Czkawka jest bardzo powszechna zarówno u psów, jak i u ludzi. Przyczyną jest zwykle skurcz przepony, który może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Szczególnie szczenięta są podatne na czkawkę, co w ich przypadku niekoniecznie jest powodem do niepokoju.
Chociaż czkawka u psa jest dla niego nieprzyjemna i niekomfortowa, w większości przypadków mija po kilku minutach. Co można zrobić, aby zapobiec czkawce u psów i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
Czkawka u psa – co ją powoduje?
Kiedy przepona kurczy się w niekontrolowany sposób podczas oddychania, nazywa się to czkawką. Fizyczne objawy u psów są identyczne z tymi, które wywołują czkawkę u ludzi. Jak dokładnie dochodzi do czkawki?
Przepona jest bardzo ważnym mięśniem ssaków. Umożliwia im oddychanie. Z każdym wdechem przepona kurczy się, dzięki czemu w klatce piersiowej jest wystarczająco dużo miejsca na rozszerzenie płuc.
Podczas wydechu napięcie w przeponie rozluźnia się, dając ujście powietrzu z płuc. W czkawce proces ten zakłóca silny skurcz przepony, która zamyka się, wdech zostaje przerwany i pojawia się klasyczny dźwięk czkawki.
Jakie są przyczyny czkawki u psów?
Czkawka u psów ma w zasadzie te same przyczyny, co u ludzi. Nagłe zmiany temperatury, zbyt szybkie oddychanie lub zbyt szybkie i łapczywe jedzenie, lub picie mogą sprzyjać rozwojowi skurczów przepony. Poniżej szczegółowe wyjaśnienie przyczyn czkawki u psów:
- Zbyt szybki oddech — im szybszy oddech, tym większe prawdopodobieństwo skurczu przepony. Oprócz stresu fizycznego, który powoduje przyspieszone oddychanie, czkawkę mogą również powodować psie szaleństwa lub częste szczekanie.
- Podniecenie i podekscytowanie — im bardziej szalona zabawa, tym większe prawdopodobieństwo, że pies dostanie czkawki. Czy to podczas zabawy w domu, na dłuższych spacerach, czy podczas psich sportów — każda ekscytacja może spowodować czkawkę.
- Zbyt szybkie jedzenie i picie — może się zdarzyć, że pies, który dostaje ulubioną karmę, całkowicie traci kontrolę i pożera ją szybko i łapczywie. Każdy właściciel psa wie, że psy uwielbiają pyszne jedzenie i smakołyki. Jeśli pies zbyt szybko je lub pije, natychmiastowym skutkiem może być czkawka.
- Nagła zmiana temperatury — jeśli czworonożny przyjaciel wejdzie do ciepłego pomieszczenia z zimnego dworu, może to również spowodować czkawkę. Powodem tego jest szybka zmiana temperatury, która może powodować skurcze przepony. Szczenięta i małe rasy takie jak maltańczyk, Yorkshire terrier czy chihuahua są szczególnie narażone na czkawkę z powodu gwałtownych zmian temperatury.
- Ból w obrębie przewodu pokarmowego — niektóre psy mogą czkać w odpowiedzi na ból żołądka lub jelit. Zwykle pies wykazuje również inne objawy, takie jak nadmierne zmęczenie, biegunka, wymioty lub wzdęty żołądek. Jeśli te objawy w połączeniu z czkawką utrzymują się dłużej, warto udać się do weterynarza.
- Inwazja pasożytów — gdy pies jest zarażony, niektóre gatunki robaków, w tym na przykład glisty, migrują przez całe jego ciało. Ponieważ pasożyty mogą również osiedlać się w płucach, silna inwazja glist może prowadzić do częstych czkawek. Dlatego, jeśli pupil częściej niż zwykle cierpi na skurcze przepony, zdecydowanie należy przeprowadzić badanie na robaki.
