Hodowla buldog angielski

Hodowla buldog angielski
Hodowla buldog angielski

Wśród popularnych ras psów w szczególności można wyróżnić buldoga angielskiego. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat specyfiki tej rasy oraz jej cech szczególnych.

Jak wybrać dobrą hodowlę?

Podczas wyboru hodowli buldoga angielskiego należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim powinno się sprawdzić, czy hodowla psów jest rejestrowana i kontrolowana przez Związek Kynologiczny w Polsce. Dzięki temu będzie się miało gwarancję, że zakupi się psa, który będzie miał odpowiedni wzorzec rasy. Istotne jest także wydanie metryki lub rodowodu psa przez Związek Kynologiczny w Polsce. Dokumenty będą poświadczeniem przynależności psa do konkretnej rasy. Oprócz tego podczas wyboru najlepszej hodowli buldogów angielskich warto zwrócić uwagę na jej jakość. Dobry hodowca powinien dbać o psy, otoczyć je właściwą opieką oraz zapewnić odpowiednie warunki higieniczne. Dodatkowo psy powinny regularnie odbywać wizyty u weterynarzy oraz muszą być poddawane szczepieniom kontrolnym. Psy z dobrym hodowli zazwyczaj są również znakowane poprzez wykorzystanie chipa lub tatuowanie.

Ile kosztuje szczeniak z hodowli?

Na terenie Polski można znaleźć wiele dobrych hodowli, które zajmują się sprzedażą psów rasy buldog angielski. Jedne z nich są bardziej znane, inne mniej. Największym zaufaniem z całą pewnością cieszą się hodowle należące do Związku Kynologicznego w Polsce, ponieważ psy w nich sprzedawane mają w odpowiedni sposób udokumentowane pochodzenia. Ceny zakupu buldogów angielskich z mało znanych hodowli rozpoczynają się od 4000 zł. Natomiast średnio ceny zakupu psów tej rasy kształtują się nawet do 7000 zł. Ceny psów z uznanych oraz renomowanych hodowli są jeszcze wyższe, ponieważ mogą się kształtować w przedziale od 5000 do nawet 12000 zł. Psy przeznaczone na wystawy mogą być jeszcze droższe, co warto wziąć pod uwagę przy ich zakupie.

Najlepsze hodowle buldogów angielskich

Historia rasy

Buldog angielski to dość stara rasa psów, która w pierwotnym kształcie wywodzi się już ze średniowiecza. Przez wieki psy tej rasy nie budziły zbyt dużego zainteresowania i były wykorzystywane głównie podczas walk psów lub polowań na dzikie zwierzęta. Dlatego przez pewien czas cieszyły się złą sławą. Rozwój rasy buldogów angielskich nastąpił dopiero w XIX wieku. Pierwszym hodowcą tych psów był Bill George, dzięki któremu psy rozwinęły się oraz nabrały współczesnego wyglądu. Również w XIX wieku powołano pierwszy Klub Buldoga i opracowano wzorzec tej rasy. Buldog stał się rasą narodową na terenie Wielkiej Brytanii. Natomiast na terenie Polski pierwsze wzmianki na temat psów rasy buldog angielski również pojawiają się w XIX wieku, jednak udokumentowana historia psów rozpoczyna się dopiero od lat siedemdziesiątych.

Wzorzec rasy

Buldog angielski ma wzorzec rasy FCI nr 149. Oryginalny wzorzec został opublikowany w roku 2010. Można w nim znaleźć bardzo dokładną specyfikę rasy, a także opis cech szczególnych dotyczących wyglądu psów. Buldog angielski to rasa psów, które pochodzą z terenu Wielkiej Brytanii. Ich przeznaczeniem użytkowym jest przede wszystkim towarzyszenie człowiekowi. Oprócz tego psy mają także przeznaczenie odstraszające. W klasyfikacji FCI buldogi angielskie należą do grupy drugiej, czyli pinczerów, sznaucerów, molosów oraz szwajcarskich psów do bydła. W grupie drugiej psy należą do sekcji 2.1, czyli molosów typu mastyfa. Zgodnie ze wzorcem rasy psy nie podlegają próbom pracy, co warto uwzględnić podczas ich zakupu. Wzorzec rasy oprócz wyglądu psów określa również ich temperament, a także typowe zachowania, z którymi dobrze się zapoznać.

