Hodowla Golden Retriever

Golden retriever
Golden retriever

Golden Retriever to wesoły pies o łagodnym usposobieniu, który idealnie odnajduje się w codziennym życiu domowników – tak można w skrócie opisać tą rasę psów. Cieszące się popularnością czworonogi dostępne są dość szeroko, ale nie zawsze od sprawdzonych hodowców! Co warto wiedzieć o tej rasie i jak wybrać wzorcowego psa tej rasy?

Zanim kupimy szczeniaka tej rasy, warto pamiętać o tym, że tylko psy z metryką i rodowodem od sprawdzonego hodowcy są gwarancją czworonoga idealnie wpisującego się we wzorzec rasy. A na to składa się nie tylko jego wygląd zewnętrzny, ale również charakter. Szczeniaki z niepewnych źródeł mogą być obarczone chorobami genetycznymi i mieć zupełnie inny charakter – jeśli nie ma to dla nas znaczenia, to być może lepiej zdecydować się na adopcję psa ze schroniska. Jeśli natomiast zależy nam na czystości rasy, to warto przede wszystkim zakupić szczeniaka od znanego hodowcy, który jest zarejestrowany w ZKwP, czyli Związku Kynologicznym w Polsce. Związek ten znajduje uznanie na całym świecie i może poszczycić się dużymi osiągnięciami. Do rozrodu dopuszczane są jedynie zdrowe i odpowiadające wzorcom rasy osobniki, a dzięki temu mamy pewność, że nabywamy psa w pełni zdrowego i nie obarczonego żadnymi schorzeniami genetycznymi. Kupowanie szczeniaka z innych źródeł związane jest z dużym ryzykiem, więc zdecydowanie warto tego unikać.

Cena szczeniaka z hodowli

Na cenę szczeniaka składa się co najmniej kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba liczyć się z tym, że im bardziej renomowana hodowla, tym cena psa wyższa, ale możemy być pewni, że nabywamy zdrowego szczeniaka o cechach rasy wzorcowych i o predyspozycjach do udziału w wystawach. W takich hodowlach do rozrodu dopuszcza się tylko w pełni zdrowe i wzorcowe osobniki. Mamy także możliwość poznania dokładnego rodowodu, w tym przede wszystkim rodziców szczeniaka. Cena Golden retrievera waha się od 6,500 do 8000 złotych. Różnicę w cenie robią również takie kwestie jak to, czy pies ma uprawnienia do brania udziału w wystawach oraz płeć. Kupno psa z renomowanej hodowli często wiąże się także z wcześniejszą rezerwacją szczenięcia – w takich hodowlach rzadko możliwe jest zakupienie psa od ręki. Dodatkową zaletą jest to, że hodowca świetnie zna swoje psy i pomoże nam dobrać również czworonoga pod względem charakterologicznym.

Najlepsze hodowle Golden retriever

Historia rasy Golden retriever

Rasa ta zaliczana jest do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Została ona wyhodowana przede wszystkim z myślą o polowaniach, ale z czasem usposobienie psów sprawiło, że stały się one towarzyszami rodziny. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładnie Szkocji. Hodowla zaczęła się pod koniec XIX wieku i istnieją co najmniej dwie najpopularniejsze historie, skąd wzięły się pierwsze osobniki. Pierwsza z historii dotyczy psów biorących udział w przedstawieniu rosyjskiej grupy cyrkowej, gdzie wypatrzył je lord Dudley Mjoribanks, a druga związana jest z lordem Tweedmouthem, który odkupił psa od szewca, a ten natomiast dostał go jako spłatę za długi. W jednym i drugim przypadku biszkoptowe psy na tyle przypadły do gustu lordom, że postanowili je hodować. Do roku 1913 były one rejestrowane pod nazwą złocisty flat coated. Później pojawiła się nazwa żółty i ostatecznie złoty retriever. Pierwszy człon nazwy odnosi się do koloru sierści, a drugi związany jest z czasownikiem „to retrieve”, czyli odzyskiwać/przynosić. Warto wspomnieć, że brytyjski związek kynologiczny za prawdziwą uznał historię lorda Mjoribanksa.

