Hodowla koni – co musisz wiedzieć?

Wiele osób marzy o posiadaniu konia, ale jego utrzymanie wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. W przypadku hodowli tych zwierząt wydatki są wysokie i niezbędne do tego, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Konieczna jest także wiedza w tym zakresie, bo łatwo o popełnienie błędów wiążących się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Dowiedz się więcej o hodowli koni i niezbędnym wyposażeniu.

Co warto wiedzieć o hodowli koni?

Hodowla koni to wyzwanie, któremu nie każdy potrafi sprostać. Tego typu hobby jest stosunkowo trudne i kosztowne. Miesięczny koszt utrzymania konia sięga mniej więcej 450 złotych, jeśli ktoś ma własną stajnię. Musisz podkuwać konia, strugać kopyta, przeprowadzać regularnie wizyty weterynaryjne. Wszystko to niestety wiąże się z niemałymi wydatkami. Sprzęt jeździecki także jest drogi, nawet samo siodło potrafi kosztować kilka tysięcy złotych.

Jeśli marzy się Tobie hodowla koni, to musisz stworzyć odpowiednią infrastrukturę. Niezbędna staje się stajnia o dużym metrażu, bogato wyposażona. Każde zwierzę musi mieć własny boks o powierzchni nie mniejszej niż dziewięć metrów kwadratowych. W przypadku klaczy z młodymi metraż wzrasta do dwunastu metrów kwadratowych. Wymogiem są wyrównane ściany, solidne. Zadbać trzeba też o odpowiednie zamocowanie poideł i żłobu. Dbałość o bezpieczeństwo zwierząt to podstawa.

To musisz wiedzieć o hodowaniu koni

Już sam zakup konia jest nie lada wyzwaniem, musisz dobrze przemyśleć swój wybór. Do dyspozycji masz wiele ras, więc sprecyzuj najpierw, jakiego rodzaju wierzchowca potrzebujesz. Inny koń nadaje się do pracy niż do rekreacji. Zwierzęta mają różne temperamenty, co także ma znaczenie, Kolejną kwestią jest źródło pozyskania konia. Kopytne z polskiej stajni są zdecydowanie tańsze niż konie importowane.

Bardzo ważną kwestią będzie także osobiste udanie się do hodowcy, obejrzenie zwierzęcia i zapoznanie się z jego charakterem. Bardzo złym pomysłem jest zakup na odległość, bo łatwo zostać oszukanym. Podczas zakupu wierzchowca powinno się wspomóc wiedzą doświadczonego hodowcy. Ma to szczególne znacznie dla amatorów. Fachowiec doskonale wie, na co konkretnie zwracać uwagę. Pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją i zrobieniu badań.

Jakie wyposażenie jest potrzebne?

Jeśli chcesz prowadzić hodowlę koni, to będziesz potrzebować szeregu elementów wyposażenia. Są one potrzebne do pielęgnacji, podczas jazdy. Kluczowe jest to, aby zdecydować się na wysokiej jakości sprzęt, wytrzymały, bo tylko taki posłuży przez długi czas. Do dyspozycji są rozmaite akcesoria do czyszczenia, czapraki, derki, kantary. Potrzebne będą ochraniacze i kaloszki dla konia. Powinieneś wyposażyć się w nauszniki, ogłowie, siodło i osprzęt. Zapewnić trzeba również ochronę przed owadami. Zaopatrzyć należy się w rozmaite pomoce do treningu, czyli pasy do lonżowania, wypięcia, lonże, kawacany, haltery, cordeo.

Na liście rzeczy do kupienia znajdują się uwiązy, rozmaite kosmetyki. Dużo pieniędzy pochłania żywienie koni. Musisz dobrać wysokiej jakości pasze, suplementy diety. Potrzebne będą rozmaite zioła i oleje oraz lizawki i smakołyki. Trzeba też odpowiednio wyposażyć stajnie, czyli w siatki na siano, wieszaki, miarki do paszy, żłoby, podstawki, wiadra, zabawki do boksu i na padok. Niezbędne stają się też różne akcesoria i środki do utrzymania porządku w stajni oraz przedmioty do budowy padoku.  

Artykuł sponsorowany