Po co, jak i kiedy szkolić psa?

Szkolenie psa
Szkolenie psa

Pies jest dla wielu ludzi przyjacielem rodziny. Jest on traktowany bardzo szczególnie niezależnie od rasy oraz płci. Dlatego też wiele właścicieli tych pięknych czworonogów decyduje się na to, by wysłać swoje psy na szkolenie. Warto też dodać, że takie szkolenie można przeprowadzić indywidualnie w domu lub profesjonalnie u trenera. Wszystko zależy od tego, jakie mamy możliwości i wymagania od naszego czworonoga.

Należy pamiętać, że decydując się na psa, jesteśmy za niego odpowiedzialni, dlatego takie szkolenia są bardzo dobrą formą aktywności i dzięki nim nasz pies, będzie posłuszny i grzeczny, niezależnie od tego, w jakim jest wieku.

Po co szkoli się psa?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy właściciel psa. Jest to bardzo ważna kwestia, która niestety jest także często pomijana przez właścicieli i pies jest pozostawiony sam sobie, co nie jest do końca dobre dla jego rozwoju. Należy pamiętać, że każdy pies powinien być posłuszny swojemu właścicielowi, obojętnie od tego, w jakim jest wieku oraz jakiej rasy i płci jest dany pies. Dzięki temu uniknie się wielu niemiłych i często również niebezpiecznych sytuacji.

Dodatkowo także dobrze wyszkolony pies będzie mógł zostać w domu bez naszej opieki i meble oraz różne przedmioty, które są w domu pozostawione w zasięgu psa nie zostaną zniszczone. Dlatego też najczęściej oddaje się szczenięta od razu na profesjonalne szkolenia.

Warto także dodać, że psa można szkolić także z posłuszeństwa czy prawidłowego chodzenia na smyczy. Wiele psów ma problem z prawidłowym chłodzeniem na smyczy. Gdy psy są na spacerze poza swoim podwórkiem, to rozpraszane są przez różne nowe bodźce i zapachy. Dzięki takiemu szkoleniu pies nie będzie szarpał się na smyczy i będzie grzecznie trzymał się, przy swoim właścicielu. Należy też pamiętać, że takie szarpnięcie smyczą, szczególnie zimową porą może się skończyć nieszczęśliwym upadkiem właściciela i nawet złamaniem nogi lub ręki.

Psa można szkolić także po to, by nie szczekał na każdego spotkanego psa lub kota czy też sąsiada, który mieszka za płotem, co mogłoby być bardzo uciążliwe w utrzymaniu dobrych sąsiedzkich relacji. Również można wyszkolić psa od tego, by nie podbiegał do innych psów czy dzikich zwierząt nawet wtedy, gdy jest spuszczony ze smyczy. Przydaje się to szczególnie w miejscach takich jak las czy park, kiedy pies może być przez chwilę spuszczony ze smyczy. Jest to dobre dla jego bezpieczeństwa, gdyż takie podbiegnięcie do innego psa czy też dzikiego zwierza, mogłoby się skończyć dla naszego pupila nawet śmiercią, jeśli przeciwnik będzie silniejszy i szybszy.

Należy także pamiętać, by młode psy, w tym szczególnie szczeniaki nauczyć czystości w domu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż dzięki temu nie będziemy mieć w domu zanieczyszczonych powierzchni czy mebli przez mocz psa. Taki mocz szczeniaka jest bardzo ciężki w pozbyciu się zapachu, dlatego dobrze jest mieć porozkładane maty, na które szczeniak może się załatwić. Dobrze jest nauczyć szczeniaka od pierwszych chwil w domu, by załatwiał się tylko na takie maty, które jest łatwo i szybko wynieść z mieszkania i nie zostawiają brzydkiego zapachu w pomieszczeniu.

W kwestii szkolenia psów nie można również pomijać psich seniorów. Mimo iż są takie pieski w sędziwym wieku, to szkolenia pobudzają ich mózg do tego, by mogły się poruszać i dzięki temu ich stawy, będą mogły dłużej dobrze funkcjonować. Jedynie tylko przy psich seniorach, można się liczyć z tym, że taki piesek może mieć wolniejsze ruchy lub może mieć także problemy ze wzrokiem tudzież ze słuchem.