Czkawka u szczeniąt jest całkowicie normalna
Szczególnie szczenięta mają skłonność do czkawki. Wydaje się, że cały pies się tu trzęsie, a właściciel martwi się przyczyną. Faktem jest, że szczenięta objadają się i zbyt szybko jedzą, co może prowadzić do czkawki. Nie stanowi to problemu i służy jedynie usunięciu z żołądka połkniętego podczas przełykania powietrza.
Szczenięta mają energię, która znacznie różni się od energii dorosłych psów. Cały świat trzeba poznać – dzikie szaleństwo, szybkie pożeranie jedzenia i pospieszne ruchy są na porządku dziennym.
W rezultacie jest kilka czynników, które sprzyjają rozwojowi czkawki. Narządy oddechowe u szczeniąt nie są jeszcze całkowicie rozwinięte, co również sprzyja czkawce. W większości przypadków nie jest to jednak powód do niepokoju, szczególnie w przypadku młodych czworonożnych przyjaciół.
Czkające szczenię w miocie jest często największym i najsilniejszym szczenięciem. Podczas gdy jego rodzeństwo je zrelaksowane i spokojne, największy szczeniak zajmuje całą miskę dla siebie. Stoi całym ciałem w misce z jedzeniem i łapczywie pożera pokarm. Dzięki misce pierścieniowej można uniemożliwić szczeniakowi łapczywe jedzenie.
Co zrobić z czkawką u psów?
W większości przypadków czkawka u psów jest całkowicie nieszkodliwa. Skurcz przepony zwykle ustępuje samoistnie po kilku minutach, jednak można zastosować kilka domowych środków, aby pomóc psu jak najszybciej pozbyć się czkawki.
W jaki sposób można pomóc psu z czkawką?
Jeśli pies ma czkawkę, może to być również spowodowane niewłaściwym jedzeniem. Zwłaszcza jeśli dostaje mokre jedzenie, czworonożny przyjaciel może mieć tendencję do połykania, a następnie reagowania czkawką. Uczenie go spokojnego jedzenia to tylko jeden ze sposobów zapobiegania ruchom przepony po jedzeniu. W praktyce sprawdza się również intensywne głaskanie, podczas którego pies odpoczywa. Pomocny może być również spacer, w którym czworonożny przyjaciel idzie obok opiekuna na smyczy i koncentruje się na okolicznych zapachach.
Picie natychmiast uspokaja oddech i pomaga rozluźnić przeponę. Jednak aby ta sztuczka zadziałała, pies musi pić dość powoli. Zbyt szybkie picie wody może z kolei przedłużyć czkawkę.
Im mniej pies zwraca uwagę na skurcz przepony, tym szybciej czkawka znika. Warto odwrócić uwagę psa czymś, co naprawdę lubi. Może to być krótki spacer, wycieczka do ogrodu lub zabawa z ukrytymi przedmiotami — najważniejsze jest to, że pies skupia się na czymś innym.
Delikatny masaż klatki piersiowej rozluźnia przeponę, dzięki czemu czkawka automatycznie znika. Jednak bardzo niewielu czworonożnych przyjaciół z czkawką jest skłonnych dobrowolnie położyć się na plecach i poddać się masażowi— ta metoda może zatem wymagać pewnego treningu.
Jak zapobiegać czkawce u psów?
Zanim podejmie się jakiekolwiek działania, należy się zastanowić, na co pies reaguje czkawką. Jeśli czworonożny przyjaciel je za szybko, specjalne miski mogą okazać się pomocne. Jeśli pies jest bardzo podekscytowany przed karmieniem, to do opiekuna należy złagodzenie sytuacji. W przypadku karmienia należy unikać mieszania pokarmu suchego z mokrym ze względu na różne procesy trawienia. Po karmieniu zaleca się spacer.
Aby skutecznie zapobiegać czkawce u psów, można wprowadzić pewne zmiany w codziennym życiu. Zwłaszcza jeśli czkawka jest spowodowana zbyt szybkim jedzeniem, pomocne może być częstsze podawanie mniejszych porcji w ciągu dnia. Nawet w sytuacjach, które są dla psa ekscytujące, może pomóc spokojna i pewna reakcja, aby pies nie wdychał zbyt dużo powietrza.