Opis rasy Golden Retriever

Ogólny wygląd psów tej rasy odznacza się harmonijnością i łagodnością.

SylwetkaMocna, krzepka i zwarta.
GłowaWyważona i dobrze wyrzeźbiona oraz dobrze osadzona na muskularnej szyi.
Kufa Mocna, szeroka i głęboka, a szczęka mocna z idealnym i kompletnym zgryzem nożycowym.
Oczy Ciemnobrązowe i dobrze rozstawione oczy z ciemnymi powiekami.
Uszy Średniej wielkości, osadzone na wysokości oczu.
GrzbietProsty.
LędźwieKrótkie i umięśnione.
KończynyKończyny przednie i tylne silne, o mocnym kośćcu.
OgonOsadzony i noszony na linii grzbietu, sięga stawu skokowego i nie powinien się zawijać.

Wszelkie odstępstwa od tego wzorca traktowane są jako wady, a czworonogi odznaczające się nimi nie powinny być dopuszczane do rozrodu.

Umaszczenie psów

Jak sama nazwa wskazuje – „golden” oznacza zloty i odnosi się do umaszczenia psów tej rasy. Za wzorzec uznaje się dowolne odcienie złotego lub kremowego, ale nigdy czerwone czy mahoniowe. Dopuszcza się małe, białe znaczenia na śródpiersiu. Okrywa włosowa charakteryzuje się wodoodpornym podszerstkiem, jest gładka lub falista z drobnymi „piórami”. Jako że rasa ta występuje w dwóch liniach hodowlanych, tj. europejskiej i pochodzącej z USA, różnią się one także umaszczeniem. Te pochodzące z USA mogą mieć barwę od złotej aż po czekoladową. Odmiana europejska to umaszczenie białe, jasne kremowe lub złote. Dostępne w sprzedaży psy o umaszczeniu czarnym nie wpisują się we wzorzec rasy i są całkowicie wymysłem hodowców.

Waga i wielkość psa

Golden retriever odznacza się zwartą, mocną i umięśnioną sylwetką. Według wzorca odpowiednią wielkością dla psa tej rasy jest 56 – 61 cm, a dla suki 51 – 56 cm. Jeśli chodzi o wagę to jest to dla psa od 34 – 40 kg, a dla suki od 28 – 34 kg. Istotne jest, aby czworonogowi zapewnić optymalną ilość ruchu, która sprawi, że nie tylko nie zagrozi mu nadwaga i związane z nią dolegliwości, ale również będzie spokojniejszy.

Temperament i charakter

Psy odznaczają się również łagodnym i harmonijnym charakterem. Są przyjacielskie, wylewne, ale także cierpliwe i wesołe. Szybko przywiązują się do rodziny, dlatego nie powinno się ich izolować. Suki mają nieco bardziej łagodne usposobienie i łatwiej się przyporządkowują. Samce są znacznie bardziej nieokiełznane i pozwalają sobie od czasu do czasu na samowolkę, ale wszystko w granicach normy. Są bardzo inteligentne i pewne siebie, ale potrafią być łagodne, cierpliwe, a także pracowite. Jako że są dość wylewne, a przy tym dość duże i ciężkie, mogą tą cechą nieco zmęczyć, ale trzeba brać pod uwagę, że wynika to wyłącznie z ich miłości i przywiązania. Jego łagodny charakter sprawia, że nie sprawdzi się on jako pies stróżujący – przyjacielsko przywita wszystkich gości, nawet tych niemile widzianych. Tym samym nie jest także psem, który umęczy nas swoim szczekaniem – owszem, zdarza mu się alarmować różnorakie sytuacje, ale nie jest to szczególnie męczące. W dużej mierze uzależnione jest to również od tego, czy zapewnimy mu codzienne odpowiednią dawkę ruchu i zabawy. Jeśli ta kwestia zostanie zaniedbana, to zapewne będzie on między innymi szczekaniem dawać upust swojej energii. Warto także pamiętać, że każdy pies może pod tym względem się nieco różnić – jest to widoczne już wśród szczeniaków – jedne są bardziej żywiołowe, energiczne i skore do dawania głosu, a inne mniej. Doświadczony hodowca pomoże nam dobrać szczeniaka również pod tym względem.

