Jack Russell terrier to nieduży piesek, który miał uczestniczyć w polowaniach na listy i zajrzeć w każdą norę w lesie. Jego nieco zawadiacka psia mordka przysposabia mu bardzo wielu wielbicieli, ale nie jest to pies dla każdego – w jego żyłach płynie myśliwska krew, potrzebuje więc ruchu i wrażeń, aby zaspokoić naturę łowcy. Co trzeba wiedzieć o tej rasie i jak wybrać właściwą hodowlę?
Jak wybrać dobrą hodowlę psów tej rasy?
Wydaje się, że najprościej wpisać w wyszukiwarkę „Jack Russell terrier na sprzedaż” i otworzy nam się wiele propozycji kupna szczeniaka tej rasy. Zazwyczaj okazuje się jednak, że to jeden z najgorszych wyborów, ponieważ bardzo łatwo trafić na kiepską i nielegalną hodowlę, a to zazwyczaj gwarancja psa z problemami nie tylko natury fizjologicznej, ale często również psychicznej. Jeśli chcemy uniknąć szczeniaka potencjalne zagrożonego chorobami genetycznymi, a zakupić wzorcowego pod każdym względem Jacka Russella terriera, to najlepiej wybrać hodowlę zarejestrowaną przy Związku Kynologicznym w Polsce, którego rodowody uznawane są na całym świecie.
ZKwP to gwarancja zdrowego i wzorcowego szczeniaka tej rasy. Mało tego, hodowca powiadomi Cię o wszystkich ewentualnych problemach i dobierze Ci szczeniaka pod względem charakterologicznym. W każdym miocie bowiem zdarzają się pieski z różnym temperamentem, a wprawny hodowca po prostu świetnie się na tym zna. Otrzymasz także wiele istotnych informacji o jego rodzicach, przodkach, wskazówki co do jego pielęgnacji, a przede wszystkim także metrykę urodzenia lub rodowód. Zdrowy szczeniak nie narazi Cię także na wysokie koszty leczenia schorzeń i dolegliwości, na które są szczególnie narażone psy z niepewnych hodowli.
Jack Russell terrier cena
W przypadku szczeniaków cena jest zdecydowanie wyznacznikiem jakości – im droższy, tym większa gwarancja, że hodowla, z której pies pochodzi, dołożyła wszelkich starań, aby był on zgodny z wzorcem rasy. W renomowanych hodowlach nie dopuszcza się do rozrodu zwierząt obciążonych chorobami genetycznymi, psy są zdrowe, stabilne psychicznie i odpowiadają wzorcom rasy. Oczywiście im bardziej ceniona hodowla, tym także wyższa cena za szczeniaka rasy Jack Russell terrier.
Cena za szczenię może być także uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim psy z uprawnieniami do brania udziału w wystawach będą droższe. Jack Russell terrier cieszy się również dużą popularnością wśród myśliwych, więc te przeznaczone do polowań także mogą być większym wydatkiem. Najtańszy będzie szczeniak określony mianem „pupil domowy”. Minimalna cena z szczeniaka tej rasy z dobrej hodowli to 4 500 zł, ale jest ona rzadkością, ponieważ zazwyczaj są wyższe i mogą sięgać nawet 9 000 zł w przypadku psów wystawowych. Każda niższa cena powinna wzbudzić nasze podejrzenie.
Najlepsze hodowle Jack Russell terrier
- Łaciaty Antykot
- Akademia Pana Jacka
- Amigojack
- Aretuza
- Argus Carola
- Caramel Cake
- Dagobah
- Demon Club
- Forest Halflings
- Francuska Zgraja
- From Rebel Flag
- Gwardia Dumbledora
- Gwiazda Podhala
- Jack Runner
- Jack Storm
- Jurassic Jack
- Kalinowy Zaułek
- Lubelski Tropiciel
- Magor
- Milaalex World
- Mon Tresor D’amour
- Półdiable
- Poppy Farm
- Rębkowo
- Ratajjack
- Royal Terrier
- Tatarska Zagroda
- Tylice Dogs
- Ultra Quality
- Wilcza Skałka
- Winged Guardians
- Złota Strefa
- Z Furmańskiej Zogrody
- Z Kożuszek
- Z Ledulandu
- Z Negraland
- Zakira
Historia rasy Jack Russell terrier
Co do pochodzenia rasy w tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości. Wszystkie obecne pieski pochodzą od jednej mamy, która miała na imię Trump i wykazywała doskonałe cechy psa myśliwskiego. Jej właścicielem był pastor John Russell, zapalony myśliwy, który potrzebował psa do polowań na lisy. Suczka Trump była idealna pod tym względem – wytrzymała, czujna, a jej drobna postura umożliwiała również zajrzenie do każdej lisiej nory, dlatego też dała początek rasie Jack Russell terrier. Choć rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, to jednak w Australii ma szczególne poważanie, ponieważ to właśnie te psy myśliwskie zaradziły w dużym stopniu inwazji lisów na australijskim kontynencie w połowie XIX wieku.
