Hotel dla psów

Hotel dla psów
Hotel dla psów

Lato zbliża się wielkimi krokami. W ciepłe dni chętniej wyjeżdżamy, robimy sobie dłuższe weekendy, a czasami jesteśmy zmuszeni wyjechać w delegację. Nie zawsze pies może nam towarzyszyć. O czym trzeba pamiętać szukając hotelu dla psa?

Co to jest hotel dla psów?

Hotel dla psów to propozycja dla tych osób, które muszą wyjechać na krótki czas i nie mają możliwości, by zabrać ze sobą swojego pupila. W hotelu pies ma zagwarantowaną profesjonalną opiekę, wyżywienie, spacery oraz zabawę.

Hotele dla psów działają w zróżnicowany sposób. Można wyróżnić hotele kojcowe oraz pokojowe. Hotele domowe cieszą się dużą popularnością, gdyż większość psów mieszka obecnie w warunkach domowych. W domowym hotelu dla psów warunki zbliżone są do tych, które pies zna na co dzień. Pies ma kontakt z pracownikami hotelu, dzięki czemu nie jest tak bardzo osamotniony jak w przypadku kojca.

Z hoteli dla psów kojcowych częściej korzystają właściciele dużych ras, takich jak owczarek niemiecki, czy labrador. Dzięki temu opieka nad zwierzęciem jest dużo łatwiejsza.

Częstą propozycją hoteli dla psów jest połączenie przebywania psa na zewnątrz, jak i w domu. Jest to propozycja, którą mogą zaoferować hotele dla psów, których właściciele dysponują dużym domem oraz przestronnym podwórzem, gdzie psy mogą swobodnie pobiegać i się pobawić.

Wybierając hotel dla psów należy szukać miejsca, które będzie jak najbardziej zbliżone do warunków, do których pies został przyzwyczajony. Pozostanie w obcym miejscu i tak jest ogromnym przeżyciem dla zwierzęcia, warto więc zadbać, by jak najbardziej ograniczyć stres naszego czworonoga.

Jak wybrać dobry hotel dla psów?

Wybierając hotel dla psów, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest dopasowanie oferty hotelu do predyspozycji psa.

Pies, który jest przyzwyczajony do życia wśród ludzi, towarzyszy im wszędzie może czuć się lepiej w hotelu, w którym będzie uczestniczył w życiu domowym pracowników hotelu. Inne psy lepiej mogą czuć się w hotelach, których budy są ulokowane na zewnątrz.

Wybierając hotel dla psów, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo zwierząt i higienę. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, czy w hotelu przebywają również psy z problemami behawioralnymi oraz rasy psów uznanych za niebezpieczne. Ważne jest również jak rozwiązane są te problemy. Czy psy mają ze sobą kontakt?

Sprawdzając w jakich warunkach będzie przebywał nasz pupil koniecznie trzeba się przyjrzeć czy teren posesji jest ogrodzony oraz w jakim stanie jest ogrodzenie. Ważne jest, by nie było w nim dziur, przez które pies może się wymknąć oraz by nie było uszkodzone w taki sposób, że zwierzęta mogą się poranić.

Kolejnym zagadnieniem jest czystość w boksach. Oglądając ośrodek, warto przyjrzeć się, czy jest w nich czysto oraz czy w miskach jest świeża woda.

W przypadku starszych psów oraz psów chorych koniecznie trzeba się dowiedzieć, czy z hotelem współpracuje weterynarz, który jest w stanie pomóc w razie nagłych przypadków.

W niektórych hotelach dla psów właściciele mogą liczyć również na przeprowadzenie dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zatrudnienie groomera to kolejna usługa, która coraz częściej pojawia się w ofercie hoteli dla zwierząt. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze dodatkowe strzyżenie jest korzystne dla psa. Pozostanie w obcym miejscu jest już i tak dużym obciążeniem dla psiej psychiki.

