Hodowla Chihuahua krótkowłosy

Hodowla Chihuahua krótkowłosy
Chihuahua krótkowłosy

Chihuahua uznawane są za najmniejsze psy świata, choć ich nazwę zaczerpnięto od największego stanu Meksyku. Powodem być może był fakt, że w tym małym piesku zamknięty jest duch i usposobienie wielkiego, odważnego czworonoga. Chihuahua krótkowłosy wygląda jak maskotka, ale nie dajmy się zwieść – chihuahua to waleczny, odważny i bardzo oddany towarzysz człowieka.

Jak wybrać dobrą hodowlę psów tej rasy?

Zakup rasowego psa tylko z pozoru jest sprawą prostą. W sieci jest mnóstwo portali, na których można znaleźć ogłoszenia z ofertami sprzedaży szczeniaków rasy chihuahua krótkowłosy. Aby mieć pewność, że nie kupujemy psa z pseudohodowli należy sprawdzić hodowców.

Najlepiej zwrócić się do Polskiego Związku Kynologicznego z zapytaniem o daną hodowlę. Pytać można o wszystko – od podstawowego zagadnienia jakim jest figurowanie w rejestrze PZK, poprzez opnie o hodowcach aż do wystawowych osiągnięć psów pochodzących z rzeczonej hodowli.

Można także wybrać hodowców, którzy są sprawdzeni przez naszych bliskich czy znajomych.
Nie wszystkie psy mają rodziców medalistów i nie każdy kupuje psa, aby jeździć z nim na wystawy. Ważne jest, aby pies był zdrowy, co gwarantują uczciwi hodowcy.

Ile kosztuje szczeniak rasy chihuahua krótkowłosy?

Koszt zakupu szczeniaka rasy chihuahua zależy głównie od dwóch rzeczy:

  • Miejsca pochodzenia psa (hodowla),
  • Przodków psa.

Pochodzenie z renomowanej, znanej i uznanej hodowli oznacza wyższą cenę za szczeniaka. Podobnie jest, gdy wybrany szczeniak ma w rodowodzie przodków – medalistów wystaw krajowych i zagranicznych. Na zakup takiego pieska musimy przygotować nie mniej niż 10 tysięcy złotych.

Z mniej znanych, ale dobrych hodowli szczeniaka można kupić za około 6 tysięcy.

Ostrożnie należy podchodzić do ofert z ceną 500 – 1000 złotych. Tak niskich cen za rasowego chihuahua po prostu nie ma. Można więc się spodziewać, że będą to pieski bez rodowodu albo posiadające wady wrodzone.

Najlepsze hodowle Chihuahua krótkowłosy

Historia rasy chihuahua

Kynolodzy od ponad stu lat próbują ustalić pochodzenie rasy. Chihuahua jest na pewno potomkiem psa techichi – rasy hodowanej przez Tolteków, którzy zamieszkiwali terytorium Meksyku przed przybyciem Azteków.
Chihuahua jest prawdopodobnie mieszanką techichi i psów przywiezionych na dwór władców azteckich przez Chińczyków.

Azteckie księżniczki bardzo chętnie otaczały się małymi pieskami. Wierzono, że po śmierci człowieka psy były towarzyszami ludzkich dusz, które w zaświatach musiały przebyć dziewięć rzek. Odmiany o niebieskim umaszczeniu składano bogom w ofierze. Potwierdziły to znaleziska malutkich kosteczek podczas prowadzonych na ternie państwa Azteków wykopalisk. Rude pieski z kolei uważano za talizmany przynoszące szczęście.

Do połowy XIX wieku chihuahua była rasą znaną i hodowana jedynie w Meksyku. Gdy jednak ten kraj coraz częściej zaczęli odwiedzać turyści z USA, zainteresowanie małymi, zabawnymi pieskami znacznie wzrosło. Pierwsze profesjonalne opisy wzorca rasy oraz pierwsze związki hodowców rasy chihuahua zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki na przełomie wieków. Od roku 1904 rasę chihuahua regularnie prezentuje się na wystawach.

W Europie pierwsze psy chihuahua pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Najbardziej popularne stały się w Anglii. Jednak w XIX stuleciu zainteresowanie małymi pieskami chihuahua nie było wielkie. Dopiero w połowie XX wieku na Wyspach Brytyjskich zaczął się burzliwy rozwój rasy.

Współcześnie chihuahua jest rasą znaną i wysoko cenioną na całym świecie. W towarzystwie chihuahua pokazują się hollywoodzkie gwiazdy, celebryci oraz politycy,. Psy tej rasy są często bohaterami filmów.

