Jak widzi pies?

Jak widzi pies?
Jak widzi pies?

Właściciele psów często zastanawiają się, jak widzą ich pupile. Większość osób wie, że psy widzą inaczej niż ludzie i zdają sobie sprawę, że psy do poznawania świata używają zmysłu węchu. Niektóre rasy psów są hodowane po to, by mieć lepszy zmysł wzroku i wspomóc człowieka, np. podczas polowania. To jak widzi pies, zależne jest od jego rasy, a także kształtu czaszki i umiejscowienia oczu.

Jak zbudowane jest oko psa?

Oko psa budową przypomina oko człowieka i może być podzielone na trzy części, którymi są: część przednia, środkowa oraz tylna. Na zewnętrznej części gałki ocznej jest twardówka, czyli gruba warstwa ochronna mająca biały kolor i nadająca gałce kształt. Przed źrenicą znajduje się rogówka, która jest przezroczysta i silnie skupia promienie słoneczne w celu zwiększenia zdolności widzenia.
Środkowa część oka to błona naczyniowa składająca się z trzech części:

  • Przednia to tęczówka z położoną pośrodku źrenicą. Odpowiada ona za nadanie oku psa koloru, a dzięki mięśniom, z jakich się składa, czyli zwieraczowi i rozwieraczowi źrenicy rozszerza ją i zwęża, co wpływa na ilość światła dostającą się do oka,
  • Środkowa, czyli ciało rzęskowe, które służy do podtrzymywania i nadawania kształtu soczewce, dzięki czemu soczewka posiada zdolność skupiającą. Ciało rzęskowe produkuje wodnistą ciecz regulującą ciśnienie w gałce ocznej,
  • Tylna, którą jest naczyniówka, w której znajduje się siatkówka składająca się z pręcików i czopków oraz komórek dwubiegunowych i wielobiegunowych. Tak zbudowana siatkówka odbiera barwy i światła, które następnie poprzez nerwy trafiają do mózgu, gdzie są odczytywane.

Psie oko jest narażone na wystąpienie różnych schorzeń. Jeśli pies ma zaczerwienione oczy lub obniżoną zdolność widzenia to mogą być to objawy choroby. Najczęstszymi chorobami oczu, jakie występują u psa, są:

  • jaskra, która polega na uszkodzeniu nerwu na skutek wzrostu ciśnienia w gałce ocznej,
  • katarakta, jest skutkiem zmętnienia soczewki,
  • Cherry-Eye, czyli powiększenie i wypadanie gruczołu trzeciej powieki,
  • zwichnięcie soczewki oraz stan zapalny w błonie naczyniowej.

Zakres i ostrość widzenia psa

Psy w oku posiadają dużą soczewkę, która poprawia ich jakość widzenia w mroku, ale kosztem głębi ostrości. Psy nie mają zdolności zmienienia kształtu soczewki, ale potrafią zmienić kształt oka. Psy w doskonały sposób widzą kształty i dostrzegają ruch, lecz nie mają zdolności dopasowania głębi do ostrości.
Niektóre rasy psów lepiej widzą z daleka a inne z bliska, ale blisko lub dalekowzroczność ma swoje uwarunkowanie w indywidualnych cechach i genach psów. U psów z krótkowzrocznością promienie światła przechodzą przez rogówkę i soczewkę, a ogniskują się przed siatkówka, co pozwala psom widzieć doskonale przedmioty w małej odległości, a przedmioty będące dalej stają się rozmyte.

U psów dalekowidzów światło przechodzi przez rogówkę i soczewkę i skupia się za siatkówką. Taki zabieg pozwala psu widzieć lepiej przedmioty, które znajdują się dalej, a przedmioty leżące bliżej stają się rozmazane.

Pole widzenia psa uzależnione jest od budowy jego czaszki oraz miejsca, w którym osadzone są oczy i może wynosić od 240 do 270 stopni, co oznacza, że psy widzą szerzej niż ludzie. Psy mają rozwinięte widzenie peryferyjne, które polega na widzeniu ruchomych przedmiotów, znajdujących się poza polem widzenia człowieka.

