Każdy właściciel, który ma psa powinien wiedzieć, jak o niego odpowiednio zadbać. Dzięki temu piesek będzie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem oraz wyglądem przez długi czas. Warto też jest wiedzieć, jak dbać o swojego pupila w zależności od tego, jakiej rasy jest pies. Dobra pielęgnacja swojego czworonoga jest bardzo ważna, gdyż przez to nasz pupil może być w pełni zdrowy i czysty obojętnie od tego, jaka jest pogoda na dworze.
Najważniejsze zasady w pielęgnacji psów
Należy pamiętać, że dobra pielęgnacja psa w dużej mierze zależy także od tego, jakiej jest rasy. Każdy pies jest inny i nawet jeśli mamy w domu dwa maltańczyki, to ich pielęgnacja może przebiegać inaczej. Bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiednich kosmetyków do mycia oraz rozczesywania sierści.
Ważną kwestią jest także odpowiednie dobranie karmy, która spełnia potrzeby naszego psa. Dlatego przede wszystkim, trzeba tak wybierać karmę oraz kosmetyki, by nie uczulały naszego psa oraz by sierść po użyciu danego kosmetyku była piękna, lśniąca i pachnąca. Przy pielęgnacji psa warto też wiedzieć, kiedy i ile razy można danego czworonoga kąpać. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeśli piesek spędza dużo czasu na podwórku, a śpi w domu.
Odpowiednia pielęgnacja swojego psa ma także duże znaczenie, jeśli jesteśmy alergikami. Dzięki temu możemy lepiej znieść swoją alergię, jeśli nasz pupil jest czysty, a sierść nie jest roznoszona po całym mieszkaniu. Należy także pamiętać, żeby dbać szczególnie o czystość swojego psa, gdy mamy w domu małe dzieci. Takie małe dzieci bardzo często przytulają się do psa i nawet je całują, dlatego tym bardziej musimy dbać o pielęgnację swojego psa, by nie przenosił żadnych zarazków, które może złapać po spacerze na dworze. Warto także pamiętać, by ręczniki, których używamy do wycierania psa, miały swoje osobne miejsce. Dzięki temu nie będzie problemu z tym, byśmy się mogli pomylić i użyć tego ręcznika w swojej codziennej pielęgnacji.
Długość sierści a metody pielęgnacji
Bardzo duże znaczenie w pielęgnacji psa ma długość sierści. Zupełnie inaczej będziemy dbać o swojego czworonoga, który jest szorstkowłosy, a inaczej o owczarka niemieckiego długowłosego czy pudla. Dlatego, gdy decydujemy się na konkretną rasę psa, to dobrze jest od razu wiedzieć, jak dbać o jego sierść, by zawsze była zdrowa i nie miał w niej żadnych pcheł ani innych szkodników.
Psy takie jak owczarki niemieckie długowłose dobrze jest przynajmniej kilka razy w tygodniu porządnie rozczesać, by sierść niebyła zaplątana, szczególnie jeśli piesek biega cały dzień na podwórku. Dobrze jest też, by taką sierść wycierać w deszczowe dni, czy w zimie, kiedy pies chodzi po śniegu. Warto pamiętać, że na przykład psy takie jak jamniki, które nie mają praktycznie w ogóle sierści, potrzebują większej uwagi, szczególnie w zimowe i deszczowe dni, niż psy, które otacza gruba sierść.
Jamniki, czy wyżły oraz harty, które nie mają zbyt dużo sierści dobrze, jest nawet wkładać zimą w specjalne ubranka, które chronią psa przed wychłodzeniem, a tym samym przed chorobą. Dzięki temu zadbamy o naszego pupila w odpowiedni sposób. Metoda pielęgnacji jest także uzależniona od tego, jaki typ sierści ma pies.
Jeśli pies ma prostą sierść, to jest dużo łatwiej pielęgnować takiego psa, niż wtedy, gdy pies ma kręconą sierść. Dlatego każdy właściciel przed wzięciem danej rasy, powinien dobrze wiedzieć, jakie kosmetyki trzeba kupić i jakie grzebienie będą potrzebne. Warto także dodać, że na przykład pudel ma specyficzną sierść, która nie dość, że jest przeważnie biała, to jeszcze jest lekko podkręcana. Ten typ sierści jest bardzo skręcony i gęsty. Wymaga on przez to bardzo dużej uwagi opiekuna psa. Dobrze jest taką sierść regularnie podcinać i szczotkować. Należy pamiętać, że w przypadku pudla, trzeba go czesać przynajmniej co dwa dni. Jest to dość czasochłonne zajęcie, dlatego decydując się na tę konkretną rasę, trzeba mieć tego świadomość. Sierść pudli nie jest zbyt długa, jednak jest bardzo wymagająca.
