Psy obronne

Psy obronne
Psy obronne

Psy obronne to psy specjalnie przeszkolone do ochrony osoby lub mienia. Muszą przejść trening psów obronnych. Rasy te są również bardzo pewne siebie w porównaniu do innych czworonożnych przyjaciół, mają silne instynkty obronne i są bardzo spostrzegawcze.

Jakie są obowiązki psa obronnego?

Zadania psa obronnego są zróżnicowane i mogą różnić się w zależności od potrzeb. Z reguły jednak psy są przygotowywane do następujących zadań:

  • Ochrona osób i ich rodzin,
  • Lokalizacja napastników lub włamywaczy,
  • Ochrona obiektów i nieruchomości,
  • Samodzielne działanie w sytuacji zagrożenia.

Psy obronne – szkolenie

Szkolenie na psa obronnego jest trudne. Na końcowym egzaminie czworonożni przyjaciele muszą reagować na komendy i pracować samodzielnie.

Jednym z zadań jest podążanie nim po szlaku o długości co najmniej 400 kroków i wytropienie po drodze kilku przedmiotów.

Ponadto psy obronne podczas szkolenia muszą wykazać się posłuszeństwem, umieć chodzić na smyczy, kontrolować odległości i aportować.

Pies obronny musi stanąć u boku swojego właściciela, ścigać intruza i przeciwstawić się jego atakowi.

Czy każdy pies nadaje się na psa obronnego?

Nie każdy pies nadaje się do ciężkiego treningu. Poniżej wymagania, jakie powinien spełniać pies ochronny:

  • Pewność siebie — przestraszeni lub niepewni czworonożni przyjaciele nie nadają się do obrony. Nawet w sytuacjach stresowych psy obronne muszą umieć trzymać nerwy na wodzy i słuchać poleceń.
  • Określony potencjał agresji — oznacza to potencjał agresji, jaki pies może mieć wobec człowieka w sytuacji zagrożenia.
  • Równowaga — pies obronny powinien być w stanie zachować równowagę, nie reagować na czynniki rozpraszające, takie jak strzały, głośne krzyki lub podobne bodźce.

Czworonożni ochroniarze

Praca psów obronnych nie ogranicza się do żadnej rasy i jest jednym z najstarszych zadań psów. Policja często i chętnie wykorzystuje psy obronne. Z usług czworonożnych obrońców korzystają również osoby prywatne.

Jaka wygląda praca psa obronnego?

Aby zostać psem ochronnym, zwierzęta przechodzą wraz z opiekunami specjalne szkolenia i testy. Między innymi uczą się bronić i odpierać napastników. Warianty treningowe i testowe obejmują zarówno czysto sportowe szkolenia, jak i szkolenia na profesjonalnego psa ochronnego. Szkolenie na profesjonalnego psa obronnego jest skomplikowane i rygorystyczne.

Historia i znaczenie psa obronnego

Psy o silnych instynktach ochronnych od dawna są szkolone do obrony i ochrony ludzi. Są zatem klasyfikowane jako psy pracujące. Walory czworonożnych ochroniarzy doceniono już dawno, zwłaszcza w sektorze psów służbowych. Nawet dzisiaj psy obronne wykonują swoją pracę, chroniąc ludzi (zwykle ich opiekunów) przed atakami.

Bardzo popularne są treningi sportowe psów ochronnych. Podstawa jest podobna jak w przypadku szkolenia psa ochronnego. Jednak dąży się do znacznie słabszego celu treningowego. Trening służy wyłącznie zajęciu psa i jego właścicielowi. Nigdy nie należy trenować bez odpowiedniego doświadczenia lub wsparcia wyszkolonego trenera.

Niestety, w całej historii psy obronne były często tresowane z kolczastymi obrożami. Obroża krępuje dopływ powietrza i powoduje ból. Zostało to jednak zakazane w wielu krajach. Policja, służby celne i wojsko używały obroży w szkoleniu psów obronnych i zarządzaniu nimi.

