Hodowla Chihuahua długowłosy

Hodowla Chihuahua długowłosy
Hodowla Chihuahua długowłosy

Chihuahua długowłosy to wyjątkowy pies. Wygląda nieco jak żywa zabawka, ale ma swój charakterek i dość wybujałe ego. Jednocześnie jest wspaniałym towarzyszem dla człowieka.

Jak wybrać dobrą hodowlę chihuahua długowłosych?

Psy tej rasy cieszą się sporą popularnością, co próbują wykorzystać nierzetelni hodowcy. Podstawowa kwestia – wyłącznie hodowle zapisane w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) należy uznać za działające legalne, a dzięki temu gwarantujące zdrowe pieski i bez wad genetycznych. Nieuczciwi hodowcy, dla których liczy się tylko szybki zysk często eksperymentują z wyglądem tej rasy. Dlatego pojawiają się osobniki ważące poniżej 500 g, a to prowadzi do osłabienia odporności. W efekcie taki piesek często choruje i z reguły przedwcześnie umiera.

Z kolei chihuahua z nienaturalnie krótką kufą i powiększonymi uszami cierpi z powodu kłopotów z uzębieniem, oddychaniem i nadwrażliwością oczu. Nierzetelni hodowcy nie przestrzegają podstawowych reguł hodowlanych i zazwyczaj rezygnują z drogich badań profilaktycznych. W związku z tym sprzedają osobniki z chorobami dziedzicznymi.

Nie warto zatem decydować się na zakup pupila z niesprawdzonego źródła i na pewno nie należy kierować się wyłącznie ceną. Podejrzanie atrakcyjna oferta w stosunku do innych oznacza, że mamy do czynienia z pseudohodowlą. Poza sprawdzeniem legalności działania dobrze też zapoznać się z opiniami innych klientów, którzy już wcześniej skorzystali z usług danej hodowli. Najlepiej również pojechać tam osobiście i zobaczyć, w jakich warunkach przebywają zwierzęta. Oczywiście każdy szczeniak powinien mieć potwierdzone przeprowadzenie niezbędnych badań, a zarazem być zaszczepiony i odrobaczony. To wszystko kosztuje, co ma przełożenie na cenę pieska.

Dobry hodowca z pewnością pochwali się swoimi czworonogami, przedstawi dokumentację rodowodową i wszelkie zaświadczenia potwierdzające badania i szczepienia, a także pomoże wybrać konkretnego szczeniaka. Wiadomo, że w każdym miocie są osobniki nieco spokojniejsze i takie, których energia wręcz rozpiera.

Cena szczeniaka chihuahua długowłosego

Nie da się ukryć, że zakup pieska tej rasy tani nie jest. Profesjonalni hodowcy oferują szczeniaki za co najmniej 3 tys. zł. Jednak najczęściej to od 4 tysięcy złotych wzwyż. Warto podkreślić, że chihuahua długowłosy przeznaczony na wystawy jest jeszcze droższy. Cena takich szczeniąt sięga nawet 9 tysięcy złotych.

Natomiast należy jeszcze raz wyraźnie podkreślić, że to inwestycja opłacalna, ponieważ dostaje się pieska z legalnego źródła – zdrowego, przebadanego, który nie będzie generować wysokich kosztów leczenia z powodu wad genetycznych. Miesięczne wydatki na zabiegi pielęgnacyjne i weterynaryjne nie powinny przekraczać 50-100 złotych.

Najlepsze hodowle psów rasy Chihuahua długowłosy

Historia rasy chihuahua

Dokładne pochodzenie piesków chihuahua nie jest znane. Ich historia jednak zaczyna się w Meksyku, co sugeruje sama nazwa – Chihuahua to stan w północnej części tego kraju. Legenda głosi, że przodkiem tej rasy były hodowane przez Tolteków psy techichi, a chihuahua to krzyżówka tychże czworonogów z meksykańskimi xolo. Z kolei inni badacze uważają, że pierwsze psy tej rasy pojawiły się w Meksyku razem z ostatnim władcą Azteków, czyli Montezumą.

Jednak dopiero w połowie XIX wieku te miniaturowe pieski stały się znane na całym świecie, a stało się to dzięki turystom, którzy zabierali te miłe zwierzątka ze sobą. W roku 1884 pierwszy raz chihuahua został pokazany na wystawie. Natomiast na kontynencie europejskim historia tej rasy zaczyna się dopiero po II wojnie światowej. W Polsce pierwszy piesek na wystawie pojawił się w roku 1986.

