Hodowla Owczarków niemieckich długowłosych

Owczarek niemiecki długowłosy
Owczarek niemiecki długowłosy

Psie spojrzenie owczarka niemieckiego jest zawsze niezwykle przenikliwe i czujne – jest świetnym obserwatorem i lubi mieć nad wszystkim kontrolę, a do obcych podchodzi z pewną rezerwą. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że rasa ta służy człowiekowi często w jego codziennej pracy. Owczarek niemiecki długowłosy może więc być psem policyjnym, ratowniczym, opiekunem, stróżem i pasterzem. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Gdzie znaleźć dobrą hodowlę psów tej rasy?

Owczarek niemiecki długowłosy z pewnej hodowli odznacza się wzorcowymi cechami, co jest szczególnie ważne, jeśli chodzi o jego charakter i potencjalne choroby, na które narażona jest rasa. Niestety istnieje dość długa listach potencjalnych schorzeń i dolegliwości, które zdarzają się psom tej rasy, a jedną z nich jest również niestabilność psychiczna. Możemy tego uniknąć wybierając szczeniaka z pewnej i sprawdzonej hodowli, która zarejestrowana jest w Związku Kynologicznym w Polsce. Wtedy mamy pewność zarówno co do jego charakteru, jak i ewentualnych chorób. Baza szczeniąt i reproduktorów zarejestrowanych w ZKwP jest ogólnie dostępna, więc z łatwością znajdziemy dobrą i pewną hodowlę owczarka niemieckiego.

Ile kosztuje szczeniak z hodowli?

Cena szczeniaka z rodowodem z dobrej hodowli może zaczynać się już od 2 000 zł i osiągnąć kwotę nawet do 5 000 zł. Różnice w cenie spowodowane są bardzo różnymi czynnikami. Przede wszystkim nieco droższe są owczarki niemieckie długowłose o czarnym umaszczeniu, a także te, które mają predyspozycje wystawowe. Im wyższa cena, tym zazwyczaj lepszy rodowód i jest ona równoznaczna z tym, że poznajemy nie tylko jego rodziców, ale i dziadków, a nawet kilka pokoleń wstecz. A to gwarancja psa, który będzie odznaczał się wzorcowymi cechami zarówno z wyglądu, jak i charakteru. Zdecydowanie więc płacimy za jakość.

Najlepsze hodowle Owczarków niemieckich długowłosych

Historia rasy

Jak sama nazwa wskazuje, rasa owczarka niemieckiego pochodzi z Niemiec. Pierwotnie pracowały one głównie jako psy pasterskie, a dopiero w roku 1891 został oficjalne ogłoszony wzorzec tej rasy, który obejmował trzy odmiany różniące się długością włosa: odmiana krótkowłosa, długowłosa i szorstkowłosa. Rasa został opracowana przez hodowców z myślą o psie, który będzie wiernie służył opiekunowi, a także sprawdzi się w wojsku oraz w policji. Owczarek niemiecki długowłosy oficjalnie został ogłoszony odrębną rasą dopiero w roku 2011 tym samym zyskując prawo do udziału w wystawach.

Wzorzec rasy

Niezależnie od długości włosa owczarki niemieckie mają bardzo majestatyczny wygląd i podobną budowę ciała. Owczarek niemiecki długowłosy ze względu na długi włos wydaje się jednak jeszcze większy i potężniejszy. Jego sylwetka jest harmonijna, mocna, zwarta i umięśniona, a klatka piersiowa szeroka. Cechą szczególną jest opadająca linia grzbietu. Ogon owczarka jest nieco wydłużony i według wzorca powinien sięgać aż do stawu skokowego. Podczas chodu szablasty, a od spodu jego sierść powinna być nieco dłuższa. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, a kufa nieco wydłużona. Nos zawsze czarny, oczy również ciemne przybierają kształt migdała i mogą być nieco skośne. Szczęka silna, a zęby ciasne i głęboko osadzone. Owczarek niemiecki długowłosy ma uszy szpiczaste i wysoko ułożone na głowie, co potęguje wrażenie niezwykłej czujności.