Charakter psa obronnego

Pewność siebie i równowaga to jedne z najważniejszych cech, które powinien posiadać pies obronny. Ponadto odpowiednie psy są odporne i nie mają tendencji do irytacji. Chęć do nauki uzupełnia idealny obraz odpowiedniego psa obronnego.

Trzymanie psa obronnego

Jeśli trzymasz psa, który został wyszkolony na psa obronnego, nie powinieneś nigdy zapominać o jednym: ten pies ma ważną misję. Nigdy nie zapomina o tym, że jego zadaniem jest obrona. W związku z tym wyszkolone psy nie powinny być trzymane przez osoby niedoświadczone. Ich szkoleniem powinni zajmować się specjaliści, którzy są ekspertami od danej rasy, jej możliwości i predyspozycji. Kiedy pies jest socjalizowany w nieodpowiedni sposób, może stanowić niebezpieczeństwo, zarówno dla opiekunów, jak i otoczenia.

Istnieją regulacje prawne, które dotyczą możliwości posiadania psów ras uznawanych za agresywne. Jeżeli ktoś chce prowadzić hodowlę takich psów, potrzebuje odpowiedniego zezwolenia. Jeśli pies jest trzymany w nieodpowiednich warunkach, które mogą stanowić zagrożenie dla innych zwierząt i ludzi, wydanie zezwolenia może być cofnięte.

Lista ras psów, które są uznawane za agresywne, obejmuje następujące rasy:

  • amerykański pitbulterier,
  • dog z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
  • buldog amerykański,
  • dog argentyński,
  • dog kanaryjski (Perro de Presa Canario),
  • tosa inu,
  • rottweiler,
  • akbash dog,
  • anatolian karabash,
  • pies moskiewski stróżujący,
  • owczarek kaukaski.

Psy obronne kiedyś i teraz

Już pierwsze psy, które żyły obok ludzi, spełniały funkcję obronną i ochronną.

Już we wczesnym średniowieczu selekcjonowano psy o silnym instynkcie ochronnym i wykorzystywano je do celowanej dalszej hodowli.

Później zaczęto używać psów obronnych jako psy użytkowe i obronne. Do dziś używa się odpowiednio wyszkolonych czworonożnych przyjaciół.

Ze względów bezpieczeństwa, istnieje również zapotrzebowanie na psy ochronne w sektorze prywatnym.

Psy obronne — najpopularniejsze rasy

Do najpopularniejszych ras, które ze względu na cechy charakteru i skłonności szczególnie dobrze nadają się do ochrony i obrony, należą:

Rottweilery

Rottweiler jest odważny, nieustraszony i lojalny. Jest idealnym psem pasterskim, ratowniczym, stróżującym i policyjnym. Jest to prawdziwy pies obronny.

Rottweilery można świetnie wyszkolić. Nic dziwnego. W końcu znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej inteligentnych, a także wśród najsilniejszych psów na świecie.
Samce są zazwyczaj bardzo pewne siebie i nieustraszone. Z drugiej strony suki są bardziej ufne. Jednak wszystkie są raczej przyjazne.

Potrzebują dużo ruchu i są idealnymi psami obronnymi

Malinois

Malinois pochodzi z Belgii i był hodowany głównie do pracy jako pies pasterski. W czasie I wojny światowej używany był do transportu rannych żołnierzy.

Jednak ta rasa psa stróżującego nadaje się prawie do każdego celu — można go bez trudu wyszkolić, jest aktywny i przyjazny.

Poza tym te psy nadają się również do życia w rodzinie. Są też świetnymi partnerami do biegania.

Ogólnie są bardzo wszechstronne. Sprawdzają się na przykład jako psy tropiące (potrafią wytropić narkotyki, gotówkę, a nawet zwłoki) w wojsku i policji.

Doberman

Dobermany, idealne pies stróżujące. Z natury terytorialne i obronne. Chronią swoją rodzinę, której również bardzo ufają.

Prawie nie tolerują obcych i zwykle reagują agresywnie. W przeszłości rasa psów była używana nawet do walk psów.