Wymienia się nawet pięć zasad po co szkolić psa. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dobrze wyszkolony pies, który się słucha gwarantuje nam to, że jest on bezpieczny. Jest to szczególnie ważne, jeśli piesek jest puszczony na podwórku czy też może być spuszczony ze smyczy podczas spaceru. Daje to poczucie bezpieczeństwa dla właściciela, że dobrze wyszkolony pies przybędzie na pierwsze zawołanie, obojętnie od tego, jak jest daleko od nas i co w danej chwili robi.

Szkolenie czworonogów to także ćwiczenie ich aktywności umysłowej oraz fizycznej. Dlatego zaleca się szkolenie psów dopóki pozwalają na to jego warunki fizyczne. Nie można przemęczać psa w trakcie szkolenia. Gdy szkolimy psa, to wzmacnia się więź pomiędzy psem, a właścicielem, co jest bardzo ważne. Przy okazji należy pamiętać, by najlepiej psa szkoliła jedna osoba, jeśli jest więcej niż jeden właściciel. Dzięki temu pies będzie wiedział, którego właściciela ma się słuchać i nie jest zbytnio rozproszony.

W jakim wieku zacząć szkolić psa?

Najlepiej przyjmuje się, że szkoli się szczenięta. Tak młode psy są bardzo żądne wiedzy i szybko się uczą różnych, ważnych rzeczy. Szczeniaki mają także nadmiar energii, dlatego takie szkolenie jest bardzo dobrym spożytkowaniem takiej energii. Szczeniaki obojętnie od rasy są bardzo żywe i chętnie uczą się różnych sztuczek i komend.

Jednak warto wiedzieć, że psa można zapisać na szkolenie praktyczne w każdym wieku. Bardzo dobry rozwiązaniem jest umieszczenie psa na szkoleniu, który jest już dorosły, zwłaszcza jeśli taki pies jest dopiero co wzięty ze schroniska i musi się nauczyć dobrych zwyczajów. Szkolenia psów są także podzielone ze względu na wiek psa. Dzięki temu można idealnie dostosować swojego psa do danej grupy wiekowej szkoleniowej. Szkolenie psa odbywa się wówczas od początkowego etapu tak, by pies mógł nauczyć się podstawowych komend i jest to niezależne od wieku psa.

Jeśli dobrze pies jest szkolony, to efekty będą bardzo dobre, obojętnie od tego, w jakim wieku jest nasz pies. Należy też pamiętać, że na szkolenie czy to indywidualne, czy też grupowe możemy zapisać psiego seniora. Mimo iż może on mieć problemy ze słuchem czy też wzrokiem, to w zależności od jego całkowitej formy fizycznej i woli działania, może przejść takie szkolenie z dużym powodzeniem. Dzięki temu zadbamy także o naszego psiego seniora i jego życie do samego końca, będzie pełne naszego zainteresowania oraz miłości. Może się też zdarzyć tak, że psi senior szybciej nauczy się komend i posłuszeństwa niż malutki szczeniak, który jest bardzo rozbrykany i rozpraszają go różne emocje i bodźce zewnętrzne.

Czy każdy pies może nauczyć się sztuczek?

Jest to bardzo ważne pytane, szczególnie dla właścicieli psów, którzy biorą je już dorosłe ze schroniska, czy z innych tego typu miejsc. Wiadomo, że najłatwiej sztuczek nauczyć jest szczeniaka, czy też takiego psa, którego roznosi energia i w ciągu ćwiczeń może się wykazać. Młode psy pochłaniają bardzo szybko wiedzę, dlatego jest im łatwiej nauczyć się różnych sztuczek oraz podstawowych komend, które ułatwią życie zarówno psom, jak i właścicielom.

Jednak trzeba pamiętać, że dorosłe psy również mogą się nauczyć podstawowych komend, jak i bardziej skomplikowanych rzeczy. Dlatego nie można skreślać psiego seniora z uczenia różnych komend. Wszystko także zależy, przede wszystkim od stanu fizycznego i zdrowotnego psa. Jeśli pies ma zdrowy kręgosłup i łapy, to można wówczas bez problemu nauczyć nawet dorosłego psa różnych ciekawych sztuczek.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz pies z racji wieku, może uczyć się różnych komend oraz sztuczek, to dobrze jest udać się do weterynarza, który określi stan zdrowia psa i pozwoli nam uczyć go komend. Trzeba tylko poświęcić na taką naukę bardzo dużo czasu i cierpliwości, by pies zrozumiał daną sztuczkę. Dobrze, by każdą wolną chwilę poświęcać na takie szkolenie psa.

