Psy dla alergików

Psy dla alergików
Psy dla alergików

Wszyscy kochamy nasze czworonożne pupile. Psy wszelkiej rasy uprzyjemniają nam życie, stają się nierzadko najlepszymi przyjaciółmi na całe lata i towarzyszą na co dzień. Bywają jednak smutne przypadki, gdy pomimo ogromnej chęci posiadania psa, jest to znacznie utrudnione lub wręcz uniemożliwione wskutek czynników obiektywnych. Nie chodzi tutaj tylko o warunki lokalowe czy materialne, ale przede wszystkim o alergię na zwierzęta. U podstawy takiej kolei rzeczy stoi wiele uwarunkowań i przyczyn, ale jedno jest pewne. Alergia to element bardzo powszechny i dotykający wbrew pozorom sporej części populacji ludzkiej. Jej odmiana powiązana ze zwierzętami może, podobnie jak inne rodzaje alergii, przybrać różne kształty i objawiać się w różnorodny sposób. W poniższym tekście pochylimy się nad tym problemem, wskażemy z czego może wynikać uczulenie na psa, jakie mogą być jego objawy, a także podpowiemy, jakie psie rasy są najbardziej odpowiednie dla alergików oraz jak w ogóle radzić sobie z tą kwestią.

Z czego wynika uczulenie na psa?

Zacznijmy od sprawy oczywistej. Każdemu, kto ma ponawiające się objawy alergii w kontakcie ze zwierzęciem, zalecić wypada koniecznie wizytę u lekarza rodzinnego, który po przebadaniu i wywiadzie klinicznym może uznać, że konieczne jest dalsze skierowanie do poradni alergologicznej. W nielicznych przypadkach, szczególnie wśród
osób cierpiących na astmę, istnieje ryzyko ciężkich powikłań, a zdarzały się nawet doniesienia o najcięższej, zagrażającej życiu postaci alergii (anafilaksja). W takich przypadkach unikanie kontakt z danym typem zwierzęcia powodującego problem jest kluczowe, a skierowanie do specjalistycznej poradni alergologicznej jest jak najbardziej celowe.

Z czego jednak może wynikać samo uczulenie na psa? Jeśli masz wykrytą alergię na zwierzę, oznacza to, że jesteś nadwrażliwy na substancję przez nie wytwarzaną. Na przykład w przypadku alergii na kota głównym kocim alergenem, jest białko znalezione na sierści kota, a wytworzone przez gruczoły potowe, ślinowe lub odbytowe. W przypadku alergii na psa głównym winowajcą są martwe płatki skóry zwane „łupieżem”, łączące się ze śliną lub moczem zwierzęcia. Tak naprawdę każde zwierzę z futrem może być źródłem alergii na zwierzęta domowe, ale alergie są najczęściej kojarzone z kotami i właśnie psami.

Podszerstek a alergia na psa

W związku z powyższym to właśnie zrzucany podszerstek jest często bardziej irytujący dla alergików niż zrzucany włos okrywowy (gruba, zewnętrzna sierść u większości psów). Ponadto psy z małą ilością podszerstka będą gromadzić mniej kurzu i mieć mniej łupieżu.

Ten tajemniczy i stanowiący taki problem podszerstek to nic innego, jak warstwa włosa zwierzęcia, która najbardziej przylega do jego skóry. Podszerstek może być zarówno miękki i bardzo puszysty, jak i twardy, charakteryzujący się jednocześnie dużą zbitością. Jego funkcja jest bardzo istotna, gdyż zabezpiecza on skórę naszego pupila przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki niemu psy chronione są przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych, a także przed dużym nawilżaniem sierści podczas deszczu czy zbyt niskimi lub wysokimi temperaturami. Niestety nawet częste i regularne wyczesywanie podszerstka nie będzie chroniło alergika przed objawami uczulenia.

