Hodowla Dog niemiecki

Hodowla Dog niemiecki
Dog niemiecki

Dogi niemieckie to psy, które z pewnością budzą respekt. Duże i z wyglądu poważne, mogą wywoływać pewien niepokój u wielu osób. Jakimi cechami charakteru wyróżniają się te zwierzęta, jakie mają wady i zalety i czy będą dobrymi towarzyszami w każdym domu?

Historia rasy dog niemiecki

Psy, które odrobinę przypominały z wyglądu dogi niemieckie, można zobaczyć na malowidłach, które znajdują się w egipskich grobowcach. To sugeruje, że zwierzęta zbliżone do dogów mogły istnieć już w okolicach 2200 r. p.n.e. Choć pierwowzór doga niemieckiego był niższy i wyglądem nieco mu bliżej do mastifa tybetańskiego niż faktycznego doga, to faktycznie praprzodek tej rasy.

Wraz z rozwojem handlu międzynarodowego, psy te zaczęły trafiać do wielu krajów świata. Dog niemiecki w wydaniu znanym nam dzisiaj powstał, jak sama nazwa wskazuje, w Niemczech – choć zgodnie z niektórymi przekazami, krajem pochodzenia dogów jest Dania. Według opinii wielu znawców, dog mógł powstać w wyniku skrzyżowania psa znanego z Egiptu z greyhoundem, czego efektem było powstanie długonogich, smukłych zwierząt, jakie znamy obecnie. Pierwsze dogi były wykorzystywane podczas… walk z bykami. Zwinne, duże i silne psy były w stanie pokonać niejednego osobnika ku uciesze gawiedzi.

W późniejszym czasie, kiedy walki psów z bykami straciły na popularności, rozpoczęto poszukiwania innych zastosowań dla dogów niemieckich. W ten sposób pod koniec XIX wieku psy te stały się towarzyszami myśliwych. Ze względu na swe rozmiary, które uniemożliwiały im uczestniczenie w polowaniach na drobną zwierzynę (np. lisy czy zające) – dogi niemieckie były wykorzystywane w trakcie polowań na większe osobniki – np. dziki.

Wybór dobrej hodowli dogów niemieckich – na co zwrócić uwagę?

Aby dog niemiecki charakteryzował się opisanymi wyżej cechami, a także nie cierpiał z powodu rozmaitych chorób, należy bezwzględnie wybrać osobnika pochodzącego ze sprawdzonej hodowli, akredytowanej przez FCI. Organizacja ta ma wiele wymagań w stosunku do hodowców działających pod jej egidą, a wśród nich – także wiele badań, które muszą przejść potencjalni rodzice przed ich rozmnożeniem.

Ile kosztuje szczeniak doga niemieckiego z hodowli?

Za szczeniaka z takiej właśnie sprawdzonej hodowli przyjdzie nam zapłacić od 2,5 do około 4,5 tysiąca złotych. Zwierzęta dużo tańsze zapewne nie pochodzą z akredytowanych hodowli – wystarczy spytać właściciela o możliwość wyrobienia rodowodu oraz o to, w jakim stowarzyszeniu zarejestrowana jest hodowla. W chwili obecnej jedyną organizacją tego typu, uznawaną przez FCI w Polsce, jest Związek Kynologiczny w Polsce. Żadna inna organizacja nie jest w stanie zapewnić wydania rodowodu uznawanego w większości krajów świata dla swoich maluchów.

Najlepsze hodowle dogów niemieckich

Wzorzec rasy

Wzorzec tych ogromnych psów został stworzony przez niemieckich kynologów w 1880 roku podczas wystawy mającej miejsce w Berlinie. Już 8 lat później, rasa ta została nazwana dogiem niemieckim.

Zgodnie z zapisem wzorca rasy, dogi niemieckie to psy o wysokości w kłębie od 80 do 90 cm w przypadku samców i od 72 do 84 cm w przypadku suczek. Minimalna waga dla psa to 54 kg, a suka powinna ważyć nie mniej niż 46 kg.

