Hodowla Bulterierów

Bulterier
Bulterier

Bulterier jest psem, które zostały wyhodowany do walk, dlatego bardzo często kojarzony jest z agresją. Jednak dzięki odpowiedniemu wychowaniu i socjalizacji potrafi stać się oddanym przyjacielem rodziny. Co warto wiedzieć na temat tej rasy psów wywodzącej się z Wielkiej Brytanii?

Podstawowe informacje o bulterierach

Psy rasy bulterier (ang. bull terrier) zaliczane są do terierów w typie bull (TwTB). Ze względu na swoje pochodzenie określane są także jako bull terier angielski.

Bulteriery natychmiast przyciągają uwagę swoim wyglądem, a dokładnie spłaszczoną głową oraz skierowanym w dół nosem. Poza bulterierem standardowym wyróżnia się także drugi wzorzec – bulterier miniaturowy (ang. miniature bull terrier).

Kiedyś były używane jako szczurołapy i brały udział w walkach psów. Obecnie najczęściej wybierane są jako psy do towarzystwa i jako psy obronne. Uwielbiają ruch, ćwiczenia agility czy flyball.

Rasa ta nie znajduje się na liście psów niebezpiecznych.

Jak wybrać dobrą hodowlę bulterierów?

Obecnie bulteriery oferowane są przez wiele hodowli psów tej rasy działających w całej Polsce. Wybierając odpowiednią, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym, oferuje psy z metryką oraz cieszy się dobrymi opiniami wśród klientów.

Niestety, można spotkać się nadal z pseudohodowlami, które sprzedają psy bez rodowodu, w znacznie niższych cenach niż hodowle zarejestrowane. Psy w pseudohodowlach są nadmiernie wykorzystywane do reprodukcji i często przetrzymywane w niehumanitarnych warunkach wyłącznie z myślą o zysku. Aby zadbać o dobro zwierząt, warto kupować je tylko ze sprawdzonych hodowli lub adoptować!

Ile kosztuje szczeniak bulteriera z hodowli?

Koszt zakupu szczeniaka bulteriera z zarejestrowanej hodowli wynosi około 3-4 tysięcy złotych. Psy z pseudohodowli można rozpoznać po znacznie niższych cenach, plasujących się na poziomie około 1 tysiąca złotych.

Psiaka można również adoptować bez ponoszenia kosztów – oferty szczeniąt oraz psów dorosłych można znaleźć między innymi na stronach schronisk, fundacji.

Najlepsze hodowle bulterierów

Bulterier – historia rasy

Bulterier powstał z krzyżówki trzech gatunków – terierów, buldogów angielskich oraz dalmatyńczyków. Dodatkowo w formowaniu się rasy mogły mieć udział inne gatunki jak charty angielskie, pointery, staffordshire bulteriery oraz bedlington teriery.

Za ojca rasy uznawany jest James Hinks pochodzący z Birmingham, który zaprezentował ją po raz pierwszy na wystawie w 1862 roku. Wzmianki na temat tych psów spotykane były jednak znacznie wcześniej, ponieważ sięgają XVII wieku.

Bulteriery przed laty hodowane były jako psy do polowań, między innymi na niedźwiedzie i do łapania szczurów ze względu na swoją waleczność i nieustępliwość.

Co ciekawe, w XIX wieku, kiedy zaczynano tworzyć rasę, u psów nie występował jeszcze charakterystyczny profil czaszki. Po raz pierwszy zaobserwowano go u jednego z przedstawicieli bulterierów urodzonego w 1917 roku.

Do Polski pierwsze bulteriery angielskie miały zawitać w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej zaczęły pojawiać się częściej, między innymi obecne były w brytyjskiej ambasadzie w Warszawie.

Historia bulterierów miniaturowych została natomiast zapoczątkowana w 1938 roku. To właśnie wtedy pułkownik Richard Glynn założył klub tej odmiany. Miniaturowy bulterier jest jednak trudny w hodowli, dlatego też przedstawiciele tej rasy spotykani są dość rzadko.

Wzorzec rasy bulterier

Bulteriery mają charakterystyczny wygląd, co powoduje, że można łatwo odróżnić je od innych ras. Są mocno zbudowane i mają charakterystyczną głowę, która jest ich unikatową cechą.

