Pies do towarzystwa o niespożytej energii, który zniesie nawet najbardziej szalone zabawy z dziećmi – to oczywiście wytworny dżentelmen boston terrier, ale do jego cech szczególnych należy także wyjątkowy wygląd, w tym noszone ku górze uszy i inteligentne spojrzenie. Co jeszcze zwraca uwagę? To rasa, która się uśmiecha – przynajmniej tak utrzymują właściciele tych niesamowitych psiaków.
Boston terrier – jak wybrać dobrą hodowlę psów tej rasy?
Psy tej rasy, choć posiadają nieprzeciętny urok, to nie należą jednak do najpopularniejszych, dlatego również ich cena bywa wysoka. Decyzję o zakupie szczeniaka bostona terriera należy bardzo dobrze przemyśleć i zdecydowanie nie kierować się niską ceną piesków z niezarejestrowanych hodowli. Takim wyborem ryzykujemy, że szczeniak może być obciążony ciężkimi chorobami genetycznymi. Uwagę najlepiej skierować na zarejestrowane hodowle w Związku Kynologicznym w Polsce, który jako jedyny należy do międzynarodowej federacji FCI. Każdy szczeniak posiada rodowód lub metrykę, a dodatkowo mamy gwarancję, że nie pochodzi od rodziców blisko ze sobą spokrewnionych, co daje gwarancję zdrowego i nie obciążonego genetycznymi chorobami miotu.
Ile kosztuje szczeniak z hodowli?
Jak wyżej zostało wspomniane, szczeniak boston terrier nie jest tani. Składa się na to wiele czynników, w tym między innymi to, że komplikacje przy porodach skutecznie odstraszają hodowców i niewielu z nich decyduje się na taką inwestycję. Te szczeniaki natomiast, które już się urodzą, mogą osiągać naprawdę wysoką cenę. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 5 000 do 8 000 złotych, ale można być ona również nieznacznie niższa (około 4 000 zł) lub dużo wyższa, nawet powyżej 10 000 złotych. Wszystko zależy od tego, jak bardzo pies wpisuje się we wzorzec rasy, czy ma wybitnych przodków oraz uprawnienia do brania udziału w wystawach.
Najlepsze hodowle Boston terrier
- Team Boss Ton
- Dragon Kiss
- Ancient Kynopolis
- Sfora Od Baśki
- Betiba
- Holly’s Angel
- Between Love
- Z Rogasiowej Chaty
- Seretem
- Perla Brzeszcz
- Ammagan Kenel
- Psiara Maniakalna
- Salamanka
Historia rasy boston terrier
Jak sama nazwa wskazuje boston terrier pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Bostonu. To tam po raz pierwszy został skrzyżowany biały terrier angielski oraz buldog angielski – pies i suczka nosiły imiona Judge oraz Gyp. Ich dzieci zostały uznane jako pierwsze bostony i zaprezentowane na wystawie psów rasowych w 1878 roku. Pierwotnym celem tej krzyżówki było uzyskanie świetnego psa bojowego, ale z czasem okazało się, że rasa ta zdecydowanie lepiej sprawdza się jako ozdobny pies do towarzystwa i tak pozostało do dziś. Dawniej pełniły one również funkcję stróżów, a na statkach polowały na szczury i zapewniały rozrywkę marynarzom biorąc udział w zabawach zręcznościowych. W 1891 roku powstał pierwszy wzorzec tej rasy.
Opis rasy Boston terrier
Pies zwraca uwagę swoim dostojnym wyglądem i zyskał nawet przydomek „American Gentleman”. Wszystko to za sprawą zwartej i dobrze wyważonej budowy ciała oraz unikalnej, kwadratowej szczęce. Głowa jest proporcjonalna w stosunku do reszty ciała, tułów krótki i zwarty, a nogi mocne i eleganckie. Ogon krótki, cienki i nisko osadzony, nie może być noszony powyżej poziomu grzbietu. Kończyny i grzbiet muszą być proporcjonalne na tyle, aby sylwetka wpisywała się w kwadrat. Czaszka psa określana jest mianem graniasta, płaska na górze ze spadzistym czołem. Nos bostona jest czarny i szeroki, a oczy szeroko rozstawione, okrągłe, duże, ciemne i osadzone frontalnie. Uszy są małe i noszone prosto ku górze. Pies ma czujne i bardzo inteligentne spojrzenie, a jego chód jest pewny siebie. Posiada krótki, gładki i lśniący włos. Szczególnie pożądane cechy to biała otoczka na kufie, biała strzałka między oczami i na pokrywie czaszki oraz biała obroża, pierś i kończyny przednie, a tylne tylko poniżej stawów skokowych.
