Pies ratownik

Pies ratownik
Pies ratownik

Co cechuje psy ratownicze? Jaki pies może zostać ratownikiem?

Choć psy są kojarzone głównie z uroczymi zwierzętami domowymi, to już od setek lat odgrywają one ogromnie ważne role w społeczeństwie. Nic w tym dziwnego, ponieważ inteligentny pies pod wieloma względami przewyższa człowieka. Mowa tu w szczególności o psach ratowniczych, które każdego dnia ratują dziesiątki ludzkich żyć. Niemniej tylko nieliczne psy są w stanie pomagać jednostkom ratunkowym, a szkolenie na psiego ratownika wymaga wiele czasu i wysiłków. Jeśli zainteresował Cię temat psów ratunkowych, zapraszamy do przeczytania reszty artykułu!

Czym dokładnie jest pies ratownik?

Choć legendy i niepewne źródła mówią o psach ratowniczych pomagających ludziom w Przełęczy Świętego Bernarda w Alpach kilkaset lat temu, to formalnie zaczęto je szkolić na początku XX wieku. Jak można się domyśleć, było to związane z I wojną światową, a każdy pies ratownik musiał wówczas pomagać rannym, dostarczać środki pomocy medycznej, czy też znajdować zbiegów. Współcześnie ich rola jest podobna, jednak zamiast rannych żołnierzom psy ratownicze zwykle pomagają cywilom. Wykorzystuje się je do ratowania ofiar lawin, wyciągania ludzi spod gruzów, czy nawet pomagania topiącym się osobom.

Jeśli chodzi o dokładny podział psów ratowniczych, dzielą się one na psy wodne, lądowe oraz górskie i gruzowe. Pierwsza grupa jest oczywiście szkolona do pomagania tonącym ludziom, ale również do ciągnięcia statków i łodzi, które uległy awariom. Z kolei lądowa grupa psów ratowników jest przystosowana do pracy na niemalże wszystkich terenach, niezależnie od tego czy ludziom trzeba pomóc w lesie, na mokradłach, czy też na kamiennych wzniesieniach. Nie radzą sobie one jedynie w zaśnieżonych górach i zawalających się budynkach, gdzie do akcji wysyła się psy górskie i gruzowe. Choć tylko nieliczne rasy są w stanie podjąć się akcji ratunkowych w tak trudnych warunkach, to właśnie tam ratują one najwięcej żyć. Tylko właśnie – jakie rasy psów mogą zostać psami ratowniczymi? Który pies może zostać ratownikiem wodnym, a który lądowym, czy górskim?

Jakie rasy psów nadają się na psy ratownicze?

Tak naprawdę każda rasa psa jest przystosowana do innych warunków i czynności, dlatego tylko nieliczne psy są w stanie podjąć szkolenie na ratowników. Jeśli chodzi o psy wodne, największe predyspozycje wykazują pudle, golden retrievery, labradory oraz nowofundlandy. Szczególnie te ostatnie najczęściej pomagają ludziom na wodach, ponieważ dzięki odporności na niskie temperatury, błonom pławnym, a także swojej sile i rozmiarom są one w stanie bez problemu ratować nawet kilkutonowe statki.

W terenie natomiast liczy się przede wszystkim węch psa. Muszą one jednak posiadać również dobrą orientację w terenie, a także mieć dobrą kondycję. W końcu psy lądowe niekiedy muszą przeszukiwać naprawdę ogromne obszary, jednocześnie się przy tym nie gubiąc. Sprawia to, że najlepiej w tej roli spisują się takie rasy jak sznaucer, czy owczarek niemiecki.

Podobnie sprawa ma się w przypadku gruzowiskowych psów ratowników, jednak one muszą być w dodatku małe i zwinne. Jest to spowodowane koniecznością przeszukiwania ciasnych szczelin i dostawania się do zawalonych pomieszczeń. Dlatego też na tego typu akcje ratownicze zabiera się takie rasy psów jak foksterier, czy owczarek szkocki. Oczywiście psy przeszukujące gruzowiska muszą mieć szczególnie dobry węch, znacznie lepszy od terenowych psów ratowniczych.

