Hodowla Border Collie

Border collie
Border Collie

Border collie to rasa, którą zna chyba każdy. Zwierzaki te są obecne w filmach, serialach i reklamach i przykuwają uwagę pięknym, majestatycznym wyglądem oraz wesołym usposobieniem. Co warto wiedzieć o psach tej rasy przed zakupem?

Psy rasy border collie w dobrych rękach mogą być naprawdę dobrym przyjacielem człowieka. Warto jednak mieć na względzie, że sposób bycia collie i jego zapatrzenie w opiekuna nie przypadną do gustu każdemu. Jeśli jednak szukamy zwierzaka, który chce pracować z człowiekiem, jest mu wierny i z chęcią wypełnia wszelkie jego polecenia – border collie jest jednym z najlepszych wyborów pośród wszystkich ras psów.

Ile kosztuje szczeniak border collie?

Szczeniak rasy border collie powinien zostać zakupiony w sprawdzonej, akredytowanej przez FCI hodowli. W Polsce do takowych zaliczyć można hodowle zrzeszone w ZKwP: zwierzęta pochodzące z takich miejsc są dokładnie przebadane i pochodzą od rodziców wolnych od was genetycznych. Cena za szczenię zaczyna się w okolicach 3 tysięcy złotych za standardowe psiaki z dobrego miotu i może sięgać nawet około 8 tysięcy złotych za szczenię pochodzące od championów.

Jak widać, zwierzak ze sprawdzonej hodowli to spory wydatek. Warto jednak pamiętać, że zakup psiaka z dobrego miejsca gdzie o szczenięta i ich rodziców naprawdę dbano, jest gwarancją, że w późniejszym czasie zwierzak będzie cieszył się dobrym zdrowiem. Wszelkie okazje cenowe i dużo tańsza sprzedaż szczeniąt zapewne oznacza, że mamy do czynienia z hodowlą zrzeszoną w innym, nieuznawanym przez FCI związku, gdzie rodzice nie muszą przechodzić tak szczegółowych i kompleksowych badań przed rozmnożeniem.

Najlepsze hodowle Border collie

Historia rasy border collie

Sama nazwa border collie wzięła się od hrabstwa położonego na granicy Szkocji i Anglii: to właśnie tam wyhodowano pierwsze osobniki psów przeznaczonych do pilnowania owiec. Pierwsze wzmianki o psiakach tej rasy pochodzą jeszcze z okolic X wieku, co jasno pokazuje, że nie jest to nowa rasa. W chwili obecnej zdecydowania większość borderów nie zajmuje się już pilnowaniem owiec, jednak nie oznacza to, że zatraciły swój pracujący charakter: psiaki tej rasy są bowiem bardzo często trenowane do zostania psimi ratownikami, w czym zresztą sprawdzają się bardzo dobrze – i wykazują się przy tej pracy ogromnym entuzjazmem.

Opis rasy Border collie

Jeśli zaś chodzi o wzorzec rasy, jej entuzjaści i hodowcy bardzo długo wstrzymywali się ze wskazaniem określonego wyglądu zwierząt. Co ciekawe, wzorzec nie powstał w Anglii, a w Australii, i to dopiero w roku 1963. Dopiero w latach 80-tych Wielka Brytania także stworzyła swój wzorzec, wyraźnie zaznaczając, że zwierzęta, które będą uczestniczyć w konkursach, najpierw muszą przejść próby pracy. Miało to na celu uniknięcie sytuacji, w której cechy użytkowe border collie zostaną zatracone.

Border collie jest psem średniej wielkości: samce powinny mierzyć około 53 cm w kłębie, a suczki około 2-3 cm mniej. Zwierzęta te wyraźnie wyróżniają się harmonijną budową ciała, a ich kończyny są mocno umięśnione. Border collie występuje w wielu wariantach jeśli chodzi o umaszczenie, jednak wzorzec rasy jasno wskazuje, że kolorem przeważającym nigdy nie może być biel. Można wskazać psy o dłuższej oraz krótszej sierści i obydwa te rodzaje są w pełni akceptowalne według wzorca rasy stworzonego przez FCI.