Są bardzo dumnymi i pewnymi siebie zwierzętami, ale są wrażliwe na krytykę i mają trudności z samotnością.

Owczarek Niemiecki

Owczarek niemiecki był pierwotnie hodowany jako pies roboczy. Dziś jednak jest przede wszystkim psem rodzinnym, policyjnym, wojskowym, stróżującym i ratowniczym.

Psy tej rasy są szczególnie posłuszne i lojalne oraz bardzo ufają swoim rodzinom.

Te psy obronne mają dużą moc, a także 225 milionów receptorów węchowych, a więc około 45 razy więcej niż ludzie.

Są dobrze przystosowane dla początkujących i bardzo ufają rodzinom. Jednak bardzo nie lubią zostawać same w domu, wtedy zaczynają szczekać, gryźć i kopać.

Bullmastiff

Pochodzący z Wielkiej Brytanii Bullmastiff jest jedną z 50 najpopularniejszych ras psów na świecie.

Psy muszą być bardzo wcześnie uspołecznione, w przeciwnym razie często stają się bardzo niezależne. W większości przypadków są jednak bardzo ufne wobec rodziny i dzieci. Są również często wykorzystywane w filmach.

Kiedyś szkolono je, aby zatrzymywały złodziei bez krzywdzenia ich. Są bardzo silne i mają ogromną tolerancję na ból.

Airedale Terrier

Jest jedną z trzech najstarszych ras psów użytkowych. Odpowiada to jego pierwotnym cechom, takim jak wytrzymałość, siła, szybkość, odporność i zdrowie. Ma zrównoważoną osobowość, ale i odpowiedni temperament. Głośne dźwięki nie mogą go przestraszyć.

Airedale terier sprawdza się też jako pies przewodnik dla niewidomych, ponieważ jest psem inteligentnym o silnej osobowości, mocnym, silnym i elastycznym, ale także wrażliwym.

Dzięki konsekwentnemu prowadzeniu Airedale Terrier można łatwo wychować i wyszkolić, nawet jeśli czasami jest uparty.

Co sprawia, że pies jest doskonałym psem obronnym?

Chociaż wygląd jest kluczem do odstraszania intruzów, istnieją inne ważne cechy, które sprawiają, że pies jest idealnym obrońcą. Oto ważne czynniki:

  • Anatomia. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pitbulle wyglądają tak imponująco? Wynika to z ich muskularnej postury, dużych głów i mocnych szczęk. Te cechy łączą się, tworząc psa, który wygląda dość przerażająco.
  • Wielkość. Większość psów obronnych jest często większa, co stanowi zagrożenie dla mniejszych psów i ludzi.
  • Temperament. Jest to prawdopodobnie cecha, na którą należy uważać najbardziej, ponieważ nawet mniejsze rasy psów, takie jak Yorkshire terriery, nie boją się walczyć, jeśli zostaną sprowokowane. Temperament w połączeniu z niskim, groźnym warczeniem i wyszczerzonymi zębami to obraz, który zdecydowanie może przestraszyć intruza.

Jednym z powodów, dla których ludzie ufają psom obronnym, jest to, że psy mogą chronić ludzi i ich własność. Psy obronne to psy groźne, ale są niezbędne i mają wiele zalet.

Kupując psa obronnego, upewniasz się, że ktoś czuwa nad Tobą i Twoimi bliskimi. Twój pies obronny postrzega obronę jako powołanie dzięki dobrze ugruntowanemu szkoleniu, ale jest także wiernym towarzyszem w życiu codziennym. Kupując psa obronnego, należy zwrócić uwagę na bezstronną i zrównoważoną naturę oraz silne nerwy.

Dobrze wyszkolone psy obronne cechuje doskonałe posłuszeństwo, nieskomplikowane radzenie sobie w codziennych sytuacjach oraz maksymalna orientacja na właściciela. Dobrze wyszkolony i pewny siebie pies obronny nie będzie przeszkadzał nawet w trudnych sytuacjach i niezawodnie ochroni przed zagrożeniami.