Mastif tybetański to pies, który należy do molosów typu górskiego. W Polsce nie jest jeszcze zbyt popularny, jednak znalezienie hodowli tej rasy, która będzie godna zaufania, nie powinno być wcale trudne. Warto wiedzieć, na jakim poziomie kształtują się ceny szczeniaków tej rasy oraz na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze nowego pupila.
Jak wybrać dobrą hodowlę Mastifa tybetańskiego?
Jeśli chodzi o stowarzyszenia i związki kynologiczne, to w Polsce funkcjonuje ich bardzo wiele. Cena mastifa tybetańskiego będzie zależna od tego, do jakiej organizacji będzie należeć wybrana hodowla. Cena psa z rodowodem ZKwP na pewno będzie o wiele wyższa, niż tego pochodzącego z mniej znanych hodowli.
Ile kosztuje szczeniak z hodowli?
Każda hodowla indywidualnie ustala ceny szczeniaków mastifa tybetańskiego. Dlatego też różnice w stanie poszczególnych psów mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Osoby, które chcą kupić mastifa tybetańskiego z rodowodem, muszą przygotować się na ceny rzędu kilku tysięcy złotych. Niemniej jednak, to nie cena powinna być głównym wyznacznikiem, jeśli chodzi o wybór hodowli. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrane miejsce dba o szkolenie i socjalizację szczeniaka. Hodowla godna zaufania będzie w stanie także przedstawić badania, które świadczą o stanie zdrowia rodziców szczeniaka, a także zadba o to, by przy sprzedaży szczeniaka została zawarta odpowiednia umowa.
Najlepsze hodowle Mastifów tybetańskich
- Airawata
- Gypsy Dogs
- Kira Cane
- Redgold Black
- Bisurman
- Ngau Dynasty
- Guard Of Kajlas
- Inkaskie Wzgórza
- Mi-tsang
- Gom-khyi
- Catherine Diamonds
- Tybetan Smiles
- Asztamangala
- Himavanti
- Fidelis Umbra
- Bakufu
- Cerynk Deki
- Mistic Mastif
- Guard Of Dream
- Hominem Quero
- Arhat
- Sand Of Tybet
- Oczy Tybetu
- Molosy Dobrońskie
- Hundo Koro
- Beskerm
- Arma Degora
- Darkojan
- Darmakhaja
- Arbenika
- Mastifowyogród
Mastif tybetański – historia rasy
Jeśli chodzi o historię rasy mastifa tybetańskiego, to pełna jest ona nieporozumień i niedomówień. Wszystko dlatego, że Tybet przez wiele wieków pozostawał krajem wybitnie odizolowanym od Europy.
Bez żadnej wątpliwości Mastif tybetański jest rasą pierwotną, pochodzącą od zwierząt, które na wyżynie tybetańskiej od tysięcy lat służyły mieszkańcom w celu ochrony ich stad i domostw. Genetycy uważają, że ludzie z psami przywędrowały do Tybetu nawet 24000 lat temu. Uznaje się dziś, że Mastif tybetański jest krzyżówką ludzkich psów i wilków z Himalajów. Dzięki temu posiada on genetyczne predyspozycje do życia na dużych wysokościach.
Opis rasy Mastif tybetański
Głowa | Głowa mastifa tybetańskiego jest masywna, szeroka, wyraźny guz potyliczny i stop. |
Nos | Duży o szerokich, rozwartych nozdrzach. |
Kufa | Tępo zakończona, lekko kwadratowa, dość głęboka, wargi lekko opadające. |
Zgryz | Nożycowy, czyli siekacze górne zachodzą ściśle przed siekacze dolne, dopuszczalny tez zgryz cęgowy. |
Oczy | Szeroko rozstawione lekko skośne, brązowe oczy. |
Uszy | Trójkątne, wiszące, opadające uszy skierowane do przodu. |
Szyja | Dobrze umięśniona, z niewielkim podgardlem. |
Tułów | Mastif tybetański to pies o szerokiej i głębokiej klatce piersiowej. Ma grzbiet prosty i szeroki zad. |
Ogon | Wysoko osadzony, noszony wysoko, lekko zawinięty, ale nie skręcony. |
Kończyny | Kończyny przednie proste, o dobrym kątowaniu, kończyny tylne mocno umięśnione, równolegle, mogą mieć wilcze pazury. |
Mastif tybetański jest psem silnym, masywnym, bardzo dobrze zbudowanym. Jego sylwetka posiada poważny i dumny wyraz. Jest to rasa, która potrzebuje dużo czasu do osiągnięcia pełnej dojrzałości – w przypadku psów zajmuje to cztery lata, a w przypadku suk od dwóch do trzech lat.