Wersja długowłosa nie jest jedyną, ponieważ równie popularna okazuje się odmiana krótkowłosa. Sprzeczne są opinie badaczy na temat powstania długiej szaty. Niektórzy uważają, że obie odmiany istniały od początku, a inni, że to krzyżówka chihuahua o krótkim włosiu ze szpicem miniaturowym oraz papillonem.

Charakterystyka rasy

Chihuahua długowłosy należy do grupy IX FCI, sekcji 6, a numer wzorca to 218.

To miniaturowe pieski o wielkości dochodzącej do 16-20 cm. Dorosłe osobniki powinny ważyć od 1,5 do 3 kg, jednak coraz częściej zdarzają się takie o masie od 0,5 do 1,5 kg – niekoniecznie to dobry trend, co nawet widać w podejściu hodowców. Wielu z nich nie uznaje tak niskiej wagi, ponieważ może to prowadzić do wielu problemów zdrowotnych u piesków. Z kolei waga wynosząca powyżej 3 kg również jest dyskwalifikująca – takie osobniki nie są nawet dopuszczane do udziału w wystawach.

StopWyraźnie zaznaczony, głęboki i szeroki.
CzaszkaWyraźnie zaokrąglona głowa w kształcie jabłka.
OczyDuże, okrągławe w kształcie, bardzo wyraziste, nie wyłupiaste, bardzo ciemne. Oczy jaśniejsze są dopuszczalne, ale niepożądane.
UszyDuże, stojące, rozwarte, szerokie u nasady, zwężają się stopniowo ku zaokrąglonym nieco końcom.
PoliczkiNieznacznie rozwinięte, bardzo suche.
WargiSuche, ściśle przylegające.
UzębienieZgryz nożycowy lub cęgowy.
KufaKrótka, z profilu prosta, szeroka u nasady.
NosDopuszczalny każdy kolor, umiarkowanie krótki, zadarty do góry.
KłąbLekko zaznaczony.
GrzbietKrótki i mocny.
LędźwieMocno umięśnione.

Chihuahua długowłosy wyróżnia się dość krępą budową ciała oraz długą i jedwabistą szatą. Dopuszczalny jest zarówno włos okrywowy prosty, jak i lekko pofalowany. Pieski tej rasy nie mają zbyt dużo podszerstka. W filigranowej sylwetce zwracają uwagę spiczaste, owłosione uszy. Kufa jest smukła i krótka, a ogon niewielki i puchaty. Na szyi występuje dobrze rozwinięta kryza. Za cechę charakterystyczną uznaje się też specyficzne pióro znajdujące się na łapkach, ogonie i uszach.

Co ciekawe, wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie w dowolnym kolorze, aczkolwiek najczęściej chihuahua długowłose są kremowe, czarne podpalane, rude, piaskowe, czekoladowe lub srebrzystopłowe.

Usposobienie piesków

Chihuahua długowłosy to mały piesek o dużym ego. Uwielbia być w centrum uwagi, domaga się pieszczot i rozpieszczania. Kiedy tylko czuje się ignorowany, to szybko okazuje swoje niezadowolenie piskliwym szczekaniem. Ścisły kontakt z opiekunem jest zatem kluczowy. Pupil nie wytrzyma samotnie dłużej niż godzinę, a najlepiej gdy cały czas przebywa ze swoim dwunożnym towarzyszem.

Jedocześnie to niesamowicie odważny i pewny siebie psiak, szczególnie zważywszy na swoją wielkość. Nie wie, co to respekt przed dużymi psami, więc w obronie swoich zabawek lub swojego opiekuna błyskawicznie przechodzi do ataku.

Chihuahua długowłose lubią leżeć na kanapie, ale zarazem potrzebują dużo ruchu. Mają też całkiem niezłą kondycję. Chętnie się bawią, szybko uczą, a przede wszystkim są wiernymi przyjaciółmi człowieka.
I wbrew pozorom aż tak często nie szczekają. Owszem, kiedy są zdenerwowane, podrażnione, osamotnione lub zalęknione, to wtedy dają upust swojemu niezadowoleniu. Natomiast bez powodu nie wydają z siebie głosu.