Zaleca się też, by szkolić psa o jednakowej porze, dzięki czemu pies już sam będzie wiedział, że czeka go trening. Warto jest zatem zacząć od podstawowych sztuczek i komend takich jak: siad, leżeć, waruj czy daj łapę. Dzięki temu pies zrozumie, że nie dzieje mu się żadna krzywda i z chęcią będzie chciał nauczyć się kolejnych sztuczek. Takie podejście gwarantuje nam, że każdy pies obojętnie od płci oraz rasy i wieku nauczy się komend i różnych sztuczek, którymi będzie mógł się pochwalić.

Dobrze jest też, by taki pies za każdą sztuczkę dostał smaczną nagrodę. Jest to bardzo dla niego motywujące i chętniej będzie chciał z nami współpracować. Może to być nawet jego ulubiony smaczek, który jest mu pojedynczo dawany za każde wykonane poprawnie polecenie. Po pewnym czasie pies zrozumie, że dostanie za wykonanie zadania nagrodę i z chęcią, będzie chciał sam pokazywać przed właścicielem, co zapamiętał. Jest to bardzo dobry i popularny sposób zalecany przez behawiorystów. Dzięki takiemu systemowi, każdy pies będzie chętnie się uczył nowych sztuczek i komend.

W nauczaniu sztuczek bardzo ważne jest także to, by właściciel mówił do psa spokojnym i opanowanym głosem, nawet jeśli sztuczka nie wychodzi za pierwszym, drugim, trzecim, lub czwartym czy piątym razem. Niektóre psy mogą się nauczyć sztuczki dopiero za dwudziestym czy trzydziestym razem. Dzięki naszej cierpliwości i spokoju pies będzie wiedział, że nawet jak nie wykona poprawnie zadania, to nie zostanie ukarany. Jest to bardzo ważne, gdyż potem pies może się bać wykonywać danego zadania, gdy właściciel, będzie podnosił na niego głos. Dlatego też zaleca się przy nauce sztuczek zachować spokój, przez co i pies także będzie spokojny i skory do nauki. Złe podejście do nauki sztuczek psa, może skutkować tym, że zarówno właściciel, jak i pies będzie okazywał złe emocje i frustrację. Dlatego przed przystąpieniem do nauki sztuczek dobrze jest, by jednocześnie pies, jak i właściciel wyciszył swoje złe emocje. Jest to gwarancja sukcesu w ćwiczeniu sztuczek psa, w każdym wieku.

Jakie rasy szkoli się najłatwiej?

W zasadzie można wyszkolić każdą rasę psa. Jedynie tylko jedne psy mogą nauczyć się sztuczek wolniej, a inne szybciej. Jest to też uwarunkowane genetycznie i zależy od tego, jak pies jest bardzo emocjonalnie i fizycznie rozwinięty oraz ile uwagi się mu poświęca. Warto dodać, że nie wszystkie rasy psów mogą szybko nauczyć się danych komend w trakcie szkolenia i potrzeba cierpliwości, by dany czworonóg nauczył się sztuczki czy komendy.

Jedne rasy mogą szybciej się ich nauczyć, a inne potrzebują więcej czasu. Można jednak spośród wszystkich ras wyróżnić takie psy, które uczą się bardzo szybko i mogą pomagać ludziom w różnych warunkach. Są zatem takie rasy psów, które szkoli się najłatwiej, gdyż najszybciej zapamiętują dane komendy i to przede wszystkim są takie psy jak: owczarek niemiecki, labrador, golden retriever, kundelki, pudel, czy też można szkolić w szybki i łatwy sposób jamniki psy gończe.

Nie można również zapomnieć o psach pasterskich czy owczarkach podhalańskich. Psy pasterskie są bardzo pomocne, szczególnie dla górali, którzy pasą swoje owce na pastwisku. Takie psy pasterskie pomagają pasterzom w tym, by owce się nie rozchodziły we wszystkie strony. Są to psy, które bardzo szybko się uczą i ich pomoc jest nieoceniona, szczególnie jeśli stado owiec musi zmienić miejsce, wtedy takie psy pomagają pasterzom w tym, by owce szły w jednym kierunku. Dzięki takim psom pasterskim pasterze nie muszą wzywać do pomocy innej osoby, tylko mogą polegać na swoich czworonożnych przyjaciołach.

