Pies do bloku, czyli jak wybrać odpowiednią rasę i zapewnić psu komfort?
Psy od dawna uważane są za najlepszych towarzyszy i przyjaciół ludzi. Niektóre osoby rezygnują z posiadania psa wyłącznie dlatego, że posiadają mieszkania w blokach. Obawa, że pies nie będzie miał wystarczającej swobody nie zawsze jest słuszna. Jak wybrać psa, który będzie dobrze czuł się w bloku i jak zapewnić mu komfort?
Które rasy psów nadają się do mieszkania?
Bardzo często można usłyszeć, że idealny pies do bloku to tylko ten mały, który nie potrzebuje wiele ruchu. Nie jest to prawda. Oczywiście jest wiele ras niedużych psów, które idealnie sprawdzą się w mieszkaniu w bloku, ale nie znaczy to, że od razu należy rezygnować z większych ras.
Idealny pies do bloku to pies, który jest typowym „kanapowcem”. Sprawdzą się tu buldogi francuskie, które nie potrzebują dużej dawki ruchu. Ich zaletą jest to, że są to psy bardzo rodzinne. Świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie są małe dzieci.
Kolejną rasą, która jest idealna do bloku to spaniele. Kiedyś były to psy używane do polowania jako płochacze. Dziś chętnie trzymane są w blokach. Świetnie radzą sobie z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że są to psy, które potrzebują solidnej dawki ruchu, gdy jej nie otrzymają mogą zacząć sprawiać problemy.
Idealny pies do bloku to chichuahua. Są to maleńkie pieski, które ważną do 3 kilogramy. Są to pieski do towarzystwa, ale należy pamiętać, że mają twardy charakter. Ich niewielkie rozmiary często skłaniają właścicieli do noszenia psiaków. Jest to zupełnie niepotrzebne. Są to psy, które są żywiołowe, skore do zabawy i wbrew pozorom wytrzymałe. Chichuahua to pies, któremu również należą się spacery, a nie noszenie w torebce.
Shih tzu to kolejny pies do bloku, który cieszy się ogromną popularnością. Jest wesoły, łagodny i zawsze chętny do zabawy. Lubi kontakt z domownikami, natomiast należy pamiętać, że źle radzi sobie z samotnością. Osoby, które nie chcąc mieć problemu z lękiem separacyjnym już od szczenięcia powinny pracować nad zostawianiem psiaka samego w domu.
Yorksihre Terrier to kolejny pies do bloku, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą sympatią. Są to psy kontaktowe, inteligentne i łagodne. Trzeba jednak pamiętać, że mają bardzo silny charakter i bardzo szybko są w stanie zapanować nad niekonsekwentnym właścicielem.
Wybierając psa do bloku, nie trzeba wyłącznie koncentrować się na małych rasach. Istnieje również wiele ras psów większych, które będą bardzo dobrze czuły się w warunkach domowych. Jedną z takich ras jest shar pei. Jest to chińska rasa, która nie jest zbyt popularna w Polsce. A szkoda!
Shar peie to psy, które ważą około 20 kilogramów. Są to jednak psy, które potrzebują doświadczonego opiekuna. Są stanowcze, inteligentne i bezgranicznie kochają swojego właściciela. Na spacerach shar pei nie będzie biegał za patyczkami czy pływał w stawie. Jest to pies, który wolnym krokiem będzie eksplorował teren. Trzeba jednak pamiętać, że nawet shar pei lubi przejść się na dłuższy spacer.
Buldog angielski to większy kuzyn buldożka francuskiego. Jest to pies inteligentny, cierpliwy o bardzo umiarkowanym temperamencie. Świetnie czuje się na kanapie i nie potrzebuje długich spacerów.
Greyhound to kolejny pies do bloku, który w pierwszej chwili może wydawać się złym wyborem. Warto jednak pamiętać, że są to psy, które lubią intensywny wysiłek, ale wyłącznie przez krótki czas. Wystarczy greyhoundowi zapewnić kilka minut dziennie intensywnych ćwiczeń, a będzie czuł się w mieszkaniu idealnie.