Jakie cechy musi wykazywać pies górski? Ze względu na niskie temperatury i trudne do pokonania śniegi musi on bardzo dobrze znosić mrozy. Szczególnie dobry węch również jest tutaj wymogiem, ponieważ w przypadku lawin większość psów nie poradzi sobie ze znalezieniem ofiar. Należy też wspomnieć jak trudne jest wyciągnięcie człowieka spod góry śniegu, dlatego też pies ratownik górski musi być bardzo duży i silny. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, ratownikom górskim najczęściej towarzyszą takie rasy psów jak owczarek niemiecki, bernardyn, czy berneńczyk.

Ceny psów ratowników – ile kosztuje szczeniak?

Niestety, przez wzgląd na to jak wiele wymagań muszą spełniać potencjalne psy ratownicze, są one bardzo drogie. Szczeniaki takich ras jak bernardyn lub nowofundland mogą kosztować od trzech do nawet pięciu tysięcy złotych. Oczywiście ceny każdej rasy są różne, jednak trzeba nastawić się na to, że na psa ratownika można wydać nawet równowartość całej swojej wypłaty. Plusem jest jednak to, że w cenę zakupu prawie zawsze wchodzą wszystkie szczepienia, czy też ewentualna sterylizacja psa. Dzięki temu można choć trochę zaoszczędzić na zakupie szczeniaka.

Czy rasa to wszystko? Jaki charakter powinien mieć pies ratownik?

Okazuje się, że nawet najczystszej rasy pies może nie nadawać się na psa ratowniczego jeżeli nie ma odpowiedniego charakteru. Nawet najmniejsze odchylenia od wzoru ratowniczego psa mogą sprawić, że rasowy pupil nie nada się na ratownika. Jaki zatem musi być pies ratownik? Przede wszystkim musi wykazywać się on bardzo dużą odwagą i inteligencją, a także chęcią do nauki i współpracy z człowiekiem. Ponadto psy ratunkowe muszą być samodzielne, jednocześnie pozostając wierne i posłuszne człowiekowi. Należy też podkreślić, że żaden pies ratowniczy absolutnie nie może być agresywny, w żadnym tego słowa znaczeniu. Niezależnie od tego czy drażni go drugi pies, przechodzący obok kot, czy nawet przelatująca mucha – najmniejsze przejawy agresji sprawiają, że pies nie może zostać uznany za potencjalnego ratownika. Oczywiście każdy kandydat musi też wykazywać się stuprocentowym zdrowiem fizycznym i psychicznym, a także odpowiednią posturą i budową ciała.

Nierasowy pies ratownik – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się czy nierasowy pies może zostać psem ratowniczym jeżeli spełnia wszystkie wyżej wymienione cechy. Owszem, jest to możliwe, jednak bardzo trudne. Psy nieczystych ras są bowiem w dużej mierze nieprzewidywalne, bardziej podatne na choroby oraz trudne do scharakteryzowania. Przez wzgląd na to nie jest łatwo sklasyfikować ich jako potencjalnych kandydatów na psy ratownicze. Mimo to jeśli ktoś uważa, że jego pies nadaje się na ratownika, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zapisać go na szkolenie. Właśnie, szkolenie, jak przygotowuje się psy do pracy ratownika?