Najczęściej jednak i najbardziej znanymi rasami, które są poddawane profesjonalnemu szkoleniu, są to owczarki niemieckie i labradory. Należy pamiętać, że owczarki niemieckie często są szkolone bezpośrednio na to, by pomagały policjantom. Takie owczarki, które są szkolone na policyjne psy, muszą przejść odpowiednie szkolenia. Dzięki temu mogą one pracować w służbach policyjnych i pomagać człowieku w różnych niebezpiecznych akcjach. Dlatego też są to wybierany psy, które są najbardziej inteligentne i można na nich polegać. Natomiast jeśli chodzi o labradory, to oprócz zwykłego szkolenia, przez swoich właścicieli, mogą być także szkolone do pracy w służbach celnych. Tak wyszkolony labrador może pracować wraz z celnikami i szukać w samochodach przyjezdnych różnych substancji zabronionych takich jak narkotyki czy papierosy oraz alkohol.

Labradory są także bardzo często szkolone, jako psy pomocnicze dla osób niewidomych. Takie labradory, które pełnią funkcję opiekuna osoby niewidomej muszą przejść specjalistyczne szkolenia. Do takich szkoleń wybiera się tylko takie labradory, które najwięcej rozumieją i są podatne na różne komendy i sytuacje.

Warto też wspomnieć o szkoleniu psów do ratowania ludzi w górach. Najczęściej są to psy podhalańskie, którym nie są straszne ujemne temperatury i duża ilość śniegu. Takie psy przechodzą specjalne kilkuetapowe szkolenie, na którym przyzwyczajane są do ciężkich warunków pracy. Jest to bardzo ważne, gdyż ich praca, będzie przeważnie opierała się na mrozie i dużej ilości śniegu.

Do pomocy ratownikom górskim, często szkoli się także bernardyny. Są to także psy, które wykazują dużą odporność na różne temperatury i lubią śnieg. Psy tej rasy są także bardzo mądre i mogą być psami ratowniczymi. Tak specjalnie wyszkolone psy, mogą pomóc ratownikom odnaleźć ludzi zasypanych przez lawiny. Psy, które pracują wraz z ratownikami górskimi, są przeszkolone tak, by mogły pracować nawet przez kilkanaście godzin bez przerwy, co jest bardzo ważne, szczególne gdy trzeba ratować ludzkie życie.

Można również szkolić psa każdej rasy na własne potrzeby tak, by po prostu pies słuchał się swojego właściciela. Wówczas każda rasa psa, jak i kundelki mogą przejść takie szkolenie. Warto także pamiętać, że małe rasy psów także chętnie chcą się uczyć różnych komend i sztuczek. Dlatego dobrze jest nie zapominać o takich pieskach jak: Yorkshire terrier, maltańczyk czy buldog francuski. Mniejsze rasy psów są raczej mało wykorzystywane do pracy w policji czy też w służbie celnej, ale nie oznacza to, że nie można ich wyszkolić. Mniejsze rasy psów, są zazwyczaj dużo żywsze na takich szkoleniach, niż większe psy, ale nie zaszkodzi, to w tym, by je dobrze przeszkolić.

Najważniejsze zasady szkolenia psów

Przed rozpoczęciem szkolenia psów, obojętnie od tego, jaka jest to rasa, trzeba poznać najważniejsze zasady. Dzięki temu zarówno właściciel, jak i pies będzie mógł w spokoju odbyć takie szkolenie. Ważne jest, by właściciel psa wyciszył złe emocje i był bardzo opanowany i spokojny, przez co pies chętniej będzie chciał podejść do swojego właściciela.

Warto pamiętać, że psy bardzo dobrze wyczuwają każde emocje, dlatego tak ważne jest, by mieć pozytywne nastawienie do takich ćwiczeń i dużo cierpliwości. Dobrze jest podczas zaczynania szkolenia wprowadzić od razu konsekwentne ćwiczenia, przez co pies nauczy się podstawowych komend. Ważne jest, by żaden właściciel psa się nie poddawał. Dlatego, by od razu nie stawiać psa przed trudnymi ćwiczeniami, trzeba rozpocząć szkolenie od najłatwiejszych komend, których może się nauczyć zarówno psi senior, jak i szczeniaczek. Dzięki temu pies będzie chętniej chciał się uczyć takich komend i sztuczek, które będą dla niego przydatne.

Konsekwencja w trakcie szkolenia jest bardzo ważna i jest kluczem do sukcesu. Właściciel nie może ulegać zbytnio emocjom i musi konsekwentnie wymagać od swojego psa posłuszeństwa i zrobienia różnych sztuczek, jednocześnie nie używając przy tym żądnej przemocy fizycznej, ani psychicznej. Bardzo ważna jest również odpowiednia kolejność w nauce ćwiczeń. Jeśli nie będziemy mieszać psu ćwiczeń, to bez problemu nauczy się jednej komendy i będzie można przejść do kolejnego ćwiczenia.

