Kastracja psa

Kastracja psa
Kastracja psa

Kastracja psa – zalety i wady oraz kiedy kastracja psa ma sens?

Głównym celem kastracji jest zapobieganie niepożądanemu rozmnażaniu. Ponadto istnieje szereg innych zalet, które sprawiają, że procedura jest równie przydatna. W świecie właścicieli psów, temat kastracji jest wszechobecny i wyjaśniany z wielu różnych perspektyw. Niektórzy chcą stłumić potrzebę rozmnażania, inni widzą w tym profilaktykę raka. Jeszcze inni kastrują psy, ponieważ tak jest przyjęte. Są też tacy, którzy sprzeciwiają się kastracji – zwłaszcza gdy nie ma wskazań. Czym jest kastracja psa, jakie ma zalety i wady oraz kiedy kastracja psa ma sens?

Czym jest kastracja psa?

Niektórzy wzdrygają się na samą myśl — kastracja ma pozbawić psa męskości. Jednak kastracja jest teraz rutynową operacją. Procedura jest zwykle dla psa całkowicie nieskomplikowana i bezbolesna. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, decydując, czy chce się, aby pies został wykastrowany, czy nie.

Kastracja to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Gonady czworonoga — tj. jądra lub jajniki — zostają całkowicie usunięte. Kastracja praktycznie zatrzymuje popęd seksualny zwierzęcia. Po tej operacji nie ma już odwrotu, należy być tego świadomym, podejmując decyzję.

Ewentualne wady kastracji nie zawsze są od razu widoczne w ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji, mogą być również widoczne dopiero po kilku latach. Skutki uboczne mogą obejmować zmiany behawioralne i agresywność, a także wyższe ryzyko nowotworów i innych chorób.

Badanie przeprowadzone w USA z udziałem 3062 psów rasowych wykazało, że psy po kastracji miały dwukrotnie większe ryzyko guzów kości niż psy niewykastrowane.

Inne badanie, dotyczące wpływu na zdrowie wysterylizowanych psów rasy labrador wcześnie wykazało, że wysterylizowane samce (do 1 roku życia) były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój dysplazji stawu biodrowego i do trzech razy bardziej narażone na rozwój mięsaka limfatycznego. Może to wynikać z faktu, że kastracja zaburza ich naturalny rozwój i psy zbyt wcześnie przestają wytwarzać ważne hormony płciowe, które mają ogromny wpływ na wzrost zwierzęcia. Psy po kastracji mają również większe ryzyko niedoczynności tarczycy w porównaniu z ich niekastrowanymi psimi towarzyszami.

Czy jest różnica między kastracją a sterylizacją?

W przeciwieństwie do kastracji, podczas sterylizacji podwiązuje się nasieniowód i jajowody. Popęd seksualny pozostaje, ale po zabiegu pies jest bezpłodny. Kastrację zwykle przeprowadza lekarz weterynarii. Zabieg stwarza wiele zagrożeń dla zdrowia, zwłaszcza dla suk.

Czas kastracji

Decyzja, kiedy nadejdzie odpowiedni czas na kastrację, zależy od właściciela. Jeśli uważa, że typowe męskie zachowania przeszkadzają, to nie ma nic przeciwko wczesnej kastracji w wieku od 6 do 12 miesięcy. Należy pamiętać, że starszy pies nie może zmienić swojego zwykłego zachowania po operacji tak łatwo, jak młody pies i dlatego z pewnością warto zająć się tą kwestią we właściwym czasie.

Jakie są wymagania dotyczące kastracji?

Do kastracji psa poddaje się znieczuleniu ogólnemu. Musi więc być w dobrej kondycji fizycznej, aby dobrze przeżyć znieczulenie. Jeśli to możliwe, psy nie powinny być wykastrowane przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Weterynarz dokładnie zbada psa, doradzi, a następnie umówi się na wizytę. Należy pamiętać, że po zabiegu pies będzie potrzebował dużo opieki i uwagi.

Proces kastracji

Osoby decydujące się na kastrację psa powinny jak najszybciej umówić się na wizytę u weterynarza. Zaleca się, aby pies nie jadł przez 12 godzin przed operacją. Nawet po operacji pies może zachorować od jedzenia, dlatego weterynarze zalecają podawać zwierzęciu połowę racji pokarmowej do następnego dnia do południa. Jednak zawsze pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody.

Do właściwej operacji wymagane jest znieczulenie ogólne. Dawka środka znieczulającego jest precyzyjnie dobierana w zależności od wielkości i przewidywanego czasu trwania operacji.

