Owczarek środkowoazjatycki, to rasa, którą zalicza się do grupy molosów. Wyhodowana została w Rosji, konkretnie w Azji Środkowej. Pierwotne przeznaczenie tej rasy psów to ochrona zwierząt hodowlanych przed atakami wilków i szeroko pojęte stróżowanie.
Ciekawostką jest wiek rasy. Uznaje się ja jako jedną z najstarszych ras psów na ziemi. Ocenia się, że ta rasa psów ma około 5000 lat. Pochodzi od mastifów tybetańskich lub mastifów azjatyckich. Różne są opinie na ten temat. Obecnie na tych terenach owczarek środkowoazjatycki jest dużo mniej popularny. Wynika to z tego, że hodowli zwierząt w tych rejonach jest dużo mniej. Od dawna też wypiera go inna rasa. Owczarek kaukaski – bo o tej rasie mowa – jest tam dużo bardziej znany. Warto tu dodać, że owczarek środkowoazjatycki i owczarek kaukaski, to rasy, które są bardzo ze sobą spokrewnione.
Wybór hodowli ma znaczenie
Bardzo ważne jest to, z jakiej hodowli pies pochodzi. W Polsce nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy psa. Wybierając konkretną, warto poczytać opinie o niej. Niezmiernie istotne jest też zapoznanie się ze stopniem socjalizacji innych psów z hodowli. Wskazane jest tez zapoznanie się ze stanem zdrowia innych psów z tego samego miejsca. Jeśli hodowca unika odpowiedzi na te pytania, rozsądnym krokiem jest rezygnacja z zakupu psa w danym miejscu i zainteresowanie się inną, lepszą hodowlą.
Po zakupie psa, trzeba oczywiście pozwolić mu się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Stopniowo jednak należy zacząć go wychowywać. Szczególnie w pierwszym okresie pobytu psa w nowym miejscu jest to niezmiernie istotne. Przy wychowywaniu psa tej rasy konieczna jest stanowczość ale i pozytywne podejście. Owczarek środkowoazjatycki jest bowiem uparty i inteligentny. Aby zrozumiał do jakich zasad powinien się dostosować, muszą być one stałe. Nie należy uczyć psa czegoś, po czym zmieniać zdanie i oczekiwać od psa innego zachowania. Pies może bowiem szybko poczuć się zagubiony. W tej sytuacji zaś może zacząć zachowywać się w sposób jaki on uzna za stosowny.
Owczarek środkowoazjatycki cena
Planując zakup owczarka środkowoazjatyckiego, trzeba liczyć się z koniecznością wydania kilku tysięcy złotych. Takie psy pochodzące z dobrej hodowli kosztują średnio 3-4 tysiące złotych. Szczeniaki, których rodowód jest bardzo dobry, pochodzące od rodziców nagradzanych na wielu wystawach psów, mogą jednak kosztować nawet 10-20 tysięcy złotych. Jest to niewątpliwe spora suma, Zakup owczarka środkowoazjatyckiego z doskonałej hodowli będzie się jednak wiązać z tak dużym wydatkiem.
Pomimo tego, iż wydatek na szczeniaka jest znaczny, nie warto kupować tańszych psów z pseudo hodowli. Wydanie większej sumy i zakup owczarka w profesjonalnej hodowli, to o wiele lepszy pomysł. Można bowiem mieć pewność, że taki pies będzie wyglądać świetnie, nie zaskoczą nas jego nagłe choroby. Psy z profesjonalnych hodowli mają też o wiele lepszy charakter i nie mają negatywnych cech wrodzonych. Nie oznacza to oczywiście, że ich wychowanie nie jest potrzebne. Niezbędne jest w każdym przypadku.
Najlepsze hodowle owczarków środkowoazjatyckich
- Ammagan Kenel
- Duszanbe
- Emerald Dust
- Mu Sober
- Wichrowy Elbrus
- Z Gór Pamiru
- Z Jastrzębiej Góry
- Z Krainy Sanu
- Z Wiślanego Portu
Wygląd pasa i wzorzec rasy
Owczarek środkowoazjatycki jest psem potężnym i harmonijnie umięśnionym. Już jego wygląd wskazuje, że jest to pies bardzo silny i szybki. Niewątpliwie budzi respekt, co sprawa, iż świetnie nadaje się do pilnowania posesji. Może pozostawać na zewnątrz i to nawet przy bardzo niskich temperaturach. Bez problemu wytrzymuje mróz przekraczający – 20 stopni Celsjusza.
Psy tej rasy mają co najmniej 70 centymetrów wzrostu. Ich waga najczęściej przekracza 50 kilogramów. Suki są wyraźnie lżejsze, ważą bowiem nie więcej niż 40 kilogramów. Są też niższe, mierzą maksymalnie około 65 centymetrów.