Wygląd psów rasy bulterier:

BudowaUmięśniona i masywna, lecz proporcjonalna. Z lekko łukowatym grzbietem, szeroką klatką piersiową oraz wzniesioną długą szyją bez widocznego podgardla.
GłowaU bulterierów głowa jest spłaszczona i opadająca, co określane jest po angielsku jako „downface”. Kształt głowy jest jajowaty, masywny, bez widocznych załamań i zagina się ku dołowi.
UszyBulteriery mają małe uszy, które ustawione są pionowo. Osadzone są wysoko na głowie.
OczyNiewielkie, skośne, w ciemnym kolorze.
NosOpadający, określany jako rzymski, w kolorze czarnym.
KończynyMasywne, proste, proporcjonalne.

Bulteriery – umaszczenie psów

Bulteriery mają różnorodne umaszczenie. Spotykane są psy o sierści białej, tricolor, pręgowanej, płowej.

Na wystawach preferowane są psy o większym udziale sierści kolorowej w stosunku do białej. Za niepożądane uznaje się natomiast psy o umaszczeniu czekoladowym i niebieskim, z nakrapianą sierścią na ciele, natomiast widoczne na głowie psa znaczenia są dopuszczalne.

Sierść bulteriera jest krótka, gładka, przylegająca i twarda w dotyku, dlatego nie jest ona wymagająca w pielęgnacji. Ze względu na krótkie włosy nie zaleca się przebywać z psami tej rasy zbyt długo na zewnątrz podczas upalnych oraz mroźnych dni. Z tego samego powodu nie nadają się także jako psy trzymane przy budzie.

Waga i wielkość psa rasy bulterier

Bulteriery angielskie zaliczane są do psów średniej wielkości. Poza bulterierem standardowym wyróżniany jest także drugi wzorzec – bulterier miniaturowy. Psy te różnią się pod względem swojej wysokości oraz wagi.

Standardowy bulterier:

  • Wysokość w kłębie – 35-50 cm.
  • Waga – 24-50 kg.

Miniaturowy bulterier:

  • Wysokość w kłębie – do 35 cm.
  • Waga – bez limitu wagi, powinna być proporcjonalna.

Charakter bulterierów. Czy dużo szczekają?

Bulteriery uznawane są za psy żywotne, inteligentne, rezolutne, wesołe i czujne. Zdarza się, że są uparte i mają tendencję do dominowania. Bywają mylnie postrzegane jako psy agresywne, co wynika głównie z ich przeszłości, gdy stosowane były do walk.

Rasa ta sprawdzi się także w rodzinie. Bulteriery przywiązują się do swoich właścicieli i są przyjazne dla dzieci. Ze względu na swoją energiczność mogą jednak bardzo wylewnie okazywać swoje uczucia, co przy małych dzieciach jest kłopotliwe.

Psy te bardzo lubią aktywność fizyczną, dlatego będą najlepsze dla osób, które mogą poświęcić im dużo czasu. Ze względu na ich inteligencję i żwawość doskonałym wyborem są dla nich zabawy ruchowe, na przykład flyball czy agility, które dodatkowo pozwalają na budowę mocnej relacji z opiekunem. Uwielbiają także różnego rodzaju zabawki edukacyjne i interaktywne, zabawki do rzucania, sznury do przeciągania.

Szkolenie bulterierów może być jednak kłopotliwe. Chociaż są inteligentne i pojętne, to jednak mogą być uparte, dlatego nie zawsze chcą wykonywać komendy. Właśnie dlatego w ich przypadku ważne jest odpowiednie wychowanie już od najmłodszych lat.

Warto też podkreślić, że bulteriery są psami, które nie przepadają za samotnością. Pozostawione bez opieki mogą szczekać, dlatego najlepiej nie zamykać ich samych w domu na długi czas. Szczekaniem psy te zwracają też na siebie uwagę i ostrzegają swoich opiekunów.

Bulterier – pielęgnacja psa

Bulteriery nie są bardzo wymagające pod względem pielęgnacji, stąd też będą dobre dla osób, które wolą skupić się na ruchu i dobrej zabawie ze swoim pupilem.

Sierść bulterierów jest krótka i szorstka. Wystarczy raz na kilka tygodni wyczesać ją miękką szczotką albo gumową rękawicą, aby usunąć z niej zabrudzenia i martwe włosie.