Okazuje się, że na świecie produkowane są specjalne okulary dla psów, które przeznaczone są dla zwierząt mających stwierdzoną wadę wzroku. Aby pies mógł użytkować takie okulary, musi on zostać do nich nauczony. Ważne jest to, że pies noszący okulary automatycznie ma zwężone pole widzenia.
Psy, które pracują w niekorzystnych warunkach, są narażone na uszkodzenie zmysłu wzroku, które może objawiać się zaczerwienieniem oczu oraz ich łzawieniem. Z tego powodu na rynku dostępne są specjalistyczne okulary ochronne dedykowane psom. Modele takich okularów budową przypominają okulary dla ludzi służące do nurkowania lub takie, jakie używane są przez skoczków narciarskich. Okulary dla psów wyposażone są w specjalną opaskę, która zakładana jest pupilom na głowę. Opaska ta często zawiera mechanizm pozwalający na zwężenie lub poszerzenie, tak aby dokładnie dopasować ją do obwodu głowy psa. Niektóre z okularów ochronnych zbudowane są tak, aby nie zawężać psu pola widzenia.

Zastosowanie u psa okularów ma sens wtedy kiedy pies jest szkolony i pracuje w trudnych warunkach. Najczęściej psami takimi są psy ratownicy, którzy poszukują ofiar pod gruzami budynków, gdzie w powietrzu unosi się dużo pyłu oraz w czasie pracy na wodzie gdzie od tafli wody mocno odbijają się promienie słońca. Okulary dedykowane psom świetnie sprawdzają się u psów policyjnych i wojskowych, w celu chronienia oczu przed wiatrem oraz substancjami szkodliwymi. Gadżet chroniący psie oczy używany jest przez śnieżne psy, które pracują na mocno zaśnieżonych terenach i przez psy lawinowe.

Dostrzeganie ruchu przez psa

Psy są bardzo wrażliwe na ruch i bardzo dobrze dostrzegają poruszające się przedmioty oraz inne zwierzęta, ludzi i pojazdy zarówno w dzień jak i po zmroku. Taka umiejętność sprawia, że psy są doskonałymi myśliwymi.

Psy mają dużą wrażliwość na ruch i potrafią dostrzec poruszający się obiekt znajdujący się kilometr od nich. Niestety ciężej dostrzec im przedmiot nieporuszający się, nawet jeśli znajduje się on blisko. Ze względu na to, że psy są wrażliwe na ruch, zostały one udomowione, aby pomagać ludziom podczas polowania na inną zwierzynę.

Dzięki temu, że człowiek wie, iż pies widzi lepiej przedmioty oraz osoby, które się poruszają podczas ataku, pozostaje bez ruchu, by nie prowokować zwierzęcia. Uciekanie i nerwowe machanie rękami wpływa na psa negatywnie i nakłania go do ataku, ponieważ myśli on, że to polowanie. Aby pies nie stawał się agresywny wobec jeżdżących samochodów, rowerów oraz biegaczy warto, jest od małego uczyć go odpowiedniego zachowania i uczyć go przebywania wśród poruszających się przedmiotów, aby nie narażać go na niebezpieczeństwo i stres, ponieważ psiak, goniąc za samochodem, może wpaść pod koła i zostać potrącony.

Jak psy widzą w nocy?

Psy są kuzynami wilka, dlatego świetnie widzą w nocy i po zmierzchu. Psie oko jest skonstruowane tak, aby czworonożny przyjaciel mógł widzieć w ciemności. Dobre widzenie psa po zmroku jest możliwe dzięki dużej soczewce, dużej powierzchni rogówki oraz dużej liczbie pręcików, które pozwalają psu wychwycić ruch oraz kształty nawet w półmroku, a także dzięki makacie odblaskowej.