Wzorzec rasy
Są to nieduże pieski o budowie ciała, która wskazuje cechy do zwinności, wytrzymałości i ruchliwości, a także norowania. Długość tułowia jest nieco większa niż wysokość, a drobna klatka umożliwia norowanie. Mają proporcjonalną głowę średniej wielkości zwężającą się ku oczom, a kufa jest nieco krótsza od mózgoczaszki. Szczęka i żuchwa są mocne, głębokie i o dużej sile chwytu. Szyja jest szlachetnie zarysowana i silna. Nos czarny, oczy w kształcie migdała o bystrym wyrazie, uszy nieduże w kształcie litery „V”, opadające do przodu i noszone ściśle przy głowie. Nogi sprawiają wrażenie silnych i wytrzymałych. Uwagę zwraca także ogon, który jest mocy i prosty, a w czasie ruchu zawsze uniesiony wysoko. W rasie zostały wyróżnione trzy typy, jeśli chodzi o okrywę włosową. Są to odmiany: krótkowłosa, szorstkowłosa i złamana. Przy odmianie krótkowłosej sierść jest krótka i przylegająca, przy szorstkowłosej dłuższa i ułożona w różnych kierunkach. W przypadku złamanej włos jest średniej długości i układa się w jednym kierunku. Wszystkie są odporne na warunki atmosferyczne.
Głowa | Z dobrze zaznaczonym stopem. |
Oczy | Ciemne, w kształcie migdała. |
Zęby | Osadzone w mocnej szczęce i żuchwie tworzą zgryz nożycowy. |
Uszy | W kształcie litery V opadają do przodu. |
Szyja | Jednym z charakterystycznych elementów budowy ciała tego psa jest silna i mocna, a zarazem szlachetnie zarysowana szyja. |
Grzbiet | Prosty, klatka piersiowa głęboka z wyraźnie zaznaczonym mostkiem. |
Kończyny tylne | Silnie umięśnione. |
Ogon | Prosty, w ruchu noszony do góry. |
Umaszczenie psów rasy Jack Russell terrier
Umaszczenie psów to przede wszystkim dominacja barwy białej i najlepiej, aby było jej jak najwięcej. Poza tym powinny (są również osobniki całkiem białe) znaleźć się na niej znaczenia czarne, czarno podpalane, brązowe lub rude o różnej intensywności – od jasnopłowych aż po kasztanowate. Mogą występować różne kombinacje tych barw. Najczęściej znaczona jest głowa oraz nasada ogona, preferowane jest, aby znaczenia nie wychodziły poza te okolice.
Waga i wielkość psa
Jak wyżej zostało wspomniane, są to nieduże i zwinne pieski. Wzorcowy wzrost mieści się w granicach od 25 do 36 cm dla psów, a 33 cm dla suk. Przyjmowana jest tolerancja 2 cm. Jeśli chodzi o wagę, to przyjmuje się zasadę, że na 1 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masy ciała. Daje to więc dla psa o wielkości 25 cm wagę około 5 kg, a przy 30 cm adekwatnie 6 kg.