Dla wielu hodowców ważne jest, by pies był jak najwyższy. Warto jednak pamiętać, że zbyt duży wzrost nie pasuje do wzorca rasy. Długość tułowia powinna być tylko odrobinę większa od wzrostu psa. Wtedy jego sylwetka jest proporcjonalna. Grzbiet psa bez wątpienia powinien być doskonale umięśniony i szeroki. W wielu krajach przycina się ogon, nie ma jednak takiej konieczności. Ogon powinien być gruby. Może być zarówno szablasty jak i zakręcany.
Głowa owczarka środkowoazjatyckiego
Jest masywna i prostokątnego kształtu. Powinna być proporcjonalna do ciała. Oczy owczarka środkowoazjatyckiego są owalne i brązowe. Zgodnie z wzorcem rasy, powinny być jak najciemniejsze. Uszy są osadzone dość nisko i trójkątnego kształtu. Podobnie jak w przypadku ogonów, w niektórych krajach tym psom je się przycina. Nie ma jednak takiej konieczności. Uszy powinny być lekko zwisające.
Głowa | Głowa w kształcie prostokąta, masywna o płaskim czole i zaznaczonych łukach jarzmowych. |
Kufa | Kufa średniej długości, głęboka, nieznacznie zwężająca się w kierunku nosa. |
Stop | Łagodny. |
Wargi | Wargi grube, ciemno pigmentowane, lekko obwisłe. |
Trufla nosa | Trufla nosa barwy czarnej, u psów o jasnym umaszczeniu może być brązowa. |
Szczęki | Szczęki mocne i szerokie z kompletem mocnych i białych zębów. Siekacze ustawione w zgryzie nożycowym. Dopuszczalny jest też zgryz cęgowy lub nożycowy odwrócony. |
Uszy | Uszy małe, trójkątne, osadzone nisko i opadające. |
Oczy | Oczy rozstawione szeroko, okrągłe i ciemne o spojrzeniu skierowanym na wprost. |
Szyja | Szyja krótka i umięśniona, pokryta luźną i grubą skórą tworzącą podgardle. |
Grzbiet | Grzbiet prosty i mocny z dobrze zaznaczonym kłębem, szczególnie wyraźnym u osobników płci męskiej. |
Klatka piersiowa | Klatka piersiowa szeroka i głęboka. |
Brzuch | Brzuch podkasany. |
Lędźwie | Lędźwie lekko wysklepione, przechodzą w szeroki i poziomy zad. |
Ogon | Ogon osadzony wysoko, gruby u nasady i sierpowato wygięty. W krajach w których jest to dopuszczalne ogon jest kopiowany. |
Kończyny | Kończyny proste i równoległe. Łapy zwarte i owalne z grubymi opuszkami. |
Sierść i umaszczenie
Sierść zawsze jest gruba i gęsta. Umaszczenie może być różna. Dopuszczalna jest każda poza niebieską, czarno – rudą i czekoladową. Sierść może być długa lub krótka. Na całym ciele może mieć około 3-5 centymetrów. Dopuszczalne są jednak też różnice w długościach sierści. Na ogonie, uszach może mieć nawet 7-10 centymetrów.
Charakter owczarka środkowoazjatyckiego
Już wygląd wskazuje, ze są to psy groźne i trudne do opanowania. Tak może być w rzeczywistości, są to bowiem psy bardzo niezależne i dumne. Mogą jednak przywiązywać się do właściciela, wszystko zaś zależy od wychowania i podejścia do psa. Niechętnie wykonują polecenia, potrafią być uparte, są to więc psy dla osób, które wiedzą jak je wychować. Na pewno owczarka azjatyckiego nie powinna mieć osoba, która nie ma żadnego doświadczenia w wychowaywaniu psów.
Owczarek środkowoazjatycki dobrze znosi samotność, nie powinien jednak być pozbawiony kontaktu z ludźmi. Źle wychowane owczarki azjatyckie lub nie wychowywane i zbyt długo pozostające same, mogą rzeczywiście zmienić swój charakter i stać się bardzo groźne dla otoczenia.
Jeśli właściciel dobrze do nich podchodzi, potrafią odwzajemnić się przyjaznym podejściem, wręcz dużym przywiązaniem do właściciela.