Czym czesać sierść psa – grzebienie, szczotki, furminator
Gdy chcemy odpowiednio zadbać o sierść naszego psa, to dobrze jest, by używać do tego przystosowanych narzędzi. Przeważnie do czesania sierści psa używa się grzebienia, szczotki lub furminatora. Warto wiedzieć, do jakiej sierści użyć danego akcesorium.
Najczęściej grzebienia używa się do sierści długich, krótszych lub gęstych. Przykładem takiego psa u którego dobrze jest użyć grzebienia, do rozczesywania sierści jest maltańczyk lub Yorkshire terrier czy też można użyć grzebienia do briarda. Dzięki temu nasze pupile będą dobrze rozczesane, a użycie grzebienia do odpowiedniej sierści gwarantuje nam to, że pies będzie idealnie zadbany.
Dobrze jest też wybrać taki grzebień, który jest wyprofilowany do kształtu psa. Natomiast szczotki można użyć do takich czworonogów, które także mogą mieć długą sierść, jak i krótką. Ważne jest to, by dobrać miękkie włosie, by nie podrażniły one skóry psa. Zaleca się używanie szczotki z naturalnego włosa, szczególnie dla psa z długą i grubą sierścią.
Gdy mamy psa z długą i grubą sierścią, trzeba szczególnie uważać, przy rozczesywaniu, gdyż można za mocno zagłębić się szczotką w sierść psa i niechcąco podrażniać mu skórę. Przy psach z krótką sierścią, nie ma aż takiego problemu, gdyż wszystko można widzieć bez większego problemu i nie ma obawy, że możemy przy czesaniu zrobić swojemu psu krzywdę. Dzięki odpowiedniej dobranej szczotce można rozczesać nawet najgorsze kołtuny, które są w sierści naszego pupila.
Warto także dodać, że furminator jest stylowym grzebieniem, który jest osadzony w plastikowej rączce. Jest to narzędzie używane nie tylko przez profesjonalistów, ale może być spokojnie używany przez każdego właściciela psa. Furminator wyróżnia jednak to, że ma on aż dwa rzędy ząbków o różnym rozstawie i zagęszczeniu. Tego typu szczotka pozwala rozczesać wierzchnią część sierści. Warto też dodać, że są różne rodzaje furminatorów. Sprzęty te różnią się między sobą wagą, rozmiarem, mogą także różnić się kolorem, choć jest to najmniej ważna cecha w tym przypadku. Trzeba wiedzieć, że dla małych psów do dziewięciu kilogramów, głowica w furminatorze jest krótsza, a dla psów powyżej dwudziestu trzech kilogramów jest dłuższa.
Dobrze dobrany furminator powinien być idealnie wyprofilowany do kształtu ciała zwierzęcia, co sprawia, że jego rozczesywanie jest bardzo łatwe i szybkie oraz przede wszystkim bezbolesne dla psa. Dobry furminator musi być zrobiony ze stali nierdzewnej. Furminator niezbyt nadaje się dla ras takich jak harty, które mają bardzo krótką sierść. Należy tez wiedzieć, by nie stosować za często furminatora. Gdy zależy nam na tym, by częściej czesać swojego psa, to lepiej jest użyć szczotki czy też grzebienia. Oczywiście szczotki, jak i grzebienie można również wybrać w dowolnej kolorystyce, jednak kolor ma tutaj najmniejsze znaczenie. Najlepiej przy wyborze odpowiedniej szczotki czy grzebienia kierować się jej praktycznością i funkcjonalnością. Dzięki temu zapewnimy naszemu pupilowi idealne rozczesanie, każdego rodzaju sierści.
Jak czesać psa i co to jest trymowanie?