GłowaSzeroka i kwadratowa, obwód odpowiada wysokości w kłębie.
Bruzda czołowaGłęboka.
KufaSzeroka i krótka z wyraźnymi fałdami.
SzczękiSzerokie, osłonięte przez grube fafle
ZębyUstawione w przodozgryzie.
OczyCiemne, okrągłe i lekko wypukłe osadzone są daleko od nosa.
UszyOsadzone wysoko, małe i cienkie o opadającej ku przodowi małżowinie.
SzyjaKrótka szyja z wyraźnymi fałdami tworzącymi podgardle przechodzi w muskularny tułów o beczkowatej klatce piersiowej.
OgonOgon niezbyt długi, nisko osadzony, noszony poniżej linii grzbietu.
KończynyKończyny przednie grube i masywne, krótsze w stosunku do kończyn tylnych.

Umaszczenie psów

Z całą pewnością można stwierdzić, że umaszczenie psów rasy buldog angielski może być dość zróżnicowane i zależne od wyboru konkretnej odmiany. Buldog angielski to rasa psów krótkowłosych, które charakteryzują się dość miękką szatą. Sierść psów jest bardzo delikatna i gładka. Może się wydawać twarda, ale nigdy nie jest za bardzo szorstka. Dzięki temu, że jest dość krótka, bardzo dobrze przylega do ciała psa. W przypadku buldogów angielskich dopuszczalne jest umaszczenie całkowicie jednolite, ale także łaciate lub pręgowane. Jest ono bardzo czyste i lśniące. Oprócz tego możliwa jest również maska na pysku. Wśród najpopularniejszych psów można wymienić buldoga angielskiego czarnego, białego, a także niebieskiego. Są one najczęściej wybieraną odmianą.

Waga i wielkość psa

Buldog angielski charakteryzuje się dość mocną oraz przysadzistą budową ciała. Pies wygląda na potężnego i bardzo często wzbudza respekt. Psy tej rasy mają dość specyficzną budowę ciała, która uwzględnia sylwetkę w kształcie prostokąta, a także szeroką klatkę piersiową oraz dość krótkie nogi. Średnia waga samic buldoga angielskiego to 23 kg. Natomiast samce są cięższe, a ich standardowa waga kształtuje się w okolicach 25 kg. Wzrost odpowiedni dla buldogów angielskich nie został określony, jednak wysokość w kłębie dorosłego osobnika nie powinna przekraczać czterdziestu centymetrów.

Charakter psów

Buldogi angielskie mają dość zrównoważony charakter, co ma dość duże znaczenie podczas codziennego funkcjonowania z nimi. Pies jest wolny oraz spokojny, a bardzo często bywa nawet flegmatyczny. Oprócz tego buldogi angielskie bywają leniwe, a nawet uparte. Dlatego bardzo trudne jest nauczenie psów sztuczek. Większość buldogów angielskich wykonuje sztuczki po swojemu, nawet jeśli psy są bardzo przywiązane do swoich opiekunów. Wśród głównych zalet psów tej rasy można przede wszystkim wymienić towarzyskość, a także rodzinność. Dobrze dogadują się z innymi psami, jednak nie lubią kotów. Dodatkowo buldogi angielskie są fantastycznymi towarzyszami dla dzieci, ponieważ mają instynkt opiekuńczy oraz są bardzo cierpliwe podczas zabaw z najmłodszymi członkami rodziny. Warto uwzględnić również fakt, iż buldogi angielskie dość szybko się męczą, dlatego nie lubią zbyt długich oraz intensywnych spacerów. Jednak bardzo lubią się bawić w różne zabawy. Dla psów tej rasy w szczególności są polecane wszelkiego rodzaju zabawy o charakterze siłowym. Jednak podczas wystąpienia sytuacji zagrożenia, gdy psy odczuwają strach, mogą stać się niebezpieczne dla otoczenia. Wiele osób zastanawia się również, czy psy tej rasy dużo szczekają. Buldogi angielskie raczej nie szczekają zbyt wiele, a nawet jeśli zaczną szczekać to muszą mieć do tego konkretny powód.

