Pies czy suka?

Pies czy suka?
Pies czy suka?

Gdy myślimy o wyborze czworonoga do swojego domu, to dobrze jest wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy psem a suką, dzięki czemu będziemy mogli dobrać idealnego pupila do swoich potrzeb. Dlatego też przed kupnem zwierzaka, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej mieć psa, czy sukę i która płeć lepiej do nas pasuje, co pozwoli uniknąć różnych nieprzyjemności, które mogą pojawić się w dalszym wychowaniu czworonoga.

Pies czy suka – różnice w wyglądzie i zachowaniu

Przede wszystkim psy są masywniejsze i silniejsze od suk. Często także psy są o wiele wyższe od suczek, co od razu daje nam możliwość rozróżnienia płci nawet po samym wyglądzie. Suczki są bardziej smukłe i niższe. Mogą mieć także inne umaszczenie niż psy nawet wśród tej samej rasy. Często widać to u owczarków niemieckich, kiedy to pies jest zwykle o ciemnym umaszczeniu, czasami nawet czarnym, a suczka może być brązowa lub mieć tak zwane podpalane łapki czy ogon. Warto też dodać, że przyjęło się sądzić, iż to właśnie psy są częstszymi uciekinierami i włóczęgami niż suczki. Może się również tak dziać, gdyż psy szczególnie w okresie, kiedy suczki mają cieczkę, to czują zew natury i chcą spróbować życia poza podwórkiem, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, które mogą tam na nich czyhać. Suczki są na pewno wierniejsze i oddane swoim właściwościom oraz nie szukają przygód. Trzymają się blisko domu i podwórka. Pies może być agresywniejszy dla obcych ludzi, zwłaszcza gdy pilnuje podwórka, a suczka jest przyjaźnie nastawiona do otoczenia i nie wzbudza takiego respektu. Warto też mieć na uwadze, że suczka po sterylizacji, niezależnie od rasy może sporo przytyć, jeśli nie ma zapewnionego ruchu w ciągu dnia. W zależności od ras niektóre psy mogą mieć puszyste ogony niż suczki, co także ma walory estetyczne i ma dawać do zrozumienia innym, że pies po samym wyglądzie może odstraszać. Natomiast suczki mają łagodniejsze usposobienie i przyjaźniejszy wygląd. Choć wiadomo, że mogą być wyjątki od reguły i suczka także może być groźna, mimo iż jej wygląd na to nie wskazuje. Dlatego też zaleca się, by do każdego nieznanego psa czy suczki podchodzić z rezerwą i dystansem dla własnego bezpieczeństwa.

Co wybrać kupując szczeniaka, psa czy sukę

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji i zapotrzebowania. Zarówno suczka, jak i pies mają swoje wady i zalety, dlatego też każdy musi wybrać taką płeć, nad którą będzie mógł w stu procentach zapanować, co jest bardzo ważne dla jego bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę duże rasy. Wiele osób wybierając szczeniaka, patrzy także na jego dorosłe życie i to, co może go czekać. Gdy wybieramy suczkę, to można się liczyć z cieczką, która może być uciążliwa, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Natomiast pies może być żywy i wszędzie będzie go pełno, zwłaszcza za czasów młodzieńczych lat, kiedy to będzie roznosić psa energia i hormony. Dlatego też najlepiej jest mieć doświadczenie zarówno w opiece nad psem, jak i suczką, dzięki czemu będziemy mogli porównać, z którą płcią nam idzie najlepiej wychowanie. Warto też dodać, że niektórzy mają już wcześniej upatrzoną płeć i nie chcą próbować brać innej możliwości. Jest to także bardzo odpowiedzialne zachowania, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni, czy dalibyśmy sobie radę z suczką, gdy wolimy mieć u siebie w domu tylko płeć męską. Wbrew pozorom wybór pomiędzy psem a suczką nie jest taki prosty i dobrze jest się nad nim porządnie zastanowić, by nie mieć żadnych wątpliwości.