Czesanie psa jest bardzo ważne. Trzeba to robić na tyle umiejętnie, by nie ciągnąć go za sierść. Dobrze jest też by uważać na jego skórę, szczególnie gdy pies ma bardzo krótką sierść. Ważne jest również to, w jaką stronę czesać psa i odkąd zaczynać. Zaleca się, by czesać psa od głowy wzdłuż cała do samego ogona. Niemożna również zapomnieć o ogonie i łapkach. Ogon psa jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli pies ma puchaty ogon. Dobrze rozczesany ogon pięknie wygląda, ale jest to także bezpieczne dla psa, gdyż nierozczesany ogon może zbierać różne igiełki, jeśli idzie się na spacer po lesie. Na rozczesanym ogonie można od razu zobaczyć, czy nie ma w nim żadnych niepotrzebnych gałęzi czy rzepów. Jeśli chcemy wyczesać psie łapki, to dobrze jest zacząć od samej góry do palców. Dzięki temu sierść będzie gładka i lśniąca.
Technika czesania psa ma także duże znaczenie od tego, jak gęsta jest sierść psa. Należy też wiedzieć, że czesanie psa ma nie tylko właściwości estetyczne, ale również zdrowotne. Czesanie psa poprawia krążenie krwi. Takie czesanie jest swoistym masażem dla psa, przez co większość naszych pupili bardzo lubi rozczesywanie. Może się również zdarzyć, że nasz pies sam będzie podstawiał dane miejsca, do tego, by je rozczesywać. Dzięki dobrze dobranej szczotce możemy podrapać psa w miejscach, które go najbardziej swędzą. Gdy będziemy czesać swojego psa regularnie, to poprawi się mu także jakość sierści. Będzie ona wówczas lśniąca i zdrowa. Również kondycja skóry psa ulegnie znacznej poprawie poprzez takie regularne czesanie. Kolejnym plusem częstego czesania psa, jest to, że będzie mniej sierści w domu. Jest to szczególnie ważne, gdy pies ma długą sierść, która może unosić się w każdym pomieszczeniu. Takie rozczesywanie jest także bardzo ważne w okresie w którym psy zmieniają swoją sierść zimowej na letnią i z letniej na zimową. Jest to czas, w którym może być najwięcej sierści w domu. Zaleca się również czesać psa już od małego. Dzięki temu można przyzwyczaić psa do tego, że jest to bardzo przyjemne dla niego wydarzenie. Wtedy pies będzie sam chciał się podstawiać do czesania. Dzięki regularnemu rozczesywaniu nasz pies nie będzie miał żadnych kołtunów w sierści, które nie są zbyt zdrowe dla psa. W takich kołtunach mogą skrywać się różne szkodniki takie, jak pchły czy kleszcze. Dlatego szczególną uwagę na rozczesywanie sierści ma znaczenie w lecie, kiedy to pojawiają się kleszcze. Dzięki rozczesywaniu możemy wykryć, czy pies ma na skórze kleszcze, co może nawet uratować życie naszego psa.
Gdy już kompleksowo dbamy o pielęgnację swojego psa, to warto także wiedzieć, co to jest trymowanie, zwłaszcza gdy mamy czworonoga z długą sierścią, nie tylko na grzbiecie, ale również pod brodą i w okolicach oczu. Trymowanie psa polega na tym, że strzyże się psu najczęściej okolice brody oraz oczu. Jest to zabieg, który prowadzony jest dla zdrowotności psa, jak i jego estetyki. Podczas trymowania pies pozbywa się chorych i martwych włosów, który mu tylko przeszkadzają w codziennym życiu. Warto też wiedzieć, że trymowanie wykonuje się ręcznie i usuwa się włos wraz z korzeniem, który dojrzał i jest gotowy do wyjęcia. Dzięki trymowaniu nowa warstwa zdrowego włosa może bez problemu odrosnąć. Należy też pamiętać, że po trymowaniu włosy psa i skóra są bardzo zdrowe. W trymowaniu bardziej chodzi także o typ włosa, niż o rasę. Ważniejsze jest tutaj, to jaki włos ma pies, niż to, jakiej jest rasy. Niewątpliwie trymowania wymagają takie psy jak: fox terrier, sznaucer, jamnik szorstkowłosy, jack russel terrier czy airedale terrier. Są to specyficzne rasy psów, przez co ich sierść wymaga trymowania. Jest to robione nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.
Dobrze jest, by na trymowanie udać się do specjalisty, gdyż wymaga to precyzji i cierpliwości. Trymowanie powinno powtarzać się mniej więcej co trzy tygodnie. Gdy oddajemy psa do trymowania, to możemy liczyć się z tym, że pies spędzi w takim gabinecie do czterech godzin, dlatego dobrze jest wówczas zaplanować sobie ten czas na inne rzeczy. Warto także pamiętać, że trymowanie może być podzielone na kilka etapów. Nie wszystkie włoski będzie można usunąć za pierwszym podejściem, dlatego często trzeba przyprowadzić swojego pupila drugi raz na poprawienie zabiegu. Jest to wówczas najlepsza i najbezpieczniejsza opcja dla naszego psa.
