Inteligentne, majestatyczne, piękne – tak w trzech słowach można opisać psy, które należą do rasy owczarek niemiecki krótkowłosy. Wyjątkowo często przedstawiciele owczarków niemieckich są wykorzystywane do stróżowania, jednak nie oznacza to, że nie sprawdzą się jako psy mieszkające w domu. Co warto wiedzieć o tej rasie?
Jak wybrać sprawdzoną hodowlę? Ile kosztuje owczarek niemiecki krótkowłosy?
Szczenię owczarka niemieckiego krótkowłosego należy bezwzględnie kupić w sprawdzonej hodowli, która jest akredytowana przez FCI. W innym przypadku, pozorna oszczędność, jaką można poczynić kupując zwierzę taniej – nie tylko nie będzie rzeczywistymi środkami w kieszeni (bowiem isnieje duże ryzyko, że psiak będzie chorował i wymagał konsultacji weterynaryjnych), ale wręcz może przyczynić się do cierpienia pupila w związku z chorobami genetycznymi.
Szczenięta, które pochodzą z miotów rodziców przebadanych (a takie właśnie wymagania stawia FCI przed opiekunami czworonogów) wyróżniają się zdecydowanie lepszym zdrowiem, a ryzyko że wystąpią u nich choroby genetyczne jest dużo mniejsze niż w przypadku psiaków niewiadomego pochodzenia. Aby nie skazywać zwierzęcia na lata cierpienia, zdecydowanie lepiej jest odłożyć decyzję o jego zakupie na jakiś czas i odłożyć większą kwotę, aby zakupić psa w hodowli, z której pochodzą zdrowe, zgodne z wzorcem rasy zwierzaki.
Ile kosztuje szczeniak z hodowli?
Co za tym idzie, należy przyjąć, że za szczeniaka rasy owczarek niemiecki krótkowłosy przyjdzie nam zapłacić od 3 do nawet 4,5 tysiąca złotych. Jeśli w ogłoszeniu pojawia się informacja, że psiak otrzyma rodowód, a jednocześnie cena jest zaskakująco niska – możemy mieć pewność, że nie mamy do czynienia ze sprawdzoną, uznawaną przez FCI hodowlą.
Najlepsze hodowle owczarków niemieckich krótkowłosych
- Adi
- Arkona Park
- Ba-As Team
- Bati-Kora
- Bavor
- Beskidzka Wataha
- Bestoj
- Canis Viridis
- Canna Sativa
- Chakville
- Charbelowy Zakątek
- Danaos
- Darkaro
- Emi-Dia
- Equus
- Eskorta
- Euro
- Eweto
- Eylandt
- Fidelis Umbra
- Firemax
- Grande Cane
- Innwald
- Leśne Najmadiu
- Majsm
- Mustang
- My Black Pride
- Parformat
- Pasja Wojownika
- Queen of the Snow
- Ravson
- Rosa Polonica
- Rudnicka Dolina
- Satysfakcja
- Sądeckie Góry
- Sfora Chodel
- Tensor Team
- The Legend of an Angel
- Tirro Team
- Tokeya
- Ulmich Team
- Vom Edlen Wolf
- Vom Grunendorf
- Vom Lauferhaus
- Von Domitian
- Von Gebirgsbächen
- Von Maszhaus
- Waldion
- Wataha z Rożnicy
- Weisser Rabe
- Wilcza Skałka
- Wojwolf
- Wolf Grande
- Wyżyńskie Wilki
- Z Kaliszkowickiej Wieży
- Z Kaszubskiego Zalesia
- Z Klanu Budrysów
- Z Kojca Zaleskich
- Z Koziej Nogi
- Z Krywlan
- Z Nekielki
- Z Rubieży Jastrzębia
- Z Rudzkiej Watahy
- Ze Słonecznej Czechówki
- Zefgel
Historia rasy
Nie będzie zaskoczeniem, gdy powiemy, że owczarki niemieckie krótkowłose wywodzą się z… Niemiec, a psiaki te towarzyszyły m.in. wojsku podczas II wojny światowej. Jest to rasa, która powstała jako wsparcie dla służb mundurowych w celu ochrony oraz stróżowania.
Po zakończeniu wojny okazało się, że zwierzaki te kojarzą się wielu społeczeństwom właśnie z tym trudnym okresem, dlatego też popularność yej rasy zdecydowanie spadła. Dziś owczarki niemieckie krótkowłose cieszą się zdecydowanie większą popularnością i najczęściej są psiakami, które towarzyszą człowiekowi. Zdarza się jednak, że osobniki tej rasy są wykorzystywane w celu zapewnienia dodatkowej ochrony obiektu, choć to coraz rzadsze sytuacje.