Głowa | Płaska na górze, bez zmarszczek, spadziste czoło, dobrze zaznaczony stop. |
Kufa | Krótka, graniasta kufa, głęboka i szeroka, nie przekracza 1/3 długości czaszki, równoległa do sklepienia czaszki, bez zmarszczek w jej obrębie. |
Nos | Czarny nos, o szerokich nozdrzach, dobrze zaznaczona bruzda między nozdrzami. |
Policzki | Płaskie. |
Wargi | Przy zamkniętym pysku całkowicie zakrywają zęby, nie są obwisłe. |
Szczęka | Szeroka szczęka i żuchwa, kształtu kwadratu. |
Zgryz | Cęgowy, lub lekki przodozgryz. |
Oczy | Ciemne, okrągłe, szeroko rozstawione, o sympatycznym i czujnym wyrazie. |
Uszy | Małe, wysoko osadzone, kształtem zbliżone do trójkąta, o zaokrąglonych końcach, w krajach, w których jest to dozwolone uszy mogą być przycinane w szpic. |
Szyja | Lekko łukowato wygięta, płynnie przechodzi w obręcz barkową. |
Klatka piersiowa | Głęboka i szeroka, lekko zaokrąglona, dość długa. |
Tułów | Krótki, o prostej linii grzbietu, cała sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. |
Kończyny piersiowe | Proste, szeroko rozstawione, o ukośnie ustawionych ku tyłowi łopatkach, oraz małych, zwartych łapach z wysklepionymi palcami. |
Kończyny miedniczne | O dobrze umięśnionych udach i dobrym kątowaniu stawów kolanowych i skokowych. |
Zad | Lekko zaokrąglony. |
Ogon | Nisko osadzony, nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu, krótki, jego długość nie powinna przekraczać ¼ odległości od nasady do stawu skokowego. |
Umaszczenie psów rasy boston terier
Szata bostona jest gładka, lśniąca i delikatna, a we wzorcu występuje jak pręgowana, focza i czarna. Szczególnie istotne jest proporcjonalne połączenie z kolorem białym, który musi znaleźć się w postaci białej otoczki na kufie, białej strzałki między oczami i białej piersi. Pod pojęciem „focza” kryje się barwa na pierwszy rzut oka czarna, która jednak w słońcu i jasnym świetle odznacza się rudym odcieniem. Jest to cecha umaszczenia szczególnie pożądana. Poza tym pies może mieć także białe kończyny przednie i tylne poniżej stawów skokowych. Zdarzają się okazy z większą ilością bieli na głowie i tułowiu, ale nie są to cechy pożądane i według wzorca pies powinien posiadać inne zalety, które zrównoważą te niedostatki.
Waga i wielkość psa
Wśród psów tej rasy wyodrębniono trzy kategorie wagowe. Są to takie poniżej 6,8 kg, o wadze pomiędzy 6,8 a 9 kg oraz od 9 do 11 kg. Ostatnia kategoria, tzw. waga ciężka, to psy wykorzystywane przede wszystkim do walk. Odstępstwa od tych zasad nie są akceptowane. Jeśli chodzi o wielkość, to boston terriery są niedużymi psami i mierzą od 25 do 40 cm.
Charakter psów
Boston terrier to przede wszystkim ozdobny pies do towarzystwa i takie też głównie przejawia cechy. Jest niezwykle przyjazny, łagodny, żywy, a także pewny siebie. Bardzo przywiązuje się do właściciela i oczekuje jego uwagi, więc jeśli jej nie otrzymuje, może się o nią upominać. Wiernie towarzyszy wszystkim zajęciom w domu, jak i na zewnątrz, chętnie uczy się i bierze udział w szalonych zabawach. Nie przejawia w ogóle agresji, nawet w stosunku do obcych. Jest także psem odważnym – z całą pewnością stanie w obronie swojego właściciela, nawet gdy przyjdzie mu się zamierzyć z osobnikiem znacznie większym od niego. Gdy coś wzbudzi jego podejrzenie, to niezwłocznie zaalarmuje o tym swojego właściciela, ale nie jest zbyt uciążliwy w szczekaniu – raczej daje tylko znak, że na coś trzeba zwrócić uwagę. W ten sposób zawiadomi o nieproszonym gościu na podwórku, ale jeśli ten pojawi się w domu, to przywita go uśmiechem. Ufa właścicielowi bezgranicznie, ale jest także bardzo inteligentny i potrafi szybko analizować, więc trzeba uważać, ponieważ trafnie odgaduje nie tylko nasze samopoczucie, ale również słabości. Nie lubi samotności, więc trzeba unikać pozostawiania go samemu sobie – znajdzie sobie wtedy zajęcie w domu, które niekoniecznie przypadnie nam do gustu.