Mastif tybetański posiada mocny tułów i bardzo szeroki grzbiet. Charakteryzuje się szerokim i raczej płaskim zadem. Jego głowa jest masywna, mocno zbudowana. Posiada mocno zaznaczoną potylicę i fałdy, które występują u dojrzałych psów i rozciągają się z okolic nad oczami aż do kącików ust.
Umaszczenie psów
Jeśli chodzi o umaszczenie mastifa tybetańskiego, to może być ono bardzo różne. Kolor sierści może być głęboko czarny, błękitny, a także może przyjmować złoty i mocno rudy kolor. Umaszczenie powinno posiadać czysty kolor, bądź też z widocznym podpalaniem. Wzorzec rasy dopuszcza widoczną białą gwiazdkę na klatce piersiowej psa, podobnie jak białe znaczenia na łapach. Pies może także posiadać białe okulary wokół oczu, ślady nad oczami i od spodniej strony ogona.
Waga i wielkość psa
Mastif tybetański w kłębie mierzy przynajmniej 66 cm – w przypadku samców, a w przypadku suk minimum 61 cm. Waga psa nie jest z góry określona we wzorcu rasy, ale przyjmuje się że samiec waży od 45 do 75 kg, a suczka od 34 do 55 kg.
Charakter mastifa tybetańskiego
Mastif tybetański pomimo tego, że zachwyca urodą, to budzi respekt. Jest to pies, który bardzo często uchodzi za trudnego. Rasa ta odpowiednia jest dla doświadczonych opiekunów, którzy będą umieli sobie z nim poradzić. Wtedy mastif tybetański będzie nie tylko doskonałym przyjacielem, ale także i fantastycznym stróżem. Obrona swojego terytorium to coś, co pies tej rasy ma po prostu we krwi. Mastif tybetański jest bardzo mocno przywiązany do swojego domu i będzie bronił go przez cały czas.
Trzeba pamiętać o tym, że mastif tybetański jako szczeniak powinien przejść odpowiednie szkolenia i być socjalizowany. Brak kontaktu z osobami spoza rodziny może sprawić, że pies staje się agresywny. Dlatego tak ważne jest, by mastify tybetańskie pochodziły z hodowli, które już od szczeniaka dbają o ich socjalizację.
Jeśli chodzi o szczeniaki mastifa tybetańskiego, to bardzo lubią się bawić i są dość ruchliwe. Wszystko zmienia się z wiekiem. Psy bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów, chociaż uczucia okazują bardzo powściągliwie. Dorosłe mastify tybetańskie przede wszystkim cenią sobie ciszę i spokój, a czasami – samotność. Mastif tybetański to pies o dużej posturze, dlatego nie odczuwa on wysokiej potrzeby aktywności fizycznej. Zbyt duża ilość treningów i ćwiczeń może negatywnie wpłynąć na stan jego stawów. Zaleca się, by mastifa tybetańskiego zabierać na spokojnie spacery około 3 razy dziennie. W ten sposób pies ma szansę poznać świat poza terytorium, którego tak pilnie strzeże.
Pielęgnacja psa rasy Mastif tybetański
Mastif tybetański to pies, który posiada długą, gęstą i dość twardą sierść. Wydawać by się mogło, że jej pielęgnacja będzie należeć do tych szczególnie skomplikowanych. Prawda jednak jest taka, że z reguły wystarczy włosy wyczesać raz w tygodniu. W okresie linienia – czyli intensywnego gubienia sierści – czesanie powinno odbywać się codziennie.
Jako że futro mastifa tybetańskiego jest wyjątkowo gęste i długie, ma tendencję do zbierania różnego rodzaju rzepów, dlatego po spacerze warto obejrzeć je szczególnie dokładnie, zwłaszcza jeśli pies poruszał się po drzewach i zaroślach. Bardzo ważna jest regularna kontrola stanu pazurów, oczu oraz uszu. Oczy u mastifa tybetańskiego są bardzo delikatne i podatne na schorzenia, dlatego warto zwracać na nie szczególną uwagę.
Z racji tego, że rasa mastifów tybetańskich kształtowała się w wyjątkowo surowych warunkach, psy są odporne na nawet bardzo niskie temperatury. Mastifowi tybetańskiemu nie przeszkadza wiatr, deszcz i mróz. W czasie upałów koniecznie trzeba pilnować tego, aby pies nie uległ przegrzaniu – a to ze względu na wyjątkowo gęste futro. W czasie gorących dni musi koniecznie mieć dostęp do zacienionego miejsca oraz czystej, chłodnej wody.