Pielęgnacja psa

Pielęgnacja buldoga angielskiego nie jest procesem zbyt skomplikowanym i nie powinna zabierać zbyt dużej ilości czasu właścicielowi. Krótka sierść buldoga angielskiego powinna być szczotkowana raz w tygodniu, ponieważ będzie to zapobiegało znaczącemu gubieniu sierści przez psa. Do wyczesywania psa przydatna będzie specjalna szczotka silikonowa lub inna szczotka, która wyposażona jest w grube włosie. Dzięki regularnemu szczotkowaniu możliwe będzie usunięcie z sierści psa brudu oraz zanieczyszczeń. Oprócz tego sierść stanie się także bardziej gładka. Dodatkowo psa warto co pewien czas kąpać z wykorzystaniem specjalnych płynów do kąpieli oraz odżywek do sierści. Nie należy również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji oczu, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku psów tej rasy. Oczy powinno się regularnie przemywać środkiem do pielęgnacji oczu.

Karmienie psa

Zazwyczaj buldogi angielskie mają dość dobry apetyt, dlatego podczas karmienia psa należy zachować szczególną ostrożność. Przekarmianie może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości, co jest niekorzystne dla psów. Najlepszym wyborem dla buldoga angielskiego będzie karma sucha o wysokich parametrach jakościowych. Może zawierać w składzie również pewne substancje dodatkowe, które będą wpływały na odpowiedni poziom ochrony chrząstek stawowych, a także ich regenerację. Psa najlepiej karmić dwa razy dziennie. Oprócz tego należy zapewnić psu dostęp do wody pitnej bez ograniczeń.

Szkolenie i wychowanie

Buldog angielski to bardzo inteligentna rasa psów. Jednak psy nie są za bardzo podatne i chętne do poddawania się szkoleniom. W celu wyszkolenia psa należy go w odpowiedni sposób zmotywować i wykazywać cierpliwość dla postępów w pracy. Kategorycznie nie wolno stosować względem psów agresji słownej, a także przemocy fizycznej. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie chwalenie psa, co może go zmotywować do dalszej pracy. Oprócz tego idealne sprawdzą się wszelkie smaczki oraz przekąski dawane psu w ramach nagrody za pozytywne efekty realizowanych szkoleń. W przypadku buldogów angielskich najlepszym wyborem będą szkolenia indywidualne, które będą się odbywały w regularnych odstępach czasu. Podczas wychowania buldogów angielskich nie należy zapominać o procesie socjalizacji, ponieważ dla psów bardzo istotne są kontakty z innymi psami, a także ludźmi, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Oprócz tego warto nauczyć psa chodzenia na smyczy, aby wspólne spacery przebiegały bez żadnych problemów. Jednak dobrze jest również pamiętać, że nie powinno się narażać psów tej rasy na intensywny wysiłek fizyczny, ponieważ dość szybko się męczą.

Długość życia psów

Wiele osób zastanawia się, jak długo zazwyczaj żyją buldogi angielskie. Jednak długość życia psów tej rasy może być dość zróżnicowana i zmienna w zależności od poszczególnych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić choroby, ponieważ psy często zmagają się z licznymi schorzeniami, które mogą mieć wpływ na komfort ich życia, a także długość jego trwania. Podatność na konkretne choroby zależna jest również od genów psa. Dlatego buldogi angielskie, które pochodzą z dobrych i certyfikowanych hodowli, są znacznie mniej narażone na wystąpienie wad genetycznych oraz chorób takich jak nowotwory. Standardowo średni czas trwania życia buldoga angielskiego wynosi dziewięć lat, jednak w poszczególnych przypadkach może być on krótszy lub dłuższy.