U samców zabieg kończy się już po 20 lub 30 minutach, u suk może trwać nawet godzinę. Może minąć kolejna godzina lub dwie, zanim środek znieczulający przestanie działać. Szwy można zdjąć u obu płci około 10 dni po operacji.

Jak przebiega zabieg?

Pies zostaje znieczulony. Zespół chirurgiczny następnie goli część sierści na brzuchu. Następnie otwiera się brzuch, weterynarz przecina nasieniowody i całkowicie usuwa jądra. Zabieg trwa zwykle nie dłużej niż 30 minut. Po godzinie lub dwóch, gdy pies się obudzi, można go zabrać do domu. Należy jednak bezwzględnie uniemożliwić czworonogowi lizanie lub skubanie wciąż świeżej blizny. Po operacji pies powinien odpoczywać. Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji należy unikać długich spacerów. Wystarczy trzy razy dziennie wyprowadzać psa na spacer, żeby mógł załatwić swoje potrzeby. Po dwóch tygodniach od operacji odbywa się wizyta kontrolna, podczas której weterynarz usuwa szwy z rany.

Opieka pooperacyjna

Kiedy przyprowadzisz psa do kliniki, zostaniesz poinformowany, kiedy możesz go zabrać. Nie dzwoń w międzyczasie, nawet jeśli się martwisz. Brak wiadomości to dobra wiadomość. W przypadku wystąpienia powikłań zostaniesz o tym natychmiast poinformowany. Przygotuj odpowiednie warunki w domu na powrót psa.

Korzyści z kastracji

Zasadniczo pies po kastracji staje się spokojniejszy i bardziej zrównoważony, co może być realną korzyścią dla wszystkich zaangażowanych. Po zabiegu zwierzę lepiej dogaduje się z ludźmi i rówieśnikami. Kastracja psa oznacza również korzyść zdrowotną dla zwierzęcia. Badania wykazały, że średnia długość życia u wykastrowanych psów jest dłuższa niż u niewykastrowanych. Wykastrowane psy mają mniej wypadków na drodze, ponieważ nie biegają już na ślepo za każdą suką, a ewentualny rak jąder lub prostaty nie rozwija się tak często, jak u psów niewykastrowanych.

Zalety kastracji u samców psów

W przypadku samców psów kastracja może zapobiegać nie tylko rakowi jąder, ale także niektórym chorobom prostaty.
Samiec wykastrowany jest zwykle spokojniejszy i praktycznie nie ma popędu seksualnego.
Spotkanie z suczką w rui jest o wiele bardziej spokojne.
Nie należy jednak myśleć, że kastracja i sterylizacja oswoją agresywnego psa. Bo choć często tak się twierdzi, w praktyce to nie działa. Przy problemach z agresywnym psem, powinno się je rozwiązać poprzez odpowiednie szkolenie.
Kastracja zapobiega chorobom, takim jak:

  • Guzy jąder
  • Guzy prostaty
  • Łagodne powiększenie prostaty
  • Guzy okołoodbytnicze

Wady kastracji u samca psa

Sporadycznie może występować nietrzymanie moczu, ale znacznie rzadziej niż u suk. Jeżeli karmienie nie jest dostosowane do zmniejszonego zapotrzebowania kalorycznego po kastracji, może wystąpić otyłość. Wykastrowane psy mają znacznie spowolniony metabolizm. Ponadto szczególnie u ras długowłosych następuje zmiana sierści. Psy częściej cierpią na łysienie hormonalne na bokach
Uważa się, że po kastracji jest większe ryzyko zachorowania na raka. U zwierząt kastrowanych występuje często niedoczynność tarczycy. Kastracja powoduje osłabienia tkanki łącznej.

Korzyści z kastracji u suk

Kastracja może zapobiegać pyometrii u suk. Wczesna kastracja (najpóźniej przed drugą rują) pomaga znacznie zmniejszyć ryzyko raka piersi.
Ponadto jest rzeczą oczywistą, że po kastracji suka nie może ponownie dojść do rui. Typowe zmiany w zachowaniu, wydzielina i krwawienie nie wystąpią zatem w przyszłości. Wysterylizowane suki mają bardziej ustabilizowaną psychikę. Jednak u niektórych suk może wzrosnąć poziom testosteronu po kastracji, co może sprawić, że suka stanie się bardziej męska i zaciekła. Kastracja zapobiega guzom jajnika i ropieniu macicy. Suki nie mają już też urojonych ciąż.

Wady kastracji u suki

Im bardziej suka jest lub staje się cięższa, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie nietrzymania moczu. Tak jak w przypadku samców, kastracja suk niesie za sobą ryzyko otyłości, więc należy dostosować karmienie do zmniejszonego zapotrzebowania kalorycznego po sterylizacji.

Kiedy należy przeprowadzić operację?