Dlatego też zaleca się w pierwszej kolejności uczyć psa najłatwiejszych komend, dopiero po pewnym czasie, jeśli pies już będzie umiał podstawy, to można wprowadzić trudniejsze komendy i sztuczki. Warto dodać, że przy nauce psa, dobrze jest wybrać takie miejsce, które zwierzak zna. W miejscu, które pies zna będzie się czuł bezpieczny i z chęcią nauczy się nowych rzeczy.

Dobrze jest też, by miejsce nie miało niepotrzebnych rozpraszaczy, które niepotrzebnie będą odwracały uwagę naszego czworonoga od wykonywanych ćwiczeń. Należy wiedzieć, że każde rozproszenie psa może skutkować tym, że zwierzak nie będzie chciał się skupić na wykonywanym ćwiczeniu i szkolenie nie dojdzie do skutku, ani nie przyniesie pożądanych efektów. Dlatego na pierwsze ćwiczenia można wybrać miejsce takie jak podwórko przed domem czy przed blokiem. Dobrze też, by w trakcie szkolenia nie było w pobliżu innych psów, które mogą zaczepiać naszego zwierzaka. Cierpliwość i spokój są podstawą w ćwiczeniach. Właściciel musi być bardzo cierpliwy i spokojny. Nie można podnosić głosu ani ręki, gdyż wówczas pies może źle kojarzyć ćwiczenia i nie będzie już chciał się uczyć nowych komend.

Przy nauce psa, musimy pamiętać o tym, by najlepiej uczyła go jedna i ta sama osoba. Dobrze jest też pamiętać o tym, by wybrać psu jedną i stałą porę do nauki ćwiczeń. Warto jest ćwiczyć z psem różne komendy oraz sztuczki z samego rana, kiedy pies jest wyspany i najedzony. Dzięki temu będzie miał niespożytą energię, którą chętnie przerzuci na wykonywanie ćwiczeń. Poranek jest także dobrą porą na wykonywanie szkolenia, zwłaszcza w lecie, kiedy jest jeszcze na dworze chłodno.

Należy pamiętać, by nie męczyć psa szkoleniem na dworze przy wielkich upałach oraz mrozach, gdyż mogłoby to nie przynieść żadnego efektu, a tylko pies mógłby się rozchorować. Wieczorem także przed snem można poćwiczyć z psem, jednak niezbyt intensywnie, by nie rozbudzić jego emocji przed zaśnięciem. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku szczeniaków, które bardzo szybko potrafią się rozbudzić i są wtedy chętne do zabawy.

Dlatego przy wyborze ćwiczeń do szkolenia psa, należy też odpowiednio dostosować porę dnia. Zaleca się też, by nie szkolić psa zaraz po zjedzeniu posiłku, gdyż mogłoby się to skończyć niezbyt przyjemnie dla naszego czworonoga. Ważną zasadą, którą każdy właściciel psa musi mieć, jest ogólna umiejętność trafienia do psa. Ma wpływ na to między innymi nasze zachowanie, mowa oraz ruchy naszego ciała. Są psy, które mogą nie zrozumieć wszystkiego co do nich mówimy, dlatego dobrze jest mieć alternatywne środki nauki psa i pokazywać mu, to czego, od niego oczekujemy. Dzięki temu pies będzie mógł zrozumieć, co ma zrobić. Każdy właściciel psa podczas szkolenia, musi znaleźć ze swoim pupilem odpowiednią więź i porozumienie, dzięki któremu, będzie mógł przeprowadzić takie szkolenie z dużym sukcesem.

Pozytywna metoda szkolenia psów

Jest bardzo wiele metod szkolenia psów, dzięki czemu każdy właściciel może dopasować idealną metodę do swojego pupila. Zaleca się jednak stosowanie najnowszych metod wychowawczych, które nie opierają się na przemocy, ale na pozytywnej energii, dzięki czemu pies się nie boi i z chęcią chce się szkolić.