GłowaSzeroka.
UszyPionowe, szeroko rozstawione.
OczySzeroko rozstawione, o barwie odpowiadającej umaszczeniu.
ZębyMocne, równo umieszczone.
StopWyraźnie zaznaczony.
ZgryzNożycowy.
Klatka piersiowaGłęboka i szeroka.
OgonSięgający do stawu skokowego.
SierśćŚrednio długa i twarda.

Charakter psów – jak się zachowują, co lubią i gdzie najlepiej czują się border collie?

Obecność psów rasy border collie w wielu reklamach czy filmach sprawiła, że są one dość powszechnie uważane za zwierzęta odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak by się mogło wydawać.

Wśród najczęściej wymienianych cech zwierząt tej rasy zdecydowanie można wskazać wysoki poziom inteligencji, a także konieczność zapewnienia dużej aktywności fizycznej. Warto bowiem mieć na względzie, że border collie to rasa pracująca, stworzona przede wszystkim do pilnowania owiec na pastwiskach. Większość przodków psiaków, które obecnie mieszkają w domach prywatnych, spędzała całe dnie nadzorując stada owiec, co było zadaniem bardzo wymagającym pod kątem fizycznym. Co za tym idzie, border collie perfekcyjnie sprawdzi się jako zwierzę dla osób bardzo aktywnych fizycznie – biegających, jeżdżących na rowerze lub uprawiających trekking. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią dawkę codziennego ruchu – niestety, psiak tej rasy, znudzony codziennością i brakiem aktywności fizycznej – może wykazywać niszczycielskie zapędy.

Wysoki iloraz inteligencji sprawia, że zwierzaki tej rasy są wyjątkowo podatne na szkolenie. Co więcej, warto zapewniać psiakom treningi różnego rodzaju komend i sztuczek, a także – w miarę możliwości – ćwiczenia węchowe oraz agility. W sprzedaży dostępne są również różnego rodzaju zabawki dla psiaków, a możliwość korzystania z nich sprawi, że zwierzak nie będzie znudzony.

Podobnie jak większość owczarków, również border collie wyraźnie przywiązuje się do domowników, a pozostałe osoby uprzejmie ignoruje. Choć nie powinien wykazywać agresji, lepiej jest nadzorować kontakty psa z innymi osobami spoza gospodarstwa domowego – zwłaszcza jeśli mówimy o małych dzieciach.

Wiele osób zastanawia się również, czy border collie dużo szczekają. Spieszymy uspokoić: poziom głośności tego zwierzaka nie wykracza poza normę dla większości psów, jeśli tylko zapewniamy mu odpowiednią porcję ruchu oraz aktywności intelektualnej. W innym przypadku – znudzony border rzeczywiście może przypominać o swojej obecności szczekając.

Pielęgnacja psów

Choć niektóre, szczególnie te długowłose, osobniki rasy border collie mogłyby sugerować, że pielęgnacja jest nie tylko czasochłonna, ale również wyjątkowo trudna – wcale tak nie jest. Na szczęście dla właściciela, w przypadku psów tej rasy wystarczająca jest podstawowa pielęgnacja, polegająca na szczotkowaniu i sporadycznych kąpielach. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku wielu ras długowłosych, border collie linieją zdecydowanie intensywniej dwa razy do roku: wiosną i jesienią, kiedy to wymieniają sierść.

W czasie wiosennej oraz jesiennej wymiany sierści możemy spodziewać się zdecydowanie większej ilości psich kłaków na podłodze, dywanach, kanapie i każdej innej powierzchni, z którą pies ma styczność (choć niekiedy mamy wrażenie, że sierść znajduje się również tam, gdzie teoretycznie nie powinno jej być). Wówczas trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu na szczotkowanie psiaka tak, by pozbyć się nadmiaru sierści z jego ciała. Na szczęście, okres linienia nie powinien trwać dłużej niż kilka tygodni, a przy zintensyfikowanych działaniach i regularnym czesaniu – nie będzie aż tak odczuwalny.

