Gdy woda to psi żywioł, czyli jak często kapać psa
Pielęgnacja naszego domowego futrzaka nierzadko zajmuje sporo czasu – wszystko zależy od rasy oraz jego osobistych preferencji, np. nie wszystkie przepadają za kąpielami, a niektóre natomiast wprost je uwielbiają. Oczywiście także w tych kwestiach należy zachować pewien umiar oraz dyscyplinę. Jak często kąpać psa?
Rasy psów, które lubią wodę
Praktycznie wszystkie psy umieją pływać i gdy znajdą się w wodzie, to instynktownie zaczynają się odpowiednio poruszać. Jednak okazuje się, że niektóre psy mają większe predyspozycje do pływania i zabaw w wodzie od innych. Zdarza się jednak i tak, że jeśli pies nie lubi wody, to nie zaciągniemy go do niej nawet siłą, co zgodnie przyznają właściciele nawet zwykłych kundelków. Wtedy nawet regularna kąpiel okazuje się małym koszmarem nie tylko dla pupila, ale również właściciela – nic więc dziwnego, że wielu posiadaczy zastanawia się, jak często kąpać psa i czy na pewno jest to konieczne. Jeśli jednak sami jesteśmy zwolennikami zażywania wodnych aktywności, to warto rozważyć te rasy, które wodę uwielbiają i świetnie sobie w niej radzą.
Istnieją rasy psów, które przedkładają zabawy w wodzie nad leżenie na sofie czy hasanie po trawniku. Wśród tych ras dokonuje się także rozróżnienia na takie, które świetnie pływają oraz takie, które sprawdzą się do przynoszenia z wody upolowanego ptactwa. Do psów, które bardzo dobrze pływają i tym samym wykorzystuje się je również do ratownictwa wodnego, należą przede wszystkim takie rasy jak nowofundland czy landseer, czyli jego bliski kuzyn. Nowofundland to olbrzymi pies, który z wyglądu przypomina nieco flegmatycznego niedźwiedzia, a dopiero w wodzie okazuje się, jak bardzo jest zwinny, silny, szybki i jak dobrze pływa. Jest nawet w stanie przyholować do brzegu łódź czy wyskoczyć z helikoptera lub motorówki wprost do wody. Pływanie ułatwiają mu nawet jego pewne cechy anatomiczne, np. okrągłe łapy o palcach połączonych błoną. Inne rasy, które świetnie czują się w wodzie i zdecydowanie wybierają taki rodzaj aktywności, to między innymi setery, pudle, cocker spaniele oraz labradory, natomiast portugalski pies dowodny potrafi nawet nurkować na głębokość ponad trzech metrów.
Rodzaj sierści a kąpanie psa
Oczywiście zażywanie kąpieli w stawach, rzekach czy jeziorach to nie to samo, co systematyczna kąpiel psa, która jest jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych i ma niebagatelny wpływ na wygląd jego sierści, a także kondycję skóry. Jak często kąpać psa? – Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ jest to uzależnione bardzo różnymi czynnikami, w tym przede wszystkim rasą, rodzajem sierści, warunkami bytowymi, trybem życia czy nawet indywidualnymi cechami osobniczymi. Jedno jest pewne – zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie kąpiele mogą nieść negatywne skutki zależnie od rasy, więc ten rodzaj pielęgnacji należy dostosować do każdego psa indywidualne.
Jak często kąpać psa ze względu na rodzaj sierści? Sierść psa zależnie od rasy może składać się z dwóch warstw. Niektóre rasy posiadają wyłącznie jedną warstwę i są to tzw. włosy okrywowe, a inne posiadają dodatkowo jeszcze jedną warstwę, tzw. podszerstek. Rolą podszerstka jest przede wszystkim właściwa termoregulacja. Jest to krótka, miękka i puszysta warstwa, która znajduje się bezpośrednio przy skórze. Natomiast warstwa okrywowa może się różnić ze względu na długość, gęstość i wygląd zależnie od rasy, tym samym wymaga także odpowiedniej pielęgnacji. Rasy, które posiadają podszerstek to między innymi: nowofundlandy, mopsy, golden retriever czy labradory. Rodzaj sierści może mieć decydujący wpływ na częstotliwość psich kąpieli.