Psi charakter i skłonność do szczekania
Psy rasy Jack Russell terrier są psami bardzo pogodnymi, skorymi do zabawy i żywiołowymi. Ich instynkt myśliwych daje o sobie znać na każdym kroku, więc trzeba uważać wyprowadzając je na spacer, ponieważ podążające za uchwyconym tropem możemy szybko stracić z oczu. Są także oddane swojemu właścicielowi i nie obawiają się stanąć w jego obronie, nawet gdy pojawi się większy i groźniejszy przeciwnik. Nie zdarza się natomiast u nich lęk separacyjny. Ich energia jest niespożyta, więc nie możemy oczekiwać, że będą nam towarzyszyć na kanapie przede telewizorem. Z nudów znajdą sobie inne zajęcie włącznie z niszczeniem sprzętów w domu, ale dzieje się tak tylko z frustracji i braku ruchu, którego potrzebują codziennie. Są to także zwierzęta dumne, odważne, bardzo pewne siebie oraz uparte, więc potrzebują świadomego właściciela. Są czujne, sprytne, inteligentne, więc sprawdzą się także jako psy stróżujące. Jeśli chodzi o upodobanie do szczekania, to zdecydowanie dają często głos, ale najczęściej gdy zostaną pozostawione same sobie w mieszkaniu lub na inne psy i zwierzęta, np. ptaki. Na ludzi szczekają rzadko.
Jak wygląda pielęgnacja psów tej rasy?
Okrywa włosowa Jacka Russella terriera składa się z podszerstka oraz włosa okrywowego, więc musimy liczyć się z dość intensywnym linieniem dwa razy do roku. Należy wtedy częściej go wyczesywać, poza okresem linienia w zupełności wystarczy raz na tydzień. Pod tym względem pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca. Odmiana o włosie szorstkim wymaga trymowania raz na 2-3 miesiące. Należy także kontrolować oczy, długość pazurów oraz uzębienie, ponieważ mają one skłonność do odkładania się kamienia.
Czym karmić Jacka Russella Terriera?
Są to psy o niespożytej energii i adekwatnym apetycie. Koniecznie więc należy przyłożyć wagę do tego, aby karma uzupełniała nie tylko energię, ale również dostarczała witamin i mikroelementów. Powinna więc być przede wszystkim wysokobiałkowa i pozbawiona dodatku zbóż. Najlepiej sprawdzą się dobrej jakości karmy dla małych ras oraz takie, które zapobiegają pojawianiu się kamienia nazębnego. Te małe łakomczuchy bardzo chętnie spróbują również tego, co na naszym talerzu, dlatego należy być w tym względzie konsekwentnym, ponieważ pies będzie nam wiernie towarzyszył przy stole w czasie każdego posiłku.
Szkolenie i wychowanie
Tutaj koniecznie trzeba być konsekwentnym, ponieważ są to psy dość niezależne, a często także uparte. Szybko także się nudzą, dlatego szkolenie powinno być ciekawe i urozmaicone, w przeciwnym wypadku będą nas ignorować i zajmą się bardziej pasjonującymi zajęciami. Inteligentne i bystre szybko wyczują nasze słabe strony, więc należy uważać, aby to nie one przejęły rządzenie w domu i podczas szkoleń. Zdecydowanie potrzebują świadomego i konsekwentnego właściciela. Jack Russell terrier może w nieskończoność aportować i wprost uwielbia to zajęcie, więc koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie zabawki i piłeczki. Bardzo dobre efekty daje socjalizacja w profesjonalnym psim przedszkolu, więc jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby udźwignąć należycie wychowanie tego terriera, to bez obaw można oddać go w profesjonalne ręce. Odpowiednio wychowany nie będzie sprawiał większych problemów.
Długość życia
Przeciętnie psy tej rasy żyją od 13 – 14 lat, ale najstarszy osobnik dożył niemal 21 roku życia. Oczywiście decydują o tym przede wszystkim warunki, w jakich psiak był chowany. Wlicza się w to odpowiednia dieta, ilość ruchu, stres czy przebyte choroby. Niezwykle ważne są regularne wizyty u weterynarza, które pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń i szybkie zastosowanie właściwego leczenia. Skąd będziemy wiedzieć, że zbliża się starość? – Na pewno pies stanie się mniej żywiołowy, energiczny i chętniej będzie spędzał czas na błogim odpoczynku.
Najczęstsze choroby
Psy rasy Jack Russell terrier cieszą się dobrym zdrowiem i rzadko zapadają na choroby genetyczne, szczególnie gdy pochodzą z odpowiedzialnej hodowli. To, co może im się przydarzyć, to przede wszystkim zwichnięcie rzepki kolanowej, miastenia (nużliwość mięśni), dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, a także głuchota (szczególnie u białych), zwichnięcie soczewki, zaćma, wtórna i pierwotna jaskra, niedoczynność tarczycy i moczanowa kamica pęcherza moczowego. Psom tej rasy zdarzają się także alergie zarówno skórne, jak i pokarmowe, które mogą pojawić się wskutek czynników pokarmowych, środowiskowych i kontaktowych oraz grzybiczne zapalenie skóry czy rybia łuska. Jako że mają one świetny apetyt, to pojawia się także skłonność do nadwagi i takich chorób jak cukrzyca. Predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego wywołują także choroby zębów, dlatego należy regularnie kontrolować stan uzębienia pupila.