Kąpanie bulterierów konieczne jest wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba, na przykład po spacerze. Zaleca się wtedy stosowanie szamponów do psów o wrażliwej skórze, a wtedy, gdy pies ma umaszczenie białe, można wybrać szampony dla ras o takim umaszczeniu. U psów tych często pojawiają się zapalenia skórne, dlatego najlepiej stosować szampony hipoalergiczne.

Co miesiąc lub w razie potrzeby należy oczyścić oczy oraz uszy za pomocą przeznaczonych do tego celu preparatów.

Aby zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego, który może powodować zapalenia dziąseł, zaleca się stosowanie przysmaków dentystycznych. Dostępne są także specjalne pasty i szczoteczki do zębów dla psów.

Zaleca się także obcinanie pazurów – do tego celu stosowane są specjalne obcinaczki dla psów.

Karmienie bulteriera

Karmienie bulterierów nie jest skomplikowane, lecz warto pamiętać o tym, że psy te są bardzo żywe i ruchliwe, dlatego wymagają karmy, która będzie dostarczała im mnóstwo energii. Ze względu na swoje łakomstwo są one również w wyższym stopniu narażone na otyłość.

Dobra karma powinna być bogata w białko oraz w witaminy i minerały, których niedobory mogą często pojawiać się u tych psów.

Najczęściej właściciele bulterierów decydują się na karmy gotowe. Najlepiej podawać wtedy karmy mokre i suche w proporcji 50:50. Wskazane są karmy uniwersalne lub karmy dla psów ras średnich. U psów z nadwagą i otyłością zaleca się stosować karmy light – o obniżonej ilości kalorii. Dla szczeniąt poleca się wybór dedykowanych dla nich karm, które zawierają odpowiednie proporcje składników odżywczych niezbędnych do zdrowego wzrostu.

Drugim sposobem karmienia psów rasy bulterier jest dieta BARF (od ang. Biologically Appropriate Raw Food, inaczej raw feeding). Bazuje na zastosowaniu świeżych składników – kości, mięs, podrobów, warzyw, które dodatkowo wzbogaca się suplementami. Warto mieć jednak na uwadze, że dieta ta jest dość czasochłonna i droga.

Jeżeli u bulteriera pojawi się alergia pokarmowa, wówczas kluczowe znaczenie ma dobór właściwej karmy bez alergenów. Zaleca się wtedy stosowanie karm hipoalergicznych lub karm monobiałkowych, w których białka pochodzą tylko z jednego źródła.

Dieta psa może być uzupełniona o suplementy, na przykład w postaci oleju rybnego zawierającego kwasy omega-3 i omega-6, suplementy z cynkiem. W ich doborze może doradzić lekarz weterynarii.

Pod ręką warto mieć także przekąski dla psów. Będą one doskonałe jako nagrody przy szkoleniu oraz jako urozmaicenie diety. Do wyboru są różne przysmaki, na przykład dentystyczne, kości, do żucia, light – o obniżonej ilości kalorii, ciasteczka.

Pupil powinien mieć także zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Bulteriery – szkolenie i wychowanie

U bulterierów bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie, socjalizacja już od najmłodszych lat, a w razie potrzeby szkolenie.

Są inteligentne, szybko pojmują komendy, ale warto pamiętać o tym, że mogą być uparte, chodzą własnymi drogami, dlatego zdarza się, że sprawiają problemy wychowawcze i wymagają większej uwagi i cierpliwości.

Podczas wychowywania i szkolenia psów ważne jest unikanie agresji fizycznej, aby nie spowodować podobnej reakcji. Najlepiej wykorzystywać sprawdzoną metodę nagród i pochwał.

Można skorzystać ze szkół tresury dla psów, gdzie pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego trenera może on uczyć się posłuszeństwa oraz nowych sztuczek. Trener będzie mógł doradzić w przypadku problemów z samodzielnym wychowaniem psa.

Warto także rozważyć socjalizację w psim przedszkolu. Bulterier może wtedy spotykać się z psami tej samej oraz innych ras, aby uczyć się przebywania w ich otoczeniu.

Jak długo żyje bulterier?