Kiedy i jak często kąpać psa?
Jak wyżej zostało wspomniane, ilość kąpieli może być uzależniona różnymi czynnikami, w tym rasą, rodzajem sierści czy trybem życia naszego pupila. Przede wszystkim psa należy kapać zależnie od potrzeb, co oznacza, że całkiem zrozumiała jest kąpiel, kiedy pies wróci ubłocony ze spaceru – nawet jeśli nie planowaliśmy tego zabiegu pielęgnacyjnego w tym czasie, to kąpiel okazuje się po prostu koniecznością. Jak często kąpać psa pomijając takie niespodzianki? Istnieją pewne rasy, które wymagają nawet cotygodniowej kąpieli. Są to przede wszystkim psy, które posiadają długą i jedwabistą sierść, w tym głównie rasy małe. Nawet spacer po ulicy sprawia, że bardzo szybko sierść ulega zabrudzeniu i tym samym częstotliwość kąpieli wzrasta. Do ras tych możemy zaliczyć na przykład shih-tzu czy długowłose maltańczyki. Taka sierść wymaga także innych zabiegów pielęgnacyjnych, a także stosowania specjalnych preparatów, aby była piękna, lśniąca i jedwabista.
Jak często kapać psa, gdy posiada on krótką sierść? Krótkowłose psy nie wymagają tak częstych kąpieli. Przyjmuje się, że w zupełności powinna wystarczyć jedna kąpiel raz na miesiąc. Oczywiście jeśli psu zdarza się wybrudzić częściej w tym czasie, ponieważ uwielbia aktywność w kałużach czy w podmokłych terenach, to wtedy należy go także dodatkowo wykapać. Czasem jednak wystarczy porządne wyczesanie. Jest to decyzja, którą odpowiedzialnie powinien podjąć właściciel pupila. Tego rodzaju częstych zabiegów pielęgnacyjnych z pewnością nie oczekują także psy, które żyją na podwórku czy w kojcach – w tych przypadkach trzeba także wziąć pod uwagę porę roku – dwa razy do roku przeprowadzona kąpiel może być wystarczająca. Inaczej sprawa wygląda w przypadku szczeniaków – tutaj zdecydowanie trzeba się powstrzymać, nim szczeniak nie ukończy trzeciego miesiąca życia. Jak często kąpać psa z podszerstkiem? – Raz na 4 miesiące jest wystarczające.
Gdzie kąpać psa?
Każdemu psu należy zapewnić jak najwygodniejsze i najprzyjemniejsze warunki w kąpieli – dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że zabieg pielęgnacyjny przebiegnie bez komplikacji i pies przed kolejną kąpielą nie będzie uciekał i chował się gdzie popadnie. Oczywiście do tego celu można wykorzystać naszą łazienkę, np. brodzik, jeśli pies jest duży. Małego psiaka można wykapać nawet w umywalce czy niedużej misce. Jeśli kąpiel odbywa się latem, to równie dobrze może być to trawnik na podwórku. Ważna jest także atmosfera, jaka będzie panować przy tej czynności – szczególnie jeśli to pierwsza kąpiel – to od niej zależy, czy futrzak z przyjemnością przystąpi także do kolejnej. Jednak najwygodniejszą opcją wydaje się kąpiel w profesjonalnym i przeznaczonym do tego celu gabinecie, np. u groomera lub w specjalnej, samoobsługowej myjni dla psów. Wtedy na pewno nie musimy się martwić bałaganem w łazience.
Ile kosztuje kąpanie psa u groomera?