Które rasy nie nadają się do bloku?
Nie wszystkie rasy psów tak samo dobrze sprawdzają się w bloku. Raczej nie poleca się psów obronnych i stróżujących. Są to nie tylko duże psy, które często czują się w małych przestrzeniach źle, ale są to często psy, które dużo lepiej sprawdzają się na dworze. Mają grubą sierść, która pozwala im mieszkać na zewnątrz oraz charakter, który determinuje do pilnowania obejścia.
Owczarki podhalańskie to psy, które pracują głównie przy pilnowaniu owiec, ale również dobrze sprawdzają się jako ochrona domu. Owczarki niemieckie to jedne z najinteligentniejszych psów. Od lat cieszą się dużą sympatią i często wybierane są jako psy stróżujące i obronne. Dobermany to kolejne psy o wyjątkowo silnym charakterze. Nie jest to rasa dla początkującego hodowcy, ale takiego, który umie w stanowczy, ale delikatny sposób zapanować nad psem. Doberman, który jest dobrze prowadzony, jest wspaniałym stróżem.
Moskiewskie psy stróżujące to rasa, która nie jest zbyt popularna. Są to psy zaliczane do ras agresywnych. Potrzebują dużo przestrzeni i intensywnych spacerów. Mastiff angielski to potężny pies, który odstrasza już samym wyglądem. Są to psy przyjazne, spokojne i nie szczekają, gdy nie ma takiej potrzeby. Mimo tych cech warto jednak zapewnić im wybieg na zewnątrz. W bloku, z racji swoich ogromnych rozmiarów, mogą czuć się źle.
Ile aktywności potrzebuje pies?
Ilość aktywności, która jest niezbędna psu, by czuł się szczęśliwy jest bardzo zróżnicowana. Zależy od wieku, kondycji oraz rasy. Warto pamiętać, że pies, który będzie miał za mało ruchu bardzo szybko zacznie dokazywać w domu. Zniszczone meble, pogryzione buty czy szaleńcze gonitwy po mieszkaniu to bardzo wyraźna oznaka, że nasz pies ma zbyt mało wyzwań w ciągu dnia.
Wielu trenerów i behawiorystów podkreśla, że pies nie powinien być na spacerze krócej niż 30 minut. Dobrze, gdy ten czas wydłuży się do godziny. Nie znaczy to, że każdy pies potrzebuje takiej samej dawki ruchu.
Szczeniaki często są bardzo ruchliwe i potrzebują się wybiegać, by w domu nie zakłócać życia domownikom. Poza zwykłym spacerem, na którym załatwią swoje potrzeby warto zapewnić młodemu psu czas na zabawę. Nie tylko powinien poznać inne psy z osiedla, ale również pobawić się z właścicielem. Jest to sposób na nawiązanie więzi, nauczenie psa posłuszeństwa oraz rozładowanie emocji.
Dorosłe psy mają już miej energii, bardzo często wystarczy im spacer z właścicielem, na którym mogą spotkać się z innymi psami. Trzeba pamiętać, że dla psa możliwość kontaktu jest tak samo ważna, jak dla ludzi.
Starsze psy często unikają dłuższych spacerów. Błędem jest jednak pozwolenie psu na rezygnację ze spacerów. Jeżeli weterynarz nie zaleci inaczej, warto zadbać, by nasz staruszek codziennie miał solidną dawkę ruchu. Jest to idealny sposób na rozruszanie stawów i zadbanie o kondycję seniora.
Warto pamiętać, że pies potrzebuje spacerów, które gwarantują bardzo różnorodne atrakcje. Bieganie, eksploracja terenu, spotkania z psimi przyjaciółmi, pływanie czy zabawa z opiekunem to wszystko aktywności, które wpływają na kondycję oraz samopoczucie psa.
Wychodząc z psem na spacer, czasami wystarczy poświęcić mu krótką chwilę, by zwierzak czuł się szczęśliwy. Zadania, które pies może wykonywać dla właściciela, to bardzo dobra forma aktywności dla psa. Nie tylko pies jest wybiegany, ale przede wszystkim zadowolony, że spędził czas z właścicielem.
