Kobiety rodzą dzieci, a psy, dokładniej – suczki, rodzą szczenięta. Tak stworzony został świat. Poród u psa to duże wyzwanie dla opiekuna. Trzeba się do tego wydarzenia przygotować. Warto być w stałym kontakcie z weterynarzem, który będzie gotowy do udzielenia pomocy. Warto również dowiedzieć się czegoś więcej o przebiegu porodu, aby być przygotowanym na różne scenariusze.
Oznaki zbliżającego się porodu
Ciąża u psa trwa mniej więcej 60 dni. Dokładny okres trwania ciąży zależy od wielu czynników. Początek ciąży zwykle przebiega absolutnie bez żadnych objawów. Dlatego też, jeśli opiekun nie zdaje sobie sprawy, że miała miejsce sytuacja, której skutkiem może być ciąża, nie jest w stanie zweryfikować tego na początku trwania ciąży. Oczywiście ciąża jest możliwa dopiero wtedy, kiedy piesek osiągnie dojrzałość płciową. Jest to charakterystyczne dla ssaków, również dla ludzi. Zazwyczaj pierwsze objawy, które mogą świadczyć o ciąży, to nieznacznie powiększający się obwód dolnej części brzucha oraz powiększone gruczoły mlekowe. Podobnie u kobiet brzuch staje się większy, a piersi bardziej nabrzmiałe. Każda ciąża kończy się porodem, a więc szczenięta wyjdą na świat. Kilka dni przed tym wielkim wydarzeniem suczka na pewno będzie dość niespokojna. Będzie szukała miejsca cichego, w odosobnieniu, gdzie będzie mogła przebywać bez towarzystwa. Nie wolno jej wtedy przeszkadzać. W ten sposób suczka próbuje przygotować się na trudne chwile związane z porodem. Poród u psów, tak samo jak u ludzi, związany jest z bólem i cierpieniem. Skurcze są bolesne. Trzeba więc pozwolić swojemu pupilowi w spokoju przygotować się na nadchodzący poród. Nie wolno bez potrzeby niepokoić zwierzaka, ponieważ takie zachowanie może przyczynić się do powstania komplikacji. Bezpośrednio przed porodem, około 12 do 24 godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej, suczka nie będzie zainteresowana jedzeniem ani zabawą ze swoim panem. Z pewnością jej uwaga skupi się wyłącznie na nadchodzącym porodzie. Może wtedy kręcić się wokół swojego posłania, aby uwić gniazdko dla szczeniąt. Nerwowość u suki przed porodem nie powinna dziwić opiekuna. To normalne zachowanie. Co ciekawe, przed porodem u suk temperatura ciała spada do około 37 stopni Celsjusza. To objaw, po którym opiekun oraz lekarz mogą rozpoznać, że rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi krokami. Nabłonek pochwy staje się wrażliwy i występuje w tym miejscu obrzęk. Może również pojawić się wydzielina z pochwy.
Jak przebiega poród psa – fazy porodu
Zwyczajowo poród u psów dzieli się na 3 fazy. W fazie pierwszej następuje rozwieranie szyjki macicy. W tej fazie suka zachowuje się wyjątkowo niespokojnie. Wyczuwa, że w jej organizmie dzieje się coś niestandardowego, z czym do tej pory być może nie miała do czynienia, jeśli jest to jej pierwszy poród. Wie, że ma przed sobą poważne zadanie. Wie, że czeka ją duże wyzwanie. Pies może dziwnie się zachowywać, okazywać zdenerwowanie, mogą pojawić się drgawki. Pies może nawet zniszczyć swoje posłanie. Od opiekuna oczekuje się w tym czasie zachowania spokoju i okazania zwierzakowi jak najwięcej cierpliwości, aby pozwolić przejść przez ten proces w spokoju. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa to podstawa. Nie powinny dziwić również wymioty. Część psów właśnie tak reaguje na stres, na rozwieranie szyjki macicy oraz na skurcze. Druga faza kończy się wyparciem płodu. Szczenięta rodzą się. Wydalenie szczeniąt jest poprzedzone silnymi skurczami macicy. Suka odczuwa konieczność parcia i poddaje się naturze. W czasie tej fazy wylizuje swoje miejsca intymne. Faza wydawania szczeniąt na świat nie powinna trwać dłużej niż 24 godziny. Charakterystyczna dla psów jest ciąża mnoga, to znaczy rodzi się więcej niż jedno szczenię. Czasem, zwłaszcza u małych ras jak na przykład chihuahua zdarzają się jednak ciąże pojedyncze, gdzie podczas porodu na świat przychodzi tylko jedno psie dziecko. Trzecią fazą porodu jest wydalenie łożyska. Suka zjada to łożysko i jest to absolutnie naturalne zachowanie.