GłowaDogi niemieckie mają głowę wąską i wydłużoną, z wyraźnym stopem.
KufaW kształcie prostokąta, z ciemnymi wargami.
ZgryzNożycowy.
UszyOsadzone wysoko, zwisające, oczy ciemne, u arlekinów dopuszczalne różne barwy.
KarkWygięty w lekki łuk.
Klatka piersiowaDobrze wysklepiona, grzbiet prosty, a brzuch podkasany.
OgonSięga do stawu skokowego, noszony z lekkim, sierpowatym wygięciem.
KończynyProste, muskularne i równoległe, w ruchu harmonijne z dużym wykrokiem.

Jeśli chodzi o wygląd, uznaje się że włos doga niemieckiego powinien być krótki i przylegający, ale gęsty. Lśniąca, żółta bądź żółta pręgowana maść z czarną maską bądź arlekin (biała sierść z nierównomiernie ułożonymi plamkami) to popularniejsze warianty kolorystyczne tej rasy. Według wzorca, dogi niemieckie mogą występować również w kolorze błękitnym lub czarnym. Przylegające do czaszki uszy i wysoko osadzony ogon dopełniają majestatycznego wyglądu tego niezwykle wysokiego zwierzęcia.

Charakter psów rasy dog niemiecki

Dogi niemieckie zdecydowanie należą do ras, które budzą duży respekt wśród samą posturą. Wydawać by się zatem mogło, że należą do groźnych ras, które nie przepadają za obcymi. Tymczasem – choć z uwagi na masę ciała i wzrost, prawdopodobnie każdy dog niemiecki mógłby zrobić krzywdę człowiekowi lub innemu zwierzęciu – psy te nie wykazują agresji w stosunku do otoczenia. Są ostrożne i nieufne w stosunku do obcych, jednak wykazują to poprzez zachowanie dystansu, a nie jakiekolwiek zachowania, które mogłyby prowadzić do uszkodzeń ciała.

Pośród wszystkich molosów, jest to prawdopodobnie zwierzę o najspokojniejszym, najbardziej pokojowym usposobieniu. Dog niemiecki, nieatakowany, nie szuka zwady z innymi psami, a ludzi atakuje tylko w sytuacji, gdy zagrożony jest jego właściciel. Jeśli zaś chodzi o kontakt psa z jego posiadaczem – dogi niemieckie należą do zwierząt, które bardzo mocno przywiązują się do właściciela. Wymagają one stałego kontaktu z nim oraz pozostałymi domownikami – a co za tym idzie, nie jest to pies, który dobrze będzie czuł się mieszkając w kojcu czy w domu, w którym właściciel zwierzęcia bywa gościem.

Dogi niemieckie należą do wyjątkowo pewnych siebie i majestatycznych zwierząt. Pomimo swojej postury, psy te nie sprawiają większych trudności podczas spacerów, ze spokojem zaspokajając swoje potrzeby. Z uwagi na swoją czujność i nieufność, są doskonałymi psami stróżującymi – także ze względu na to, że niełatwo jest wyprowadzić je z równowagi i bezpośredni atak uważają za absolutną ostateczność.

Czy dogi niemieckie dużo chorują?

Dog niemiecki przeciętnie żyje około 10 do 12 lat, zatem są to psy o stosunkowo krótkiej średniej życia. Wśród często pojawiających się problemów zdrowotnych u dogów pojawia się tendencja do występowania skrętu żołądka, a także jego wywijania. Jest to przypadłość typowa dla psów ras dużych, zatem zaznajomiony z tematem właściciel powinien posiadać podstawową wiedzę, która pomoże zapobiec wystąpieniu tego rodzaju dolegliwości. Jako że dogi niemieckie z uwagi na rozmiary są szczególnie narażone na skręt żołądka, warto pamiętać o wdrożeniu higieny jedzenia: zwierzak w miarę możliwości powinien jeść częściej niż raz dziennie, zwłaszcza jeśli ma tendencje do pochłaniania pokarmu w szybkim tempie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup maty spowalniającej spożywanie posiłku lub… karmienie pupila z ręki. Dodatkowo, dog niemiecki nie powinien być zmuszany do wysiłku fizycznego w ciągu 30-45 minut od zakończenia posiłku, a co za tym idzie – trzeba pamiętać, że prawidłowa kolejność to spacer – posiłek, nigdy odwrotnie.