Trymowanie zapobiega także brudzeniu się sierści. Szczególną uwagę na trymowanie zasługują rasy szorstkowłose. Należy też pamiętać, że gdy mamy na tyle doświadczenia, to jest zalecane trymowanie psa w domu. Jest to jego teren, w którym pies czuje się najbezpieczniej. Jednak jest to też zabieg, który będzie wymagał od właścicieli nieco umiejętności, dlatego większość z nich decyduje się na oddanie psa do specjalistów.
Pielęgnacja oczu, uszu i łap psa
Gdy chcemy należycie zadbać o pielęgnację naszego psa, to musimy pamiętać także o takich miejscach, jak uszy, oczy czy też łapy. W szczególności łapy są bardzo ważne, gdy pies jest cały dzień na podwórku, niezależnie od pory dnia i przychodzi na noc do domu. Dbanie o łapy tyczy się zarówno psów podwórkowych, jak i domowych, które chodzą tylko kilka razy na spacery. Dlatego obojętnie od tego, jakiego psa mamy w domu czy też na podwórku, to dobrze jest profesjonalnie zadbać o jego łapy.
Przede wszystkim trzeba psu wycierać łapy, najlepiej niezbyt szorstką ściereczką, by nie podrażniła ona opuszków palców, które są delikatne. Do wycierania łap może również posłużyć nam miękki ręcznik. Szczególnie zimą należy pamiętać, by smarować psie łapki odpowiednimi kosmetykami, dzięki, którym pies będzie chroniony od mrozu i zimna. Jest to bardzo popularne rozwiązanie niezależnie od rasy i wielkości psa oraz płci. Dzięki takiemu smarowaniu pies może bezpiecznie bez uczucia zimna przejść się na dłuższy spacer, czy być na podwórku obojętnie od tego, jaka jest temperatura na dworze i ile jest śniegu. Dobrze jest także przycinać sierść wokół łapek, by nie przeszkadzała zbytnio psu w poruszaniu się, jednak tyczy się to tylko niektórych ras.
Warto pamiętać także o przycinaniu psu wszystkich pazurów, gdyż zbyt długie paznokcie mogą być przeszkodą w codziennym życiu psa.
Niewątpliwie bardzo ważne są okolice oczu. Dlatego każdy właściciel musi dbać szczególnie o oczy swojego pupila, zwłaszcza, gdy pies może mieć skłonności do zapalenia spojówek. Warto wiedzieć, że zdrowe oczy psa same się oczyszczają. Jednak gdy zauważymy, że gromadzi się wokół oczu ropa lub są one zaczerwienione, to należy zająć się pielęgnacją psa. Może się zdarzyć tak, że nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, będzie trzeba czyścić psu oczy z wydzieliny, która się tam gromadzi. Należy też zwrócić uwagę, czy oczy psa nie są cały czas przymknięte. Takie przymknięte oczy mogą świadczyć także o chorobie. Dlatego trzeba pojechać wówczas na wizytę do lekarza weterynarii, który zleci odpowiednie leki i maści, którym można smarować okolice oczu psa. Oczy można czyścić dzięki użyciu płatków kosmetycznych. Są to delikatne płatki, które nie zrobią psu w żadnym wypadku krzywdy.
U psa bardzo ważne są także uszy. Dlatego trzeba najlepiej codziennie monitorować psie uszy. Jest to szczególnie ważne w okresie, w którym pojawiają się kleszcze, które lubią takie miejsca. Infekcje i podrażnienie uszu mogą wystąpić w każdej chwili u psa, niezależnie od płci, wieku oraz rasy. Zapalenie ucha może pojawić zarówno u maltańczyka, jak i owczarka niemieckiego. Jednak szybciej zapalenia uszu mogą dostać psy, których uszy są stojące. Tak odkryte uszy, są bardzo narażone na różnego typu infekcje. Nie oznacza to jednak, że psy, które mają uszy zwisające, nie będą chorowały. Dlatego tak ważne jest, by pilnować stan uszu psa, przynajmniej raz dziennie lub chociaż kilka razy na tydzień.