Pielęgnacja psa rasy Golden retriever

Nie jest to czworonóg szczególnie wymagający pod tym względem. Na pielęgnację składa się przede wszystkim regularne wyczesywanie futra, np. raz w tygodniu, a w okresie linienia (rasa przechodzi dwa razy w roku taki okres) częściej. Do tego celu najlepiej używać szczotki z dłuższymi drucikami, a następnie metalowego grzebienia. Do kąpiel najlepiej używać łagodnych i hipoalergicznych szamponów dla psów długowłosych. Można po umyciu na sierść nałożyć specjalną odżywkę i wysuszyć ją suszarką. Inną kwestią, o której trzeba pamiętać, to wycinanie włosów między opuszkami oraz w razie potrzeby skracanie pazurów. Systematycznie warto także kontrolować u weterynarza uszy oraz uzębienie.

Apetyt Goldena, czyli co podawać mu do jedzenia

Goldeny cieszą się sporym apetytem, dlatego tym bardziej należy przykładać wagę co tego, co podajemy mu do jedzenia oraz w jakiej ilości. Mają skłonność do nadwagi, więc trzeba uważać ze smakołykami podawanymi mu między posiłkami – najlepiej ograniczyć ich ilość. W ich przypadku świetnie sprawdzi się dobra gotowa karma, którą warto podawać w dwóch dziennych porcjach. Jeśli sami przygotowujemy mu posiłki, to można wzbogacać je witaminami i suplementami, które zapewnią dobą kondycję jego stawom. W okresie linienia można podawać suplementy z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które przyspieszą odbudowę sierści. Aby nie dopuścić do nadwagi, należy zapewnić psu odpowiednią ilość aktywności na świeżym powietrzu, np. w formie spacerów.

Jak wychowywać i szkolić złote retrievery?

Są to psy inteligentne, które również podatne są na szkolenie. Wychowanie Goldena najlepiej więc zacząć jak najwcześniej. Z natury są pracowite, więc docenią zajęcia, które mają za zadanie nauczyć ich podstawowych umiejętności, takich jak na przykład aportowanie. Można także być pewnym, że nie znudzą ich te zajęcia, ponieważ nie lubią bezczynności. Mają łagodny i cierpliwy charakter, więc również pod tym względem należy dostosować metody nauczania. Na pewno nie sprawdzą się krzyki – pies może stracić do nas zaufanie. Warto także pamiętać, że zbyt swobodne wychowanie spowoduje również, że pies będzie zachowywał się zbyt swawolnie – szkolenie więc musi być łagodne, ale konsekwentne. Warto od początku przyzwyczajać je do ludzi i towarzystwa, ponieważ są ciekawe takich sytuacji i dobrze się w nich czują. Świetna pamięć, węch i inteligencja sprawiają także, że szkoli się je w celu wykrywania narkotyków czy ładunków wybuchowych, pracują także jako psy lawinowe, ratownicze oraz jako opiekunowie i rehabilitanci osób niepełnosprawnych.

Jak długo żyje Golden retriever?

Golden retrievery żyją od 10 do około 12 lat, ale ich długość życia uwarunkowana jest bardzo różnymi czynnikami. Składa się na to właściwe żywienie, odpowiednia ilość ruchu i nadwaga. Psy z nadwagą mogą żyć znacznie krócej. Warto także regularnie odwiedzać weterynarza, który wcześniej wykryje ewentualne schorzenia i dolegliwości.