Makata odblaskowa zbudowana jest z elementów przypominających kryształy i nie występuje w oku ludzkim. Odpowiedzialna jest za ponowne odbicie światła, które trafia do siatkówki. Dzięki takiemu zabiegowi psie oko może dostrzec dodatkowe fontony. Makata sprawia, że psie oczy na zdjęciach mają kolor żółty lub zielony.

Mimo wszystko udowodnione jest naukowo, że psy w ciemności widzą gorzej niż koty. Może to wynikać z tego, że wilki, od których pochodzą psy, nie polują w nocy, ponieważ wybierają one ofiarę po jej długotrwałej obserwacji, co nocą jest utrudnione.

Czy psy widzą kolory?

Kiedyś ludzie uważali, że psy nie widzą kolorów, a świat ma kolor szary. Jednak w latach 80 po wykonaniu badań naukowych dowiedziono, że psy widzą niektóre z kolorów.

W psim i ludzkim oku znajdują się dwa rodzaje receptorów umieszczonych na siatkówce. Receptorami tymi są czopki odpowiedzialne za dobre widzenie kolorów wtedy kiedy jest jasno oraz pręciki, które pozwalają widzieć kolory w miejscach mało oświetlonych.

W psim oku występują dwa rodzaje czopków, które pozwalają psom widzieć kolor żółty i niebieski. Kolor zielony i pomarańczowy psy widzą jako różne odcienie żółtego, natomiast kolor fioletowy postrzegany jest przez psy jako niebieski. Kolor czerwony jest widziany przez psa jako ciemnoszary lub czarny. W postrzeganiu kolorów przez psa udział bierze oko oraz mózg i nerwy, dlatego dokładnie określenie, jakie kolory oraz w jaki sposób widzą psy.

Zastanawiające jest to jak pies może być przewodnikiem osoby niewidmej jeśli nie widzi kolorów świateł. Jest to możliwe, dzięki temu, że psy nie widząc kolorów świateł, widzą zmianę w ich jasności, co odbierane jest przez pręciki znajdujące się w oku i wysyłane do mózgu.

Kupując zabawki dla swojego pupila, warto sięgnąć po odcienie niebieskiego i żółtego, a wybierając obrożę lub smycz warto postawić na kolor czarny albo czerwony, aby podczas spaceru inne psy nie były niepokojone zbyt dużą ilością barw.

Jak pies widzi tv?

Pies wychowywany w domu uważa jego domowników za członków rodziny i często towarzyszy im podczas oglądania telewizji i naśladuj ich zachowania.
Psie oko jest bardzo czułe na migotanie barw, dlatego czworonóg jest zainteresowany tym, co jest w telewizorze, ale nie koniecznie widzi on to samo co człowiek. Badania wykazały, że pies na swój sposób potrafi zrozumieć i zinterpretować obrazy, jakie zobaczy w telewizorze.

Psy najlepiej rozpoznają w telewizorze inne psy, dlatego chętnie oglądają programy przyrodnicze i filmy, w których występują inni przedstawiciele gatunku. Wpływ na to co pies widzi w ekranie telewizora, ma dźwięk, jaki towarzyszy obrazom. Jednak okazuje się, że pies widzi na ekranie migotanie świateł oraz ruch i tylko to przyciąga jego uwagę.

Psie oko odbiera migotanie telewizora w częstotliwości 75 herców, dlatego pies widzi go w sposób przerywany i kanciasty, co powoduje, że czworonożny przyjaciel nie jest zainteresowany oglądaniem naszego ulubionego serialu lub filmu.

Amerykanie stworzyli specjalny kanał telewizyjny dla psów, który działa dzięki specjalnie dobranym parametrom mającym sprawić, że obraz widziany i dźwięk słyszany przez psy jak najbardziej będzie im odpowiadał i wpisywał się w dane dotyczące tego, w jaki sposób widzi pies. Obraz, który wyświetlany jest na psim kanale, posiada więcej klatek, niż obraz na kanałach dla ludzi, aby pies mógł w sposób wyraźny zobaczyć to co dzieje się na ekranie telewizora. Barwy kolorów jakie wyświetlane są na kanale dobrane są do oka psa i barw jakie ono odbiera.