Szkolenie na psa ratownika – wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiając się nad zapisaniem psa na szkolenie dla psów ratowniczych, trzeba wiedzieć, że tego typu szkolenia są bardzo intensywne. Na samym początku zgłoszone psy muszą przejść przez egzamin kwalifikacyjny, na którym specjaliści sprawdzają predyspozycje każdego kandydata. Jeśli pies zostanie uznany za potencjalnego psa ratowniczego zostaje przyjęty na szkolenie próbne, trwające zwykle 3-6 miesięcy. To właśnie w trakcie tego okresu pies uczy się wszelkich podstaw ratownictwa i jest przygotowywany do swojej przyszłej roli. Jednocześnie okres próbny można traktować jak przedłużenie pierwszego egzaminu, ponieważ wtedy pies ratownik również jest bacznie obserwowany przez swoich trenerów. Jeśli jednak pupil wykaże się podczas okresu próbnego przychodzi kolej na staż kandydacki. Staż ten trwa ponad rok, a wraz z jego rozpoczęciem trening psa staje się intensywniejszy i skupia się na konkretnych umiejętnościach. Całe szkolenie kończy się egzaminem, na którym specjalna komisja decyduje czy ma do czynienia z rzetelnym psem ratownikiem.

Czy właściciel psa również musi się szkolić?

Choć to pupila zapisuje się na szkolenia dla psów ratowniczych, to nie można zapomnieć, że właściciel również musi odpowiednio przygotowywać się do roli przewodnika psa. Musi on być w dobrej formie psychicznej i fizycznej, jak i wykazywać się dużą odwagą oraz zaradnością. Podczas szkolenia przez cały czas będzie się on uczył pracy w terenie, jednocześnie budując nowy rodzaj więzi ze swoim psem. Szkolenie psów ratowniczych zmienia właściciela i pupila w ratownika i przewodnika. Ponadto para musi ćwiczyć też poza szkoleniami, tak aby uzyskać jak najlepsze efekty treningów. Szacuje się, że przyszły przewodnik musi poświęcać 20 godzin tygodniowo na treningi z psem poza spotkaniami szkoleniowymi.

Co po szkoleniu, czyli praca psa ratownika

Gdzie pracują psy ratownicze? Jak można się domyśleć, są to przede wszystkim służby mundurowe i jednostki ratownicze. W zależności od umiejętności i kwalifikacji psa i przewodnika mogą oni znaleźć się w Ochotniczej Straży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, czy nawet w jednostkach wojskowych. W zasadzie to psy ratownicze mogą pracować we wszystkich jednostkach, które niosą pomoc ludziom. Trzeba też wspomnieć, że niektórych psów używa się do tropienia ciał nieboszczyków, co również wymaga specjalistycznego szkolenia.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, że nawet po zdaniu egzaminu na psa ratownika nie kończy się treningów. Zarówno przewodnik, jak i pies muszą regularnie ćwiczyć swoje umiejętności, tak aby zawsze być w szczytowej formie. Oczywiście akcje ratunkowe są najlepszą formą treningu, jednak aby być do nich gotowym absolutnie nie można przerywać ćwiczeń ze swoim psem.

Informacje o psach ratowniczych w pigułce

Tak jak widać, psy ratownicze to temat rzeka, o którym można by mówić godzinami. Osoby zainteresowane ich pracą powinny przede wszystkim wiedzieć o podziale psów ratowników. Dzielą się one na wodne, lądowe, gruzowiskowe oraz górskie, a każdy z nich musi wykazywać się innymi umiejętnościami. Choć istnieją rasy, którym znacznie łatwiej jest dostosować się do roli ratownika, to nierasowe psy również mogą spróbować swoich sił w szkoleniu. Analogicznie certyfikat rasowy nigdy nie jest gwarancją predyspozycji do zostania psem ratowniczym, ponieważ najważniejszym czynnikiem zawsze jest charakter i stan pupila. Musi on być nie tylko silny, odważny i zdrowy, ale również inteligentny, samodzielny, posłuszny i nieagresywny. Oczywiście nawet psy przejawiające wszystkie te cechy muszą przejść przez wielomiesięczne szkolenie, pełne przeszkód i wyrzeczeń. Sprawia to, że tylko nieliczne psy trafiają do jednostek ratowniczych, co oczywiście czyni je jeszcze bardziej godnymi podziwu. To samo tyczy się jednak ich właścicieli, ponieważ oni również muszą dawać z siebie wszystko, aby zostać przyszłymi przewodnikami psów ratowników.