Paszport dla psa

Paszport dla psa
Paszport dla psa

Czym jest paszport dla psa?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się paszport dla psa. Posiadanie aktualnej książeczki szczepień jest wystarczające, jeżeli chodzi o podróżowanie z psem na terenie Polski.

Co to jest paszport dla psa i kiedy jest potrzebny?

Gdy konieczny jest wyjazd za granicę to wtedy potrzebny jest paszport dla psa. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy chcemy przekroczyć z psem granice kraju. Warto zwrócić uwagę na fakt, że paszport obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a do tego w San Marino, Liechtensteinie, Watykanie, Monako, Andorze, Norwegii, Islandii oraz Szwajcarii. Lepiej przed wyjazdem dokładnie sprawdzić przepisy, ponieważ w każdym kraju są inne. Przykładowo na Malcie trzeba 24 godziny wcześniej wykonać dodatkowe odrobaczanie od tasiemca i kleszczy. Paszport psa jest dokumentem w postaci książeczki papierowej w formacie A6. Są w nim zawarte informacje na temat właściciela psa, lekarza wystawiającego paszport, a także miejsce wszczepienia chipa oraz test serologiczny na wściekliznę. W paszporcie powinny się obowiązkowo znaleźć aktualne informacje o szczepieniu na wściekliznę. W innym wypadku paszport będzie niestety nieważny.

Tylko uprawniony weterynarz może wydać legalny paszport dla psa. Należy mieć na uwadze, że w czasie jednej wizyty można wypełnić wszystkie formalności. Przed wizytą lepiej jednak sprawdzić dokładnie, jakie kompetencje posiada dany lekarz. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych weterynarzy, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Wszczepienie mikrochipa jest oczywiście pierwszym krokiem do wyrobienia paszportu dla czworonoga. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mikrochip jest obecnie jedyną uznawaną formą identyfikacji zwierzęcia. Podstawą do wydania paszportu może być również wykonany wcześniej czytelny tatuaż. Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich krajach Unii Europejskiej jest on respektowany. Właśnie dlatego lepiej od razu założyć chipa, żeby mieć to z głowy. Warto dodać, że mikrochip jest niewyczuwalny dla psa i całkowicie bezbolesny. Faktyczną moc prawną ma jedynie dokument poświadczony przez weterynarza ze specjalnymi uprawnieniami. Niestety nie zawsze jest to weterynarz, który na co dzień zajmuje się zwierzęciem. Nie jest jednak ciężko znaleźć właściwego specjalistę, ponieważ jest ich naprawdę wielu. Okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne prowadzą rejestry lekarzy, którzy są upoważnieni do wystawiania paszportów dla domowych zwierząt.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej także można znaleźć te listy. Najpierw lekarz dokładnie sprawdza, czy pies posiada szczepienia przeciwko wściekliźnie, a także czy jest oznakowany według przepisów aktualnie obowiązujących. Szczepienie wykonane przez innego lekarza również może być przepisane do paszportu na podstawie specjalnego zaświadczenia. Informacje o przebytych zabiegach oraz terapiach, a także wszystkich szczepieniach również powinny znaleźć się w dokumencie. Koszt paszportu dla psa to 100 zł. Należy jednak pamiętać, że tylko 70 zł stanowi wynagrodzenie dla lekarza, który wystawia paszport. 30 zł trafia do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Opłata dotyczy przede wszystkim formalności związanych bezpośrednio z wydaniem dokumentu. Za rejestrację zwierzęcia oraz ewentualne dodatkowe szczepienia trzeba niestety zapłacić oddzielnie. Sama procedura wydania paszportu nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut. Zwierzę musi być jednak wcześniej zaczipowane. W takiej sytuacji wystarczy zamówić dokument, a następnie go odebrać. Trzeba jednak pamiętać, że musi upłynąć 21 dni od daty szczepienia przeciwko wściekliźnie, żeby pies mógł zacząć podróż. Niektóre kraje wymagają okazania badań, które potwierdzają określony poziom przeciwciał. Nawet kilkutygodniowe szczenięta mogą otrzymać paszport, ponieważ nie jest to dowód dojrzałości. Warto mieć na uwadze, że dopiero w 4 miesiącu życia psa można wykonać szczepienie przeciwko wściekliźnie. Uzyskanie dodatkowej zgody jest wymagane w przypadku młodszego zwierzęcia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że taka zgoda jest wydawana przez Urząd ds. Rolnictwa. Raz na całe życie wydawany jest paszport dla psa. Trzeba jednak pamiętać, że musi być regularnie aktualizowany. Dane o tak zwanych szczepieniach przypominających przeciwko wściekliźnie powinny być na bieżąco wpisywane przez lekarza weterynarii. Takie szczepienia powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwanaście miesięcy. Niestety wielu właścicieli czworonogów całkowicie o tym nie pamięta i później czeka ich bardzo przykra niespodzianka. Kolejna szczepionka jest traktowana jaka pierwsza, jeżeli zapomnimy zaszczepić psa we właściwym terminie. Dlatego zawsze wszystko lepiej dokładnie zapisywać, żeby o niczym nie zapomnieć. Trzeba też mieć świadomość, że od szczepienia na wściekliznę musi upłynąć 21 dni, żeby można było podróżować.

Kto wydaje paszport dla psa?