Kąpanie psa u groomera ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim specjalista w tym fachu idealnie dobierze właściwe środki myjące i pielęgnujące sierść naszego czworonoga. Poza tym w gabinecie kąpiel przebiega w komfortowych dla zwierzaka warunkach – gabinet wyposażony jest w taki sposób, aby cała czynność odbyła się wygodnie i szybko. Znajdują się tam między innymi elektryczne wanny, które ułatwią ulokowanie w nich psa, a także stoły czy suszarki. Groomerzy to także zazwyczaj osoby z odpowiednim podejściem do zwierząt i posiadające doświadczenie, więc także nasz futrzak doceni taką kąpiel i zapewne podda się zabiegowi bez oporów. Ile kosztuje kapanie psa u groomera? Kąpiel psa w takim profesjonalnym gabinecie zwykle obejmuje także dodatkowe zabiegi taki jak czesanie, strzyżenie, a nawet czyszczenie uszu czy podcinanie pazurków. Do tego specjalista używa odpowiednich kosmetyków. Koszt za wizytę może więc być także różny ze względu na rasę psa i rodzaj sierści, a także dodatkowe zabiegi, na które się zdecydujemy. Może on być także różny od wielkości miasta, ale trzeba liczyć się z minimalnym wydatkiem co najmniej w kwocie 100 zł.
Akcesoria i kosmetyki do kąpieli
Profesjonalna kąpiel u groomera zwalania nas z obowiązku kupowania kosmetyków do mycia naszego pupila. Jeśli jednak robimy to sami, to przede wszystkim należy dobrać odpowiedni preparat myjący, który skutecznie usunie zabrudzenia z sierści, nie będzie podrażniał delikatnej psiej skóry i tym samym przygotuje futro do kolejnych etapów pielęgnacji. Jeśli posiadamy psa o szczególnych potrzebach dotyczących jego sierści, to oprócz preparatu dokładnie myjącego należy także zakupić specjalny szampon przeznaczony do pielęgnacji sierści psów konkretnej rasy. W sprzedaży są kosmetyki dla psów długowłosych, gładkowłosych, z podszerstkiem czy nawet białych – wybierzmy taki, który najlepiej będzie wpisywał się w potrzeby naszego pupila. Osobną grupę stanowią także preparaty do pielęgnacji psiej skóry z problemami dermatologicznymi.
Oprócz kosmetyków warto także zapewnić sobie inne akcesoria, które ułatwią kąpiel naszego psa. Przede wszystkim można zakupić matę kąpielową, a także specjalną rękawicę. Trzeba także pamiętać o dokładnym wyczesaniu futra i usunięciu ewentualnych kołtunów, więc mogą się przydać nie tylko grzebienie i szczotki, ale również nożyczki. Jeśli nie jesteśmy pewni co do odpowiednich akcesoriów i kosmetyków, to zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie – wtedy unikniemy zbędnych wydatków, a nabędziemy tylko to, co najkonieczniejsze.
Kąpanie psa i pielęgnacja sierści przed wystawą
Każda psia wystawa to konkurs piękności, więc jakość sierści ma niebywałe znaczenie. Jak często kąpać psa, który weźmie udział w wystawie? Na pewno nie powinien być to jednorazowy zabieg dzień przed tym ważnym wydarzeniem. O sierść psa wystawowego należy zacząć dbać znacznie wcześniej – co najmniej kilka miesięcy, a czasem nawet rok. Koniecznie też należy używać do pielęgnacji sierści kosmetyków przeznaczonych do konkretnej rasy. Regulamin psich konkursów zazwyczaj określa także, jakim zabiegom pielęgnacyjnym mogą być czworonogi poddane i zazwyczaj się one dość ograniczone. Nie możemy więc liczyć na to, że przed wystawą zastosujemy jakieś cudowne preparaty, które sierść naszego pupila uczynią wyjątkową. Niestety należy zacząć dbać o nią dużo wcześniej i to systematycznie – tylko wtedy mamy gwarancję, że będzie ona prezentować się w dniu konkursu oszałamiająco, co na pewno zostanie przez jury dostrzeżone.