Oprócz powyższych problemów, u dogów niemieckich – zwłaszcza w podeszłym wieku – stosunkowo często diagnozuje się raka kości. Choć z uwagi na rozmiary doga mogłoby wydawać się, że pies ten jest szczególnie narażony na dysplazję – schorzenie to występuje u tej rasy dość rzadko. Nie oznacza to oczywiście, że dogi nie są w ogóle narażone na występowanie schorzeń stawów biodrowych, jednak zdecydowanie większym problemem jest wspomniany wyżej skręt żołądka.

Dodatkowo, wśród dogów zdarzają się przypadki kardiomiopatii, a także nieprawidłowości w budowie ciała pod postacią podwinięcia i wywinięcia powieki. Zasadniczo jednak, dogi niemieckie należą do stosunkowo zdrowych zwierząt, które – przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, a także przy odrobinie szczęścia – potrafią spędzić z właścicielem ponad dekadę.

Żywienie psów rasy dog niemiecki

Co do zasady, psy te nie wymagają żadnego szczególnego żywienia. Właściciel musi jedynie dokonać we własnym zakresie wyboru co do tego, czy będzie karmił swojego pupila standardową karmą suchą, mokrą z puszek, czy może zdecyduje się na tzw. dietę BARF. Podstawową kwestią jest to, by żywienie psa było odpowiednio zbilansowane i możliwie jak najbardziej wartościowe, a ponadto – zwierzęta te nie mają szczególnych wymagań żywieniowych.

Kwestią, która może wzbudzić niemałe emocje u wielu osób jest jednak miesięczny koszt wyżywienia doga niemieckiego. W zależności od wybranej metody żywienia, może on bowiem wynosić około około 500 (w przypadku średniej jakości karmy suchej) do nawet 1000 zł w przypadku pełnowartościowej diety BARF. Choć w pierwszej chwili taka kwota za żywienie psa może wydawać się gigantyczna, gdy weźmie się pod uwagę, że przeciętny dog niemiecki waży tyle co drobnej budowy kobieta – nie jest to aż tak nielogiczne.

Kwestią niezwykle istotną w żywieniu doga niemieckiego jest także dbałość o higienę jego jedzenia. Co to oznacza? Jako że psy tej rasy mają ogromną skłonność do kłopotów ze skrętem czy powiększeniem żołądka – należy koniecznie zadbać o to, by zwierzę jadło większą ilość mniejszych posiłków w ciągu dnia. Optymalnie jest oferować dogowi trzy lub – w przypadku braku takiej możliwości – dwa posiłki w ciągu dnia. Choć psy tej rasy nie mają szczególnej skłonności do łapczywości, gdyby trafił nam się osobnik, który je zdecydowanie za szybko – trzeba bezwzględnie reagować, bowiem powietrze, które łyka zwierzak jedzący bardzo szybko, niestety zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się tzw. miski spowalniające jedzenie lub – w przypadku jej braku – karmienie zwierzęcia z ręki.

Pielęgnacja dogów niemieckich

Dog niemiecki nie należy do zwierząt szczególnie problematycznych jeśli chodzi o pielęgnację. Krótka sierść może być co prawda trudniejsza do usunięcia z pościeli czy odzieży (bowiem włosie tego rodzaju ma tendencje do wbijania się w materiały), jednak przy regularnej pielęgnacji problem ten nie powinien być szczególnie intensywny.

Aby uchronić się przed nadmierną ilością sierści pozostającej na domowych powierzchniach, wystarczy wyczesać doga szczotką przeznaczoną do krótkiego włosia raz w tygodniu. Kąpiele stosuje się w zależności od potrzeb – po prostu wtedy, gdy zwierzak się ubrudzi, także przy użyciu szamponu przeznaczonego do typu włosia, jakie posiada dog niemiecki. Dodatkowo, jeśli nasz pies nie należy do egzemplarzy, które często się brudzą – częste kąpiele można zastąpić regularnym przecieraniem zwierzęcia wilgotnym ręcznikiem.

