żeby miał on dostęp do wszystkich innych psów znajdujących się w pobliżu. Nie każdy duży pies jest dobrze wychowany. Najlepiej na początku zapoznać dużego psa z miniaturowym przed siatkę, aby mogły się obwąchać. Jeśli zwierzaki wykażą zainteresowanie wspólną zabawą, to wówczas mogą się one spotkać bezpośrednio bez smyczy. Właściciele małych psów muszą mieć zawsze na uwadze, że zwierzaki o niewielkich gabarytach szybko mogą nabawić się urazu czy kontuzji. Dlatego nawet zabawa z zaprzyjaźnionym, ale dużym psem może nieść ze sobą ryzyko. Każdy kontakt z większym zwierzęciem musi być bacznie obserwowany. Istotna jest mowa ciała psiaka, którą każdy właściciel powinien znać i szybko reagować, gdy widoczne będą oznaki niezadowolenia czy bólu.