Teoretycznie można wykastrować swojego psa w dowolnym momencie, jeśli weterynarz wyrazi na to zgodę. W przypadku starszych czworonożnych przyjaciół wzrasta jednak ryzyko powikłań podczas operacji. Bardzo wczesna kastracja ma sens tylko w szczególnych przypadkach.

Należy pamiętać, że kastracja ogranicza rozwój czworonożnego przyjaciela. W przypadku suki, jeśli to możliwe, należy poczekać do pierwszej rui. Dopiero wtedy ciało i umysł są wystarczająco rozwinięte. W zależności od rasy dzieje się tak w wieku od sześciu miesięcy do roku.

To samo dotyczy samców. Zbyt wczesna kastracja nie tylko spowalnia ich rozwój umysłowy i fizyczny, ale często prowadzi do późniejszych problemów z agresją u zwierzęcia. Z reguły więc z kastracją samców należy poczekać do końca pierwszego roku życia.

Wielu właścicieli psów ma nadzieję, że sterylizacja zmieni zachowanie ich psa. Jednak kastracja ma głównie pozytywny wpływ na zachowania motywowane seksualnie. Po kastracji zwykle znika frustracja związana z popędem, chęć zaznaczania i włóczenie się po okolicy.

Koszt kastracji

Jeśli chcesz wykastrować swojego psa, warto poprosić różnych weterynarzy o wycenę. Zazwyczaj trzeba liczyć się z kwotą od 200 zł w górę. Dokładne koszty zależą również częściowo od sylwetki twojego czworonożnego przyjaciela. Jednak jeszcze większą rolę odgrywa płeć. Ponieważ u suk procedura jest znacznie bardziej skomplikowana, koszty są oczywiście również wyższe.

Zawsze doliczane są koszty konsultacji i badań, koszty leków, opieki pooperacyjnej i używanych środków pomocniczych. Można więc przyjąć, że koszty kastracji suki normalnie i bez komplikacji wynoszą około 200 do 500 zł. Koszt kastracji samca to zwykle około 200-400 zł (jeśli nie występują komplikacje).

Jeśli pojawią się komplikacje, należy spodziewać się znacznie wyższych kosztów. Jeśli jest to już nagły wypadek, należy spodziewać się kosztów od 1000 zł. W przypadku obu płci koszty mogą z różnych powodów wzrosnąć. Może się tak zdarzyć, gdy konieczna jest operacja w trybie nagłym, pojawiają się powikłania podczas operacji, wymagana jest długotrwała opieka kontrolna i wymagane są regularne kontrole weterynaryjne. Koszty różnią się w zależności od nakładu pracy i lekarza weterynarii.

Różnice między płciami

Bez względu na płeć psa, kastracja zawsze służy temu samemu celowi. Pozbawia zarówno samca, jak i samicę zdolności do rozmnażania. Samicom usuwa się jajniki, a samcom usuwa się jądra.

Jeśli suka jest już starsza lub ma odpowiednie choroby, oprócz jajników usuwa się również macicę. Z reguły operacja na suce zawsze oznacza większy wysiłek, a także wiąże się z większym ryzykiem.

Kastracja psa – możliwe ryzyko

Pomimo częstotliwości tego zabiegu istnieje pewne, choć niewielkie, ryzyko szczątkowe przy znieczuleniu ogólnym. Ponadto kastracja oznacza ingerencję w gospodarkę hormonalną psa, co w rzadkich przypadkach prowadzi do zmiany sierści psa. Zmiany w metabolizmie mogą powodować, że pies przybiera na wadze, a po zabiegu zwiększa się również ryzyko infekcji. W szczególności samce mogą spaść o kilka miejsc w hierarchii w porównaniu do swoich rówieśników po kastracji, co może prowadzić do zastraszania i wykluczenia.
Czy kastracja jest rozwiązaniem problemów behawioralnych?

Kastracja zasadniczo powoduje zmianę zachowania psa. Ingerując w równowagę hormonalną, zmienia się cały system hormonalny i układ nerwowy. Hormony płciowe są połączone z szeroką gamą hormonów, które zapewniają zaangażowanie społeczne, naturalną chęć do agresywnych interakcji społecznych, odczuwanie stresu i dobre samopoczucie. Testosteron zapewnia między innymi zdrową strukturę mięśniową i kostną oraz zdrowy metabolizm warstwy mielinowej, która odpowiada za dostarczanie dróg nerwowych i przekazywanie przepływu informacji.