Warto też podkreślić, że z uszu może być wydzielina o kolorze brunatnym, co może świadczyć także o złym stanie zdrowia psa i zaleca się udanie do weterynarza, by ten dał odpowiednie leki. Dlatego jeśli chcemy uniknąć częstych wizyt u weterynarza, które są spowodowane różnymi infekcjami, to zaleca się systematyczne sprawdzanie małżowin usznych u psów. Gdy mamy psa krótkowłosego, to pielęgnacja uszu u takich ras wygląda tak, że trzeba utrzymać czystość od wewnętrznej i zewnętrznej strony. Uszy psa można samemu pielęgnować w domu, czyszcząc je patyczkiem do uszu, jednak trzeba to robić ostrożnie i z wyczuciem, by nie przebić nic w środku ucha.
Warto też pamiętać, że dokładna pielęgnacją naszego czworonoga sprawi, że nie będziemy musieli chodzić często do weterynarza, a nasz pies będzie mógł cieszyć się zdrowiem przez długi czas. Warto też wiedzieć, że do trymowania psa najczęściej używa się trymera hakowego, który sprawdza się najlepiej przy długiej i grubej sierści. Można również użyć kamień trymerski, który wykorzystywany najczęściej jest w groomingu wystawowym. Sprawdza się on zarówno w przypadkach ras szorstkowłosych, jak i u Cocer Spanieli. Innym sprzętem, którego używa się do trymowania są paluszki trymerskie. Paluszki te są gumowymi nakładkami na palce. Dzięki temu ułatwiają one chwytanie oraz usuwanie włosa. Jest to zabieg niezbyt bolesny dla psa, dlatego warto jest go wykonywać, gdyż od tego, może zależeć dobre zdrowie naszego pupila.
Wielu właścicieli, którzy decydują się na trymowanie sierści psa w domu wykonuje taki zabieg ręcznie bez użycia żadnych sprzętów. Jest to jednak czasochłonne. Dlatego zaleca się takie trymowanie robić wtedy, gdy wiemy, że mamy dużo czasu i pies będzie na tyle cierpliwy, by można wykonać taki zabieg. W razie potrzeby, można zrobić psu przerwę, by mógł swobodnie odpocząć i nabrać sił przed dalszym trymowaniem. Zabieg trymowania należy powtarzać, by utrzymać psa w dobrej kondycji zdrowotnej. Szczególnie ważne jest to dla psów, które są wystawiane na różnych zawodach, gdzie zwraca się szczególną uwagę na ich wygląd.
Strzyżenie psa u profesjonalisty
Jeśli nie chcemy samodzielnie strzyc naszego psa z różnych względów, to dobrze jest oddać go specjalisty. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz pies będzie w dobrych rękach i nic mu się nie stanie. Są takie rasy psów, które muszą regularnie korzystać z usług strzyżenia, gdyż jest to dla nich kwestia nie tylko estetyczna, ale także zdrowotna. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy psa z długą sierścią. Dzięki takiemu strzyżeniu psy z długą sierścią mają większą odporność na pchły oraz kleszcze czy inne szkodniki, które atakują jego sierść.
Strzyżenie psów powinno odbywać się o każdej porze roku, a nie tylko w lecie. Ważne jest, by strzyc psy również zimą. Jest to dla psów bezpieczne i zdrowe, gdyż jak pies będzie strzyżony zimą, to jego sierść nie będzie narażona na wilgoć oraz brud, który może się osadzać na długiej sierści. Dlatego dobrze jest oddać psa w ręce profesjonalnego fryzjera, który będzie umiał sobie poradzić w każdej sytuacji. Jest to bardzo ważne, gdyż szczególnie pies, który jest pierwszy raz u takiego fryzjera może wystraszyć się różnych rzeczy.
Profesjonalny fryzjer będzie wiedział, co zrobić, by takie zwierzę od razu uspokoić. W dodatku też u fryzjera są odpowiednie narzędzia i jest wystarczająco dużo miejsca. W domu mógłby być problem z dostateczną ilością wolnego miejsca oraz z narzędziami. Należy mieć na uwadze to, że do strzyżenia opuszków specjalista weźmie inne nożyczki, niż do strzyżenia sierści z grzbietu. Warto też dodać, że niektóre rasy psów mają taką sierść, że do strzyżenia będzie potrzebna do użycia także specjalna maszynka, której pies może się także wystraszyć. Zaleca się również, by chodzić do jednego profesjonalisty od strzyżenia, gdyż wówczas pies może się spokojnie przyzwyczaić do jednej osoby, co może zaowocować dobrą współpracą z psem.