Średnia długość życia psów tej rasy wynosi około 12-14 lat. Może być ona skrócona przez często występujące u nich schorzenia.

Najczęstsze choroby u bulterierów

Bulteriery angielskie są w wyższym stopniu narażone na pojawianie się określonych schorzeń. Dotyczy to przede wszystkim chorób skórnych, jednak z większą częstotliwością występują u nich także inne dolegliwości.

Bulteriery narażone są na częstsze występowanie chorób jak:

  • Otyłość,
  • Egzema międzypalcowa,
  • Atopowe zapalenia skóry,
  • Dysplazja stawów biodrowych,
  • Niedobory cynku – mogą prowadzić do śmiertelnej choroby acrodermatitis letalis – zapalenia skóry obwodowych odcinków kończyn,
  • Głuchota – występuje najczęściej u psów białych,
  • Padaczka.

Jakie wymagania ma bulterier i ile potrzebuje ruchu?

Bulterier jest psem, który wymaga dużo ruchu, dlatego będzie on najlepszym wyborem dla osób, które również często spędzają swój czas aktywnie.

Z bulterierem należy wychodzić parę razy dziennie na spacery, podczas których warto zadbać o zabawę, na przykład aportowanie. Spacery powinny być raczej krótkie i intensywne niż długie.

Doskonałym wyborem dla bulterierów będą także różnego rodzaju sporty dla psów, na przykład jak agility, flyball, które zapewniają świetną zabawę w połączeniu z ruchem.

W domowym zaciszu psy te mogą spędzać swój czas na korzystaniu z gryzaków, zabawek interaktywnych, mat węchowych, które sprawiają im mnóstwo radości.

Czy bulteriery tolerują inne zwierzęta i dzieci?

Bulteriery często są uznawane za agresywne, jednak w rzeczywistości psy te są przyjazne dla rodziny i dla innych zwierząt. Wymagają one jednak odpowiedniej socjalizacji już od najmłodszych lat – powinny stykać się z innymi zwierzętami oraz ludźmi, by nauczyć się przebywać w ich towarzystwie.

Psy razy bulterier w mniejszym stopniu tolerują psy tej samej rasy. Mogą nie przepadać za kotami, zwłaszcza tymi obcymi. Lepiej wprowadzić je do domu, w którym już przebywają koty, by mogły one przyzwyczaić się do ich obecności. Niesocjalizowane mogą atakować też inne małe zwierzęta.

Angielskie bulteriery są psami bardzo energicznymi, dlatego też mogą być one dość kłopotliwymi kompanami do zabawy z mniejszymi psami oraz z dziećmi. Właśnie dlatego kontakty te warto ograniczyć lub powinny one odbywać się pod okiem opiekuna.

Bulterier – zalety i wady tej rasy

Przed zdecydowaniem się na zakup lub adopcję bulteriera, warto pamiętać o tym, że rasa ta ma swoje zalety i wady.

Zalety bulterierów:

  • Przywiązują się do opiekunów,
  • Mogą być dobrymi psami obronnymi,
  • Nie są wymagające w pielęgnacji i karmieniu,
  • Są przyjacielskie, opiekuńcze, inteligentne,
  • Szybko się uczą.

Wady bulterierów:

  • Wymagają dużej ilości ruchu,
  • Źle znoszą samotność,
  • Mają tendencję do szczekania,
  • Mogą sprawiać problemy wychowawcze i podczas szkolenia,
  • Ze względu na swoją energiczność mogą sprawiać zagrożenie dla mniejszych dzieci, zwierząt,
  • Nie przepadają za kotami i innymi małymi zwierzętami – zwłaszcza obcymi,
  • Mają tendencję do tycia, chorób skórnych i innych dolegliwości.

Bulterier może być zatem oddanym psem dla singla lub całej rodziny, jednak wymaga on uwagi, konsekwencji oraz dużej dawki ruchu.

Jaka jest długość życia psa rasy bulterier?

Średnia długość życia psów tej rasy wynosi około 12-14 lat.

Ile kosztuje szczeniak bulteriera z hodowli?

Koszt zakupu szczeniaka bulteriera z zarejestrowanej hodowli wynosi około 3-4 tysięcy złotych.

Ile waży dorosły pies rasy bulterier?

Dorosły pies rasy bulterier waży od 24 kg do 50 kg.