Krótki wstrząs przeciw czkawce jest skuteczny w przypadku ludzi. Przestraszenie jest również wymieniane jako pomoc w walce z czkawką u zwierząt domowych. Jednak tej metody nigdy nie należy stosować u zwierząt niespokojnych, spanikowanych lub drażliwych.
Istnieją jednak również pewne zakazy, których zdecydowanie nie należy stosować, gdy pies ma czkawkę. Istnieją lekarstwa dla ludzi, które mają skutecznie pomagać przy czkawce, ale zwykle nie są odpowiednie dla naszych czworonożnych przyjaciół! Dlatego nie wolno stosować żadnych ludzkich środków na czkawkę u psa, ale w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie odpowiednich leków.
Ponadto należy uważać, aby pies nie jadł przysmaków do żucia ani innych rzeczy, które mogłyby zostać połknięte podczas czkawki. W przeciwnym razie czkawka grozi przedostaniem się ciał obcych do płuc, co może spowodować poważne uszkodzenia.
Kiedy pies ma czkawkę, może to być stres
Większość psów ma czkawkę, ponieważ są pod wpływem stresu podczas lub bezpośrednio po jedzeniu. Podobnie jak w przypadku ludzi, ważne jest również, aby psy jadły w spokoju i aby nic im nie przeszkadzało. Jeśli dorosły pies cierpi na częste czkawki, należy poszukać sposobów na zmianę schematu karmienia. Czasem wystarczy wybrać inną porę i przed wieczornym karmieniem pójść na spacer. Jeśli pies szybko połyka jedzenie, może pomóc specjalna miska w kształcie pierścienia.
Czy czkawka jest objawem choroby?
W większości przypadków czkawka u czworonogów jest związana ze stresem. Je za szybko i wraz z jedzeniem nabiera dużo powietrza. Jest on rozładowywany, gdy pies intensywnie czka po jedzeniu i ponownie w ten sposób wypuszcza powietrze. Nie należy jednak bagatelizować problemu. Podczas gdy szczenięta często cierpią na czkawkę, dorosły pies powinien nauczyć się jeść w odpowiednim dla niego tempie. Czkawka u dorosłych psów zawsze może być oznaką nadkwasoty lub stresu.
Czkawka u psów jest nieszkodliwa — nie należy się martwić
Po bliższym przyjrzeniu się staje się jasne, że czkawka u psów jest w większości przypadków nieszkodliwa. Przyczyną jest zwykle codzienne zachowanie zwierzęcia, temperatura na zewnątrz lub zbyt duże podniecenie. Szczenięta i małe psy są znacznie bardziej podatne na czkawkę niż dorosłe, większe psy.
Jeśli pies często ma czkawkę, która nie mija samoistnie i nie odchodzi sam po kilku minutach, należy poddać zwierzę dokładnemu badaniu przez weterynarza — może tu wystąpić problem fizyczny, który powoduje częste czkawki jako objaw towarzyszący.
W bardzo niewielu przypadkach jest to objaw choroby. Częściej stres i zbyt szybkie jedzenie są przyczyną czkawki. Jeśli pies ma częste czkawki i szybko je, warto zacząć od treningu kontroli impulsów. To może zdziałać cuda i nauczyć psa, że siła tkwi w bezruchu i że nikt nie odbierze mu jedzenia.
Odwrotna czkawka – poważny problem medyczny
Oprócz klasycznej czkawki, w której następuje skurcz przepony, przez co na chwilę uniemożliwia się wdech, istnieje również tak zwana czkawka odwrócona. Pies oddycha z widoczną trudnością i zwykle głośnymi dźwiękami wyłącznie przez nos.
Przy odwróconej czkawce czworonożny przyjaciel próbuje pozbyć się nadmiaru śluzu z dróg oddechowych. Przyczyny tego nie są jeszcze dokładnie znane, ale może to być nagły wypadek, który należy natychmiast zgłosić lekarzowi weterynarii.