Karmienie mastifa tybetańskiego
Aby pies cieszył się dobrym zdrowiem, trzeba karmić go w odpowiedni sposób. Jeśli chodzi o szczenięta, to ich karmienie zalecane jest trzy razy dziennie, mniej więcej co 8 godzin. Mastif tybetański musi mieć zapewniony ciągły dostęp do wody – szczeniakom warto podawać przegotowaną, by stopniowo później przechodzić na wodę z kranu.
Większość hodowli, które sprzedają mastify tybetańskie, do wyprawki załącza karmę, którą karmione były psy. Nowy właściciel, jeśli chce zmienić jej rodzaj, powinien stopniowo mieszać obie karmy, zmieniając ich proporcje. W przypadku mastifów tybetańskich warto stosować karmę dostosowaną do potrzeb dużych ras, właściwą dla wieku psa. Dawkowanie karmy powinno odbywać się według zaleceń producenta. Mastifa można dodatkowo dokarmiać jednym żółtkiem – raz w tygodniu.
Zdarza się, że szczeniak mastifa tybetańskiego nie jest zbyt chętny do jedzenia. W takim przypadku można dodać mu do jedzenia drobno pokrojone, gotowane mięso – wołowinę, kurczaka bądź indyka. Karmę można mieszać także z warzywami, jogurtem bądź też masłem. Jeśli pies nie jest chętny do jedzenia, posiłek powinien pozostać w misce przez około 30 minut, po czym właściciel powinien go zabrać i kolejny posiłek podać o następnej wyznaczonej porze.
Większość mastifów tybetańskich należy jednak do łasuchów i bardzo łatwo je przekarmić. Dlatego te psy powinny dostawać tylko zalecaną dawkę karmy – jeśli jest ona czymś wzbogacana, to proporcjonalnie należy zmniejszyć jej ilość. Mastify tybetańskie to bardzo duże i masywne psy, które mają tendencję do otyłości w przypadku przekarmienia. Ich nieodpowiednie odżywianie może powodować krzywe łapy, problemy ze stawami i inne tego typu komplikacje zdrowotne. Dlatego właściciele, którym zależy na zdrowiu swoich pupilów muszą pamiętać o tym, że trzeba dbać o ich jadłospis.
Jeśli pies w dorosłym życiu jest żywiony wyłącznie suchą karmą, to warto dodawać do niej jedną łyżkę oliwy z oliwek. Dzięki niej skóra i włosy psa będą w dobrej kondycji.
Kiedy mastif tybetański osiąga wiek dorosły, można przejść na naturalne jedzenie, przygotowywane przez właściciela. Jednak w tym przypadku koniecznie trzeba zapoznać się z tym, jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla tego typu psa. Trzeba pamiętać o tym, że psom ludzkie posiłki nie służą, a podstawę ich diety powinno stanowić mięso.
Raz na jakiś czas warto zrobić psom badania, które pokażą czy konieczne jest zastosowanie preparatów uzupełniających. Jeśli wynik badania pokaże nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu, można zmieni
Szkolenie i wychowanie mastifa tybetańskiego
Mastif tybetański to pies ogromnych rozmiarów, dlatego jego odpowiednie wychowanie ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania w rodzinie. Właściciel musi wiedzieć, że najważniejszą rzeczą, którą musi wykazać w procesie wychowywania psa, jest konsekwencja. Jeśli pies ma wiedzieć, że czegoś nie wolno mu robić, to właściciel musi mu konsekwentnie tego zabraniać, nie być wybiórczym i nie wprowadzać żadnych wyjątków od tej reguły.
Absolutnie nie wolno stosować wobec psa żadnych kar cielesnych. Agresja bowiem budzi agresję. Właściciel nie może pokazać, że boi się swojego zwierzęcia. Bardzo dobrym działaniem jest wręczanie nagród przy jednoczesnym chwaleniu psa, jeśli ten wykaże się posłuszeństwem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mastif tybetański to prawdziwy indywidualista, który potrafi bardzo szybko się uczyć, ale niekoniecznie jest chętny do wykonywania poleceń.
Jeśli pies ma być zostać za coś upomniany, to musi wiedzieć, za co – karanie go za psoty już po fakcie nie ma najmniejszego sensu. Pies, który ma tendencję do gryzienia różnego rodzaju przedmiotów, powinien dostawać w zastępstwie dużych rozmiarów kości. Będą one miały także dobry wpływ na kondycję jego zębów.