Gdy zdecydujemy się na to, by dać swojego psa do profesjonalisty, to trzeba się liczyć także z tym z różnymi kwotami za taką usługę. To jaką cenę zapłacimy za taką usługę zależy przede wszystkim od tego, jak długo psa trzeba strzyc, jak dużą ma sierść oraz to, w jakim mieście idziemy do psiego fryzjera. Duże znaczenie co do ceny ma także to, jaki salon wybierzemy. Im większe doświadczenie i rozpoznawalność ma psi salon, to tym bardziej możemy się liczyć z wyższą ceną. Jednak, gdy oddamy psa do takiego doświadczonego salonu, to będziemy mieć pewność, że pielęgnacja naszego pupila przebiegnie dla niego bezboleśnie i będzie przyjemnym wydarzeniem. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu pies będzie chciał chętniej chodzić do takiego psiego fryzjera. Im gorsze doświadczenia będzie miał pies z psim fryzjerem, tym gorzej będzie go namówić na takie wyjście. Dlatego, jeśli dbamy o swojego pupila i chcemy dla niego jak najlepiej, to musimy wybrać sprawdzonego groomera, który dba o każdego pieska, jak o swojego własnego przyjaciela. W wielu mniejszych miastach nie ma jeszcze takiej usługi, jak psi fryzjer. Dlatego też wielu właścicieli musi przejechać nawet kilkanaście kilometrów, by móc ostrzyc psa. Jednak jest to bardzo zdrowe dla naszego czworonoga, by był on strzyżony, najlepiej regularnie. Strzyżenie psa powinno odbywać się przynamniej raz w miesiącu, choć mogą być takie rasy, które będą wymagały strzyżenia częściej lub rzadziej. Wówczas trzeba po prostu obserwować swojego psa i sprawdzać czy sierść nie przeszkadza mu w codziennym życiu.
Psy, które wymagają strzyżenia przynajmniej raz w miesiącu i to najlepiej u profesjonalisty to przede wszystkim: york, shih tzu czy maltańczyk. Dobrze jest, by w lecie szczególnie strzyc takie psy, które mogą bardzo cierpieć z nadmiaru sierści w upalne dni. Strzyżenie w lecie pozwala także właścicielowi szybciej sprawdzić czy jego pies nie ma na skórze kleszczy, czy też pcheł.
Kiedy i jak często kąpać psa?
Kąpanie psa jest tematem bardzo kontrowersyjnym, jednak obecnie coraz więcej właścicieli chce kąpać starannie swoje psy. W szczególności kąpane są psy, które są domowe i mieszkają razem z właścicielami w jednym pokoju. Jest jednak wiele właścicieli, którzy nie wiedzą, jak często można myć swojego psa i jakich używać kosmetyków. Są takie rasy psów, które wymagają częstszego mycia, a są też takie psy, które mogą być kąpane rzadziej. Jednak przy kąpaniu psa, gdy robimy to samodzielnie, to trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Pierwszą rzeczą, na którą właściciel psa musi zwrócić uwagę podczas kąpania swojego pupila jest to, by nie zalać mu uszu ani oczu. Dobrze jest także omijać okolice pyska i nosa. Psy bardzo nie lubią, gdy woda leje się im po oczach czy uszach, ale jest to też dla nich niezdrowe. Dlatego zaleca się, by w trakcie kąpania przykryć psu głowę, najlepiej ręką, by nie stresować go dodatkowo. Można również zdecydować się na przykrycie głowy psa ręcznikiem, jednak może to być dla niego zbyt stresujące.
Większość właścicieli woli używać do zakrywania oczu i uszu swojego pupila swojej ręki, gdyż pies rozpoznaje ich zapach i nie zrobi nikomu krzywdy podczas kąpieli. Jest to szczególne ważne, jeśli mamy w domu psa dużych rozmiarów, takiego jak owczarek niemiecki czy owczarek podhalański. Gdy chcemy wykąpać psa w domu, to dobrze jest też naszykować sobie przede wszystkim ręczniki, odpowiednie kosmetyki, które nie uczulą psa oraz miejsce, w którym pies będzie mógł być bezpiecznie wykąpany.