Owczarek środkowoazjatycki. Idealny do stróżowania, ale nie tylko
Silne, niezależne, odważne i inteligentne. Poza tym budzące respekt, idealnie nadają się do pilnowania posesji. Wywiązują się z tego zadania doskonale i podchodzą do niego z pełną powagą. Nie należą do psów bardzo hałaśliwych. Jeśli do posesji zbliża się obcy, szczekaniem jednak zaalarmują właściciela, jednocześnie będą starać się odstraszyć intruza. Mogą też przechodzić do ataku, którego skutki dla intruza będą bardzo poważne. Przed posesjami, na których jest owczarek środkowoazjatycki, powinno się więc zamieszczać wyraźne ostrzeżenia przed psem. Dobrze też zamykać bramkę i inne wejścia na posesję, by nawet przez przypadek nikt niepowołany nie wszedł na teren, którego pilnuje owczarek środkowoazjatycki.
Warto wiedzieć, że owczarek środkowoazjatycki jest psem szybko dostosowującym się do warunków w miejscu, w którym przebywa. Jest to jednak duży i energiczny pies, który potrzebuje niemałej ilości ruchu i nieco więcej miejsca do życia niż – na przykład – małe mieszkanie w bloku. Nawet długie spacery mogą w tej sytuacji nie pomóc. Pies zaś, który ma tak mało miejsca do życia może stać się sfrustrowany, niekiedy tez groźny.
Owczarek środkowoazjatycki, a domownicy
Owczarek środkowoazjatycki toleruje na swoim terenie zarówno domowników jak i inne zwierzęta. Dobrze jednak, jeśli jest z nimi od małego. Nie powinien być groźny dla domowników, nie jest jednak ani zbyt wylewny ani przyjacielski i może być nerwowy w otoczeniu dzieci, które za bardzo chcą się z nim bawić. Nie jest wiec polecany rodzinom z małymi dziećmi, które nie potrafią zachować od tego psa dystansu. Na pewno też nie powinien trafić do domu, w którym są tylko osoby starsze. Jest dla nich za duży i zbyt silny
Potrafi być psem bardzo przyjaznym, na pewno jednak nie można oczekiwać od niego, że stanie się psem typowo kanapowym. Jego niezależność sprawia, iż nie można też liczyć na to, ze będzie przytulanką. Osoby, które szukają psa z tym charakterem, powinni zdecydować się na jedną z wielu innych ras, które kochają zabawę, przebywanie z ludźmi i dom.
Choroby i długość życia owczarka środkowoazjatyckiego
Średnia długość życia tego psa przekracza 10 lat. Z reguły pies żyje około 11. Nie jest to pies z predyspozycjami do chorób, szczególnie niebezpiecznych i trudnych w leczeniu. Jest to rasa charakteryzująca się dobrym zdrowiem. Problemy, które mogą z czasem się pojawić to dysplazja stawów łokciowych i biodrowych, a także choroby żołądka. Są to jednak schorzenia nie tyle charakterystyczne dla tej rasy psów, ale dla wszystkich psów dużych i o znacznej wadze.
Aby uniknąć problemów z chorobami psa, przed jego zakupem warto zlecić badania. Dzięki nim uda się potwierdzić lub wykluczyć różne choroby genetyczne. Oczywiście w trakcie życia psa wskazane są jednak regularne wizyty u weterynarza, w trakcie których pies zostanie przebadany. Jeśli zać jakaś choroba zostanie wykryta, leczenie będzie łatwiejsze i o wiele bardziej skuteczne.
Szkolenie psa
Owczarki środkowoazjatyckie nie należą do psów, które rozpiera energia, nie powinny być więc za bardzo forsowane. Potrzebna jest im jednak spora dawka spokojnego wysiłku fizycznego, między innymi po to, by zachować je w dobrej kondycji i zdrowiu. Jeśli owczarek przebywa w domu, warto go regularnie wypuszczać na posesję, aby mógł się wybiegać, a czasami po prostu poruszać. Jeśli konieczne są spacery, nie powinny być bardzo energiczne. Wskazany jest spokojny, ale długi spacer.
Są to psy dość uparte, dlatego uczyć komend trzeba już szczeniaka, oczywiście dostosowując zakres nauki do wieku psa. Ważne jest jednak to, by komend uczyć przez całe życie, powtarzając je. Pies, który w ten sposób będzie wychowywany, zawsze pozytywnie będzie reagować na komendy, a my będziemy zadowoleni z posiadania psa, po którym wiemy czego się spodziewać. Najgorszą opcją jest nauczenie psa czegoś, po czym nie wymaganie tego od niego lub zmienianie zasad wychowania i oczekiwań wobec psa. Od początku więc trzeba uczyć psa i oczekiwać od niego tego samego.