Jak długo żyje mastif tybetański?
Przy odpowiedniej pielęgnacji i trosce o stan zdrowia psa, mastif tybetański żyje przeciętnie od 10 do 15 lat.
Najczęstsze choroby rasy
Mastif tybetański jest trasą, która nie jest wolna od różnego rodzaju chorób. Chociaż śmiało można powiedzieć że są to wyjątkowo zdrowe psy, stosunkowo rzadko dotykane różnego rodzaju schorzeniami. Do chorób, która mogą spotkać mastifa tybetańskiego należą wrodzone zwichnięcie łokcia, skręt żołądka, entropium czy też dysplazja stawów biodrowych. Warto jednak wiedzieć że mastif tybetański jest stosunkowo zdrową rasą, która dość rzadko choruje.
Zalety i wady mastifa tybetańskiego
Naprawdę trudno znaleźć wady w przypadku tego uroczego psiaka, który rozbraja wszystkich swoją urodą i życzliwym nastawieniem. Ewentualne wady
Mastif tybetański jest doskonałym stróżem, który wykazuje bardzo duże przywiązanie w stosunku do swojej rodziny i domu. Jest to pies zdrowy i odporny, rzadko zapadający do różnego rodzaju schorzenia. Mastify przez bardzo długi czas zachowują młodzieńczy temperament.
Jeśli chodzi o wady mastifa tybetańskiego, to z pewnością warto podkreślić, że jest to niezależny pies, którego stosunkowo trudno wyszkolić. Niektóre osobniki mają skłonności do agresji. Mastif tybetański, który zostanie pozostawiony na noc w ogrodzie może bardzo dużo szczekać, co często stanowi duże utrudnienie dla sąsiadów. Właściciele mieszkań powinni zrezygnować z zakupu mastifa, a to ze względu na to, że jest to pies, który potrzebuje dużej ilości przestrzeni i miejsca. Aby mastif tybetański potrafił funkcjonować z rodziną i innymi zwierzętami, potrzebuję starannej i dokładnej socjalizacji.
Stosunek do innych zwierząt i dzieci
Z racji tego, że rasa mastifa tybetańskiego jest gatunkiem pasterskim, te psy bardzo dobrze radzą sobie z akceptacją innych zwierząt. Jeśli mastif tybetański wychowuje się razem z psami czy kotami, stosunkowo dobrze się z nimi dogaduje. Dorosły pies potrzebuję pewnego okresu przygotowawczego, jeśli do rodziny ma zawitać inne zwierzę.
Mastif tybetański jest psem, który dosyć lubi dzieci. Jednak ze względu na jego ogromne rozmiary, dla najmniejszych pociech może być zwyczajnie niebezpieczny. Pies nie wyrządzi dziecku umyślnej krzywdy, jednak swoim masywnym ciałem może je przygnieść lub przewrócić. Bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie zasady, że dzieci nie mogą krzyczeć i biegać w obecności mastifa tybetańskiego. Pies może to potraktować jako zachętę do zabawy, jednak z pewnością nie będzie ona bezpieczna ze względu na jego duże rozmiary. Z racji tego, że pies wykazuje ogromną opiekuńczość w stosunku do swoich domowników, trzeba uważać na co, co robi się w jego obecności. Dzieci przykładowo mogą udawać, że ze sobą walczą, a pies poczuje się w obowiązku, żeby w tym przypadku interweniować.
Podsumowując, mastif tybetański to pies, który z pewnością nie przejdzie niezauważony. Nie tylko ze względu na swoje ogromne rozmiary, ale także charakterystyczny, majestatyczny wygląd. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to pies nie tylko piękny, ale także bardzo wymagający, dlatego raczej nie jest polecany niedoświadczonym właścicielom. Przy odpowiednim wychowaniu i socjalizacji mastif tybetański z pewnością będzie wiernym przyjacielem, który zrobi wszystko, by obronić swoje terytorium i rodzinę.
Jaka jest długość życia psa rasy Mastif tybetański?
Długość życia psa rasy Mastif tybetański to od 10 do 15 lat.
Ile kosztuje szczeniak Mastifa tybetańskiego z hodowli?
Szczeniak Mastifa tybetańskiego z hodowli z hodowli kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.
Ile waży dorosły pies rasy Mastif tybetański?
Dorosły pies rasy Mastif tybetański waży od 45 do 75 kg, a suczka od 34 do 55 kg.