Linienie psa a alergia

Innym, również bardzo częstym katalizatorem objawów alergicznych u osób dotkniętych uczuleniem na zwierzęta domowe, jest linienie psów. Samo linienie to całkowicie naturalny proces fizjologiczny, a zrzucanie sierści na wiosnę i jesień jest niczym innym jak przygotowaniem gruntu pod nowy włos, odporny na zmieniające się warunki klimatyczne w ciągu roku.

Niestety i w tym wypadku linienie psów niesie ze sobą zagrożenie dla osób cierpiących na zaburzenia alergiczne. Wraz z wypadającym włosiem dochodzi bowiem do szerokiego rozprzestrzeniania się alergenów w otaczającym nas środowisku. Chociaż niektóre rasy gubią mniej sierści to pamiętać jednak trzeba, że nawet to nie gwarantuje zmniejszenia ekspozycji na alergen. Niezależnie od indywidualnych cech sierści alergeny są nadal przecież wytwarzane w ślinie i moczu zwierzęcia.

Jakie są objawy alergii na psa?

Jeśli jesteś uczulony na zwierzę, roznoszone alergeny mogą wywoływać objawy alergiczne, takie jak kichanie, zapchany nos,
swędzenie i łzawienie oczu, dotkliwe wysypki, a czasem także świszczący oddech. Ten ostatni objaw dedykowany jest zwłaszcza w przypadku osób chorujących na astmę oskrzelową. Pamiętaj – jeśli masz stwierdzoną astmę, może dojść do naprawdę silnych ataków w zetknięciu z alergenami psów, co doprowadzić może nawet do postępującego pogorszenie stanu płuc. Oczywiście wiele osób myli alergię ze zwykłym katarem siennym, ponieważ objawy mogą być podobne, ale jak t omówią – lepiej dmuchać na zimne.

Wspomnieliśmy już na wstępie, że w skrajnych przypadkach alergii na zwierzęta może wystąpić ostra reakcja, znana jako anafilaksja, w której osoba może doświadczać uporczywego swędzenia, skarżyć się na pokrzywkę lub obrzęk, a brak reakcji może wywołać nawet nagłą niewydolność oddechową, wstrząs, w najgorszym wypadku – śmierć.
Ogólnie objawy nasilają się, gdy dana osoba jest narażona na
większe ilości alergenów, dlatego właśnie zmniejszenie źródeł narażenia może jednocześnie wydajnie zmniejszyć nasilenie wszelkiego rodzaju objawów.

Rasy psów dla alergików

Zacznijmy od tego, że powszechnym błędem jest przekonanie, iż tak zwane „hipoalergiczne” psy są całkowicie bezpieczne dla właścicieli cierpiących na alergię. Chociaż niewątpliwą prawdą jest to, że niektóre rasy faktycznie wytwarzają znacznie więcej alergenów niż inne, nie ma takiej rasy, która nie “produkuje” łupieżu ani śliny i dlatego żadne psy nie mogą być zaklasyfikowane jako prawdziwie hipoalergiczne. Psy o krótszej sierści mogą być co prawda preferowane, ponieważ zbierają mniej łupieżu i nie zrzucają go tak często, jednak nadal są potencjalnymi nośnikami alergii dla uczulonych osób.

Które psy najmniej uczulają?

Pomimo powyższej raczej niewesołej konstatacji, można pokusić się o skonfigurowanie listy psów, które najmniej uczulają. Jeśli masz alergie na zwierzęta i nadal chcesz mieć psa, nie jest złym pomysłem, aby porozmawiać wcześniej z lekarzem lub alergologiem, aby dowiedzieć się, jak można żyć w harmonii z najlepszym przyjacielem człowieka. Gdy już to wszystko zrozumiesz, możesz zacząć się zastanawiać, która rasa będzie odpowiednia. A zatem, jakie wybrać psy dla alergików?

Wskazuje się tutaj na kilka w miarę bezpiecznych wyborów. Pomijając już fakt, że najlepiej zdecydować się na psy krótkowłose lub niemalże pozbawione sierści, do ras (w miarę) hipoalergicznych zalicza się przede wszystkim: pudle, sznaucery, maltańczyki, spaniele, bezwłose teriery czy hawańczyki. Unikać natomiast powinno się: bassetów, buldogów, dobermanów i labradorów.