Najczęstsze choroby

Buldogi angielskie to psy bardzo podatne na pojawienie się różnego rodzaju schorzeń, które mają negatywny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Wśród najczęściej występujących chorób można wymienić następujące:

  • problemy skórne z uwagi na dość delikatną skórę, które mogą się objawiać odparzeniami, grzybicą lub podrażnieniami,
  • problemy związane z układem oddechowym, co łączy się ze skróconą kufą i może objawiać poprzez chrapanie,
  • problemy związane z uzębieniem, takie jak nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego,
  • problemy z oczami, które mogą być spowodowane przez nachodzące fałdy i objawiają się między innymi poprzez częste urazy mechaniczne,
  • problemy związane z funkcjonowaniem kręgosłupa oraz stawów,
  • problemy odnoszące się do funkcjonowania układu trawiennego.

Zalety i wady rasy

Buldog angielski to rasa psa, która ma szereg zalet. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wierność, a także bardzo duże przywiązanie do ludzi. Psy mają dość łagodny charakter, zarówno jeśli chodzi o ludzi, jak i inne zwierzęta. Oprócz tego doskonale dogadują się również z dziećmi. Buldogi angielskie uwielbiają się bawić i są w tej kwestii bardzo aktywne. Nie lubią intensywnej aktywności fizycznej, dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzą się umiarkowane spacery. Buldogi angielskie są dość ciche i nadmiernie nie szczekają, co może mieć duże znaczenie dla wielu osób. Jednak warto zwrócić uwagę również na fakt, iż buldogi mają pewne wady. Wśród nich można w szczególności wymienić upartość oraz spore poczucie niezależności. Sprawia to, że mogą być dość trudne w hodowli i nie poddają się łatwo szkoleniom. Oprócz tego psy mają spory apetyt i lubią dużo jeść i są podatne na bardzo wiele schorzeń. Są mało odporne na wysiłek fizyczny, a także na wysokie temperatury.

Wymagania psów

Buldogi angielskie nie są psami o zbyt wysokim poziomie wymagań. Psy wymagają przede wszystkim umiarkowanej aktywności fizycznej, ponieważ niezbyt dobrze tolerują wzmożony wysiłek. Jednak ruch zapewniany psom powinien być przede wszystkim regularny. Oprócz tego negatywny wpływ na codziennego funkcjonowanie psów mają skrajne temperatury, czyli zarówno upały, jak i mrozy. Dlatego warto zapewnić im komfortowe warunki, a podczas upałów i mrozów postawić na krótkie spacery. Dodatkowo w przypadku buldogów angielskich bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej diety, ponieważ psy mają spory apetyt i są skłonne do nadwagi oraz otyłości. Oprócz tego dość często pojawiają się u nich problemy ze zdrowiem.

Tolerancja wobec zwierząt oraz dzieci

Buldogi angielskie to bardzo towarzyskie psy, które dobrze dogadują się z ludźmi. Oprócz tego idealnie sprawdzają się wśród dzieci w różnym wieku, ponieważ uwielbiają się bawić i są niezwykle cierpliwe. Buldogi angielskie będą także fantastycznym wyborem dla osób starszych, ponieważ nie wymagają zbyt intensywnej aktywności fizycznej, a jedynie umiarkowane spacery. Psy tej rasy uwielbiają także towarzystwo innych zwierząt, a zwłaszcza psów, ponieważ z kotami nie dogadują się zbyt dobrze. Warto zapewnić psu możliwość zabawy z innymi psami, ponieważ na pewno w korzystny sposób wpłynie to na jego proces socjalizacji oraz zachowanie. Buldogi angielskie kochają towarzystwo ludzi, a także zwierząt, dlatego warto je im zapewnić. Psy uwielbiają być głaskane i przytulane. Dodatkowo nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych i nie niszczą przedmiotów znajdujących się we wnętrzu domu, czy też mieszkania.

Jaka jest długość życia psa rasy Buldog angielski?

Długość życia psa rasy Buldog angielski to 8-10 lat.

Ile kosztuje szczeniak Buldoga angielskiego z hodowli?

Szczeniak Buldoga angielskiego z dobrej hodowli kosztuje od 5000 do 12000 zł.

Ile waży dorosły pies rasy Buldog angielski?

Dorosły pies rasy Buldog angielski waży około 23-25 kg.