Większej uwagi wymagają za to uszy i oczy doga. Ze względu na strukturę skóry oraz zwisające uszy, te części psiego ciała są narażone na występowanie m.in. zakażeń drożdżakami czy infekcje bakteryjne. Należy regularnie kontrolować stan oczu oraz uszu pupila, a od czasu do czasu – czyścić je lub przemywać w razie potrzeby. W przypadku psów, które nie spacerują po chodnikach – należy także zwrócić baczną uwagę na długość pazurów i, w razie konieczności, skracać je.

W jakim domu dog niemiecki odnajdzie swoje miejsce?

Dogi niemieckie to dość ugodowe i spokojne psy, a co za tym idzie – mogłoby wydawać się, że odnajdą się w każdym domu. Tymczasem jest to stwierdzenie zdecydowanie zbyt ogólne, bowiem są gospodarstwa, w których psiak ten po prostu będzie nieszczęśliwy.

Dog niemiecki dobrze toleruje inne zwierzęta, wykazując szczególną cierpliwość w stosunku do dzieci. Nie oznacza to jednak, że można pozostawić zwierzę sam na sam z maluchem: ze względu na swoje rozmiary, dog niemiecki mógłby – nawet niechcący – zrobić krzywdę dziecku, np. machając ogonem czy nie zauważając plączącego się mu pod nogami maluszka. Co do zasady, posiadanie innych psów, kotów czy małych dzieci nie jest przeciwwskazaniem do wprowadzenia do domu także majestatycznego doga niemieckiego.

Są jednak domy, w których zwierzę to nie będzie czuło się komfortowo. Jako że dogi potrzebują intensywnego kontaktu ze swoim właścicielem i pozostałymi domownikami – nie odnajdą się one w gospodarstwach domowych, w których dzieci wychodzą na wiele godzin do szkoły, a dorośli – do pracy. Dog będzie czuł się samotny, a to źle wpływa na jego psychikę – co za tym idzie, zwierzę może wykazywać zachowania, które nie powinny u niego występować (np. nadmierna lękliwość czy agresja), a także – po prostu – będzie nieszczęśliwe. Nie jest to także pies, który będzie czuł się dobrze w kojcu – nie tylko z uwagi na brak kontaktu z właścicielem, ale również ze względu na dużą wrażliwość dogów na niskie i wysokie temperatury.

Dogi niemieckiego należą do pojętnych, podatnych na szkolenie zwierząt. Dlatego też jego przyszły właściciel powinien posiadać pewne doświadczenie w szkoleniu – zaowocuje ono możliwością uzyskania świetnie prowadzonego, posłusznego zwierzęcia, reagującego na wiele istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa samego zwierzęcia, a także otoczenia, komend.

Wady i zalety dogów niemieckich

Podobnie jak każda inna rasa, także dogi niemieckie mają swoje wady i zalety. Wśród plusów posiadania doga można wskazać:

  • przywiązanie do właściciela,
  • majestatyczny, budzący respekt wygląd, który może odstraszyć niejednego zbira,
  • inteligencja i pojętność (podatność na szkolenia),
  • łagodne i cierpliwe podejście do dzieci,
  • łatwość odnajdowania się również w pozornie zbyt małych dla doga niemieckiego mieszkaniach.

Wiele z wyżej opisanych zalet część osób mogłaby uznać za wady – wszystko bowiem zależy od tego, jakich cech szukamy u zwierzęcia. Wśród zdecydowanych wad tej rasy należy wymienić:

  • małą odporność na zmienne warunki atmosferyczne – dogi niemieckie w okresie intensywnych upałów powinny przebywać na dworze tak mało, jak to możliwe, a zimą – spacerować w ubraniach, które pozwolą im zachować ciepło;
  • intensywne ślinienie,
  • wysokie koszty utrzymania zwierzęcia,
  • relatywnie krótką średnią długość wieku w porównaniu do psów innych ras.

Jaka jest długość życia psa rasy Dog niemiecki?

Dog niemiecki przeciętnie żyje około 10 do 12 lat.

Ile kosztuje szczeniak Doga niemieckiego z hodowli?

Szczeniak Doga niemieckiego z hodowli kosztuje od 2,5 do około 4,5 tys. zł.

Ile waży dorosły pies rasy Dog niemiecki?

Waga psa to 54 kg, a suka powinna ważyć nie mniej niż 46 kg.