Życie alergika z psem

Podczas codziennego życia z naszym czworonożnym przyjacielem warto stosować się do kilku podstawowych zasad, które w znacznym stopniu mogą ograniczyć objawy nękającej nas alergii.

Przede wszystkim powinniśmy trzymać psa z dala od naszej sypialni. Przełoży się to na łatwiejszy i pewniejszy oddech podczas odpoczynku. Można nawet użyć oczyszczacza powietrza jako dodatkowego środka ostrożności. Warto przykryć również otwory wentylacyjne w sypialni gęstym materiałem filtrującym, takim jak gaza, ponieważ klimatyzacja i ogrzewanie mogą rozprzestrzeniać łupież i inne alergeny w całym domu.

Poza tym jeśli posiadasz dywan (szczególnie z długim włosiem) należy go w miarę często czyścić parą. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju chodników w domu, które warto regularnie myć w gorącej wodzie. Użyj wilgotnej szmatki na twardych podłogach, aby usunąć ewentualne alergeny zwierząt domowych.

Ponadto, jeśli przebywasz ze swoim psem lub innymi psami przez dłuższy czas, zmień ubranie zaraz po spacerze czy zabawie, aby zmniejszyć ryzyko występowania reakcji alergicznej. Nie trzeba chyba tutaj przypominać o regularnych kąpielach samego pupila. Stosując się do tych prostych zasad można znacznie wyeliminować potencjalne czynniki sprzyjające zaostrzeniu się uczulenia.

Leczenie objawów alergii – odczulanie na psy

Przejdźmy teraz do kwestii niemniej istotnej. Jak sobie radzić z samą alergią na psy? Dla osób z uporczywymi objawami spowodowanymi nieuniknioną i regularną ekspozycją, przepisanym środek zapobiegawczym będzie prawdopodobnie stosowanie inhalatorów, w postaci różnych aerozoli do nosa lub środków doustnych.

Dla większości osób, które nie mają zbyt regularnego kontaktu ze zwierzęciem powodującym problem, lek przeciwhistaminowy w postaci
tabletek mogą wystarczyć do złagodzenia wszelkich występujących objawów. Wiele osób zwraca się do lekarza również po leki zmniejszające przekrwienie, aby złagodzić zatkany nos. Są one także dostępne zazwyczaj w formie tabletek lub kapsułek do nosa.
Należy jednak bardzo uważać w tym wypadku – chociaż dostępne bez recepty leki obkurczające mogą być pomocne, to jednak ich długotrwałe stosowanie, może powodować stopniowe pogorszenie stanu. Sięgajmy po nie zatem tylko doraźnie!

Jak wiadomo alergia objawia się także rozmaitymi defektami skórnymi. Ciekawą metodą leczniczą i profilaktyczną zarazem jest immunoterapia alergenowa, czyli tak zwane odczulanie na psy. Zabieg ten polega na na podskórnym podawaniu alergenu zwierzęcego, w proporcjach dawek rosnących. Podkreślić należy, że cały proces rozłożony jest w czasie i trwa przeciętnie od trzech do nawet pięciu lat. W fazie wstępnej jest to kilkanaście iniekcji podawanych w regularnych odstępach 7 do 14 dni. Natomiast w fazie podtrzymującej, która ma na celu utrzymanie działania leku, iniekcje wykonuje się średnio co 4 – 6 tygodni. Oczywiście cała terapia może być modyfikowana w porozumieniu z lekarzami, z uwagi na indywidualna odpowiedź pacjenta na daną szczepionkę. Niestety metoda ta, choć przynosi faktyczne rezultaty, nie jest do tej pory refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pamiętajmy, że w każdym przypadku pojawiających się objawów alergii na psy, warto zasięgnąć profesjonalnej opinii lekarza. Wskaże on odpowiednie kierunki działań.