Dlatego dobrze jest jednak wybrać pozytywną metodę szkolenia psów. Warto dodać, że jest to nowoczesna metoda, która staje się coraz bardziej popularna, niezależnie od tego, jaką rasę psa mamy w domu i w jakim wieku jest pies. Nie ma tutaj znaczenia także płeć czworonoga. Psy bardzo pozytywnie odbierają ten rodzaj szkolenia i z dużo większym prawdopodobieństwem odnoszą sukcesy, niż te psy, które zostały wychowane starszymi metodami. Jest to taka metoda, która dla nich jest bardzo atrakcyjna i szkolenie opiera się na takich zasadach, by stanowiły one formę zabawy. Jest to bardzo bezpieczna forma szkolenia i psu nie dzieje się żadna krzywda.

Szczególnie szczeniaki są bardzo skore do tego typu nauki, jeśli szkolenie odbywa się w większości poprzez zabawę. Dzięki temu pies nawet często, może nie zdawać sobie sprawy z tego, że właśnie uczy się nowych sztuczek i komend, które przydadzą mu się później w dorosłym życiu. Należy też pamiętać, że taka forma szkolenia wzmacnia bardzo więź między właścicielem a psem.

Jak w każdej metodzie, to i tutaj wyróżnia się podstawowe zasady szkolenia psa metodami pozytywnymi. Między innymi są to: naprowadzanie, wyłapywanie, targetowanie oraz kształtowanie. Gdy nauczymy psa sztuczek poprzez naprowadzanie, to pies po pewnym czasie sam będzie powtarzał te sztuczki już bez naszego udziału. Warto też dodać, że przy takim wyborze pozytywnej metodzie szkolenia psa, trzeba pamiętać o tym, by sesja szkoleniowa nie trwała zbyt długo.

Mimo iż są to pozytywne metody szkolenia psa, to nie powinny one trwać zbyt długo, gdyż pies może się za szybko rozproszyć. Jest to bardzo ważne, w przypadku, gdy szkolimy szczeniaka, który potrafi się rozproszyć pod byle pretekstem, ale także może się to tyczyć dorosłego psa, który może rozproszyć się poprzez zapach, czy też inne zwierzę, które się nagle pojawi w okolicy.

Dobrze jest wyraźnie zaznaczyć początek i koniec sesji szkoleniowej. Dzięki temu pies będzie wiedział, kiedy skończy się szkolenie i będzie miał czas na normalną zabawę czy inne swoje sprawy, które będzie chciał zrobić w wolnym czasie. Dlatego dobrze, by sesje szkoleniową rozpoczynać słowem rozpoznawczym, które może być na przykład ćwiczymy i wówczas pies będzie wiedział, że rozpoczyna się szkolenie. Zaleca się by to słowo, które rozpoczyna zajęcia, było zawsze akcentowane tak samo. Dzięki temu pies już nawet po samym wydźwięku, będzie wiedział, że szykuje się szkolenie.

Jest to idealna metoda, która bardzo dobrze się sprawdza u dorosłych psów, ale szczeniaki również można tego bez problemu nauczyć, wystarczy tylko poświęcić im więcej czasu. Natomiast gdy chcemy zakończyć szkolenie, to należy także mieć jedno słowo, które będzie oznaczało dla psa koniec szkolenia. Może to być zwykłe koniec czy dobra robota. Dobrze jest jednak pamiętać, by słowa były krótkie, gdyż pies może nie zrozumieć wszystkich słów, które do niego wypowiemy. Ważne jest także to, by słowa te były wypowiadane w pozytywnym oddźwięku, dzięki czemu pies będzie kojarzył ćwiczenia z czymś dobrym i przyjemnym.

Zaleca się, by przed rozpoczęciem szkolenia przejść się wcześniej z psem na spacer, przez co pies może się wyciszyć i będzie lepiej skupiony na ćwiczeniach. Należy też pamiętać, że pozytywne szkolenia psów jest bardzo efektywne niezależnie od tego, jakiej rasy jest pies oraz w jakim jest wieku nasz czworonóg. Przed przystąpieniem do szkolenia, należy się także upewnić, że pies nie zjadł przed chwilą posiłku, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nic mu się nie stanie w trakcie wykonywania ćwiczeń. Dlatego najlepszą porą na wykonywanie takiego szkolenia jest czas między posiłkami.

Szkolenia psa z posłuszeństwa

Bardzo ważnym aspektem jest to, by nasz pies się nas słuchał, niezależnie od tego, czy mamy dużego labradora w domu, czy małego chihuahua. Każdy pies powinien być posłuszny swojemu właścicielowi i słuchać jego komend, które są do niego kierowane. Dlatego dobrze jest zrobić psu odpowiednie szkolenie z posłuszeństwa. Można takie szkolenie przeprowadzić samemu lub zapisać psa do specjalisty, który indywidualnie będzie uczył naszego pupila posłuszeństwa.