Pielęgnacja

Długowłosy chihuahua nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne, aby nie zaniedbać czesania za pomocą szczotki z włosia i małego grzebienia z obrotowymi zębami – najlepiej tak co 2-3 dni. Szczególnie miejsca za uszami, na szyi i pod ogonem są podatne na tworzenie się kołtunów. Pieski tej rasy kąpie się w specjalnym szamponie, i to nie za często. Z reguły wystarczy raz w miesiącu. Ważne, aby po kąpieli dokładnie wysuszyć pupila. Zaleca się ponadto systematyczne obcinanie pazurków, usuwanie kamienia nazębnego oraz sprawdzanie uszu i oczu – jeżeli pojawiają się charakterystyczne ciemne przebarwienia, to należy zastosować odpowiednie preparaty.
Chihuahua długowłose linieją z reguły wczesną wiosną, ale niezbyt obficie.

Karmienie

Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się szybkim metabolizmem. Dlatego potrzebują karmienia częstego i w niezbyt dużych porcjach – najlepiej 3 lub 4 razy dziennie w ilości jednej łyżki stołowej pożywienia. Szczeniaki potrzebują karmy o wysokiej zawartości białka. Dzięki temu ich rozwój przebiega w sposób prawidłowy. Dorosłe osobniki można żywić karmą typu adult z wysoką zawartością mięsa – bez konserwantów, wzmacniaczy smaku, ale też bez dodatku zbóż. Osoby, które nie chcą korzystać z gotowych karm powinny pamiętać, aby pupilom przygotowywać pełnowartościowe posiłki mięsno-warzywne. Ważne, aby kawałki jedzenia były małe.

Wychowanie i szkolenie

Psy tej ras uważa się za inteligentne i dość pojętne. Dlatego nie sprawiają większych problemów szkoleniowych. Łatwo się uczą nowych rzeczy, ale wymagają konsekwencji w wychowywaniu. Trzeba pamiętać, że chihuahua długowłose to psiaki z charakterkiem, które lubią postawić na swoim.

Zdrowie i długość życia

Chihuahua długowłosy to pies długowieczny, jak zresztą większość małych ras. Niektóre osobniki dożywają 20 lat, aczkolwiek z reguły to 12-15 lat. Generalnie te psiaki cieszą się dość dobrym zdrowiem, o ile dba się odpowiednio o ich kondycję i prawidłowo żywi. Największy problem wynika z ich delikatnej budowy ciała. Często zdarza się, że mają niezrośnięte ciemiączko. W związku z tym trzeba uważać, aby nie dopuszczać do żadnych urazów głowy – nawet niewielkie uderzenia stwarza zagrożenie życia.

Innym problemem zdrowotnym są typowe dla małych ras ruchome rzepki czy zapadanie tchawicy. Czasami pojawiają się też kłopoty z sercem, nieprawidłowy zgryz, niewydolność kanalików łzowych, a także hipoglikemia prowadząca do utraty przytomności.

Chihuahua zdecydowanie lepiej znosi wyższe temperatury, mimo że zbyt silne nasłonecznienie może prowadzić do przegrzania. Jednak to wilgoć i zimno stanowią większe wyzwanie. Dlatego przy spadku temperatury lepiej unikać długich spacerów, a przede wszystkim należy pupila zaopatrzyć w specjalne ubranko, które ochroni delikatne ciało przed wyziębieniem.

Czy ta rasa nadaje się do domu z dziećmi?

I tak, i nie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W zasadzie wszystko zależy od wieku dzieci. Doświadczeni hodowcy nie zalecają chihuahua, jeżeli w domu są maluchy poniżej 8. roku życia. Trzeba mieć na uwadze niewielkie gabaryty tej rasy. W czasie zabawy dziecko nawet niechcący może wyrządzić psu krzywdę, ponieważ wystarczy że przez przypadek na niego upadnie. Inna kwestia, że takie szkraby lubią pociągnąć zwierzaka za ogon i traktują go trochę jak zabawkę, a wtedy najspokojniejsze nawet chihuahua reagują dość szybko. Mimo że malutkie ząbki nie powinny zrobić najmniejszej krzywdy dziecku, to nie ma sensu narażać zarówno pieska, jak i swoje potomstwo na stres i kłopotliwe sytuacje.
Warto jeszcze dodać, że ta rasa domaga się skupienia całej uwagi na sobie. Dlatego niemowlęta też niekoniecznie wzbudzają w chihuahua długowłosych entuzjazm, ponieważ potrzebują niemal ciągłej opieki. W związku z tym te małe pieski nadają się do domów, w których są dzieci w wielu szkolnym.

