Jak prawidłowo ostrzyc psa?
Niektóre rasy psów wymagają wizyty u psiego fryzjera. Warto dodać, że psy, które mają długą sierść, muszą korzystać z takich wizyt nieco częściej niż psy, które sierści nie mają lub jest ona krótka. Należy też wiedzieć, że taka wizyta u psiego fryzjera jest potrzebna nie tylko ze względu na właściwości estetyczne, ale również zdrowotne psa.
Jak często strzyc psa?
Wszystko zależy od rasy oraz od tego, jak często sami czeszemy psa. Ma to ogromne znaczenie, gdyż nieczesana sierść może wymagać częstszych wizyt u groomera. Należy też wiedzieć, że psy, które jeżdżą na wystawy, muszą być strzyżone regularnie. Jeśli mamy w domu yorka lub shih tzu, to te rasy wymagają strzyżenia przynajmniej raz w miesiącu. Kundelki, które nie mają długiej sierści, mogą być strzyżone raz na pół roku. Trzeba także obserwować swojego psa, by wiedzieć, czy nie przyspieszyć wizyty u groomera. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, że sami damy radę dobrze ostrzyć psa, to zalecane są wizyty u profesjonalistów.
Jakie są wzory strzyżenia psa?
Każdy pies może być ostrzyżony na różne sposoby. Należy też pamiętać, że niektóre rasy psów strzyże się w charakterystyczny sposób. Dlatego dobrze jest przed pójściem do groomera mieć wybrany styl, w którym chcemy ostrzyc psa. Jeśli sami nie możemy się zdecydować na to, jaki wzór wybrać, to doświadczony groomer powinien dobrać odpowiednią formę tak, by psu w tym najlepiej pod względem estetycznym oraz zdrowotnym. Najczęściej wyróżnia się takie wzory psich fryzur jak motylek i jodełka. U każdego psa na początku strzyże się wedle wzoru, a potem w razie konieczności docina się sierść specjalnymi nożyczkami.
Strzyżenie psa – zalety i wady
Jeśli chcemy ostrzyć psa, to musimy się liczyć zarówno z wadami, jak i zaletami takiego rozwiązania. Jednak nie ulega wątpliwości, że istnieje o wiele więcej zalet niż wad. Między innymi zaletą strzyżenia u psów z długą sierścią jest to, że mogą one swobodnie oddychać w lecie i nie pocą się tak szybko. Również, gdy strzyżemy psa z długą i grubą sierścią, to mamy pewność, że ta sierść, gdy odrośnie, będzie pięknie i lśniąco wyglądało. Może się również pozbyć pies w ten sposób różnych chorób. W grubej i dużej sierści często nie widać różnych zagrożeń takich jak pchły. Z wad można zaliczyć to, że pies może być narażony na różne skaleczenia, gdyż nie ma ochrony w postaci swojego futra. W zimę musi się przyzwyczaić do tego, by ogrzać ciało w inny sposób. Należy też mieć na uwadze, że nie wszystkie rasy psów można golić nawet, wtedy gdy mają grubą i długą sierść, przykładem może być długowłosy owczarek niemiecki, którego z reguły się nie strzyże, można jedynie podciąć mu końcówki, choć jest to mało praktykowane. Warto też dodać, że niektórym rasom podcina się tylko sierść przy opuszkach palców tak, by nie przeszkadzała im w chodzeniu, co jest szczególne przydatne w letnie dni.
Akcesoria do skracania sierści psa
Gdy wybieramy się do groomera, to mamy pewność, że użyje on odpowiednich narzędzi do strzyżenia naszego pupila. Dlatego też jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy w domu nie mamy odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim u groomera będzie specjalny stół, na którym można postawić bezpiecznie pieska w trakcie strzyżenia. Jest także wanna do kąpieli, z której korzysta każdy pies po strzyżeniu, by pozbyć się nadmiaru sierści, która została po zabiegu. Są także maszynki o różnych ostrzach, które można dobrać do odpowiedniej rasy i długości sierści. W salonie fryzjerskim dla psów są także narzędzia do trymowania i usuwania podszerstka. Dostępna jest również suszarka, którą można wysuszyć psa po strzyżeniu. Są w takim salonie również kosmetyki do pielęgnacji oraz środki do dezynfekcji. Dzięki takiemu wyposażeniu możemy być pewni, że psu nie stanie się krzywda w trakcie wykonywania takiego zabiegu.