Ile trwa poród psa?
Rozpiętość czasowa porodu suki jest bardzo duża i zależy od wielu czynników. Dlatego też niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, ile trwa poród u psa. Trzeba przygotować się na różne scenariusze. Można jednak wyodrębnić pewien schemat i liczyć na to, że nie będzie komplikacji. Bezpośrednie przygotowanie do porodu czyli niespokojne zachowanie suczki, rozgrzebywanie posłania, nerwowość, spadek temperatury ciała, picie większej ilości wody – to objawy, które mogą trwać nawet 3 dni. Pełne rozwarcie, po którym następuje wydalenie płodów na świat, to etap drugi. Czasem zdarza się, że szczeniaczki rodzą się nawet przez dwie doby. W praktyce jednak od momentu pierwszych skurczów do chwili, kiedy na świecie pojawi się pierwszy szczeniak, mija kilka godzin. Jeśli ciąża jest mnoga, to znaczy szczeniaczków jest kilka, psiaki rodzą się z przerwami. Takie przerwy trwają kilka lub kilkanaście minut. Jeden piesek przechodzi przez kanał rodny około dziesięciu minut. Pępowina jest przegryzana przez suczkę. Jeśli poród przedłuża się bądź opiekun czuje, że coś jest nie tak jak powinno, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z weterynarzem. Lekarz może nawet stanąć przed trudnym zadaniem ratowania życia psiaka.
Możliwe komplikacje podczas porodu
Komplikacje podczas porodu zdarzają się zarówno u ludzi, jak też u zwierząt. Podobnie, u psów czasem trzeba wykonać zabieg cesarskiego cięcia, który ratuje życie matki i dziecka. Na szczęście w ostatnich latach świadomość społeczeństwa odnośnie praw zwierząt bardzo się zwiększyła. Dlatego wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że nie wolno zostawić psa bez pomocy i jeśli w czasie porodu dojdzie do jakichkolwiek komplikacji, trzeba niezwłocznie wezwać pomoc. Co ciekawe, odwrotnie niż u ludzi, u psów ciąża mnoga jest korzystniejszą sytuacją, powoduje mniej patologii i mniej potencjalnych problemów. Szczeniaki w łonie matki wzajemnie motywują się, aby jak najszybciej wyjść na świat. Jeśli szczeniak jest tylko jeden, zwykle sprawa wygląda tak, że u suki nie pojawiają się symptomy nadchodzącego porodu. Jest to sytuacja, która zagraża życiu matki i szczeniaka, ponieważ może dojść do zakażenia. Wtedy opiekun powinien skonsultować się z weterynarzem i zdecydować o wykonaniu cesarskiego cięcia. Pod koniec ciąży warto wykonać zdjęcie RTG, aby dowiedzieć się, ile płodów znajduje się w macicy psa. Rodzące się psiaki są bardzo małych rozmiarów i nierzadkie są sytuacje, kiedy właścicielowi wydawało się, że poród już się skończył, a tymczasem okazywało się, że jeden ze szczeniaków zaklinował się w drogach rodnych. Zawsze można również wezwać weterynarza po porodzie, aby ten sprawdził, czy z matką jest wszystko w porządku i czy nie zachodzi potrzeba interwencji medycznej. Jeśli opiekun spodziewa się większej ilości szczeniaków, a kolejny szczeniak nie przychodzi na świat w ciągu dwóch godzin, jest to dość niepokojące i wymaga interwencji weterynarza. Nawet po urodzeniu się jednego psiaka może pojawić się potrzeba wykonania cesarskiego cięcia, ponieważ z jakiegoś powodu płody mogły zaklinować się w macicy. Jeśli po porodzie wydzielina wydobywająca się z dróg rodnych suczki będzie budziła niepokój właściciela, również konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.