Ofertą, która jest bardzo ceniona przez właścicieli zwierząt, są relacje fotograficzne z pobytu zwierzęcia w hotelu. Dzięki temu właściciel sam może zobaczyć, jak jego pupil spędza czas. Kilka zdjęć w ciągu dnia przysłanych przez pracowników hotelu może rozwiać wątpliwości co do słuszności swojej decyzji.

Kto prowadzi hotel dla psów?

W Polsce nie ma konkretnych przepisów, które normowałyby, kto może otworzyć hotel dla psów. Teoretycznie może zrobić to każdy. Dlatego poszukując hotelu dla swojego czworonoga warto bardzo dokładnie dowiedzieć się, kto będzie opiekował się naszym psem.

Hotele dla psów najczęściej prowadzone są przez behawiorystów, zoopsychologów czy trenerów. Koniecznie trzeba wiedzieć, jakie doświadczenie ma nie tylko właściciel hotelu dla psów, ale przede wszystkim pracownicy, którzy będą sprawowali bezpośrednią opiekę nad zwierzęciem.

Zawsze trzeba pamiętać, że nie tylko ukończone kursy oraz dyplomy mają znaczenie. Ważne jest przede wszystkim doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Rozmawiając z pracownikami hotelu dla psów, koniecznie trzeba im zadać kilka pytań, które pomogą ustalić, czy nasz pies będzie bezpieczny.

Warto dowiedzieć się, jak wygląda postępowanie w przypadku, gdy psy zaczną się gryźć, jak radzą sobie z psami, które mają tendencje do szczekania oraz czy potrafią udzielić pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach. Krótka rozmowa może naświetlić podejście do prowadzenia hotelu.

Ważna jest również ilość zwierząt, która przypada na jednego opiekuna. Każdy, kto ma zbyt dużo zwierząt pod opieką w pewnym momencie zacznie je zaniedbywać.

Doświadczony właściciel zwierzęcia, który dobrze zna swojego psa, będzie umiał zorientować się czy pies będzie dobrze czuł się w danym hotelu i czy doświadczenie, którym dysponują pracownicy jest wystarczające, by odpowiednio zadbać o zwierzę.

O profesjonalnym podejściu do swojej pracy świadczą również pytania, którymi pracownicy hotelu dla psów zasypią właściciela zwierzaka. Znajomość zwyczajów, charakteru czy stanu zdrowia jest niezbędna, by prawidłowo zaopiekować się czworonogiem.

Wszystkie te odpowiedzi na ważne pytania najlepiej dostarczyć pracownikom hotelu na piśmie. Dzięki temu można mieć pewność, że nic nie umknie ich uwadze.

Warunki pobytu w hotelu i rozkład dnia

Umieszczając psa w hotelu warto pamiętać, by przygotować mu odpowiednią wyprawkę. W hotelach są legowiska dla psów, lepiej jednak skorzystać z własnego, które pachnie domem i właścicielem. Pies w otoczeniu znajomych zapachów będzie czuł się pewniej, dlatego nie powinno się prać psiego legowiska oraz zabawek.

Koniecznie trzeba również pamiętać o dostarczeniu karmy dla psa. Zmiana diety w stresujących warunkach nie jest najlepszym pomysłem.

Przed oddaniem pas do hotelu koniecznie trzeba zaznajomić się z planem dnia, który jest proponowany dla każdego pasiaka. Najczęściej psy mogą liczyć na 3 spacery dziennie. Warto zwrócić uwagę, by przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia nie był wyłącznie dla załatwienia potrzeb, ale by zwierzę mogło się swobodnie wybiegać. Taki spacer powinien trwać nie mniej niż godzinę.

Warto dowiedzieć się jaka forma aktywności jest przewidziana. Czy jest to swobodne bieganie po ogrodzonym terenie czy może spacer połączony z zabawą.

Ciekawą propozycją jest dodatkowa nauka, która oferowana jest przez niektóre hotele dla psów. Dzięki temu pies nie tylko będzie miał zajęcie, ale dodatkowo może nabyć kilka nowych umiejętności.