Chihuahua krótkowłosy wzorzec rasy

Choć chihuahua krótkowłosy pochodzi z Meksyku, to psa o utrwalonych cechach genetycznych wyhodowali Amerykanie. Hodowcy amerykańscy stworzyli również wzorzec rasy.

StopWyraźnie zaznaczony, głęboki i szeroki.
CzaszkaWyraźnie zaokrąglona głowa w kształcie jabłka.
OczyDuże, okrągławe w kształcie, bardzo wyraziste, nie wyłupiaste, bardzo ciemne. Oczy jaśniejsze są dopuszczalne, ale niepożądane.
UszyDuże, stojące, rozwarte, szerokie u nasady, zwężają się stopniowo ku zaokrąglonym nieco końcom.
PoliczkiNieznacznie rozwinięte, bardzo suche.
WargiSuche, ściśle przylegające.
UzębienieZgryz nożycowy lub cęgowy.
KufaKrótka, z profilu prosta, szeroka u nasady.
NosDopuszczalny każdy kolor, umiarkowanie krótki, zadarty do góry.
KłąbLekko zaznaczony.
GrzbietKrótki i mocny.
LędźwieMocno umięśnione.

Szata i umaszczenie

W księgach hodowlanych umaszczenie psów rasy chihuahua wyklucza sierść marmurkową. Poza tym każdy kolor jest dopuszczalny. Najczęściej spotyka się umaszczenie płowe, brązowe, białe.

Szatę chihuahua krótkowłosego tworzy sierść zwarta, błyszcząca, ze średnio obfitym podszerstkiem. Na uszkach i pyszczku włos jest krótki. Na ogonie i szyi sierść dłuższa. Łałok (dłuższa sierść na podgardlu) niedopuszczalny.

Waga i wielkość psów

Wzorzec rasy chihuahua nie podaje wymiarów. Najważniejsze jest, aby zachować proporcje jak najbardziej zbliżające ciało psa do kwadratu.

Jeśli chodzi o wagę, to przepisy określają ją bardzo dokładnie. Przedstawiciel rasy chihuahua powinien ważyć od 1,5 kg do 3 kg. Akceptowane są także osobniki mieszczące się w przedziale 500 g – 1500 g. Za nierasowe uznawane są psy ważące mniej niż 0,5 kg lub więcej niż 3 kg.

Charakter psów rasy chihuahua

Psy chihuahua są niezwykle towarzyskie, wesołe, Lubią być w centrum zainteresowania. Jeśli opiekunowie przez zbyt długi, w mniemaniu czworonoga, czas nie interesują się nimi, to potrafią domagać się zainteresowania, pieszczot, zabawy.

To psy bardzo wrażliwe i czułe. Z właścicielem łączy ich mocna więź. Jeśli w domu jest więcej osób chihuahua sympatią obdarza wszystkich, ale całkowicie oddany jest jednej, wybranej osobie. Tak bardzo sobie zawłaszcza ulubieńca, że gotów jest w jego obronie zaatakować dużo większych od siebie czworonogów, dzieci ,a nawet dorosłych ludzi.

Chihuahua jest bardzo zazdrosny i ciężko znosi dzielenie poświęcanej mu uwagi i pieszczot z innymi zwierzętami. Jeśli osobnik przebywa w stadzie złożonym z psów, kotów czy innych zwierząt, to zawsze stara się wszystkie sobie podporządkować. Widok obrończych owczarków czy ogromnych dogów, którymi rządzi malutki chihuahua wcale nie należy do rzadkości.

Niestety władczy charakter, odwaga granicząca z brawurą często są przyczyną problemów chihuahua. Zaczepianie obcych, dużo większych psów niejednokrotnie kończy się dotkliwymi, czasem bardzo poważnymi obrażeniami. Rolą opiekuna chihuahua jest stałe monitorowanie sytuacji i ratowanie podopiecznego z opresji, w którą mimo nauczek wciąż się pakują.

Tolerancja innych zwierząt oraz dzieci

Mimo zabawnego wyglądu nie wolno chihuahua traktować jak maskotki. Kupowania szczeniaczków tej rasy na prezent dla dziecka jest błędem.

Chihuahua wymaga opiekuńczego, ale bardzo stanowczego traktowania. Rozpieszczony chihuahua będący w domu numerem jeden szybko staje się przywódcą stada, ale z tą funkcją zupełnie sobie w życiu nie radzi. Jako obrońca stada często kończy marnie, a jego jazgotliwe szczekanie i próby gryzienie stają się bardzo uciążliwe dla otoczenia.

Dobrze prowadzony pies może przebywać w domu z dziećmi i z innymi zwierzętami. Nie poleca się piesków chihuahua do rodzin z małymi dziećmi, które jeszcze nie rozumieją jak należy traktować zwierzęta. Ciąganie za łapki, dłubanie w oczku może skończyć się poważną kontuzją psa lub jego atakiem na dziecko.