Strzyżenie psa przed wystawą
Każda rasa ma swoje fryzury wystawowe, których trzeba przestrzegać. Można na przykładzie pudla pokazać, że istnieje około pięciu rodzajów takich fryzur. Pudla można ostrzyc na lwa, nowocześnie, po angielsku, szczenięca, czy skandynawska. Można również ostrzyc na teriera. Warto też dodać, że pies może zostać zdyskwalifikowany z wystawy za źle dobraną fryzurę, dlatego też należy bardzo dbać o każdy szczegół fryzury. Przed wystawą trzeba zadbać o każdy szczegół fryzury, w tym pamiętać należy także o łapkach i ogonie, zwłaszcza jeśli pies ma puszysty ogonek.
Ile kosztuje strzyżenie psa u groomera?
Warto korzystać z wizyt groomera, jeśli nie mamy doświadczenia w strzyżeniu psa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz pupil jest ostrzyżony w sposób bezpieczny i tak, by było psu, jak najbardziej wygodnie. Dlatego też warto wiedzieć, ile może kosztować taka wizyta u groomera, zwłaszcza jeśli musimy strzyc psa kilka razy w ciągu roku. Cena zależy także od tego, w jakim mieście strzyżemy psa oraz to, jakie doświadczenie ma groomer. Dużym czynnikiem jest także sama rasa psa. Im gęstsza i dłuższa sierść, tym cena może być droższa. Przeważnie ceny za strzyżenie pa sięgają od trzydziestu złotych za małego psa. Duże psy mogą droższe w strzyżeniu i cena zaczyna się od czterdziestu złotych. Należy jednak też dodać, że mogą być pobrane pieniądze jeszcze za mycie, czesanie czy trymowanie. Całość takiego zabiegu może wiec wynosić nawet ponad dwieście złotych w zależności od ras. Warto też dodać, że inne ceny mogą być za strzyżenie psa pod wystawę, gdyż wtedy trzeba ostrzyc psa zgodnie z regulaminem wystawy, co może mieć wpływ na cenę.
Jak ostrzyc psa krok po kroku
Gdy chcemy ostrzyc psa samemu w domu, to trzeba przede wszystkim rozłożyć koc lub ręczniki. Dobrze jest wcześniej rozczesać dokładnie psa przed strzyżeniem. Zaleca się również, by psa strzyc wykąpanego, gdyż lepiej wtedy można skrócić sierść. Co ważne psy powinny być wykąpane specjalnym płynem, który jest dobrany do ich rasy i sierści oraz dobrze jest nałożyć też odżywkę, która pomaga rozczesać sierść. Należy też dokładnie wysuszyć psa i dopiero można przejść do strzyżenia. Jeśli strzyżemy czworonoga w domu, to warto mieć odpowiednie narzędzia pracy, które pomogą nam w tym, by sierść psa została ostrzyżona bez żadnego bólu pupila. Warto wziąć pod uwagę, że strzyżenie takiego czworonoga może potrwać nawet kilka godzin, dlatego dobrze jest przygotować sobie na ten zabieg cały dzień. Jest to kolejny powód, dla którego też właściciele oddają swoje pupile do profesjonalnego groomera. Gdy używamy maszynki do strzyżenia pupila, to trzeba pamiętać, że strzyże się z włosem, a nie pod włos, dzięki temu pies będzie mógł swobodnie i cierpliwie siedzieć w miejscu bez żadnego wyrywania się podczas strzyżenia. Szczególną uwagę i ostrożność należy zwrócić przy pachwinach i w okolicach oczu czy łapek oraz ogona. U maltańczyka bardzo wrażliwym punktem jest także pyszczek, na który trzeba uważać. Pies może się w każdej chwili ruszyć lub wyrwać, co mogłoby się skończyć niepotrzebnymi ranami dla czworonoga. Gdy chcemy wykończyć fryzurę tak, by wyglądał pies, jak do wystawy, to należy użyć