Poza wyczesywaniem, psiaka należy oczywiście także kąpać kilka razy do roku, a w razie konieczności – opłukiwać letnią wodą. Ponadto, bordery nie należą do ras szczególnie wymagających pod kątem pielęgnacji. Właściciel nie musi pamiętać o bardziej skomplikowanych zabiegach pielęgnacyjnych, jakich wymagają psiaki niektórych innych ras.

Karmienie border collie

Czworonogi rasy border collie nie mają szczególnych wymagań dietetycznych. Jak psy każdej innej rasy, potrzebują pełnowartościowego żywienia, opartego przede wszystkim na dobrej jakości karmie bogatej w białko.

Warto jednak zdecydować się na jeden rodzaj żywienia zwierzęcia i stosować albo karmę suchą, albo mokrą. W obydwu przypadkach należy jednak dopilnować by pożywienie zawierało sporą ilość dobrej jakości białka zwierzęcego. Odpowiednia dla border collie karma powinna także być pozbawiona sztucznych wypełniaczy jak ryż czy makaron: tego rodzaju dodatki nie przynoszą zwierzętom żadnych wartości odżywczych, a zamiast tego – sztucznie zapełniają żołądek.

Jeśli jednak właścicielowi nie odpowiada ani karmienie zwierzaka suchym pokarmem dla psów, ani karmą mokrą – może on sprawdzić również dietę BARF, która – w dużym skrócie – polega na podawaniu psu surowego mięsa oraz warzyw i owoców z suplementami diety. Ten typ żywienia wymaga jednak nie tylko sporej wiedzy, ale również dużej ilości czasu, potrzebnego m.in. do porcjowania mięsa i przygotowywania odpowiednio zbilansowanych posiłków.

Na koniec pragniemy zaznaczyć, że psy rasy border collie należą do aktywnych ras pracujących. Co za tym idzie, mogą one potrzebować zdecydowanie większej dawki kalorii od psów o niższym stopniu aktywności fizycznej. Co do zasady, w przypadku dorosłego psa ustala się ilość karmy startując od przybliżonej dawki podanej na opakowaniu i odpowiednio zmniejszając lub zwiększając porcję, w zależności od tego, czy pies przybiera na wadze, czy chudnie. W razie wątpliwości, warto zwrócić się o wyliczenie optymalnej ilości kalorii dla psa przez fachowca, co pozwoli nam uniknąć długotrwałego obserwowania i ważenia psa w celu dobrania optymalnej ilości karmy.

Zdrowie psów rasy border collie – czy są podatne na choroby?

Kwestią, która z pewnością zainteresuje potencjalnego przyszłego właściciela bordera jest także jego zdrowie. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że psiaki tej rasy należą do dość odpornych na różne choroby, a odpowiednio żywione i pielęgnowane – mają szansę dożyć nawet 14-16 lat. Nie oznacza to jednak, że border collie jest zupełnie nienarażony na jakiekolwiek choroby.

Wśród kłopotów zdrowotnych, jakie mogą wystąpić u psów tej rasy, najczęściej wskazuje się padaczkę, anomalię oka collie (choć nazwa wskazuje, że to schorzenie typowe dla rasy, narażeni są na nie również niektóre przedstawiciele retrieverów, owczarki australijskie czy szetlandy), atrofię siatkówki i dysplazję stawu biodrowego.

Dodatkowo, border collie warto przebadać pod kątem obecności genu MDR1, który powoduje zwiększoną wrażliwość na wiele powszechnie stosowanych leków.