Często właściciele kąpią swoje pupile w wannie lub pod prysznicem czy też w większych wanienkach. Do kąpieli w wannie zaleca się włożenia ręcznika, by pies miał stabilne podłoże. W śliskiej wannie pies może czuć się zagubiony i straci do nas zaufanie. Dlatego rozłożenie ręcznika lub koca jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Należy też wybrać takie miejsce, by pies w trakcie kąpieli nie mógł wyskoczyć, gdyż mogłoby to grozić jego upadkiem na śliskiej podłodze. W lecie można zdecydować się na wykąpanie psa w przenośnej wanience na dworze. Dzięki temu pies będzie czuł się swobodnie i nie będzie się bał kąpieli. Dodatkowo w upalne dni taka kąpiel, będzie dla niego idealnym rozwiązaniem.
Przed samą kąpielą dobrze jest sprawdzić wodę czy nie jest zbyt ciepła lub za zimna. Najlepsza jest letnia woda do kąpania psa. Wodę należy lać pomału, niezbyt dużymi strumieniami tak, by pies mógł się swobodnie przyzwyczaić. Gdy jest to pierwsza kąpiel psa, to dobrze jest pokazać najpierw pupilowi, że taka woda z prysznica nie zrobi mu krzywdy i pies, może czuć się bezpiecznie w wannie czy pod prysznicem. Natomiast jeśli mamy taką możliwość, to dobrze jest dać psu też zabawki do kąpieli, dzięki którym może się zająć nasz czworonóg zabawą. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które często jest zalecane przez behawiorystów.
Pies w trakcie kąpania, gdy bawi się swoimi zabawkami i nie zwraca na nas uwagi, to może dać się wykąpać bez żadnych problemów. Warto też wiedzieć, jak często kąpać psa. W lecie, kiedy pies może się często brudzić, szczególnie jeśli ma jasną sierść, to może się zdarzyć, że będzie kąpany codziennie. Jednak gdy nie ma takiej potrzeby, to można kąpać psa kilka razy w miesiącu, czy też raz na tydzień. Należy też pamiętać, by nie kąpać psa przy minusowych temperaturach, jeśli jeszcze planuje się wyjście na wieczorny spacer. Dobrze jest wtedy najpierw wyjść na spacer i dopiero wykąpać psa. Gdybyśmy się zdecydowali na wykąpanie psa, przy minusowych temperaturach i wyszli z nim zaraz po kąpaniu nawet na krótki spacer, to mogłoby się to skończyć dla naszego pupila przynajmniej przeziębieniem.
Niektórzy właściciele oddają także swoje psy do profesjonalnego psiego salonu urody, w którym to salonie pies zostaje dokładnie umyty. Taką możliwość wybierają przede wszystkim właściciele dużych psów, którzy nie mają siły na to, by utrzymać je nieruchomo przez kilkanaście minut w wannie. U profesjonalisty nasz pies będzie miał także dobrane odpowiednie kosmetyki, które nie będą go uczulały. Jednak, gdy nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy mogli swojego pupila umyć sami w zaciszu domowym, to jest to najlepsze rozwiązanie. Takie znane pomieszczenie, które nasz pies już bardzo dobrze kojarzy i zna wszystkie zapachy, to może być o wiele lepszym rozwiązaniem, niż wizyta w psim salonie, zwłaszcza jeśli pies się boi obcych ludzi.
Kosmetyki i dermokosmetyki dla psów
Należy pamiętać, że psy muszą mieć swoje kosmetyki. Jest to bardzo ważne, gdyż ludzkie kosmetyki mogą uczulać sierść i skórę naszego pupila. Dlatego, gdy chcemy kąpać psa w domu, to warto użyć psiego szamponu, który ma odpowiedni skład. Takie szampony można również wybrać w zależności od tego, jaką mamy rasę psa w domu oraz od tego, jaką sierść ma pies. Jest to bardzo ważne, gdyż niektóre psy mogą być bardzo wrażliwe na różne składniki zawarte w kosmetykach.
Dobrze jest wybrać taki psi szampon, który jest głęboko myjący i sprawdzi się znakomicie w przypadku psów, które mają długą i krótką sierść. Jest to także taki szampon, który będzie idealny dla psów, które są wrażliwe na różne kosmetyki. Szampon, którym będzie myty pies oczyszcza jego skórę, nawilża i dba o to, by sierść psa była pachnąca i lśniąca. Warto też wybrać taki szampon dla psa o sierści krótkiej, który wzmacnia jej kolor. Do sierści szorstkiej można wybrać szampon, który poprawia strukturę włosa. Można również zastosować u psa odżywkę. Dobrze nałożona odżywka sprawi, że rozczesanie sierści po kąpieli będzie bardzo łatwe i szybkie. Warto mieć taką odżywką, która jednocześnie nawilża skórę oraz wzmacnia sierść psa.