Naukę posłuszeństwa psa dobrze jest zacząć od szczeniaka, kiedy to pies jest najbardziej chętny do wchłaniania jakiejś wiedzy. Dzięki temu piesek będzie od małego posłuszny i nie będzie z nim większych problemów, gdy dorośnie. Warto jednak pamiętać, że pies może trafić do nas już jako dorosły. Jest to wtedy trudniejsza nauka takiego dorosłego psa z posłuszeństwa, jednak może także zaowocować i taki dorosły piesek też się nauczy zasad dobrego wychowania. Warto zwrócić uwagę, że to jest dla niego nowe miejsce, dlatego potrzebuje dużo więcej czasu na to, by się nauczyć komend oraz tego, czego mu nie wolno robić w domu.

Przy nauce dorosłego psa, który zmienił swoje miejsce zamieszkania, trzeba także liczyć się z tym, że musimy włożyć w to mnóstwo cierpliwości. Dzięki temu, że spokojnie i z cierpliwością będzie się uczyć psa posłuszeństwa, to także dorosły pies nie będzie miał większych trudności, by to pojąć. Należy też pamiętać, że nauka posłuszeństwa, to nie tylko nauka komend i sztuczek, ale także dzięki takiej nauce pies będzie wiedział, co może zrobić, zwłaszcza gdy nie ma nas przez cały dzień w domu. Bardzo często może się zdarzyć, że pies pogryzie nam meble lub obuwie czy różne rzeczy, do których dostanie. Dlatego trzeba zwrócić również na to uwagę, by pies wiedział, których rzeczy nie może ruszać nawet wtedy, kiedy mu się nudzi lub jest sam w domu.

Bardzo ważne jest to, by trzymać się zasad treningu posłuszeństwa psa. Jest tutaj ważne, by trzymać konsekwentnie pory dnia nauki oraz komend które chcemy nauczyć psa. Nie można zbyt często zmieniać komend, gdyż pies mógłby się wówczas pogubić w nauce. Musimy być pozytywnie nastawieni do nauki psa i być systematyczni w nauce komend. Dzięki temu pies będzie wiedział, kiedy są ćwiczenia i że wykonywanie poleceń jest dla niego bardzo opłacalne. Gdy chcemy szybko i dobrze nauczyć psa posłuszeństwa, to dobrze jest skorzystać z metody nagradzania za każde wykonane ćwiczenie.

Dobrze jest używać smakołyków jako wabika do ćwiczeń. Naukę posłuszeństwa psa trzeba rozpocząć w domu. Dzięki temu pies będzie wiedział od razu, w jakich pomieszczeniach będzie mógł przebywać, gdzie może wchodzić i na co może sobie pies pozwolić. Warto jest uczyć psa powoli, przez co pies będzie mógł zapamiętać łatwo i szybko nasze komendy i polecenia. Zaleca się by do psa mówić w miarę wolno i wyraźnie, dzięki temu pies będzie mógł poznać także po dźwięku, jaką komendę od niego oczekujemy. Dobrze też jest dostosować komendy do możliwości psa. Należy mieć na uwadze, że nie każdy czworonóg, będzie w pełni posłuszny. Może to wynikać z jego natury w zależności od rasy lub po prostu od charakteru psa. Dlatego trzeba wiele cierpliwości i spokoju właściciela, by pies nauczył się podstawowych komend posłuszeństwa.

Szkolenia psa przez profesjonalistę czy samodzielnie

Dobrze jest się zastanowić czy chcemy szkolić naszego pupila samodzielnie, czy też wolimy oddać go na szkolenie do profesjonalisty. Są plusy i minusy zarówno szkolenia u profesjonalisty, jak i samodzielnego szkolenia. Jeśli chcemy, by pies szybko i sprawnie nauczył się komend, to dobrze jest oddać psa na profesjonalne szkolenie. Jest to też bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy pies ma problemy emocjonalne lub ma za sobą nieciekawą przeszłość.

Tyczy się to szczególnie psów, które są zabrane ze schroniska. Są to psy, które dużo przeszły w życiu i nawet najbardziej cierpliwy właściciel może mieć problem z nauczeniem posłuszeństwa i różnych komend swojego psa. Dlatego gdy nie mamy na tyle cierpliwości, to dobrze jest, by oddać naszego pupila do profesjonalisty.