Wady i zalety psów rady border collie

Jak każda inna rasa, również border collie ma swoje wady i zalety. Wśród zdecydowanych plusów posiadania zwierzaków tej rasy można wskazać:

  • ich radosne usposobienie – to psy, które wykazują wiele entuzjazmu i bezgranicznie kochają swojego opiekuna. Uczucie to wyrażają poprzez podążanie za właścicielem, a także skrupulatne wypełnianie jego poleceń;
  • wysoki iloraz inteligencji borderów – ułatwia on zdecydowanie pracę z psami rasy border collie, a także umożliwia ich trenowanie w wielu psich sportach oraz zapoznawanie z rozmaitymi komendami;
  • łatwą pielęgnację zwierzaków – pomimo naprawdę pięknej i majestatycznej prezencji, bordery nie wymagają szczególnie intensywnej pielęgnacji. Wystarczy zwykłe szczotkowanie i kąpiele;
  • niską podatność na choroby – bordery należą do dość zdrowych psów, pod warunkiem że szczeniaka zakupimy w sprawdzonej, pewnej hodowli. W takiej sytuacji zwierzak nie jest narażony na choroby dziedziczne, a co za tym idzie – może cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas.

Nie oznacza to jednak, że bordery mają same zalety, choć ich wady dotyczą raczej określonych kategorii osób: dla niektórych wymienione przez nas minusy posiadania psiaka tej rasy będą ogromnymi plusami. Dlaczego border może nie być najlepszym wyborem?

Pies rasy Border Collie potrzebuje wiele aktywności – jeśli wiemy, że nie należymy do osób szczególnie aktywnych, warto zastanowić się nad wyborem innego psiaka. Bordery należą do ras pracujących, które potrzebują czegoś zdecydowanie więcej niż spacer wokół bloku: konieczne są treningi i – w miarę możliwości – szkolenia psa oraz uprawianie psich sportów.

Choć bordery nie będą wykazywać się wyraźną wrogością w stosunku do mało znanych sobie osób, mogą je ignorować i unikać kontaktu – są przywiązanie do jednej rodziny. Z jednej strony takie zachowanie zapewnia zwierzakowi bezpieczeństwo (m.in. nie podejmie on pokarmu od nieznajomego), ale z drugiej – może utrudniać życie osobom, które bardzo wiele czasu spędzają ze znajomymi.

Kto powinien kupić psa rasy border collie?

Dla kogo border collie będzie odpowiednim wyborem? Z pewnością dla osób bardzo aktywnych fizycznie. Psiaki tej rasy wymagają mnóstwa ruchu, a pozostawione same sobie mogą być niesforne i przejawiać niszczycielskie zachowania. Co za tym idzie, jeśli wiemy, że nie możemy zapewnić psiakowi co najmniej godziny czy dwóch aktywnej zabawy i ruchu w ciągu dnia – lepiej jest zdecydować się na rasę o mniejszych wymaganiach w tym zakresie.

Jako zapalony psi sportowiec, border może uprawiać m.in. agility, dog diving, dogtrekking, obedience, coursing i wiele innych. Warto jednak pamiętać, że psiaki te wykazują ogromny zapał do działania, a co za tym idzie – jeżeli my sami należymy do osób o słomianych zapale, trzeba liczyć się z ogromną frustracją u przyjaciela.

Border collie będzie świetnym towarzyszem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i par czy singli. Zwierzak świetnie dogaduje się z dziećmi, pod warunkiem że należą one do jego rodziny. W przypadku nieznanych mu maluchów, border zachowa sporą rezerwę i raczej nie będzie przejawiał chęci do zabawy. „Swoje” dzieci będzie jednak traktował z uczuciem i dużą cierpliwością – która ma mimo wszystko swoje granice. Jeśli zabawa wyda się borderowi zbyt intensywna lub jakieś zachowanie dziecka nie przypadnie mu do gustu – zapewne będzie próbował się schować.

Jaka jest długość życia psa rasy Border collie?

Długość życia psa rasy Border collie to około 10-17 lat

Ile kosztuje szczeniak Border collie z hodowli?

Szczeniak Border collie z hodowli kosztuje około 3000zł.

Ile waży dorosły pies rasy Border collie?

Dorosły pies rasy Border collie waży około 12-20kg.