Całkowita izolacja chihuahua od ludzi i zwierząt nie jest dla psa korzystna. Chihuahua są aktywne, wesołe i ruchliwe a nieuspołecznione bywają lękliwe i bardzo agresywne.

Czy chihuahua potrzebuje dużo ruchu?

Chihuahua są temperamentne, żywe, ruchliwe. Chętnie się bawią. Bardzo lubią spacery. Ze względu na krótkie łapki, które szybko się męczą czas trwania spaceru nie powinien przekraczać 20 – 25 minut.

Chihuahua jest aktywny, ale to nie typ wyczynowca. Nie biega za właścicielem uprawiającym jogging ani za jeżdżącym na rowerze. Można jednak zawsze ze sobą zabrać psa w specjalnym nosidle lub koszyku (torbie) na rower.

Żywiołowość bywa dla chihuahua zgubna. Podczas spaceru pies zainteresowany czymś lub kimś potrafi zerwać się i pobiec na oślep wprost pod koła mknącego po jezdni samochodu. Z tego powodu nie wolno piesków chihuahua wyprowadzać bez smyczy.

Ze względu na niewielką pojemność pęcherza moczowego pieski chihuahua muszą często wychodzić na spacer. Można nauczyć psa korzystania z kuwety, ale nie powinno się go pozbawiać spacerów, podczas których pies ma okazję węszyć i dać upust swojej nadmiernej ruchliwości. Z tego względu chihuahua nie są polecane dla osób starszych oraz wszystkich innych z problemami ograniczającymi funkcjonowanie układu ruchu.

Czy psy chihuahua dużo szczekają?

Szczekanie to sposób komunikowania się psa z otoczeniem. Chihuahua krótkowłosy wykorzystuje ten kanał komunikacyjny bardzo często. To pies z dużym temperamentem, który szczekaniem informuje o rzeczach dobrych i złych.

Chihuahua jest czujnym stróżem, który podniesie alarm z powodu nieznanego dźwięku, zanim ten dźwięk dotrze do domowników. Jeśli chihuahua przebywa na balkonie to możemy być pewni, że nie będzie spokojnie przyglądał się otoczeniu, ale głośnym szczekaniem poinformuje nas o każdym przechodniu, rowerzyście, psie, kocie, ptaku – praktycznie o wszystkim, co się rusza. Takie zachowanie psa może być dość uciążliwe, szczególnie dla sąsiadów mieszkających w tym samym bloku.

Pielęgnacja psa

Pielęgnacja psa rasy chihuahua krótkowłosy nie jest skomplikowana. Właściciel powinien zadbać przede wszystkim o sierść. Krótkowłosego psa należy szczotkować raz w tygodniu. Wiosną i jesienią, gdy pies zmienia sierść można szczotkować psa codziennie.

Kąpiel z użyciem dobrej jakości szamponów i odżywek kilka razy w roku. Do kąpieli psów z białym umaszczeniem używa się szamponów wybielających, które usuwają zażółcenia i plamy.

Pielęgnacji wymagają uszy i pazury. Uszy należy czyścić, pazury przycinać. Jeśli nie potrafimy samodzielnie wykonywać tych czynności, wówczas należy skorzystać z usług salonów groomerskich.

Pieskom należy także przemywać oczy. Ciemne ślady po łzach można likwidować za pomocą specjalnego płynu.

Co kilka tygodni należy sprawdzać stan gruczołów okołoodbytowych. W razie potrzeby konieczne jest ich oczyszczanie.

Dopełnieniem czynności pielęgnacyjnych jest dbałość o uzębienie psa. Codziennie należy czyścić zęby pastą przy pomocy szczoteczki. Można także nitkować zęby. W walce z kamieniem bardzo przydatne są gryzaki. Jeśli mimo systematycznej pielęgnacji produkowany w ślinie kamień osadzi się w nadmiarze, konieczny będzie zabieg zdjęcia kamienia w salonie groomera lub u weterynarza.

Karmienie

Pieski chihuahua są małe i mało jedzą, jednak należy zadbać o wysoką jakość pożywienia. Aby mieć pewność, że pies dostaje karmę w pełni zbilansowaną, bogatą w witaminy i minerały najlepiej kupować karmy dla psów miniaturowych od znanych producentów. Można kupować karmę mokrą lub suchą. Dla chihuahua w starszym wieku najlepsza jest karma mokra o obniżonej kaloryczności.

Można także dodatkowo gotować pieskowi posiłki złożone z kawałków delikatnego mięsa drobiowego, jagnięciny, wołowiny z dodatkiem ryżu i warzyw. Na co dzień pies chętnie skorzysta ze smaczków w formie chrupek, gryzaków, chipsów.

