Hodowla Siberian Husky

Hodowla Siberian husky
Siberian Husky

Syberyjski husky to pies z bardzo długą historią. Jest niezwykle przyjazny i zaradny, a jego korzenie utożsamiają tę rasę z gatunkiem psów zaprzęgowych. Ich specyficzna budowa ciała i mocny kościec sprawiły, że od odległych czasów naszych przodków aż po dziś dzień husky są zaprzęgane, teraz częściej w zawodach. Te mądre i silne psy naprawdę wiele potrafią i odznaczają się niesamowitą wytrzymałością i dobrą tolerancją na niskie temperatury. Ich wygląd, predyspozycje zdrowotne, budowa ciała i prawidłowa hodowla to czynniki bardzo ważne do poznania przed wyborem tej rasy

Bezpieczna i odpowiedzialna hodowla Siberian Husky

Psy tej rasy są bardzo inteligentne i mają wysokie potrzeby odnośnie do aktywności fizycznej. Właściwie przebiegająca hodowla z należytą opieką i uwzględnienie wszystkich potrzeb tego psiaka, daje gwarancję na prawidłową i wierną relację pomiędzy nim a przyszłym właścicielem. Syberyjskie husky potrzebują warunków hodowli wybiegowych oraz systematycznego szkolnictwa w kwestii przywoływania czy wydawania innych poleceń. Uwarunkowane jest to ich pierwotnym instynktem łowieckim i upodobaniem do indywidualizmu. Wprowadzenie pierwszych szkoleń w zakresie przywoływania i nauka luźnego chodzenia na smyczy, powinny się już zacząć we wczesnym okresie życia psiaka.

Siberian husky cena

W kwestii finansowej wszystko jest uzależnione od kilku czynników. Po pierwsze renoma hodowli – tutaj hodowle o długoletnim stażu mogą oferować wyższe ceny, ze względu na popularność i duże doświadczenie w opiece nam psami. Młodsze hodowle zapewne będą próbować jak najbardziej dopasować ceny pod względem zysku. Drugim czynnikiem jest wiek i przeznaczenie psa – szczeniaki z rodowodem, czy takie, które idealnie wpasowują się we wzorzec rasy, mogą kosztować nawet 10 000 zł. Standardowo za szczeniaka zapłacimy około 4 000 – 6 500 zł. Jeżeli rodzice pieska dobrze prezentowali się na wystawach bądź byli szczególnie utalentowani, wtedy cena może być wyższa. Warto być ostrożnym, kiedy zauważymy, że wybrana hodowla oferuje bardzo niską cenę za psa. Siberian husky z rodowodem to oryginalna rasa, za którą należy odpowiednio zapłacić, aby mieć pewność, że zwierzę jest rasowe i będzie posiadać prawidłowe cechy zarówno charakteru, jak i wyglądu.

Najlepsze hodowle Siberian husky

Pies zaprzęgowy o umiejętnościach łowieckich – poznaj historię rasy

Kilka tysięcy lat temu plemiona zamieszkujące północną Syberię używały psów rasy husky do pomocy przy polowaniach i transporcie zdobyczy. Nie ingerowano w ich rozwój, co sprawiło, że dzisiejsze psy są bardzo zbliżone do swoich wilczych przodków. Kiedy na skutek zmieniającego się klimatu plemię było zmuszone do zmiany terytorium, husky pomogły im w przetransportowaniu ekwipunku na inny teren. Dzięki temu odkryto ich niesamowitą wytrzymałość i odporność na niskie temperatury. Plemię Czukczów zaprzęgało po kilkanaście psów, aby skutecznie przebyć wymaganą trasę. Zaprzęg złożony z 20 psów był w stanie przetransportować 600-kilogramowe obciążenie, pokonując dystans 120 kilometrów już w 6 godzin. Na początku XIX wieku rasa ta wykazała się swoimi umiejętnościami podczas wyścigów psich zaprzęgów, choć z początku nie dowierzano ich sile i wytrzymałości.