Chihuahua długowłosy a inne zwierzęta w domu

Ten mały pies o duszy wojownika jest wyjątkowo pewny siebie. Zdarza się zatem, że zaczyna obszczekiwać większe psy, a nawet podgryzać im łapy. Często też staje w obronie swojego ukochanego właściciela, jeżeli uważa, że grozi mu jakieś niebezpieczeństwo ze strony innych zwierząt. Dlatego podczas spaceru warto zawsze zachować czujność i reagować błyskawicznie na wszelkie próby stawiania się większym psom. Nigdy nie wiadomo, czy tamten ma duże pokłady cierpliwości wobec takiego szczekającego malucha. Dobrym pomysłem jest również rozpoczęcie jak najwcześniej socjalizacji pupila, aby nauczyć go prawidłowej interakcji z innymi czworonogami.

Z kolei w warunkach domowych warto zapewnić psom tej rasy towarzystwo, ponieważ chihuahua długowłosy uwielbia przebywać w grupie. Oczywiście najlepszymi kompanami są psiaki o podobnej wielkości lub nawet tej samej rasy. Jednak nawet z większym od siebie może stworzyć całkiem zgrany duet, ale pod jednym warunkiem – to musi być czworonóg o bardzo łagodnym i spokojnym usposobieniu. Co ciekawe, chihuahua świetnie dogaduje się z kotami, szczególnie gdy wychowuje się z nimi od wieku szczenięcego.

Zalety i wady chihuahua długowłosych

Osoby, które rzeczywiście dobrze znają tę rasę uważają, że chihuahua w zasadzie pozbawiony jest wad. Owszem, bywa trochę zadziorny i szczekliwy, ale zazwyczaj w obronie swojego terytorium czy przedmiotu, a przede wszystkim w obronie ukochanego właściciela. Niektórzy za wadę uznają także zazdrość i lekką zaborczość w stosunku do niego – stąd często początkowa nieufność wobec obcych. Te małe psiaki raczej też trudno uznać za oazę cierpliwości i wyrozumiałości. Kiedy się zdenerwują, z pewnością głośno to zakomunikują. Warto ponadto pamiętać o delikatności chihuahua zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Przypadkowe nadepnięcie na łapkę pupila z reguły kończy się wizytą u weterynarza, a mocniejsze trzaśnięcie drzwiami czy upuszczenie szklanej miski na podłogę stwarza nawet ryzyko zawału serca. Jeszcze jedno można uznać za wadę – pieski tej rasy tanie nie są, aczkolwiek każdy rasowy czworonóg mocno drenuje portfel.

Czy te wady są na tyle duże, aby rezygnować z zakupu chihuahua długowłosych? Nic z tych rzeczy, ponieważ lista zalet okazuje się znacznie dłuższa. Niewielkie gabaryty psiaka sprawiają, że z pupilem wsuniętym do torby można spokojnie wejść do sklepu czy pojazdów komunikacji miejskiej bez narażenia się na nieprzychylne komentarze innych osób. Nadaje się do nawet do małych mieszkań i nie jedzą dużo. Starsze dzieci znajdą w nim oddanego towarzysza zabaw. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać córkę lub syna na krótki spacer z chihuahua – jeżeli czworonóg pociągnie, to nic się nie stanie, a już na pewno nie doprowadzi do przewrócenia dziecka (oczywiście cały czas mowa o potomstwie w wieku szkolnym, a nie młodszym). Natomiast zwolennicy chihuahua długowłosych podkreślają przede wszystkim niesamowitą wierność i oddanie tych psiaków. To zdecydowanie jedna z najbardziej zapatrzonych w człowieka ras, wyróżniająca się mocnym przywiązaniem do swojego dwunożnego przyjaciela. Pieski charakteryzują się także bystrością i okazują się dość inteligentne (chociaż nieco uparte).

Ile kosztuje szczeniak Chihuahua długowłosy z hodowli?

Szczeniak Chihuahua długowłosy z hodowli kosztuje co najmniej 3 tys. zł.

Ile waży dorosły pies rasy Chihuahua długowłosy?

Dorosły pies rasy Chihuahua długowłosy powinien ważyć od 1,5 kg do 3 kg.

Jaka jest długość życia psa rasy Chihuahua długowłosy?

Niektóre psy rasy Chihuahua długowłosy dożywają 20 lat, aczkolwiek z reguły długość życia to około 12-15 lat.