Pielęgnacja sierści owczarka środkowoazjatyckiego
Sierść owczarka środkowoazjatyckiego nie wymaga jakichś trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie można jednak zapominać o regularnym wyczesywaniu psa. W okresie linienia tą czynność oczywiście trzeba powtarzać częściej. Ważne jest rozpoczęcie wyczesywania bardzo wcześnie, jeszcze wtedy, gdy pies jest szczeniakiem. Jest to bardzo istotne, ponieważ pozwoli psu przyzwyczaić się do szczotki i nie kojarzyć zabiegów wyczesywania sierści w negatywny sposób. Pies wyczesywany zbyt rzadko, nie nauczony tego, że taki zabieg od czasu do czasu, może być konieczny, najprawdopodobniej źle będzie reagować na szczotkę i niechętnie będzie poddawać się wyczesywaniu.
Żywienie owczarka środkowoazjatyckiego
Owczarki środkowoazjatyckie nie są psami, które rzucają się na jedzenie i nie kontrolują tego ile jedzą, istnieje więc bardzo niewielkie ryzyko tego, że pies zacznie tyć. Te psy oceniane są często jako psy niezbyt żarłoczne, co przy ich wzroście i wadze może dla wielu właścicieli być zaskakujące.
W diecie owczarka środkowoazjatyckiego nie powinno brakować witamin i mikroelementów. Dieta bogata w takie składniki jest bardzo ważna dla zdrowia psa. Takie żywienie zapewni dużo lepszy stan psa i zminimalizuje ryzyko chorób wynikających ze złego żywienia. Warto jednak też pamiętać o historii rasy i o tym, że kiedyś te psy nie były żywione w jakiś wyszukany sposób. Można formą żywienia wrócić do tej opcji, pies z pewnością to zaakceptuje. Wśród wielu hodowców panuje słuszna opinia, że dobrym sposobem żywienia owczarka środkowoazjatyckiego, jest podawanie mu surowego mięsa i suplementów diety, dzięki którym do organizmu psa dostarczane są istotne składniki.
Taka forma żywienia określana jest jako BARF. W internecie i nie tylko można znaleźć na jej temat bardzo wiele opracowań. Nawiązuje ona do odżywiania się psów w ich naturalnym środowisku. Psy są zwierzętami mięsożernymi. Takie psy jak owczarki środkowoazjatyckie często żyły praktycznie na wolności, podawano im właśnie surowe mięso. Dieta BARF jest dla owczarka środkowoazjatyckiego bardzo polecana i na pewno nie zrobi mu żadnej krzywdy.
Owczarek środkowoazjatycki to duży pies, idealnie nadający się do pilnowania posesji, jednocześnie jednak potrafiący świetnie sprawdzać się w roli czworonożnego członka rodziny. Toleruje dzieci, inne zwierzęta w domu, na pewno jednak nie będzie okazywać im wielu uczuć. Pomimo potężnej postury, nie jest dla domowników zagrożeniem, oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze wychowany. Jego szkolenie warto zaczynać od pierwszych tygodni życia i kontynuować je nawet wtedy, gdy pies jest już dorosły. Pies ten dobrze znosi samotność, nie powinien być jednak pozostawiany sam na bardzo długi czas. Jeśli tak się będzie często dziać, może zmienić swoje zachowanie, stać się nerwowy, a co za tym idzie niebezpieczny.
Jest to pies, który na pewno nie będzie maskotką i typowym kanapowcem. Jego właścicielem powinna zostać osoba, która ma już jakieś doświadczenie w wychowywaniu psów. Bez wątpienia więc nie powinien to być pierwszy pies w rękach danej osoby.
Odpowiednio wychowany i dobrze traktowany owczarek środkowoazjatycki potrafi zaaklimatyzować się w każdym miejscu i stać się częścią rodziny. Z uwagi na swoją masę i siłę, nie jest psem polecanym osobom starszym czy słabszym. Mogą sobie z nim bowiem nie poradzić na spacerach. Z uwagi na to, że świetnie pilnuje miejsca, w którym jest i konkretnie reaguje na pojawiających się obcych, powinien przebywać na posesji dobrze zabezpieczonej. W miejscu, do którego osoby niepowołane po prostu nie mają żadnego dostępu, chyba, że właściciel terenu na to pozwoli i będzie też kontrolował zachowanie psa.
Jaka jest długość życia psa rasy owczarek środkowoazjatycki?
Długość życia psa rasy owczarek środkowoazjatycki szacuje się na około 10 – 11 lat.
Ile kosztuje szczeniak owczarka środkowoazjatyckiego z hodowli?
Psy pochodzące z dobrej hodowli kosztują średnio 3-4 tysiące złotych.
Ile waży dorosły pies rasy owczarek środkowoazjatycki?
Pies rasy owczarek środkowoazjatycki waży zazwyczaj ponad 50 kilogramów.