W życiu każdej rodziny następuje taki moment, gdy dzieci zaczynają marzyć o piesku. Wielu rodziców stanowczo odrzuca taką ewentualność, ale wielu zaczyna się zastanawiać, czy warto wziąć zwierzaka do domu. Czy warto wziąć psa dla dzieci i jak wybrać najlepszego?
Dlaczego warto, by dziecko miało psa?
Psychologowie od lat są zgodni, że posiadanie psa przez dzieci ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest uczenie dziecka już od najmłodszych lat empatii i odpowiedzialności.
Pies dla dziecka to duże wyzwanie. Maluch już od najmłodszych lat powinien wiedzieć, że zwierzę ma swoje potrzeby. Ważne jest nakarmienie go, wyprowadzenie na spacer, ale również zabawa czy wręcz przeciwnie, uszanowanie, że pies jest zmęczony i chce się przespać.
Dziecko, któremu rodzice powierzą opiekę nad psem staje się odpowiedzialne za inną istotę. Oczywiście myślenie, że dziecko będzie codziennie wychodziło z psem na spacery jest bardzo naiwne, ale nie znaczy, to, że dziecko nie będzie uczyło się odpowiedzialności. Ważne, by rodzice umieli dostosować obowiązki do wieku dziecka. Małe dzieci mogą być odpowiedzialne za to, by pies miał w misce wodę. Starsze za jeden spacer dziennie (zawsze w towarzystwie rodziców!), a dopiero nastoletnie dziecko powinno samodzielnie wyprowadzać psa na spacer.
Pies w rodzinie to również świetne rozwiązanie dla dzieci, które są nieśmiałe i mają problemy z zawieraniem nowych znajomości. Będąc z psem na spacerze dziecko znacznie szybciej będzie mogło nawiązać nowe znajomości. Zabawa z psem zachęci niejedno dziecko do nowych kontaktów, pomoże poznać nowych przyjaciół.
Pies jest również bardzo ważny dla jedynaka. Przyjaźń z psem zmniejsza poczucie osamotnienia u jedynaków. Dziecko zyskuje kompana, z którym może spędzać czas wolny. Warto również pamiętać, że dzieci, które mają obniżone poczucie własnej wartości zyskują przyjaciela, który kocha je bezgranicznie. Nie ocenia, ale zawsze jest w pobliżu. Staje się przyjacielem, który jest powiernikiem najskrytszych tajemnic.
Zwierzęta mają jednak pewną wadę – żyją znacznie krócej niż ludzie. Dziecko, które wychowuje się z psem, uczy się również tego. Śmierć zwierzęcia zawsze jest trudnym przeżyciem dla dziecka, ale uczy, że jest to naturalna kolej rzeczy. Takie jest życie i musimy to zaakceptować. Dziecko uczy się, czym jest strata. Ważne jest, by rodzice pozwolili maluchowi przeżyć żałobę, ważne jest uporanie się z poczuciem straty. Rodzice powinni pozwolić dziecku na żal i zaakceptowanie straty. Bardzo ważne jest, by nie umniejszać cierpienia dziecka. Złym pomysłem jest również szybkie zastąpienie utraconego zwierzaka kolejnym.
Dzieci, które już od małego poświęcają swój czas zwierzęciu, wyrastają na dorosłych, którzy są odpowiedzialni, skorzy do pomocy i empatyczni.
Najlepsze rasy rodzinne
Wybór rasy psa dla dzieci jest niezmiernie ważny. Jest bardzo wiele psów rodzinnych, które świetnie radzą sobie w kontaktach z dziećmi.
Jednym z najchętniej wybieranych psów dla dzieci jest Labrador Retriver. Są to psy duże, ale niezwykle łagodne, spokojne i zrównoważone. Labradory to psy, które są zawsze gotowe do zabawy dlatego bardzo chętnie są wybierane dla dzieci.