Warto też dodać, że takie szkolenia u profesjonalisty są dostosowane do możliwości naszych czworonogów. Dodatkowo także takie szkolenie, które przeprowadza profesjonalista jest do wyboru przynajmniej w dwóch wariantach. Można zapisać psa na indywidualne szkolenie , dzięki czemu pies będzie tylko z instruktorem.

Drugą możliwością jest także opcja grupowego szkolenia, na którym to pies wraz z innymi czworonogami ma przeprowadzone szkolenia. Należy też pamiętać, by dobrze dopasować okres trwania szkolenia. Jeśli zdecydujemy się na szkolenie z trenerem, to trzeba wcześniej ustalić ile czasu będą trwały takie sesje szkoleniowe oraz jak długo trwa jeden turnus. Warto też zadbać o to, gdy pies robi postępy, to dobrze jest go przepisać na szkolenie o wyższym poziomie, dzięki czemu nasz pupil, będzie mógł się uczyć rzeczy, które są idealnie dostosowane do jego możliwości.

Jeśli jednak zdecydujemy się na szkolenie swojego pupila samodzielnie, to dobrze jest znaleźć na to odpowiednio dużo czasu. Należy też wybrać takie miejsce, w którym pies czuje się pewnie i dobrze i nie kojarzy się mu z czymś złym. Gdy szkolimy psa samodzielnie, to dobrze jest także mieć naszykowane ulubione smaczki psa, które posłużą nam jako nagroda za prawidłowo wykonane zadanie. Zaleca się, by nagradzać każde dobrze wykonane zadanie, nawet jeśli jest ono wykonane całkowicie przypadkowo. Dzięki temu nasz pies, będzie chętnie się z nami uczył różnych nowych rzeczy i komend, które przydadzą się, szczególnie w zatłoczonych miejscach.

Ile kosztuje szkolenie psa?

Bardzo ważnym czynnikiem podczas szkolenia psa jest cena za taki kurs. Ma to oczywiście znaczenie, gdy damy psa na szkolenie do profesjonalisty. Na cenę szkolenie składa się ogrom czynników, które wpływają na to ile trzeba zapłacić za takie szkolenie. Przede wszystkim duże znaczenie w cenie szkolenia psów ma to, w jakim mieście i w jakiej szkole chcemy szkolić psa. Im większe doświadczenie trenera, tym cena za szkolenie naszego pupila może być większa.

Ważną kwestią jest także to, czy wybierzemy szkolenie grupowe, czy też indywidualne.

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na jakość ceny ma także to, w jakie dni wybierzemy szkolenie. Jeśli zdecydujemy się na szkolenie swojego czworonoga w ciągu tygodnia, to ceny mogą być niższe, niż za szkolenie pupila podczas weekendu. Przedział cenowy szkolenia czworonoga może zaczynać się od 50 złotych za godzinę. Cena różni się także od tego, z czego konkretnie będziemy szkolić psa. To ile w całości zapłacimy za szkolenie naszego pupila, zależy także od tego, jak długo będzie trwał cały kurs. Na początek zaleca się, by pies przeszedł parę godzin szkolenia, dzięki czemu właściciel psa dowie się na jakim poziomie inteligencji jest jego ukochany piesek. Jest to też dobra forma do tego, by zaoszczędzić, jeśli zobaczymy na co pies może sobie pozwolić, wówczas od razu dobierze się odpowiedni poziom szkolenia dla danego psa.

Szkolenie swojego pupila jest bardzo ważnym aspektem wychowawczym. Dlatego należy zacząć szkolenie, jak najwcześniej, przez co będziemy mieć pewność, że nasz pupil będzie grzecznym psem. Takie szkolenie ma ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy pies będzie musiał spędzać dużo czasu samotnie w domu. Dzięki takiemu szkoleniu pies, będzie wiedział, że nie może gryźć poduszek czy rozpruwać mebli. Czworonóg będzie wówczas grzecznie czekał na nasze przyjście bez zrobienia żadnej szkody w domu. Jest to idealne rozwiązanie także dla właściciela, gdyż w spokoju będzie mógł opuścić dom bez strachu, że po powrocie meble będą pogryzione.

Warto także pamiętać, że szkolenie psów może odbyć się niezależnie od jego wieku oraz rasy. Wbrew pozorom nigdy nie jest za późno na naukę psa posłuszeństwa czy różnych sztuczek. Jednak im pies jest starszy, to tym trudniej może przebiegać takie szkolenie. Dlatego trzeba być cierpliwym opiekunem, który pomoże psu nauczyć się wszystkich potrzebnych komend.