do tego odpowiednich nożyczek. Dzięki takim nożyczkom można uformować taką fryzurę, która będzie idealnie pasowała do naszego czworonoga. Dobrze jest też pamiętać o tym, by nie ostrzyc pieska zbyt krótko, gdyż mogłoby, to nie być dla niego dobre zdrowotnie. Zaleca się strzyc czworonoga od miejsc najbezpieczniejszych i dopiero na końcu ścinać sierść przy łapkach czy ogonku. Dzięki temu pies już się przyzwyczai do ścinania i nie będzie się bał, co zapewni nam to, że można go bezpiecznie ostrzyc. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy poradzimy sobie z tym, by nasz piesek w warunkach domowych został dobrze ostrzyżony, to dobrze jest wybrać się do groomera. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż przez to pies będzie w dobrych rękach oraz jest w tym czasie bezpieczny. Ma to ogromne znaczenie, jeśli pies stresuje się sytuacją, to dobrze jest, by taki groomer był cierpliwy i podszedł fachowo do zadania. Sprawi to, że czworonóg polubi takie zabiegi i będzie można go strzyc bez dalszych problemów i strachu. Warto trafić na takiego groomera, zwłaszcza jeśli nasz pies potrzebuje strzyżenia przynajmniej kilka razy w roku.
Jak wybrać odpowiedni salon groomerski?
Przede wszystkim dobrze jest poczytać wcześniej opinie klientów. Najczęściej właściciele psów po takich wizytach oceniają salon oraz usługę na mediach społecznościowych, dzięki czemu można zobaczyć, jak ludzie oceniają dany salon. Warto też przyjść wcześniej do wybranego salonu i zobaczyć od środka jak wygląda pomieszczenie oraz jakie są w nim narzędzia. Dobrze jest też sprawdzić doświadczenie groomera, przez co mamy pewność, że oddajemy swojego pupila w dobre i bezpieczne ręce. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy mamy psa wystawowego lub psa, który nie przepada za strzyżeniem. Dzięki dobremu podejściu groomera możemy zmienić nastawienie psa do tego zabiegu.
Czy psa można strzyc w każdym wieku?
Jeśli pies wykazuje predyspozycje do tego, by być ostrzyżonym nawet w wieku dziesięciu, czy dwudziestu lat, to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego zabiegu. Warto też dodać, że nawet psi seniorzy także potrzebują dbania o swoją sierść znacznie bardziej niż szczeniaki. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie przy psach z długą sierścią, gdyż psi seniorzy mogą już zaczepiać się taką sierścią o różne niebezpieczne rzeczy na trawniku i zabierać ze sobą na przykład kleszcze. Taki psi senior nie zważa już tak bardzo na to, po czym spaceruje, dlatego dobrze jest dbać także o swoich starszych pupili. Warto też pamiętać, że psi senior może nauczyć szczeniaka tego, że przy strzyżeniu nie ma się czego obawiać, Gdy taki starszy pies będzie spokojnie stał podczas strzyżenia, to młody piesek na pewno będzie z większą chęcią chciał skorzystać z takiego zabiegu bez żadnego strachu przed nieznanym. Strzyżenie psów trzeba dostosować do ich kondycji fizycznej i psychicznej, dzięki czemu będziemy mogli przeprowadzić strzyżenie, które będzie przyjemne dla czworonoga.
Strzyżenie każdego psa musi odbywać się warunkach sterylnych, przez co będziemy mieć pewność, że nie zarazi się on żadnymi chorobami po swoich poprzednikach, którzy odwiedzili salon groomerski.