Kolejna rasa, która sprawdza się w rodzinach z dziećmi, to buldożki francuskie. Są to psy, które nie są wysokie, ale za to bardzo silne. Zachwycają swoim radosnym charakterem. Buldożek zawsze jest gotowy do biegania i radosnych zabaw. Należy jednak uważać wybierając tę rasę, gdyż są to wbrew pozorom psy dosyć delikatne. Skrócona kufa powoduje, że latem psy te mają duże problemy, szybko się przegrzewają.
Idealny pies dla dziecka to również pudel. Psy tej rasy uznawane są za jedne z inteligentniejszych. Są to psy radosne, ruchliwe i bardzo chętne do zabawy.
Starą, ale obecnie trochę zapomnianą rasą są boksery. Są to psy duże, ale bardzo radosne, rodzinne i zawsze chętne do zabawy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rasa, która nie najlepiej radzi sobie z samotnością. Świetnie sprawdzi się w domu, w którym chociaż jeden członek rodziny przez dłuższy czas jest w mieszkaniu.
Wybierając psy rodzinne, nie można zapomnieć o psach pasterskich, które mają bardzo mocno rozwinięty instynkt stadny. Są troskliwe i bardzo dbają o swoją rodzinę. Border collie, berneński pies pasterski czy owczarek podhalański to rasy, które również dobrze wpiszą się w życie rodzinne. Trzeba jednak pamiętać, że są to psy odpowiednie dla osób, które lubią długie spacery. Bardzo dobrze będą również czuły się w domu z ogrodem.
Które rasy nadają się do wychowania z małymi dziećmi?
Wybór psa dla małego dziecka jest trudnym zadaniem. Duże psy często bywają kłopotliwe z racji swojej masy. Pies, który nadepnie na dziecko czy popchnie je w euforii może wyrządzić maluchowi krzywdę. Nie znaczy to, że do małych dzieci sprawdzają się wyłącznie małe psy.
Dla małych dzieci bardzo chętnie wybierane są niewielkie pieski. Maltańczyki, shih tzu czy buldogi angielskie to rasy, które świetnie radzą sobie nawet z małymi dziećmi. Warto jednak pamiętać również o rasach większych. Owczarki niemieckie, buldogi czy golden retrivery również idealnie się sprawdzą.
Buldogi angielskie to psy średniego wzrostu, które jednak są bardzo masywne. Warto i na tę rasę zwrócić uwagę. Są to wesołe pieszczochy, które zawsze są gotowe do zabawy.
Kolejną rasą psów, która dobrze radzi sobie nawet z małymi dziećmi, są beagle. Są to małe, ale mocne psy gończe. Są to psy, które sprawdzą się w rodzinach lubiących aktywność. Beagle jest niestrudzonym biegaczem, który zawsze znajdzie powód do kolejnej zabawy.
Wymieniając psy dla dzieci, nie można również zapomnieć o popularnych w ostatnich latach Yorkach. Pies rasy Yorkshire terier to żywy, ruchliwy i cwany piesek. Lubi być w ciągłym ruchu dlatego jest uważany za świetnego towarzysza dziecięcych zabaw. Trzeba jednak pamiętać, że popularne yorki, które często noszone są w torebkach to jednak teriery, które mają mocny charakter. York potrzebuje konsekwentnego właściciela, który spokojnie, ale stanowczo pokaże psu, kto jest przewodnikiem w stadzie.
Duży czy mały pies dla dzieci?
Kolejnym zagadnieniem, nad którym trzeba się zastanowić, jest wielkość psa. Często uważa się, że pies dla dziecka nie powinien być duży, by dziecko mogło sobie z nim poradzić na spacerach. Czy tak naprawdę ma to znaczenie?
Małe dzieci nie powinny samodzielnie wyprowadzać psów na spacery. Nawet jeżeli rodzice są pewni, że ich pies jest bardzo dobrze wytresowany, nigdy nie można mieć pewności, kogo dziecko z psem na spacerze może spotkać.
Niestety nie można mieć pewności, że dziecko będzie miało kontakt wyłącznie z odpowiedzialnymi właścicielami zwierząt i dobrze zsocjalizowanymi psami, które nie są agresywne.