Wzorzec rasy
Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1899 roku we Frankfurcie, jednak od tamtej pory wielokrotnie ulegał on różnego rodzaju zmianom. Zgodnie z obecnymi regulacjami, owczarek niemiecki krótkowłosy to pies o średniej wielkości, dobrze umięśniony. Wysokość w kłębie powinna wynosić od 60 do 65 cm w przypadku psów i 55 do 60 cm jeśli chodzi o suczki. Masa psów waha się od 30 do 40 kg, a suk – od 22 do 32 kg. Przyjmuje się, że długość tułowia powinna być wartością o około 10% większą w stosunku do wysokości owczarka w kłębie.
Sylwetka zwierzęcia ma być dumna, majestatyczna i umięśniona. Jeśli chodzi o umaszczenie, owczarek powinien charakteryzować się czarnym umaszczeniem z tzw. podpalaniami w kolorach – jasnoszarym, czerwonym bądź płowym.
Zgodnie z wzorcem FCI niedopuszczalne są wady budowy, nieprawidłowy zgryz, a także zbyt duża wysokość w kłębie oraz braki w uzębieniu. Wadą, która jest uważana za dużą, jednak nie dyskwalifikuje zwierzęcia są natomiast zbyt nisko osadzone, zwisające uszy.
Sylwetka | Średniej wielkości, silny owczarek niemiecki posiada lekko wydłużoną sylwetkę, jest psem dobrze umięśnionym, o suchych kościach i zwartej budowie. |
Głowa | Proporcjonalna do tułowia, klinowata, a uszy stożkowate oraz sterczące. |
Klatka piersiowa | Szeroka, o długim mostku i umiarkowanie wysklepionych żebrach. |
Zad | Obecnie hodowle prowadzą chów owczarków mający na celu wyeksponowanie tzw. kątowości zadu. Zad u takich psów jest mocno opadający, długi, przechodzący w nasadę ogona. |
Kończyny przednie | Mocno umięśnione, proste, a łokcie nie są skierowane do wewnątrz ani zewnątrz (nawet w ruchu). |
Kończyny tylne | Charakteryzują się mocno umięśnionymi udami. Są równoległe i ustawione nieco do tyłu. |
Charakter owczarków niemieckich krótkowłosych
Psy tej rasy uważane są za wierne i przyjazne, oddane swojemu właścicielowi, a jednocześnie – nieco nieufne w stosunku do nieznanych sobie osób. Dzięki swej czujności to niewątpliwie idealne zwierzęta stróżujące.
Przeciętna długość życia osobników, które nie cierpią z powodu żadnych poważnych chorób waha się od 9 do 13 lat. Zdarzają się oczywiście zwierzęta, które żyją zdecydowanie dłużej, a także krócej od ustalonych granic.
Choć na pierwszy rzut oka owczarek niemiecki krótkowłosy może wyglądać na dość niebezpiecznego – w rzeczywistości odpowiednio prowadzony zwierzak nie wykazuje żadnej agresji i jest przyjaźnie nastawiony do otoczenia, choć do nowo poznanych osób i zwierząt podchodzi z dystansem. Owczarki niemieckie krótkowłose należą do żywiołowych piesków, potrzebujących odpowiedniej dawki ruchu – najlepiej w towarzystwie opiekuna.
Wśród cech charakterystycznych tej rasy można bowiem wskazać również silne przywiązanie do osób, które się nim opiekują. Zwierzak dąży do tego, by spędzać ze swoimi właścicielami jak najwięcej czasu i oczekuje od nich zabaw umysłowych, a także fizycznych. Jako ze psiaki tej rasy należą do inteligentnych i posłusznych – doskonale poddają się szkoleniu. Odpowiednio prowadzone zwierzę może nauczyć się wielu komend i z chęcią je wykonuje, co sprawia że rasa ta jest częstym wyborem między innymi na psa tropiącego. Owczarki niemieckie podlegają również próbom pracy.
Wszystkie powyższe cechy nie oznaczają jednak, że zwierzę nie sprawdzi się w roli psa domowego. Owczarek doskonale bowiem odnajduje się również jako przyjaciel rodziny, jednak trzeba mieć na uwadze, że potrzebuje on dużej dawki ruchu i uwagi od opiekuna. To oznacza, że będzie świetnym towarzyszem aktywnych rodzin, jednak w domach, gdzie ruchu jest niewiele – może być sfrustrowany.
Owczarek niemiecki krótkowłosy – usposobienie
Jeśli chodzi o usposobienie psów tej rasy, jest ono raczej przyjacielskie – zarówno w stosunku do dorosłych, jak i dzieci. Z reguły przedstawiciele owczarków niemieckich wykazują się dość dużą cierpliwością w stosunku do najmłodszych, jednak lepiej nie testować, gdzie przebiega granica wytrzymałości zwierzaka (choć reguła ta dotyczy wszystkich zwierząt bez wyjątku).