Zalety i wady JRT
Jack Russel terrier jest łatwy w pielęgnacji i z reguły cieszy się dobrym zdrowiem. Jest przede wszystkim idealnym psem dla osób, które poszukują oddanego i aktywnego towarzysza swojej wszelakiej aktywności na powietrzu począwszy od joggingu a kończąc na dłuższych wyprawach w ulubione rejony. Może być także dobrym psem stróżującym oraz towarzyszącym rodzinie, ale raczej takiej, w której są większe dzieci. Z chęcią wybierze się z nami w podróż, szybko się dostosowuje, nie jest agresywny w stosunku do ludzi i przede wszystkim rozbraja swoją zawadiacką minką.
Trudno mówić o wadach, ponieważ z odpowiednio dobranym właścicielem będzie tworzył idealną kompanię. Natomiast dla niektórych może być problematyczne obszczekiwanie innych psów oraz jego zamiłowanie do polowań – możemy być niemal pewni, że upoluje na swoich włościach każdego chomika i nie da wytchnienia wiewiórkom. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości ruchu i zabaw, to możemy liczyć z tym, że odbije się to na naszym mieszkaniu. Jednak wiele z tych wad można uniknąć, jeśli zdecydujemy się na konsekwentne i profesjonalne wychowanie już od szczeniaka.
Wymagania i niekwestionowana potrzeba ruchu
Jest to mały pies, ale o bardzo dużych potrzebach ruchu. Nie liczmy na to, że będzie w salonie spędzał czas z rodziną, no chyba że na szalonej zabawie. Zdecydowanie bardziej w tym czasie zafrapuje go obgryzanie nogi od fotela. Aby tego uniknąć musimy zapewnić mu maksimum rozrywki zarówno w postaci intensywnych, codziennych spacerów, jak i zabawy na posesji. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie zabawki i piłeczki do aportu, ponieważ Jack Russell terrier przede wszystkim jest psem polującym i aportującym, więc uwielbia tego rodzaju zabawy. Ruch dla tego psa jest najważniejszą i kluczową potrzebą, aby czuł i rozwijał się dobrze. Sprawdzi się więc przede wszystkim dla aktywnych osób dorosłych, a także rodzin z większymi dziećmi, gdzie będzie mógł wraz z nimi gonić za piłką.
Stosunek do innych zwierząt i dzieci
Jack Russell terrier jest przyjazny w stosunku do innych zwierząt pod warunkiem, że jest w tym kierunku odpowiednio socjalizowany. Jeśli nie, to może być agresywny do innych psów i dość intensywnie je obszczekiwać. To samo można powiedzieć o innych zwierzętach domowych. To pies myśliwy, więc należy być czujnym, aby domowa świnka morska czy chomik nie stały się jego łupem. Jest to po prostu jego natura, która może o sobie dać znać, ale nie znaczy to, że upoluje każdą wiewiórkę i pogoni każdego kota – odpowiednie wychowanie już w szczenięctwie pozwoli z całą pewnością uniknąć takich sytuacji. Rozwagą należy także kierować się, gdy chodzi o małe dzieci. Co prawda pies nie jest agresywny, ale zadziorny i preferuje często bardzo szalone zabawy, a to może zakończyć się różnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dom, gdzie dzieci są już większe i świadome psiego zachowania. Wtedy pies będzie wiernym i energicznym kompanem wszystkich najbardziej dzikich zabaw.
Jaka jest długość życia psa rasy Jack Russell terrier?
Długość życia psa rasy Jack Russell terrier to od 13 lat do 14 lat.
Ile kosztuje szczeniak Jack Russell terrier z hodowli?
Cena z szczeniaka tej rasy z dobrej hodowli to od 4 500 zł do 9 000 zł.
Ile waży dorosły pies rasy Jack Russell terrier?
Przyjmuje się zasadę, że na 1 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masy ciała, czyli dla psa o wielkości 25 cm wagę około 5 kg, a przy 30 cm adekwatnie 6 kg.