Wzorzec Siberian husky – najważniejsze cechy, po których poznasz tę rasę

Każda rasa ma swój indywidualny i niepowielany wzorzec. Jest to zbiór cech charakterystycznych świadczących o rasie, pochodzeniu psa, jego korzeniach i przodkach. Wygląd zewnętrzny psów rasy husky syberyjski jest bardzo zbliżony do wilków. Wielkość ich głowy jest proporcjonalna do tułowia. Ten z kolei jest bardzo silny i zwarty, co zawdzięczają swoim przodkom ciągnącym zaprzęgi. Kościec zwierząt nie jest ciężki, ale mocny. Dzięki temu mogą użyć dużo siły i są bardzo zwinne. Na dużą uwagę zasługują oczy psów rasy husky, będące w kształcie migdałów. Bardzo pożądane są jednolicie niebieskie. Zdarzają się psy o dwóch różnych kolorach tęczówek, co wygląda bardzo zjawiskowo. Prócz tych odcieni, husky syberyjski odznacza się czarnym, ciemnobrązowym i miodowym odcieniem tęczówek. Należy uważać na pseudohodowle chcące na siłę uzyskać pieski o niebieskim kolorze oczu – wszystkie wymienione wyżej kolory są równie uznawane za prawidłowy wzorzec rasy pomimo błędnych opinii, które honorują jedynie błękitny. Szyja piesków jest średniej długości, a noszą ją one dumnie. Jest obficie owłosiona. Ogon syberyjskich psów również jest mocno owłosiony, w kształcie lisiej kity. O szybkości psa bardzo mocno świadczy jego lekki i zwinny chód, zapewniony przez odpowiedni ciężar i wielkość ciała. Uszy osadzone blisko siebie, trójkątne i umieszczone wysoko.

GłowaGłowa z zaokrąglonym wierzchem zwęża się w kierunku oczu i posiada charakterystyczny rysunek, którego różnorodność jest niespotykana u innych ras. Często właśnie po tym rysunku można na pierwszy rzut rozróżnić huskiego od alaskan malamuta.
KufaKufa tej samej długości co mózgoczaszka, a stop wyraźnie zaznaczony.
Oczy Oczy husky są w kształcie migdała, o bystrym wyrazie, lekko skośne o barwie tęczówki niebieskiej, brązowej lub miodowej. U psów tej rasy może wystąpić też heterochromia, czyli różnobarwność tęczówek.
Uszy Uszy trójkątne, stojące, wysoko osadzone.
Szyja Szyja wysklepiona, w biegu wyciągnięta jest do przodu.
TułówTułów zwarty, lędźwie dobrze umięśnione, zad prosty.
Klatka piersiowaKlatka piersiowa proporcjonalnie szeroka i głęboka.
Ogon Ogon osadzony wysoko, gęsto owłosiony, w kształcie lisiej kity, w ruchu noszony wysoko, a w spoczynku opuszczony.
Kończyny Kończyny przednie równoległe i mocne ze skierowanym lekko ku przodowi śródręczem. Tylne dobrze kątowane w stawach kolanowych, a stawy stępu nisko osadzone.
Łapy Łapy określa się jako tzw. „łapy psa śniegów” – owalne, zwarte i dobrze owłosione pomiędzy poduszkami i w przestrzeniach międzypalcowych.

Umaszczenie zwierzaka rasy siberian husky

Nie ma sztywnego kanonu koloru umaszczenia psów rasy syberyjski husky, jednak rozróżniamy kilka najbardziej popularnych odcieni. Są nimi jednolicie czarny, szary, czekoladowy, biały, rudy, czy nawet i łaciate. Husky mogą mieć praktycznie każdy kolor sierści. Zazwyczaj centrum kufy, czyli pyska jest białe, a otoczenie już bardziej barwne. Mocniejszy pigment koloru znajduje się na grzbiecie, na uszach i w okolicy głowy. Włos składa się z podszerstka czysto białego bądź lekko podbarwionego i długiego włosia, jednak umiarkowanej długości, nie zakrywając rysów sylwetki psa. Należy kontrolować kolor i stan sierści, gdyż jej blaknięcie bądź płowienie mogą świadczyć o chorobie skóry czy meszków włosowych psów tej rasy.

Waga i wielkość psa – prawidłowe parametry potwierdzające oryginalność

Wygląd zewnętrzny zwierzęcia mocno świadczy o jego pochodzeniu. Jednak nie tylko umaszczenie (które nie jest konkretnie określone u tych psów) czy kolor oczu mogą nas poinformować, czy pies należy do prawidłowej rasy. Waga i wielkość psów również są cechami charakterystycznymi dla danej rasy. Wszelkie parametry odbiegające od normy powinny zaniepokoić przyszłych opiekunów zwierzęcia. W przypadku syberyjskich husky waga i wzrost różnią się w przypadku płci zwierzaka. Suki mierzą standardowo 51-56 cm i ważą 16-22 kg, a psy są wielkości około 53-56 cm, a ich waga waha się w przedziale 20-27 kg. Są to stosunkowo duże psy, bardzo lubiące ruch, co daje im sporą zwinność i lekkość kroków.