Psów nie wolno karmić resztkami ze stołu. W ogóle ludzkie jedzenie jest zakazane ze względu na przyprawy oraz składniki, których psi układ pokarmowy nie trawi. W żadnym razie nie należy psom dawać słodyczy. Niewielka kostka czekolady może być dla psa śmiertelnym zagrożeniem.

Szkolenie i wychowanie

Chihuahua to psy bardzo inteligentne, ale uczą się tylko wówczas, gdy same chcą. Można je do nauki zachęcić, ale nie da się ich do tego zmusić. Szkolenie chihuahua oraz cały proces wychowawczy powinny opierać się wyłącznie na stymulacji pozytywnej, w której szeroko rozbudowany system nagród wzmacnia w psie potrzebę podejmowania wysiłku.

Osoby, które decydując się na zakupienie chihuahua myślą, że nauczą psa fajnych sztuczek są w głębokim błędzie. Chihuahua nie będzie na rozkaz aportował, podawał łap, wstawał lub siadał – zrobi to tylko wówczas, gdy będzie miał w tym interes. Zrobi to zawsze dla ulubionego, wybranego pana pod warunkiem, że pan nagrodzi wysiłek.

Trudno jest opanować żywiołowość i temperament chihuahua podczas spacerów. Obszczekiwanie innych psów oraz atakowanie ich chihuahua ma w naturze. Właściciel będzie musiał sporo pracować nad ułożeniem psa w celu nauki spokojnego chodu, nierzucania się na psy i ludzi, nieciągania smyczy. Warto poświęcić tej nauce czas, bo dzięki temu unikniemy wielu niebezpiecznych sytuacji, które sprowokować może nieokiełznany chihuahua, w którym uwięziony jest wielki duch walki, a który przy tym całkowicie nie zdaje sobie sprawy ze swoich mikroskopijnych rozmiarów.

Najczęstsze choroby rasy chihuahua

Choć są malutkie i z wyglądu dość kruche, to psy rasy chihuahua krótkowłosy to wyjątkowo silne i odporne na choroby osobniki. Odpowiednio karmione i pielęgnowane nie chorują.

Jednak problemy zdrowotne nie omijają chihuahua całkowicie. Do najczęstszych schorzeń rasy zaliczają się:

  • Choroby serca (zwyrodnienie zastawki mitralnej),
  • Choroby oczu (dystrofia rogówki, jaskra, zwichnięcie soczewki),
  • Zaburzenia oddychania związane ze zwyrodnieniem chrząstek tchawiczych,
  • Łysienie,
  • Hipoglikemia.

Długość życia psów rasy chihuahua krótkowłosy

Średnią długość życia chihuahua określa się na 12-14 lat, ale często psy tej rasy dożywają lat 16 a nawet 20.

Znacznie krócej żyją psy chihuahua ważące około 500 g. Tak małe pieski rodzą się najczęściej jako wynik zabiegów genetycznych, co nie pozostaje bez wpływu na stan ich zdrowia. Ponadto małe pieski mają słabą odporność i każda infekcja z otoczenia jest dla nich dużym obciążeniem i zagrożeniem.

Zalety i wady psów rasy chihuahua

Chihuahua to pies, który może mieszkać wszędzie – spełni się ruchowa w domu z ogrodem, ale i w kawalerce w bloku na pewno się odnajdzie.

Do największych zalet chihuahua można zaliczyć:

  • Wesołość, pogodne usposobienie,
  • Mocne przywiązanie do właściciela,
  • Przyjazne traktowanie starszych dzieci,
  • Niekłopotliwą pielęgnację,
  • Dużą odporność na choroby,
  • Niskie koszty utrzymania.

Chihuahua ma też nieco wad. Oto najważniejsze z nich:

  • Szczekliwość,
  • Zapalczywość, zadziorność w kontaktach z innymi psami,
  • Skłonność do dominacji, również nad właścicielem,
  • Konieczność częstego wyprowadzania na spacery,
  • Wysoka cena zakupu rasowego szczeniaka.

Ile waży dorosły pies rasy Chihuahua krótkowłosy?

Pies rasy Chihuahua krótkowłosy powinien ważyć od 1,5 kg do 3 kg.

Ile kosztuje szczeniak Chihuahua krótkowłosy z hodowli?

Na zakup Chihuahua krótkowłosego z renomowanej hodowli musimy przygotować nie mniej niż 10 tys. zł.

Jaka jest długość życia psa rasy Chihuahua krótkowłosy?

Średnią długość życia chihuahua określa się na 12-14 lat, ale często psy tej rasy dożywają 16 a nawet 20 lat.