Kolejnym ważnym elementem, o którym trzeba wszystko wiedzieć, jest karmienie zwierząt. Najczęściej hotele zalecają dwa posiłki dziennie, które są po spacerze porannym i wieczornym. W przypadku zwierząt z problemami lub szczeniąt godziny karmienia można ustalić indywidualnie.

W ciągu dnia pies musi mieć również zapewniony czas na odpoczynek. Po posiłku oraz spacerze psy mają czas, by odpocząć. Koniecznie trzeba ustalić, czy pies będzie odpoczywał w swoim kojcu czy raczej z innymi zwierzętami.

Każdy dzień w hotelu dla psów kończy się spacerem, na którym pies, przed snem, załatwia swoje potrzeby.

Przyjęcie psa do hotelu

Każde pozostawienie psa w hotelu powinno być poprzedzone podpisaniem stosownej umowy. To w niej będą zawarte wszystkie warunki porozumienia i to właśnie na podstawie umowy można dochodzić swoich roszczeń w przypadku nie wywiązania się hotelu z umowy.

Warto pamiętać, że bardzo ważne jest dokładne przeczytanie umowy. W przypadku, gdy pewne punkty umowy nam się nie podobają, należy negocjować z pracownikiem hotelu ich zmianę. Jeżeli negocjacje nie wchodzą w grę, należy zastanowić się nad poszukaniem innego miejsca dla swojego pupila.

Przyjmując zwierzę do hotelu dla psów pracownicy powinni zażądać aktualnej książeczki zdrowia. Ważne jest, by pies był odrobaczony i miał wszystkie obowiązkowe szczepienia. Warto pamiętać, że jeżeli pracownicy hotelu zgodzą się przyjąć zwierzę bez aktualnej książeczki zdrowia, istnieje duże niebezpieczeństwo, że nasze zwierzę po pobycie w hotelu będzie miało pasożyty lub wróci z jakąś chorobą.

Wybierając hotel dla psów, warto dowiedzieć się czy istnieje możliwość pozostawienia psa na kilka godzin, by się przyzwyczaił. Jeśli zwierzę dobrze zniesie taką rozłąkę, można zdecydować się na pozostawienie go na kilka dni.

Hotel dla psa cennik

Ceny pobytów w hotelu dla zwierząt są bardzo zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od warunków, które oferuje hotel.

Warto wiedzieć, że najdroższe są hotele domowe, gdzie pies uczestniczy w życiu domowników i zwierząt właścicieli. Tańsze są hotele, w których zwierzęta przebywają w kojcach zewnętrznych.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę hotelu dla psa, jest wielkość zwierzęcia. Koszt pozostawienia w hotelu małego psa będzie wahała się w granicach 40 – 50 zł za dobę. Koszt pobytu w hotelu dużego psa to nawet 70 – 80 zł za dobę.

Trzeba pamiętać, że często cennik ustalany jest indywidualnie i zależny jest od ilości pracy, którą trzeba włożyć w opiekę nad zwierzęciem. Droższy będzie pobyt w hotelu psa z problemami behawioralnymi, który wymaga dodatkowej pracy, szczeniaka czy psa starszego, który wymaga opieki medycznej.

W hotelach, w których właściciele mogą liczyć na karmę gotowaną koszt pozostawienia zwierzaka może być jeszcze wyższy. Często sięga on nawet 60 – 80 złotych za dobę.

Właściciele kilku zwierząt często mogą liczyć na rabaty, jeśli zostawiają w hotelu dwa psy, które będą przebywały w jednym boksie. Taki rabat to często około 10 % dziennej sumy pobytu.

Pobyt w hotelu dla psów to niejednokrotnie bardzo trudny moment dla psa, jak i dla właściciela. Koniecznie trzeba dobrze przyjrzeć się miejscu, w którym ma pozostać nasz pupil, dzięki czemu zwierzę będzie czuło się lepiej i właściciel będzie spokojniejszy.