Pielęgnacja psów
Ten psi dżentelmen nie wymaga szczególnej pielęgnacji – natura obdarowała go urokiem, który nie potrzebuje dodatkowych zabiegów, aby go podkreślać. Gładka, lśniąca i delikatna sierść linieje dwa razy do roku i wtedy należy ją częściej wyczesywać, a poza tym zdecydowanie wystarczy czesanie raz w tygodniu. Uwagę natomiast należy przyłożyć do pielęgnacji oczu oraz uszu, aby z braku właściwej higieny nie rozwinęła się w nich infekcja. Zadbać trzeba także o uzębienie i jeśli to konieczne, przycinać pazury.
Karmienie boston terriera
Jeśli chodzi o wymagania kulinarne, to w tej kwestii psy rasy boston terrier nie są szczególnie wybredne. Mają dobry apetyt i raczej zjadają wszystko, co im zaserwujemy. Może to być zarówno gotowa karma, jak i przygotowywana w domu. Nie mają również skłonności do nadwagi, więc nie musimy się martwić, że pies za dużo przybierze na wadze. Zdarza się jednak, że dopada je alergia pokarmowa, więc koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość gotowej karmy, którą zamierzamy zwierzęciu podawać. Najlepiej sprawdzą się karmy dla małych ras, ale trzeba pamiętać, że i tak powinny być one dopasowane adekwatnie do wieku psa czy ilości ruchu, jaki codzienne zażywa oraz ewentualnych schorzeń. Karma powinna być pozbawiona dodatków zbożowych, sztucznych barwników i konserwantów, a zawierać przede wszystkim białko oraz warzywa. W okresie linienia warto wzbogacić karmę odpowiednimi suplementami. Ze względu na to, że psy tej rasy posiadają krótki przewód pokarmowy, to mogą dolegać im wzdęcia – warto więc przykładać wagę do ilości i jakości posiłków.
Szkolenie i wychowanie
Boston terrier jest zwierzęciem bardzo inteligentnym i bystrym, więc trzeba również rozważnie i odpowiednio podchodzić do jego socjalizacji. Przede wszystkim należy dokładnie określić hierarchę, aby to nie on rządził w domu. Trzeba być przy tym jednak delikatnym, konsekwentnym i pomysłowym. Są to bardzo wrażliwe psy i tak również musimy traktować je w czasie szkolenia. Kary, szczególnie w postaci podniesionego głosu, nie przyniosą dobrych rezultatów i zniechęcą go do nas. Należy więc wykazywać się łagodnością i stanowczością. Nie lubią również monotonii, więc jeśli zajęcia szkoleniowe zaczynają go nudzić, to najlepiej zrobić przerwę i wymyślić inną rozrywkę. Są to psy bardzo energiczne i żywiołowe, więc takie również powinny być przeznaczone dla nich zajęcia. Bardzo dobre rezultaty odnosi psie przedszkole, więc jeśli sami nie mamy predyspozycji i umiejętności, aby socjalizować swojego psa, to najlepiej oddać go w ręce fachowca.
Długość życia psów tej rasy
Pupile rasy boston żyją przeciętnie od 11 do 13 lat, a długość życia zależy przede wszystkim od właściwej pielęgnacji, regularnych wizyt u weterynarza oraz odpowiedniej karmy i warunków, w jakich przyjdzie im żyć. Warto więc przykładać do tego odpowiednią wagę.
Najczęstsze choroby
Jak każda rasa, tak i bostony mają większe i mniejsze predyspozycje do określonych chorób i dolegliwości. W ich przypadku są to najczęściej dziedziczne schorzenia, takie jak wrodzone zwichnięcie łokcia, przerost odźwiernika i młodzieńcza katarakta, ale wraz z możliwością wcześniejszych badań genetycznych daje się tego uniknąć dopuszczając do rozmnażania tylko zdrowe osobniki. Dlatego tym bardziej należy unikać szczeniąt z niepewnych hodowli. Czułym punktem są oczy. Tutaj mogą pojawiać się takie schorzenia jak jaskra, zapalenie rogówki i zwichnięcie soczewki. Psy tej rasy są także podatne na alergie zarówno pokarmowe, jak i kontaktowe. Co jeszcze może im dolegać? Jest to rasa brachycefaliczna, więc u zwierzęcia może pojawić się sapanie, chrapanie oraz ciężki oddech. Również ze względu na krótką kufę psy te ciężko znoszą upały. Zaleca się więc, aby na spacery wybierać się z nimi wtedy, gdy nie są narażone na wysokie temperatury. Źle znoszą również niskie temperatury, ponieważ nie posiadają podszerstka, należy więc zapewnić im odpowiednie ubranko.