Pies czy suka – zalety i wady

Każdy pies, jak i suczka ma swoje wady i zalety, dlatego trzeba się z tym także liczyć, gdy decydujemy się na zwierzaka. Należy pamiętać, że pies lubi dużo ruchu i kusi go, by zwiedzać okolicę także poza swoim podwórkiem. Trzeba mieć także na uwadze to, że pies może więcej i głośniej szczekać niż suczka, co można zaliczyć zarówno do wad, jak i zalet. Gdy mamy psa na podwórku, to trzeba także wiedzieć, że może on sikać na kwiatki w ogrodzie oraz zaznaczać miejsce wokół domu, czy może także rozkopywać ogródek. Dlatego dobrze jest ogrodzić warzywa i kwiaty przed zniszczeniem, które nieświadomie może pies zrobić w ogrodzie. Suczki z reguły są spokojniejsze i nie rozkopują ogródka, nie są także zainteresowane posikiwaniem roślin. Co ważne suczka nie musi podnosić nogi, dzięki czemu kwiatki nie są narażone na negatywne działanie moczu psa. Jednak suczka, gdy jest po sterylizacji może grubnąć, co będzie źle wpływać na jej stan zdrowia, oraz sprawi, że nie będzie aktywna w ciągu dnia.

Jakie są choroby związane z płcią?

Tak jak każda rasa, to tak samo płeć może być narażona na różne choroby. Dlatego też trzeba mieć to uwadze, gdy będziemy decydować się na suczkę lub pieska. Przede wszystkim do chorób, które można wymienić z racji płci u psów, wymienia się: problemy z prostatą, Natomiast u suk bardzo często może pojawić się urojona ciąża, która jest bardzo niebezpieczna dla życia czworonoga. Warto też dodać, że wiele chorób zwierzęcych może występować zarówno u psów, jak i u suk. Między innymi mogą występować takie choroby jak: wątroby, serca, trzustki, cukrzyca, epilepsja, nosówka, udar cieplny, wścieklizna czy babeszjoza. Należy także wiedzieć, że niektóre choroby mogą występować raz w życiu, a niektóre mogą mimo wyleczenia się powtarzać. Bardzo groźną chorobą i często niestety ignorowaną jest babeszjoza. Jest ona bardzo niebezpieczna dla życia psa i może spowodować nawet śmierć psa. Co ważne kleszcze mogą złapać zarówno psy, jak i suki, jednak częściej mogą mieć je psy, ze względu na to, że częściej i więcej biegają po różnych zaroślach i krzakach, w których mogą być kleszcze. Dlatego też zaleca się, by w sezonie letnim zadbać o psy i suki i zapewnić im ochronę przed kleszczami. Często u naszych czworonogów może pojawić się alergia pokarmowa. Suczki, ze względu na to, że mają delikatniejszy układ pokarmowy, to mogą zdecydowanie częściej mieć takie problemy. Wiele psów, jak i suczek ma problemy na konkretne jedzenie, które może wyjść w ciągu życia, nawet u dorosłych czworonogów. Im starszy jest pies, tym może być mniej odporny na różne jedzenie. Warto też zwracać uwagę na kamień nazębny, który może być uciążliwy dla naszych pupili. Psy oraz suczki mogą również cierpieć na powszechne choroby takie jak pchły, czy różne pasożyty wewnętrzne. Dlatego zaleca się stałą obserwację swojego pupila, niezależnie od płci, gdyż dzięki temu, można w porę uratować zwierzę.