Jaki charakter mają psy rasy siberian husky? Sprawdź, czy są hałaśliwe

Psy tej rasy ze względu na swoje korzenie i pierwotne przeznaczenie (łowiectwo i ciągnięcie ciężarów w zaprzęgach) są bardzo aktywnymi psami o dużej potrzebie ruchu. Jednocześnie są bardzo przyjacielskie i oddane. Potrafią idealnie współgrać ze swoim właścicielem i słuchać wydawanych poleceń, choć bywa, że czasami mogą uciekać i mają tendencję do włóczęgostwa. Syberyjskie husky są bardzo pracowite i czujne. Inteligencja tych psów wręcz zachęca do regularnych treningów i szkoleń, ponieważ są bardzo mądre, aczkolwiek lubią indywidualizm. Te oddane psy będą idealnymi kompanami aktywności na świeżym powietrzu, szczególnie wśród regularnych biegaczy. Ich niezaspokojona a ogromna potrzeba rozładowania energii w przypadku zaniedbań (mała ilość ruchu, dużo czasu spędzanego w domu na kanapie) może spowodować problemy wychowawcze, które trudno później zniwelować. Husky praktycznie nie szczekają, a jeżeli już chcą dać o sobie znać bądź zwrócić swoją uwagę wybierają skomlenie i wycie.

Pielęgnacja psów, czyli odpowiednia higiena i zabiegi kosmetyczne

Dosyć gęsty podszerstek huskiego może latem powodować przegrzewanie się psiaka, który pierwotnie przyzwyczajony jest do niskich temperatur i analogicznie źle znosi wysokie. W tym celu należy pilnować, aby nie doszło do takiego przegrzania (intensywne nawadnianie, unikanie przebywania w bezpośrednim słońcu, częste kąpiele, zabawa w zacienionych miejscach). W czasie intensywnego linienia (okres wiosenno-letni) pies gubi sierść praktycznie całymi garściami, dlatego też ważne jest jego regularne wyczesywanie. Sierści nie należy przycinać, a jedynie stosować odpowiedniej jakości artykuły przeznaczone do jej wyczesywania na przykład szczotki.

Siberian husky od kuchni, czyli czym żywi się ten psiak?

Jak każdy silny i aktywny pies, husky potrzebuje określonej jakości pożywienia. Jest to uzależnione również od wieku, płci, i stanu zdrowia psa, jednak ta rasa z reguły posiada żelazne zdrowie. Zwierzęta te doskonale znają swoje zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia, jednak należy kontrolować ich posiłki. W efekcie braku konsekwencji, psy z nadwagą mogą mieć spory problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów, co znacząco przekłada się na ich zdrowie i kondycję. Dobrym wyborem będzie karma lekkostrawna i sycąca, zapewniająca odpowiednią podaż składników odżywczych. Należy jednak być czujnym i stopniowo wprowadzać nową dietę bądź modyfikować obecną, gdyż psi układ pokarmowy wymaga czasu do przystosowania się do zmian. Jest to bardzo ważne, ponieważ psy te lubią być wybredne. Potrzebują dużo cynku, który znajduje się między innymi w wołowinie, drobiu czy cielęcinie.

Szkolenie i wychowanie husky syberyjskiego

Pomimo dużej aktywności i oddania, jakim może darzyć nas husky, nie jest on psem, który łatwo załapie polecenia i posłusznie je wykona. Jeżeli zostanie mu przydzielone określone zadanie, będzie się go trzymał. Jednak aby uzyskać w pełni posłusznego psa, reagującego prawidłowo na zagrożenie czy obcych, a jednocześnie delikatnie obchodzącego się ze słabszymi, należy od szczenięcego wieku uczyć psa podstawowych komend. Bardzo ważna jest systematyczność i regularność. Siberian husky jest bardzo bystrym psem zaprzęgowym, więc aby jego relacja z domownikami była zdrowa i udana należy uwzględnić to już przy wyborze hodowli.

Jakie choroby są charakterystyczne dla huskiego?