Paszport jednak nie zawsze będzie wystarczający i o tym również należy pamiętać. Innych formalności trzeba dopełnić jeszcze w niektórych przypadkach. Jeśli liczba zwierząt przekracza pięć, to potrzebne będzie również świadectwo zdrowia. Paszport dla psa jest oczywiście ważny na terenie Unii Europejskiej, ale poza Unią również wymagane będą określone dokumenty. Niezbędna będzie też legalizacja paszportu w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Procedura jest bardzo krótka i skomplikowana, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z tym poradzić. Trzeba przygotować jedynie wniosek o legalizację oraz przedłożyć oryginalny paszport, a także dokument poświadczający dobry stan zdrowia psa. Może się również okazać, że państwo docelowe wprowadziło dodatkowe wymogi dotyczące przewożenia zwierząt domowych, dlatego przed wyjazdem warto wszystko dokładnie sprawdzić. Trzeba koniecznie pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas podróży z czworonożnym pupilem. Oprócz paszportu ważny jest także sposób przewożenia zwierzęcia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dotyczy to nie tylko lotu samolotem, ale również jazdy tramwajem oraz autobusem. Czasami trzeba się trochę mocniej przygotować, jednak z reguły wystarczająca będzie smycz oraz kaganiec. Obowiązkowe jest między innymi szczepienie przeciwko wściekliźnie. W książeczce zdrowia psa powinien znaleźć się odpowiedni wpis. Bez tego nie ma nawet co myśleć o jakiejkolwiek podróży. Ujednolicony system prawny występuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Trzy najważniejsze rzeczy to bez wątpienia: paszport dla psa, dokumentacja o aktualnych szczepieniach na wściekliznę oraz chip dla psa. Zamiast chipa może być także inne forma oznaczenia zwierzaka.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać paszport dla psa?

Na uwagę zasługuje fakt, że każdy dokument, który dotyczy psa jest wystawiany przez lekarza weterynarii. Należy jednak pamiętać, że lekarz weterynarii musi jeszcze posiadać odpowiednie uprawnienia. W książeczce zdrowia psa powinna się koniecznie znaleźć dokumentacja o szczepieniach. Taką książeczkę zdrowia psa trzeba mieć zawsze ze sobą, gdy opuszczamy granice kraju. Głównym celem paszportu jest zidentyfikowanie zwierzaka. Należy pamiętać, że każdy pies, który posiada właściciela powinien być właściwie oznakowany, żeby można go było szybko zidentyfikować. W paszporcie można znaleźć informacje na temat stanu zdrowia psa oraz historii przebytych chorób oraz szczepień. Oprócz tego w paszporcie są też podstawowe dane opiekuna, czyli imię i nazwisko, a także dane kontaktowe. Dodatkowo mogą się tam znaleźć też inne dane, które pomogą zidentyfikować danego zwierzaka lub namierzyć właściciela psa. W parze z wydaniem paszportu zawsze idzie zrobienie tatuażu lub nadanie chipu. Jest to pewien sposób oznakowania psa. Dzięki temu znacznie łatwiej jest wprowadzić porządek w rejestrze i się nie pogubić. Początkowo chip zakładano jedynie psom rasowym, ale obecnie jest to powszechne rozwiązanie. Jest to niezbędne, żeby utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Co wpisuje się do psiego paszportu?

W niektórych krajach trzeba wykonać nawet dodatkowe badania, które mają wykluczyć wściekliznę. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy pies był wcześniej szczepiony. Żeby wyrobić paszport dla psa należy udać się do lekarza weterynarii. Taki lekarz powinien mieć oficjalne zaświadczenie o możliwości wykonywania tego zawodu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podmioty prawne uznają dokumentację wydaną jedynie przez zarejestrowanego lekarza. Obowiązkiem lekarza jest sprawdzenie kondycji zdrowotnej psa oraz odpowiednie oznakowanie zwierzaka przy użyciu tatuażu lub czipu. Wydanie dokumentu paszportu to koszt 100 zł, więc nie jest to jakiś duży wydatek. Najbardziej problematyczne są oczywiście formalności, które zajmują trochę czasu. Oddzielnie liczy się jednak opłaty za zaczipowanie psa oraz nieaktualne szczepienia. Paszport psa nie traci ważności w przeciwieństwie do paszportu ludzkiego. Oznacza to, że aż do końca życia zwierzęcia taki paszport jest ważny i można z niego korzystać. Na wizytę do lekarza weterynarii warto jednak się umówić z odpowiednim wyprzedzeniem. Wynika to z faktu, że niektóre szczepienia zaczynają działać dopiero po upływie określonego czasu. Chodzi tu przede wszystkim o szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Termin ważności paszportu dla psa

Warto dodać, że takie szczepienie może być wykonane jedynie u psów, które skończyły trzy miesiące. Jednak dopiero po 21 dniach takie szczepienie zaczyna być aktualne. Dlatego lepiej udać się do weterynarza ze sporym zapasem czasu, jeżeli planujemy podróż z młodym psem. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat wyrobienia paszportu dla psa. Taki dokument jest potrzebny podczas każdej zagranicznej podróży. Środek transportu nie ma przy tym większego znaczenia. Paszport jest wyrabiany raz na całe życie, dlatego cena nie jest raczej wysoka. Podróżowanie z psem powinno być przede wszystkim odpowiedzialne oraz przyjemne. Powszechną praktyką stało się już wszczepianie w szyje zwierząt domowych mikro chipów. Każdy chip składa się z 15-cyfrowego numeru, który umożliwia bardzo szybką identyfikację zwierzęcia oraz opiekuna czworonoga. U lekarza weterynarii taki chip może być założony. Psi paszport jest wydawany właśnie na tej podstawie.