Zupełnie inny jest spacer, na którym pies idzie na smyczy, a właściciel nie poświęca mu należytej uwagi. Taki pies nie ma bodźców, które by go aktywizowały. W takiej sytuacji nawet dłuższy spacer może być dla psa niewystarczający.
Charakter psa, który będzie dobrze czuł się w mieście
Pies do bloku powinien być przyjazny zarówno w stosunku do ludzi, jak i przedstawicieli swojego gatunku. Trzeba mieć świadomość, że spacer w mieście to konieczność ciągłego spotykania się z innymi zwierzakami oraz ich właścicielami, którzy nie zawsze przestrzegają zasad zwierzęcego savoir vivre’u.
Warto pamiętać, że w bloku sprawdzą się te rasy psów, które nie są hałaśliwe. Ciągłe ujadanie psa może doprowadzić do konfliktów z sąsiadami. Właściciel psów powinni mieć świadomość, że ujadanie często jest objawem problemów behawioralnych, nad którymi można z powodzeniem pracować.
Wybierając psa do bloku, koniecznie trzeba określić swoje wymagania. Warto pamiętać, że nie wszystkie małe psy będą zadowolone z krótkiego spaceru. Psy, które pierwotnie były przeznaczone do pracy wymagają więcej uwagi. Spacer, na którym pies będzie wykonywał zadania zmuszające do pracy skutecznie rozładują jego energię. Pies do bloku nie powinien mieć niespożytych pokładów energii, która trudno jest rozładować. Życie z takim psem może okazać się wyjątkowo męczące.
Miejsce dla psa w mieszkaniu
Niezależnie od tego, czy pies mieszka w bloku czy w domu, musi mieć wydzielone swoje miejsce, w którym może odpocząć, wyspać się i zregenerować siły. Warto mieć świadomość, że pies przesypia wiele godzin w ciągu doby. Szczeniaki potrafią przespać nawet 20 godzin na dobę. Podobnie wygląda to u psiego seniora. Dorosłe psy w dobrej kondycji przesypiają od 12 do 16 godzin na dobę.
Wybór miejsce dla psa jest niezmiernie ważny. To od tego zależy, czy pies będzie dobrze czuł się w warunkach domowych. Wybierając miejsce na legowisko należy zwrócić uwagę, by było ono oddalone od domowego gwaru. Pies nie może mieć legowiska tam, gdzie przewija się wiele osób czy są ustawione głośne urządzenia domowe.
Na miejsce dla psa warto wybrać miejsce, które jest delikatnie odseparowane od hałasu. Świetnie sprawdzi się wnęka pokoju czy miejsce w jego rogu. Warto również zadbać, by było to miejsce osłonięte. Nie sprawdzą się takie miejsca jak przedpokój, miejsce pod telewizorem czy w pobliżu pralki.
Wybierając miejsce dla psa warto zastanowić się nad wprowadzeniem klatki kenelowej. Jest to klatka, w której pies ma zrobione legowisko. Warto zadbać, by od góry i z boku była osłonięta. Dzięki temu pies będzie czuł się bezpieczniej.
Kenel często budzi wiele kontrowersji u początkujących hodowców psów. Warto jednak pamiętać, że pies, który do kenela nie jest wysyłany za karę, lecz by odpocząć, lubi swoje legowisko. Kenel to dla psa oaza spokoju i bezpieczeństwa.
Dodatkową zaletą klatki kenelowej jest ułatwienie wyjazdów na wakacje. Pies, który śpi w kenelu w każdym miejscu na świecie czuje się bezpiecznie tak jakby znajdował się we własnym domu.
Posiadanie psa w bloku to często duże wyzwanie dla właściciela. Trzeba jednak pamiętać, że pies, który został dobrze dobrany do potrzeb rodziny potrafi sprawić wiele radości. Bardzo często jest również tak, że problemy, które pojawiają się nie są spowodowane rasą psa, ale brakiem właściwej socjalizacji. Z takimi wyzwaniami zawsze można sobie poradzić współpracując z dobrym behawiorystą.