Rodowite husky, ze sprawdzonej hodowli powinny być pozbawione obciążeń genetycznych. Ich pierwotne zdrowie jest bardzo żelazne, prawdopodobnie dzięki ogromnej i regularnej aktywności fizycznej, mocnemu szkieletowi i prawidłowemu odżywianiu. Husky mogą mieć problemy dermatologiczne spowodowane niedoborem cynku, co prowadzić może do miejscowych wyłysień i innych zmian skórnych. Należy zwracać regularnie uwagę na stan sierści, gdyż ten przybysz z Północy może cierpieć na chorobę mieszków włosowych (suchość, matowość i przerzedzanie się włosia). Bywa i tak, że husky zapadają na jaskrę, która w formie przewlekłej może skutkować ślepotą.

Zalety i wady posiadania w domu psa rasy husky syberyjski

Jak każde zwierzę, syberyjski husky posiada swoje mocne i słabe strony. Należy wziąć pod uwagę wszelkie czynniki i kierować się nimi podczas wyboru zwierzęcia. Do głównych zalet tych psów należy oddanie i wierność wobec swojego opiekuna. Jego przyjacielskość i ufność objawia się również w stosunku do obcych. Husky nie szczekają dużo – nie są hałaśliwe. Jest to pies bardzo wytrzymały i zwinny, długo żyje i całkowicie oddaje się pracy, której się podejmie. Do wad posiadania tego typu psów należy z pewnością wymagana spora aktywność fizyczna, bez której zwierzę może sprawić problemy wychowawcze, ponieważ nie znosi nudy. Koleją wadą jest obfite linienie, kopanie dziur przez psa, tendencja do ucieczek i działanie poza ustalonymi schematami (ze względu na wysoki indywidualizm).

Czy husky potrzebuje dużo ruchu? Wymagania psa z mroźnej Syberii

Można się spodziewać tego, że przodkowie tych psów pozostawili im w genach ubóstwienie do aktywności na świeżym powietrzu. Przed kilkoma tysiącami lat zaprzęgi składające się z kilkunastu czy kilkudziesięciu psów kilometrami podróżowały, ciągnąc ciężary. Przyczyniło się to do tego, że i obecne zwierzęta bardzo potrzebują ruchu i zabaw w formie regularnej na dworze. Nie będzie to odpowiedni pies dla osoby, która całe dnie spędza w pracy, bądź nie uprawia aktywności fizycznej. Najlepiej, jeżeli właściciel psa praktykuje piesze bądź rowerowe wycieczki, jest cierpliwy i stanowczy. Syberyjski husky bywa oporny na sporty związane z psim posłuszeństwem, raczej woli być kompanem i towarzyszem. Jest bardzo radosny i pogodny, nawet do obcych, dlatego również rola stróża się dla niego zdecydowanie nie nadaje.

Jak długo żyją psy rasy husky syberyjski?

Ogromną zaletą psów rasy husky jest ich długowieczność. Decydując się na zakup psa tej rasy, można być pewnym, że potowarzyszy on nam przez długie lata. Standardowa długość życia siberian husky wynosi kilkanaście lat, a nierzadko spotyka się zwierzęta, które dożyły nawet 15 lat. Zawdzięczają to małą predyspozycją do chorowania, łagodnym z natury przebiegiem obecnych dolegliwości, zaspokajane wysokie wymagania żywieniowe oraz regularną aktywność na świeżym powietrzu.

Tolerancja innych psów i stosunek husky do dzieci

Syberyjski husky jest bardzo przyjazny do innych psów. Nie wykazuje zachowań agresywnych, a bardziej poznawcze i ciekawskie. Te psy są bardzo przyjazne i łagodne w stosunku do ludzi – zarówno tych dużych, jak i małych. Jest on jednak dużym i energicznym psem, który może podczas zabawy niechcący trącić malucha. Początkowy kontakt z dzieckiem powinien być nadzorowany. Husky ze względu na swoją przyjazność i brak agresywnych zachowań są coraz częściej stosowane do terapii dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. Posiadając psa rasy husky należy regularnie zapewniać mu dawkę ruchu, aby mógł rozładować swoją energię na zewnątrz. Dzięki temu będzie bardziej spokojny i odprężony w trakcie przebywania w zamkniętym pomieszczeniu.

Jaka jest długość życia psa rasy Siberian husky?

Długość życia psa rasy Siberian husky to około 15 lat.

Ile kosztuje szczeniak Siberian husky z hodowli?

Szczeniaki które idealnie wpasowują się we wzorzec rasy, mogą kosztować nawet 10 000 zł. Standardowo za szczeniaka zapłacimy około 4 000 – 6 500 zł.

Ile waży dorosły pies rasy Siberian husky?

Suki ważą 16-22 kg, a psy w przedziale 20-27 kg.