Jak pomóc psu po porodzie?
Najważniejszą rolą dla człowieka w procesie psiego porodu jest nieprzeszkadzanie, bycie obok i oczekiwanie. Nie wolno narzucać się ze swoją pomocą, ale zwierzak powinien wiedzieć, że jest bezpieczny i zawsze może liczyć na swojego pana. Miejsce do porodu powinno być ciepłe i ciche, w oddali od zgiełku i hałasu. Suka zdejmuje ze szczeniąt błony, w których małe pieski się rodzą. Czasem jednak matka, z różnych powodów, nie wykonuje tego zadania. Wtedy powinien zająć się tym opiekun. Konieczne będzie założenie rękawiczek, dzięki którym cały proces wykonany zostanie z poszanowaniem zasad higieny. Rękawiczki powinny być jałowe, oprócz tego niezbędny będzie czysty ręcznik, pielucha albo podkład higieniczny. Wyprane, miękkie szmatki z pewnością pomogą w czyszczeniu szczeniaków. Po porodzie psu potrzebny jest spokój. Nietrudno sobie wyobrazić, jak bardzo trudnym zadaniem było wydanie na świat potomstwa. Pies przeżył wiele bólu, cierpienia, stresu. Dlatego teraz musi mieć możliwość odpocząć w spokoju. Opiekun powinien oczywiście stale monitorować stan zdrowia psa, aby nie przegapić niepokojących objawów. Suka powinna czule zajmować się narodzonymi dziećmi, czasem jednak bywa, że suka zachowuje się agresywnie. Dlatego też konieczny jest nadzór opiekuna nad całą sytuacją, aby nie doprowadzić do nieszczęścia. Szczęśliwy poród i wydanie szczeniąt na świat to jeszcze nie wszystko. Po porodzie także mogą pojawić się komplikacje, stan zdrowia matki i dzieci może się pogorszyć. Dlatego opiekun powinien mieć oczy i uszy szeroko otwarte, by wychwycić w porę niepokojące sygnały, między innymi nieprawidłową wydzielinę z dróg rodnych. Zazwyczaj wszystko kończy się dobrze i suka rodzi zdrowe młode, szybko dochodzi do dawnej formy. Nie trzeba więc martwić się na zapas i zastanawiać się, co złego może się stać. Zamiast tego warto dopełnić wszelkich starać, by suczka została objęta opieką weterynarza, który sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo i ilu szczeniąt można się spodziewać.
Coraz więcej ludzi przyjmuje psy do swoich domów. To dobrze, że ludzie szukają w psach swoich towarzyszy. Społeczeństwo dba o swoje zwierzęta. Ludzie kupują im świetne karmy, otaczają opieką weterynaryjną, dbają o szczepienia. To wszystko świadczy o tym, że świadomość ludzi odnośnie praw zwierząt bardzo mocno się zwiększyła. Przyjmując do swojego domu suczkę, nie podejmując decyzji o sterylizacji, trzeba mieć świadomość tego, że prędzej czy później suczka może zajść w ciążę. Oby była to ciąża planowana. Jeśli opiekun nie planuje, aby jego pies się rozmnożył, warto zadbać o antykoncepcję, która w praktyce oznacza zabieg operacyjny. To ważne, by właściciele psów nie sprowadzali na świat nieplanowanych szczeniąt. Czasem jednak właścicielowi marzy się, że jest pies będzie miał potomstwo i do takiej sytuacji warto dobrze się przygotować.