Warto pamiętać, że psy nawet bardzo duże i silne w zabawie z dzieckiem wykazują się niezwykłą delikatnością i zrozumieniem. Dlatego wielkość psa nie zawsze ma znaczenie. Najważniejsza jest odpowiednia tresura i socjalizacja zwierzęcia.
Suka czy pies dla dzieci?
Jednym z pytań, które zadają sobie rodzice poszukujący idealnego psa dla dziecka jest płeć naszego czworonoga.
Często panuje przekonanie, że suczki są bardziej przywiązane do właścicieli i domu. Wydają się również być delikatniejsze, bardziej wrażliwe na potrzeby dzieci oraz spokojniejsze. Psy często uważane są za bardziej stanowcze, odważniejsze czy skłonne do ucieczek i włóczęgostwa.
Koniecznie trzeba pamiętać, że opinie te są podyktowane potrzebami psów, które dotyczą ich zachowań seksualnych. Suczki w czasie cieczki są bardziej drażliwe, niespokojne i pobudzone emocjonalnie.
Trzeba jednak pamiętać, że z ograniczeniami, które narzuca płeć bez problemu można sobie poradzić. Mając suczkę, wystarczy ją wysterylizować, natomiast pies po kastracji nie będzie zwracał uwagi na zapachy, które wydzielają suczki w rui.
Wybierając psa dla dzieci, warto zwrócić uwagę na jego masę i siłę. Psy są zawsze silniejsze i większe od suczek. Jest to bardzo ważne w przypadku wyboru psa. Dziecko nie zawsze jest sobie w stanie poradzić z zapanowaniem nad dużym i silnym psem.
Trzeba również pamiętać, że psy często są bardziej agresywne od suk. Znaczą teren i potrafią wdawać się w bójki z innymi psami. Suczki często są łagodniejsze, co dla dziecka, które samodzielnie wychodzi na spacer z psem, może mieć ogromne znaczenie.
Sterylizacja suczki i kastracja psa sprawi, że kwestia płci przestanie mieć znaczenie. Warto również pamiętać, że jest to zabieg, który daje pewność, że zwierzę w starszym wieku nie będzie zmagało się z wyjątkowo groźnymi chorobami, jakimi jest ropomacicze u suk czy rak gruczołu krokowego u psa.
Wybierając psa dla dzieci, trzeba jednak mieć świadomość, że płeć jest tylko jednym z wielu czynników, który ma wpływ na zachowanie zwierzęcia. Po sterylizacji różnice te zanikają, a płeć zwierzaka nie jest już tak istotna.
Jaki charakter powinien mieć pies dla dzieci?
Pies dla dzieci powinien być cierpliwy, radosny i towarzyski. Świetnie sprawdzają się w tej roli psy, które są dobrymi towarzyszami dla całej rodziny.
Jest wiele ras psów, które nie najlepiej sprawdzają się w tej roli. Należy unikać psów, które są płochliwe, charakteryzują się indywidualnym charakterem czy niewielką cierpliwością na hałasy. Psy myśliwskie i obronne nie zawsze sprawdzają się w roli psów dla najmłodszych.
Wybór ras, które będą dobrze czuły się w rodzinach, w których są dzieci jest dosyć duży. Można znaleźć psy małe, jak i duże. Koniecznie jednak trzeba dobrze zastanowić się, jaką rodziną jesteśmy, by wybrać psa, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.
Warto również pamiętać, że wybór szczeniaka to dopiero pierwszy krok. Ważna jest socjalizacja psa, dzięki której pies będzie dobrze radził sobie z dziećmi, innymi pasami czy samotnością. Odpowiedni trening potrafi zdziałać cuda. Trzeba jednak pamiętać, że pies to żywe stworzenie, a nie zabawka, o której po kilku miesiącach można zapomnieć.
Posiadanie psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. To rodzice muszą pokazać dziecku, jak dbać o zwierzę. W zamian pies stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny, który będzie sprawiał nam dużo radości.