Najczęstsze choroby, z którymi mogą się zmierzyć

Golden retriever ma przede wszystkim skłonność do dysplazji stawów biodrowych oraz rzadziej łokciowych. Im starszy pies, tym częstsze jest ryzyko. Schorzenie to jest bolesne dla niego i uniemożliwia chodzenie oraz normalne funkcjonowanie, ale można je leczyć. Zdarzają im się także schorzenia oczu takie jak katarakta, jaskra czy dysplazja siatkówki. Zdarza im się chorować na niedoczynność tarczycy, a nawet raka czy epilepsję, ale nie są to bardzo częste przypadki. Mogą pojawić się alergie skórne i pokarmowe oraz skręt żołądka, co zazwyczaj spowodowane jest tym, że psy lubią połykać różne, nieodpowiednie przedmioty. Przypadłością, która najczęściej przydarza się zimą i wczesną wiosną, jest tzw. koński ogon. Spowodowane jest to kąpielami w zbyt zimnej wodzie i objawia się to niedowładem ogona. Mogą także pojawić się infekcje uszu.

O wadach i zaletach rasy Golden retriever

Rasa wykazuje bardzo wiele zalet, co zostało już wykazane we wcześniejszych punktach. W krótkim podsumowania należy jednak wspomnieć o dość łatwej pielęgnacji, łagodnym usposobieniu, cierpliwości oraz inteligencji, pracowitości i dobrej pamięci. Sprawdzą się jako opiekuńczy i przyjacielscy towarzysze rodziny, kompani do długich spacerów i radosnej zabawy oraz jako niezastąpiona pomoc w akcjach ratowniczych i przy opiece nad niepełnosprawnymi. Są życzliwie nastawione do ludzi, szybko się uczą i chętnie udzielają pomocy. Jeśli można mówić o jakichś wadach, to można wspomnieć o takich jak intensywne linienie dwa razy w roku, brak cech właściwych dla psów stróżujących i skłonność do samowolki, gdy nie są odpowiednio wyszkolone. Wspomina się także o tym, że lubią połykać różnego rodzaju odpadki i przedmioty, które im samym mogą wyrządzić najwięcej szkody.

Szczególne wymagania

Są to psy aktywne, skore do działania i nie lubiące bezczynności, należy więc zapewnić im nie tylko codzienny, długi spacer, ale również inne aktywności, które zajmą je na tyle, że nie dopuszczą do samowolnych i nieodpowiednich zachowań. Warto pamiętać, że Goldeny uwielbiają wodę, więc spacery w pobliżu stawów, rzek, a nawet kałuż zdecydowanie je ucieszą. Należy zapewnić im co najmniej godzinę intensywnego ruchu dziennie, choć ta liczba może się różnić zależnie od charakteru danego osobnika. Tym samym nie jest to właściwy pies dla domatora, który większość czasu spędza w domu. Lubią także towarzystwo ludzi i zjednywanie sobie psim uśmiechem nawet tych zupełnie obcych, więc nie można ich izolować czy zamykać w kojcach.

Stosunek do innych zwierząt i dzieci

Golden retriever tak samo jak w stosunku do ludzi również do innych zwierząt odznacza się tolerancją i życzliwością. Nie trzeba się obawiać, że pogoni koty czy będzie łakomie spoglądał na świnkę morską. Jest psem rodzinnym i akceptuje rodzinę z jej wszystkimi domownikami. Podobnie zachowuje się w stosunku do dzieci – jest życzliwy i cierpliwy, ale okazując swoją miłość może swoją masą przewrócić dziecko, z tego też powodu na spacery powinien wyprowadzać go dorosły, który utrzyma go na smyczy.

Jaka jest długość życia psa rasy Golden retriever?

Długość życia psa rasy Golden retriever to około 10-12 lat.

Ile kosztuje szczeniak Golden retriever z hodowli?

Szczeniak Golden retriever z dobrej hodowli kosztuje około 6500-8000zł.

Ile waży dorosły pies rasy Golden retriever?

Dorosły pies rasy Golden Retriever waży około 34-40kg.