Kosmetyki dla psów powinny być najlepiej zrobione z naturalnych składników, które nie uczulą psa. Trzeba unikać kosmetyków, które zawierają parabeny, ftalany, fosforany czy siarczany. Są to składniki, które mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu psa, jeśli okaże się, że nasz pupil jest na nie uczulony. Oprócz szamponów i odżywki można również kupić dla psa różnego typu maści. Takimi maściami i żelami można smarować psu łapki, szczególnie zimą. Dobrze jest też mieć odpowiednie maści lub płyny do oczu, jeśli naszemu są potrzebne. Dzięki takim kosmetykom będziemy mieć pewność, że dbamy należycie o zdrowie naszego pupila.
Kosmetyki dla psów, jak i dermokosetyki należy kupować w sklepach zoologicznych. Są to sklepy, w których można także doradzić się sprzedawcy i wybrać taki kosmetyk, który będzie idealnie dopasowany do naszego czworonoga. Można również takie szampony czy odżywki lub żele kupić bezpośrednio u weterynarza, który wybierze odpowiednie kosmetyki dla naszego psa. Warto też dodać, że pies może mieć takie kosmetyki, które są używane zależnie od pory roku. Między innymi takimi preparatami są spryskiwacze od kleszczy i pcheł. Dzięki takim spryskiwaczom możemy ochronić swojego pupila przed kleszczami.
Gdy nasz pies ma skłonność do tego, by jego sierść miała kołtuny, to dobrze jest mieć pod ręką specjalną odżywkę na kołtuny, która pomoże nam w rozczesywaniu sierści po kąpieli. Warto też dodać, że jeśli mamy w domu kilka psów z inną sierścią oraz innej rasy, to nie jest zbyt dobrze, by używać jednych kosmetyków do różnych ras. Dlatego, jeśli mamy w domu jamnika czy border collie, to dobrze jest mieć takie kosmetyki, które będą dostosowane do konkretnej rasy. Jest to ważne, gdyż w przypadku jamnika, który praktycznie nie ma sierści może dość do uczulenia skóry, jeśli użyjemy kosmetyku przeznaczonego na owczarka niemieckiego długowłosego. Warto też wspomnieć, że działa to tak samo, jeśli mam w domu kundelka. Wtedy trzeba wybrać taki szampon i odżywkę, która jest najbardziej zbliżona do jego sierści. Jeśli mamy kundelka z dłuższą sierścią, to trzeba kupić takie kosmetyki, które są idealnie dostosowane do jego potrzeb.
Jeśli zależy nam na naszym czworonożnym przyjacielu, to trzeba o niego bardzo dobrze dbać. W zależności od tego, jaką mamy rasę, to trzeba go strzyc, kąpać oraz dbać o jego uszy i oczy. Dzięki temu, że zadbamy o naszego psa od samego początku, to będziemy mieć mniej wizyt u weterynarza, gdy pies dorośnie. Dlatego tak ważne, jest by pielęgnacja naszego psa była idealnie dostosowana do jego potrzeb. Gdy nie jesteśmy pewni, czy damy sobie radę z kąpaniem psa czy strzyżeniem, to można udać się wówczas do profesjonalistów, którzy pomogą nam zadbać o naszego pupila. Będziemy mieć wtedy pewność, że psu nie dzieje się krzywda i jest w dobrych i profesjonalnych rękach.
Pielęgnacja naszego psa jest bardzo ważna na każdym etapie jego życia. Dobra pielęgnacja pozwoli nam uchronić psa przed różnymi infekcjami, które mogłyby zagrażać nawet życiu naszego czworonoga. Należy także pamiętać, gdy bierzemy szczeniaki, by nie kąpać ich od razu po przyjeździe do domu. Weterynarze doradzają, żeby tak małe pieski, jakimi są szczeniaki nie były kąpane nawet do szóstego miesiąca życia. Jeśli taki mały psiak pobrudzi się podczas zabaw czy też spaceru, to zamiast kąpieli można użyć zwykłych chusteczek do wytarcia pieska. Pielęgnacja naszego psa wbrew pozorom jest bardzo ważna i czasochłonna.
Dlatego decydując się na pieska, musimy mieć świadomość tego, że każdy piesek wymaga odpowiedniej pielęgnacji i uwagi swojego właściciela. Im lepiej właściciel przyłoży się do pielęgnacji swojego psa, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz piesek będzie zdrowy nawet w dorosłym życiu.