GłowaProporcjonalna do tułowia, klinowata, a uszy stożkowate oraz sterczące.
Klatka piersiowaSzeroka, o długim mostku i umiarkowanie wysklepionych żebrach.
ZadObecnie hodowle prowadzą chów owczarków mający na celu wyeksponowanie tzw. kątowości zadu. Zad u takich psów jest mocno opadający, długi, przechodzący w nasadę ogona.
Kończyny przednieMocno umięśnione, proste, a łokcie nie są skierowane do wewnątrz ani zewnątrz (nawet w ruchu).
Kończyny tylneCharakteryzują się mocno umięśnionymi udami. Są równoległe i ustawione nieco do tyłu.

Umaszczenie psów rasy owczarka niemieckiego długowłosego

Szata owczarka niemieckiego długowłosego składa się z gęstego podszerstka oraz długiego i miękkiego włosa okrywowego, który nie powinien przylegać do ciała. Najkrótsze włosy znajdują się na łapach i pysku, a wokół szyi można dostrzec kryzę. Dopuszczalne są następujące umaszczenia: przede wszystkim czarne z podpaleniem czerwonym, żółtym, płowym lub jasnoszarym, a także jednolite szare, czarne, śniade, czaprakowate z ciemną maską. Dopuszcza się, ale nie są to pożądane cechy, tj. białe plamki na piersi oraz jaśniejsze odcienie wewnętrznych części nóg.

Waga i wielkość psa

Owczarek niemiecki długowłosy zaliczany jest to średniej wielkości psów, ale jak wyżej zostało wspomniane, długi włos sprawia, że wydaje się on znacznie potężniejszy od owczarka krótkowłosego. Niemniej wysokość w kłębie dla psa wynosi od 60 do 65 cm, a dla suki od 55 do 60 cm. Jeśli chodzi o wagę, to psy bywają nieco cięższe od suk – mogą ważyć od 30 – 40 kg, natomiast suki od 22 do 32 kg. Długi włos, umięśniona, zwarta i mocna sylwetka sprawiają, że psy tej rasy już na pierwszy rzut oka wydają się duże i ciężkie.

Co nieco o charakterze i szczekaniu

Psy tej rasy mogą być genetycznie obciążone niestabilnością psychiczną, dlatego warto zawsze polegać na uznanych hodowlach. Doświadczony hodowca dobierze również dla nas szczeniaka, który będzie świetnie wpisywał się w nasze preferencje charakterologiczne, ponieważ w miotach znajdują się zawsze osobniki spokojniejsze, bardziej żywe i z innymi predyspozycjami. Wzorzec rasy odznacza się między innymi takimi cechami jak wierność i oddanie swojemu właścicielowi, a także ponadprzeciętna inteligencja, chęć do szkolenia, czujność, bystrość, odwaga i zdecydowanie. Jest przyjacielski, opiekuńczy i oddany w stosunku do swoich właścicieli, a do powierzonych zadań podchodzi sumiennie, dlatego świetnie sprawdza się w roli psa opiekuna, ratownika czy po prostu stróża. Psy tej rasy lubią także dawać głos i szczekaniem alarmować wszystkie niepokojące odczucia. Można jednak temu skutecznie zaradzić, oswajając i socjalizując już od szczenięcia.

Pielęgnacja psa

Jako że rasa posiada zarówno warstwę gęstego podszerstka, jak i długiego, miękkiego włosa, to pielęgnacja wymaga nieco czasu. Przede wszystkim trzeba liczyć się z tym, że psy intensywnie linieją dwa razy do roku, więc należy je wtedy systematycznie wyczesywać. Do tego celu przydadzą się co najmniej trzy różne szczotki, m.in. do szczotkowania długiego włosa, gęstego podszerstka, a także druciany przyrząd do rozdzielania kołtunów. Poza okresem linienia wystarczy wyczesywanie co kilka dni. Pielęgnacji mogą także wymagać psie pazury – jeśli same naturalnie nie stępią się i nie skrócą, to trzeba je co miesiąc przycinać. Kąpiele powinny mieć raczej charakter okazjonalny.

Czym karmić psa tej rasy?