Aby zrozumieć, dlaczego interwencja w ten rozwój może być delikatnym zakłóceniem, warto przyjrzeć się indywidualnym fazom rozwoju. Właściciele psów muszą wiedzieć, że możliwa jest zmiana w zachowaniu psa. Nie można przewidzieć, w jakim stopniu i w jakich formach zachowanie się zmieni. U jednych zmienia się „tylko” faktura futra, u innych budzi się instynkt łowiecki.

Etapy rozwoju psa

Szczeniak

Od urodzin do końca fazy wrażliwej społecznie (od 1. dnia do około 20. tygodnia życia) szczeniak jest zajęty budowaniem ścieżek neuronalnych, rozwijaniem narządów zmysłów, wegetatywnego układu nerwowego i wzrostem. Od 3 tygodnia życia nacisk kładziony jest na poznawanie środowiska życia (wszelkiego rodzaju kontakty społeczne) w sposób zmotywowany. Wraz z wejściem w ok. 8 tydzień życia automotywacja przesuwa się w kierunku poznawania środowiska nieożywionego. Oznacza to, że szczenię bardziej interesuje się otoczeniem i używa zmysłów.

Faza młodzieńcza i początek dojrzałości płciowej

Od około 4 do 5 miesiąca szczeniak nie jest już szczeniakiem. Wraz ze zmianą zębów i przygotowaniem do dojrzałości płciowej pies wkracza w wiek nastoletni. Poprzez aktywację hormonów płciowych, w cyklu mózgowym, cielesnym i hormonalnym dochodzi do przebudowy. Ten czas to nowe doświadczenie dla dojrzewających psów w radzeniu sobie ze sobą, swoimi kontaktami społecznymi i środowiskiem. Pies kwestionuje wcześniej wyuczone i zdobyte doświadczenia. Może to prowadzić do zamieszania, niepewności, opóźnień w tym, czego się już się nauczył i blokad uczenia się.

Opierając się wyłącznie na zachowaniu psa, kastracja nie jest w tym momencie wskazana — jednak pewną rolę odgrywają również względy medyczne, które lekarz weterynarii dokładnie bada. Należy to wziąć pod uwagę przy rozważaniu kastracji. Dlatego przed ewentualną sterylizacją należy skonsultować się zarówno z weterynarzem, jak i trenerem psów.

Jaki jest wpływ kastracji na zachowanie?

Zarówno męskie, jak i żeńskie hormony płciowe są wytwarzane zarówno przez samce, jak i samice psów. Usunięcie dominującego hormonu płciowego, testosteronu u samców i estrogenu u samic, zwiększa procentowy stosunek pozostałych hormonów. Są jak redystrybucja. Samce mogą w rezultacie stać się bardziej niepewne, suki wykazują bardziej intensywną chęć do bycia agresywnymi – oczywiście znowu regułą są wyjątki. Możliwe są również inne zmiany w zachowaniu.

Należy wiedzieć, że kastracja „zamraża” dotychczasowy poziom doświadczenia i rozwoju oraz nastrój psa. Wpływa na rozwój organiczny. Ważną rolę odgrywa również moment, w którym należy przeprowadzić kastrację, jeśli trzeba ją przeprowadzić. Suka powinna być wykastrowana tylko w ekstremalnych, wyjątkowych sytuacjach ze wskazaniem medycznym w okresie rui. Z drugiej strony zaleca się okres 3 miesięcy przed lub po rui. W przypadku niepewnego siebie lub niespokojnego psa może wystąpić silniejsza agresja samoobronna, ponieważ brakuje mu testosteronu, a tym samym siły psychicznej do radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych w zdrowy sposób.

Kiedy konieczna jest kastracja?

Kastracja nie wchodzi w rachubę, jeśli istnieje patologiczny powód do kastracji w stadiach rozwojowych lub później. Nowotwory, ropometria, wnętrostwo (jądro nie migruje), chora tkanka itp. są ważnymi przyczynami medycznymi. Pies nie może cierpieć, jest to wyraźnie zakotwiczone w ustawie o dobrostanie zwierząt.

Jakie są alternatywy dla kastracji u psa?

U samców można zastosować chip hormonalny. Chip hamuje uwalnianie hormonów płciowych, które regulują produkcję nasienia przez sześć miesięcy. U suk nie stosuje się chipów. Alternatywnie weterynarza można zapytać o sterylizację, dzięki której zostaje zatrzymana reprodukcja, ale hormony płciowe są nadal produkowane.

Decyzja o tym, czy kastracja jest potrzebna, czy nie, zależy od wielu czynników. Warto skonsultować się z profesjonalnie kompetentnymi osobami. To zdecydowanie powinien być trener psów/konsultant behawioralny i lekarz weterynarii. Należy porównać sytuację życiową i indywidualność psa i podjąć decyzję. Kastracja to proces nieodwracalny, nie można go cofnąć.