Pies czy suczka dla dzieci

Gdy chcemy podarować dzieciom czworonoga, to musimy dobrać przede wszystkim taką rasę, która toleruje dzieci. Należy pamiętać, że nie wszystkie zwierzęta lubią dzieci, niektóre się boją dzieci, szczególnie małych, które potrafią bardzo i niespodziewanie krzyczeć. Dlatego też wybór takiego zwierzęcia musi być przemyślany. Dobrze jest więc zastanowić się, czy dla dzieci będzie lepszy pies, czy suczka. Trzeba wziąć pod uwagę także wszystkie zalety i wady każdej płci, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wybierzemy odpowiednią płeć dla dzieci. Gdy pies i dzieci się wzajemnie pokochają, to warto pamiętać, że stają się wtedy najlepszymi przyjaciółmi na wiele lat. Jeśli chcemy mieć spokojnego i posłusznego oraz oddanego członka rodziny, to dobrze jest postawić na suczki, które będą spełniać wszystkie te wymagania. Co ważne suczki są także delikatne również z obchodzeniem się z dziećmi w trakcie zabawy, jak i w ciągu dnia. Natomiast, gdy chcemy mieć płeć męską czworonoga, to można się liczyć z tym, że będzie za szczeniaka rozrabiał w domu. Może roznosić go energia, którą będzie chciał spożytkować. Dlatego też trzeba dostosować charakter i zachowanie psa do swoich dzieci oraz wysłuchać samych dzieci, jakie one mają marzenie, w stosunku do czworonoga. Jeśli dzieci są spokojne i nie chcą spędzać całego dnia na zabawie z psem czy suczką, to trzeba wybrać taką rasę, która jest na tyle ułożona, by odpowiadał jej taki tryb życia. Gdy dzieci są starsze, to mogą same także zdecydować, którą rasę psa lub suczki chcieliby mieć najbardziej, dzięki czemu można wspólnie wybrać czworonoga. Dobrze jest też nauczyć dzieci obowiązków, jakie są związane z przyjściem psa, czy suczki do domu. Dzięki temu dziecko może nauczyć się, że pies to nie tylko zabawa, ale także obowiązki, co świetnie się przyda dziecku w życiu dorosłym. Zdarza się również tak, że wiele osób daje psy, jak i suczki na prezent wigilijny lub urodzinowy, jednak trzeba pamiętać, że czworonogi, to żywe zwierzęta i nie zaleca się dawania ich na prezenty, zwłaszcza dzieciom, które nie są do końca przekonane, że chcą psa. Dobrze jest taki prezent wcześniej omówić z dzieckiem, by miało ono świadomość tego, że dostanie pieska lub suczkę, z którym będzie mogło wychodzić na spacer.

Skąd najlepiej kupić psa?

Jeśli chcemy kupić psa lub suczkę danej rasy, najlepiej jest odwiedzić stronę hodowle.pl. Można tam znaleźć hodowców wszystkich ras i wybrać tę rasę, która nas najbardziej interesuje. Jest to bardzo dobre podejście, gdyż dzięki temu, można mieć pewność, że jest czystej rasy, oraz nie jest zmieszany z żadną inną rasą. Należy pamiętać, że takie mieszanie różnych ras może skończyć się tym, że pies lub suczka będą mieli ciężki charakter, jak i mogą być narażeni na różnego rodzaju choroby genetyczne. Warto dodać, że lepiej jest zainwestować więcej w daną rasę, przez co można mieć pewność, że będziemy mogli nad takim czworonogiem swobodnie zapanować. Zdrowy pies, czy suczka, który został kupiony w dobrych warunkach, może przeżyć z nami wiele lat. Zdarzają się czworonogi, które żyją nawet ponad dwadzieścia lat, czyli mogą być z dziećmi przez ich szkolne lata.

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, niezależni od płci. Jednak zanim wybierzemy daną płeć oraz rasę czworonoga, to dobrze jest poznać wcześniej jego wady oraz zalety, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepiej i zwierzę będzie dostosowane do naszych warunków i potrzeb. Ważne jest także to, by mieć odpowiednie warunki na daną rasę psa, przez co możemy zapewnić mu najlepsze warunki do życia i rozwoju.