Przyjazna natura owczarka kończy się tam, gdzie zachodzi ryzyko, że jego właścicielowi stanie się krzywda. Zwierzaki tej rasy wykazują się bowiem dużym przywiązaniem do opiekuna i mogą reagować nerwowo na nietypowe sytuacje, w których (w opinii zwierzęcia) właściciel jest zagrożony.
Jeśli zaś chodzi o stosunek do innych psów oraz kotów, jest to kwestia osobnicza i nie ma nic wspólnego z rasą. Każdy zwierzak reaguje nieco inaczej, choć można przyjąć, że odpowiednio socjalizowany owczarek niemiecki krótkowłosy, który miał okazję stykać się zarówno z przedstawicielami tego samego gatunku, jak i innymi zwierzętami – będzie na nie reagował przyjaźnie lub w najgorszym przypadku – neutralnie. Owczarki nie należą do szczególnie hałaśliwych zwierząt, choć gdy wyczują zagrożenie lub wpadną w ekscytację zabawą – mogą szczekać dość donośnie.
Jak pielęgnować owczarka niemieckiego krótkowłosego?
Pielęgnacja psów tej rasy, choć nie jest szczególnie złożona, zdecydowanie należy do wymagających zadań. Aby zwierzak prezentował się odpowiednio (i nie zostawiał na podłodze tony sierści) – należy zadbać o optymalną częstotliwość jego szczotkowania. Najlepiej jest wykonywać tę czynność co 2-3 dni, a w okresach wzmożonego linienia (wiosną i jesienią) – nawet codziennie.
Owczarek niemiecki nie wymaga częstszych niż w większości psiaków kąpieli, jednak wiele uwagi trzeba poświęcić jego szczotkowaniu. W przypadku niektórych osobników konieczne może okazać się również wycinanie sierści spomiędzy poduszek łap (z uwagi na komfort zwierzaka) czy przycinanie pazurów. Ta ostatnia czynność jest konieczna w szczególności u tych psiaków, które najczęściej spacerują po terenach pozbawionych asfaltu czy betonowych chodników – w takiej bowiem sytuacji naturalne ścieranie pazurów jest wyjątkowo utrudnione.
Dodatkowo, należy pamiętać o utrzymywaniu optymalnej higieny uszu owczarków. Choć psy tej rasy mają stojące uszy i są mniej narażone na schorzenia w tym obrębie niż przykładowo cocker spanieli czy uwielbiających wodę golden retrieverów, to ze względu na dość obfite owłosienie uszu u owczarków należy regularnie sprawdzać stan uszu zwierzaka i, w razie konieczności, czyścić je.
Żywienie owczarka niemieckiego
Owczarek niemiecki krótkowłosy, podobnie zresztą jak każdy inny pies, potrzebuje odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diety. Bez względu na to, czy zdecydujemy się karmić zwierzaka suchym pokarmem, czy może psią karmą w puszkach – warto wybierać takie rodzaje karmy, które zawierają jak najwięcej mięsa i jak najmniej sztucznych wypełniaczy. Każdorazowo, karma powinna być również dostosowana do potrzeb tych zwierząt jeśli chodzi o jej kaloryczność i zawartość składników odżywczych, jak również rozmiar: co za tym idzie, dla owczarków należy wybierać karmę stworzoną z myślą o psach ras dużych.
Dodatkowo, z uwagi na rozmiar i masę zwierzęcia dobrym pomysłem jest wybór karmy, która zawiera substancje wspierające pracę stawów. Jako że psiaki dużych ras są bardziej narażone na dysplazję stawu biodrowego, należy zadbać o profilaktykę już od najmłodszych lat zwierzęcia.
Owczarki niemieckie jako przedstawiciele dużej rasy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo związane ze skrętem żołądka. Aby uniknąć wystąpienia takiego stanu rzeczy, niezbędne jest zadbanie o to, by zwierzak jadł powoli, a po posiłku – odpoczął przed zabawą. Jeżeli owczarek je wyjątkowo łapczywie, warto zastanowić się nad zakupem miski spowalniającej.
Poza powyższymi informacjami, owczarki niemieckie krótkowłose nie mają szczególnych wymagań żywieniowych. Wystarczy zadbać o to, by na co dzień otrzymywały pożywną, pełnowartościową karmę, a także by nie podejmowały aktywności fizycznej bezpośrednio po zakończeniu posiłku.
Zdrowie owczarków – na jakie choroby najczęściej zapadają?