Owczarki niemieckie długowłose są energiczne i lubią być w ruchu, są przy tym silne i odważne, dlatego ich dieta powinna zawierać większe ilości białka. Najlepiej wybierać karmy dla psów dużych bez większej ilości dodatków węglowodanowych. Szczególnie istotne jest żywienie suk w ciąży oraz szczeniaków, którym prawidłowy rozwój zapewni tylko właściwie zbilansowana dieta. Z powodzeniem więc można także stosować suplementy witaminowe lub preparaty, które wzmocnią psie stawy. Często owczarek niemiecki długowłosy karmiony jest przez hodowców zgodnie z dietą BARF. Jeśli chodzi o ich apetyt, to nie są psami wybrednymi, a raczej skrupulatnie zjadają to, co im zaserwujemy.

Szkolenie i wychowanie

Owczarek niemiecki długowłosy może być bardzo dobrze wychowanym psem, ale pod warunkiem, że przyłożymy do tego wagę jak najwcześniej. Są one bardzo inteligentne i niezwykle chętnie poddają się zarówno nauce opartej na ćwiczeniach fizycznych, jak umysłowych łamigłówkach. Od szczenięctwa należy uczyć je socjalizacji zarówno w stosunku do obcych ludzi, jak i innych zwierząt, a także adaptować do do różnych innych, nowych i nieznanych sytuacji czy dźwięków, ponieważ ich wrodzona pobudliwość może w wieku dorosłym przysporzyć nam niemało kłopotów. Odpowiednio szkolone psy tej rasy potrafią kontrolować swoje zachowanie bardzo dobrze. Spokojnie podchodzą do nieznajomych i nie obszczekują pobratymców napotkanych na spacerze. Należy uczyć je posłuszeństwa na smyczy i na spacerach, a także zapewnić im codzienną dawkę ruchu – dzięki temu na pewno będą spokojniejsze u siebie. W ich przypadku sprawdzają się, m.in. zabawy z szarpakiem i przeciąganie, które są często lepszą nagrodą niż smakołyk.

Jak długo żyje owczarek niemiecki długowłosy?

Długość życia owczarka niemieckiego z długim włosem może być bardzo różna, a wpływ mają na to bardzo różnorodne czynniki, w tym przede wszystkim jakość żywienia i codzienna pielęgnacja. Psy te mają predyspozycje do pewnych chorób, więc jeśli nie otoczymy ich odpowiednią opieką weterynaryjną, to mogą one o sobie znacznie wcześniej dać znać, co również może mieć wpływ na ich jakość i długość życia. Niemniej źródła podają rozpiętość ich życia na okres od 7 do nawet 13 lat.

Na jakie choroby szczególnie są podatne?

Jak i każda rasa, tak i owczarki niemieckie długowłose mają predyspozycje do pewnych schorzeń i dolegliwości. Jest to przede wszystkim osłabienie kośćca, którego przyczyna leży w kątowaniu i silnym obniżeniu tylnej części ciała. Grozi im dysplazja stawów biodrowych, a także schorzenia w stawach łokciowych, kolanowych oraz schorzenia kręgosłupa. Z tego powodu nie powinno wprowadzać się młodym zwierzętom w okresie rozwoju intensywnych ćwiczeń. Nie rzadziej zdarzają się także dysfunkcje żołądkowe – pies po obfitym posiłku powinien odpocząć oraz alergie pokarmowe i choroby dermatologiczne. Oczywiście wielu z tych schorzeń można uniknąć stosując zdrową dietę, profilaktyczne badania, w tym prześwietlenia stawów biodrowych (są one obowiązkowe dla psów dopuszczonych do hodowli) oraz suplementację odpowiednimi preparatami witaminowymi. Warto pamiętać, że ryzyko tych chorób jest zdecydowanie częstsze, gdy decydujemy się na szczeniaka z niepewnych hodowli.