Boston terrier – wady i zalety
Bardzo łatwo wyrażać się o bostonie terrierze w samych superlatywach, ponieważ rasa ta naprawdę ma niewiele wad. Do zalet należy już sam charakter psa. Boston terrier jest niezwykle przyjacielski, oddany, a przy tym także wesoły skutecznie poprawiając nam samopoczucie w czasie chandry. Właściciele bostonów zgodnie przyznają, że pies dosłownie uśmiecha się na wiele sposobów, czym zjednuje sobie każdego domownika, a nawet zupełnie obce osoby. Jest przy tym czuły i uwielbia okazywać swoją miłość i przywiązanie. Jest także skory do zabawy i ruchu, więc będzie nam towarzyszyć w każdym spacerze i w szalonych zabawach z dziećmi.
Na pewno do zalet można także zaliczyć łatwą pielęgnację – jego futerko wystarczy regularnie wyczesać, a także karmienie nie sprawi nam problemów. Bostony również bardzo łatwo dostosowują się do różnych warunków mieszkaniowych – może to być zarówno pies do mieszkania w bloku, jak i domu z ogrodem. Uznaje się także, że nie jest to rasa bardzo szczekliwa, raczej dają głos okazjonalnie, a to dla wielu także duża zaleta.
Jeśli chodzi o wady, to można zaliczyć do nich chrapanie i sapanie, co niektórym może przeszkadzać, a także zdarzające się bostonowi wzdęcia. Nie lubi on również samotności – koniecznie musi przebywać ze swoja rodziną, w przeciwnym wypadku może pozwolić sobie na lekką demolkę w naszym salonie. Wadą może także okazać się cena za tego wyjątkowego psa z hodowli, ale jego pozostałe zalety zdecydowanie wynagrodzą taki wydatek.
Wymagania i potrzeba ruchu
Boston terrier to pies bardzo żywy, szybki, zwinny i wysportowany. Zdecydowanie potrzebuje nie tylko codziennych spacerów, ale również zabaw. Warto zapatrzyć się w psie maskotki i inne zabawki, które niestrudzenie będzie aportował. Konieczne jest zadbanie w zimnych miesiącach o odpowiednie ubranko, ponieważ rasa nie posiada podszerstka i po prostu marznie. Należy również unikać upałów, więc na spacery najlepiej zabierać je wczesną porą lub wieczorami. Wymaga towarzystwa i czułości, które sam okazuje swojemu właścicielowi na każdym kroku. Koniecznie trzeba także zadbać o właściwą pielęgnację uszu i oczu, w które może wdać się infekcja. Regularna i właściwa opieka weterynaryjna jest także konieczna, jak zresztą w przypadku każdego czworonożnego pupila.
Podejście do innych zwierząt i dzieci
Przyjacielski charakter objawia się także w stosunku do innych zwierząt. Boston terrier będzie w poprawnych, a nawet przyjacielskich stosunkach z innymi domowymi zwierzętami, a w tym nawet z kotem. Może być jednak czasem nieco natarczywy, dlatego warto go w tym kierunku socjalizować już w szczenięctwie, a wtedy na pewno nie będzie sprawiał problemów pod tym względem.
Jego stosunek do dzieci bywa również przyjacielski, zresztą jak może być inaczej, skoro uczestniczy z nimi we wszystkich szalonych zabawach. Jest przy tym zdecydowanie cierpliwy i tolerancyjny. Jednak warto uczulić dzieci, że nie można go zbyt intensywnie przytulać i od razu określić rozsądne granice.
Jaka jest długość życia psa rasy Boston terrier?
Długość życia psa rasy Boston terrier to od 13 do 15 lat.
Ile kosztuje szczeniak Boston terrier z hodowli?
Szczeniak Boston terrier zazwyczaj kosztuje między 45000 zł a 8000 zł.
Ile waży dorosły pies rasy Boston terrier?
Dorosły pies rasy Boston terrier waży średnio pomiędzy 6,8 a 9 kg.