Owczarki niemieckie krótkowłose jako rasa są bardziej narażone na występowanie pewnych schorzeń. Wśród nich można wymienić chociażby dysplazję stawów: biodrowego i łokciowego, a także przerost gruczoły krokowego u samców. Pierwsze ze schorzeń jest związane z rozmiarem oraz masą zwierzęcia. Aby uniknąć kłopotów dotyczących stawów, warto zakupić psiaka ze sprawdzonej hodowli, a także zadbać o to, by w jego diecie znajdowały się substancje wspierające prawidłowe funkcjonowanie narządów ruchu. Dodatkowo, warto pamiętać, że psom dużych ras, do których zaliczają się owczarki niemieckie krótkowłose, nie zaleca się intensywnego trenowania agility czy innego rodzaju wyskoków. Niewskazane jest również częste wchodzenie po schodach, co oznacza, że jeśli mieszkamy w bloku bez windy – lepiej rozważyć zakup psiaka mniejszej rasy.
Nie można zapominać, że owczarki są również narażone na występowanie alergii oraz nowotworów, jednak specjaliści wskazują, że ryzyko wystąpienia tych chorób nie jest wyższe niż przeciętnie wśród przedstawicieli innych ras.
Owczarek niemiecki krótkowłosy – wady i zalety
Owczarki niemieckie to bystre i piękne stworzenia, które przykuwają uwagę na spacerach. Nie oznacza to jednak, że są odpowiednimi zwierzakami dla każdego. Aby ułatwić dokonanie wyboru, omówimy pokrótce największe wady i zalety przedstawicieli rasy.
Wśród największych plusów można wskazać:
- przyjazne usposobienie – owczarki niemieckie krótkowłose należą do osobników o dość pogodnym, miłym dla otoczenia usposobieniu. Cieszą się zarówno na widok domowników, jak i dobrze sobie znanych, częstych gości, jednak wykazują się dużą dawką rezerwy w stosunku do obcych;
- wysoki iloraz inteligencji – te psiaki są wyjątkowo mądre i podatne na szkolenia. Co za tym idzie, w rękach sprawdzonego, odpowiedzialnego opiekuna mają szansę nauczyć się wielu komend i opanować między innymi tropienie;
- piękny wygląd – nie ulega wątpliwości, że również majestatyczny wygląd owczarków niemieckich krótkowłosych jest ich ogromną zaletą. Pięknie prezentujące się psiaki cieszą oko i choć nie należy decydować się na tę rasę wyłącznie ze względu na wygląd, to nie powinno się o nim zapominać.
Wyżej wymienione zalety sprawiają, że owczarki niemieckie krótkowłose cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Nie oznacza to jednak, że są zupełnie pozbawione wad. Co może przeszkadzać u owczarka niemieckiego?
- intensywne linienie – nawet krótkowłosa odmiana owczarka niemieckiego linieje dość mocno, a co za tym idzie – w domu pozostaje spora ilość sierści, jeśli nie zadbamy o regularne wyczesywanie. Właściciele psów muszą przyzwyczaić się do niemalże ciągłej obecności sierści na odzieży, kanapach, pościeli, a niekiedy nawet w… jedzeniu. Owczarek niemiecki krótkowłosy zdecydowanie należy do ras, u których problem jest bardziej nasilony niż w przypadku niektórych innych;
- dla niektórych za duża potrzeba ruchu – ta cecha owczarka niemieckiego może być rozpatrywana w kontekście wady lub wręcz przeciwnie, uważana za zaletę. Zdecydowaliśmy się jednak umieścić ogromną chęć zabawy i biegania po stronie minusów aby osoby, które nie prowadzą aktywnego trybu życia miały świadomość, że owczarek niemiecki krótkowłosy, bez odpowiedniej ilości ruchu oraz zabaw, będzie sfrustrowany i znudzony, a co za tym idzie – może wykazywać się niszczycielskimi tendencjami.
Jak widać, owczarki niemieckie krótkowłose nie mają zbyt wielu wad. Jednocześnie te, które wymieniliśmy sprawiają, że zwierzaki tej rasy nie będą odpowiednim wyborem dla wielu osób.
Jaka jest długość życia psa rasy Owczarek niemiecki krótkowłosy?
Długość życia psa rasy Owczarek niemiecki krótkowłosy to od 9 do 13 lat.
Ile kosztuje szczeniak Owczarka niemieckiego krótkowłosego z hodowli?
Szczeniak Owczarka niemieckiego krótkowłosego z hodowli kosztuje od 3 do nawet 4,5 tys zł.
Ile waży dorosły pies rasy Owczarek niemiecki krótkowłosy?
Dorosły pies rasy Owczarek niemiecki krótkowłosy waży od 30 kg do 40 kg, a suk – od 22 kg do 32 kg.