Zalety i wady tej rasy

Owczarek niemiecki długowłosy ma więc bardzo wiele zalet, a także kilka wad. Przede wszystkim do zalet można zaliczyć jego wyjątkowo majestatyczny i harmonijny wygląd, który na wszystkich robi wrażenie, oraz jego siłę, oddanie i wierność właścicielowi. Psy są bardzo pracowite, energiczne, czujne i są świetnymi obserwatorami. Są także ponadprzeciętnie inteligentne i z chęcią oddają się szkoleniu. Potrafią być także bardzo ułożone, jeśli chodzi o obycie z nieznajomymi ludźmi i innymi zwierzętami, ale należy zadbać o to już w okresie szczenięctwa. Są dość łatwe w codziennej pielęgnacji i nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów. Wszystko to osiągniemy, jeśli psa wystarczająco wcześnie zaczniemy szkolić, w innym przypadku możemy mieć problem z jego nadpobudliwością, nieufnością w stosunku do nieznajomych, a nawet agresją. Odpowiednio wyszkolony pies tej rasy świetnie sprawdzi się jako cierpliwy i troskliwy opiekun, odważny stróż i ratownik czy przyjacielski towarzysz rodziny. Niemniej potrzebny jest mu świadomy, cierpliwy i konsekwentny właściciel, który umiejętnie zajmie się jego wszechstronną edukacją, nim wyjdzie z okresu szczenięctwa.

Owczarek niemiecki długowłosy – wymagania, ile potrzebuje ruchu?

Rasa nie jest szczególnie wymagająca – co prawda włos potrzebuje intensywnego wyczesywania przede wszystkim w czasie linienia, ale poza tym okresem wystarczy czesanie co kilka dni i okazjonalne kąpiele. Również pazury nie będą wymagały skracania, jeśli zapewnimy zwierzęciu wystarczająco dużo ruchu na naturalnym terenie. Konieczne jest natomiast socjalizowanie psa i szkolenie, bo tylko dzięki temu nie będzie on przysparzał swoim zachowaniem w dorosłym życiu kłopotów w codziennych sytuacjach. Potrzebny jest mu więc konsekwentny właściciel, który będzie miał wystarczająco dużo czasu na jego edukację i zapewnienie codziennej dawki intensywnego ruchu.

Psy są bardzo energiczne i żywiołowe, uwielbiają zabawy ruchowe, przeciąganie, a także łamigłówki umysłowe – na wszystko to potrzeba czasu, więc decyzja o psie tej rasy powinna być bardzo dobrze przemyślana. Na pewno obowiązku codziennego spaceru nie można zrzucić na dzieci, które nie będą miały wystarczająco siły, aby zapanować nad zwierzęciem. On sam natomiast z czasem odwdzięczy się niezwykłym przywiązaniem i miłością, która każe mu iść za właścicielem nawet wtedy, gdy sytuacja wyda mu się niebezpieczna. Zdecydowanie są to cechy, które stawiają tę rasę wyżej w hierarchii.

Stosunek do innych zwierząt i dzieci

Owczarek niemiecki długowłosy może być dość uciążliwy, jeśli chodzi o jego stosunek do innych zwierząt, w tym także do psów. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że zapewne będzie chciał się z nimi na spacerze przywitać, nierzadko dając temu również głos. Szczególnie możemy to odczuć, gdy zwierzę znajduje się na smyczy – niemożność przywitania się z czworonogim pobratymcem może wywołać w nim frustrację, a nawet agresję. Samcom trudno także zaakceptować innych przedstawicieli tej samej płci. Niezwykle ważne jest więc, aby od szczenięctwa szkolić go w tym kierunku, ponieważ prawidłową socjalizacją można zagwarantować sobie naprawdę ułożonego i grzecznego psa tej rasy, nawet w takich sytuacjach.

Owczarek niemiecki długowłosy świetnie sprawdzi się jako towarzysz rodziny, w której są również dzieci. Bywa on bardzo przywiązany i wierny swoim opiekunom i na pewno nie trzeba się obawiać jego reakcji, ale pod warunkiem, że jest szkolony w tym kierunku od szczenięctwa. Na spacer jednak lepiej wybrać się całą rodziną, a nie przekładać tego obowiązku na dzieci – z ruchu na świeżym powietrzu skorzystają wszyscy – zarówno pies, jak i pozostali członkowie rodziny.

Jaka jest długość życia psa rasy owczarek niemiecki długowłosy?

Długość życia psa rasy owczarek niemiecki długowłosy to od 7 do 13 lat.

Ile kosztuje szczeniak owczarka niemieckiego długowłosego z hodowli?

Cena szczeniaka z rodowodem z dobrej hodowli może zaczynać się już od 2 000 zł i osiągnąć kwotę nawet do 5 000 zł.

Ile waży dorosły pies rasy owczarek niemiecki długowłosy?

Psy tej rasy mogą ważyć od 30 kg do 40 kg, natomiast suki od 22 kg do 32 kg.