Każdy pies jest inny, jeden uwielbia chodzić na spacery na smyczy, inney na widok smyczy ucieka, chowa się i staje się nerwowy. Każdy czworonożny przyjaciel musi mieć dobraną smycz oraz obrożę do jego indywidualnych potrzeb. Szczeniak potrzebuje elastycznej smyczy, dorosły pies powinien mieć mocną i wytrzymałą smycz. Smycz nie może krępować ruchów psa i aby mógł on swobodnie obwąchać interesujące go miejsce oraz załatwić swoją potrzebę smycz powinna mieć długość co najmniej 3 metrów.
Dlaczego pies nie chce chodzić na smyczy?
Powodów, przez które pies nie chce chodzić na smyczy, może być wiele. Jeżeli pies nie chce iść na smyczy na samym początku, trzeba sprawdzić, czy obroża nie jest za mocno zapięta. Źle dobrana obroża może cisnąć psa i sprawiać mu kłopoty z oddychaniem, a także utrudniać poruszanie się.
U psów z długą sierścią źle dobrana obroża może powodować plątanie się pod nią sierści, co pies będzie odczuwał jako szarpanie za sierść. Szczeniaki muszą mieć dobraną obrożę tak, aby nie była ona za ciężka, ponieważ będzie im się źle chodziło i zniechęcą się do chodzenia na smyczy.
Powodem, przez który psy nie chcą chodzić na smyczy, może być także miejsce spacerów. Zbyt zatłoczone miejsca mogą wywoływać u psa lęk tak samo jak zbyt duża ilość innych psów.
Od czego zacząć naukę chodzenia na smyczy?
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie psa z obrożą i smyczą, najlepiej, aby odbyło się to w domu, gdzie pies czuje się swobodnie i bezpiecznie. Na początek przez kilka dni należy zakładać psu w domu obrożę. Robić to należy stopniowo na kilka minut i z każdym dniem wydłużać czas jej noszenia, aż w końcu pies przestanie zwracać uwagę na to, że ma obroże.
Po założeniu psu obroży należy nagrodzić go smakołykiem i pieszczotami, a także zająć go zabawą, aby swoją uwagę skupił na czymś innym, a nie na obroży. Taki zabieg pomoże psu przyzwyczaić się do noszenia smyczy.
Kolejnym etapem jest przypięcie smyczy do obroży. Na początek trzeba zostawić przypiętą smycz, aby swobodnie ciągnęła się za pupilem. Po upływie czasu, w którym pies jest zainteresowany smyczą, należy ją podnieść i chodzić za psem trzymając smycz luźno. Za każde dobre zachowanie trzeba nagradzać i chwalić psa.
Instrukcja jak nauczyć psa chodzić na smyczy:
- przyzwyczajenie psa do obroży, którą trzeba założyć ciasno, tak aby pies nie mógł jej zdjąć przez głowę,
- przypięcie smyczy do obroży i pozwolenie psu się do niej nauczyć,
- chodzenie za psem na luźnej smyczy po domu,
- zachęcanie psa by szedł na smyczy za Tobą. Jeśli pies się wyrywa, należy przytrzymać smycz i zachęcić psa by szedł do przodu. Aby zachęcić psa, należy go chwalić i nagradzać,
- szkolenie psa powinno odbywać się w cichym, spokojnym i bezpiecznym dla niego miejscu, aby mógł się on skupić na wykonywanej czynności,
- gdy pies ciągnie, a smycz jest napięta, trzeba się zatrzymać i mocno trzymając smycz zaczekać, aż pies podejdzie bliżej i smycz się poluzuje,
- lekcje trzeba powtarzać regularnie, ich czas powinien być wydłużany stopniowo.
Podczas nauki psa chodzenia na smyczy trzeba nagradzać go za każde prawidłowe zachowanie, mówić do czworonoga w sposób łagodny wesołym tonem.
Jaka smycz będzie odpowiednia dla psa?
Smyczy używa prawie każdy właściciel psa, ponieważ większa część spaceru z psem odbywa się przy użyciu smyczy. Smycz dobrana w odpowiedni sposób oraz prawidłowe posługiwanie się nią może pomóc w porozumiewaniu się psa z właścicielem, a także zapewni pupilowi bezpieczeństwo. Podczas wyboru smyczy trzeba zastanowić się, do czego będzie ona używana, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów smyczy. Często zdarza się tak, że po określeniu potrzeb psa oraz właściciela okazuje się, że potrzebnych jest więcej smyczy, a nie tylko jedna.
Po zakupie smyczy ważne jest, aby używać jej w prawidłowy sposób tak, aby pies czuł się bezpiecznie i jednoczenie mógł w pełni cieszyć się spacerem. Wyróżnić można następujące rodzaje smyczy dla psów:
- miejska – jest to smycz mająca od 1,5 do 2 metrów. Jest to najpopularniejsza smycz, którą kupić można w każdym sklepie zoologicznym. Smycz ta jest dość krótka i nie daje psu zbyt dużo swobody w czasie spaceru. Psy prowadzone często na krótkiej smyczy zaczynają się szarpać i ciągnąć, ponieważ nie potrafią wejść w miejsce, które chcą obwąchać. Smycz o takiej długości idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie jest duże natężenie ruchu i pies musi znajdować się blisko właściciela oraz podczas wizyty u weterynarza lub podczas przejścia do parku gdzie pies może biegać bez smyczy,
- przepinana – smycz ta sprawdzi się u psów mieszkających w mieście. Jej długość ma od 2 do 3 metrów. Smycz ta składa się z dwóch karabińczyków na jej końcach oraz z kółeczek rozmieszczonych w różnych miejscach na całej długości smyczy. Taka budowa pozwala skracać oraz wydłużać smycz poprzez przepinanie karabińczyków do kółeczek. Długość smyczy, można dostosować do sytuacji spacerowej, co pozwala dać psu więcej swobody. Główną zaletą smyczy przepinanej jest jej uniwersalność, ponieważ może być ona stosowana jako smycz miejska oraz jako smycz do spacerów leśnych,
- automatyczna – jest to smycz, która automatycznie się rozwija i zwija. Smycz tą można zablokować, aby miała jedną niezmienną długość. Smycz automatyczna może mieć długość nawet 10 metrów, a jej taśma może mieć różną grubość. Rączka smyczy jest różniej wielkości ze względu na długość smyczy, jaka musi się w niej zmieścić. Pies prowadzony na smyczy automatycznej przez cały czas czuje opór przy karabińczyku, co wynika z tego, że smycz jest ciągle napięta. Ten rodzaj smyczy pozwala na ograniczoną kontrolę psa, ponieważ nie można jej w szybki sposób skrócić, a tylko zablokować. Smycz ta nie plącze się między nogami i można używać jej za pomocą jednej ręki. Ważne jest jednak to, że smycz ta nie może być używana do każdej rasy psa, a szczególnie nie poleca się jej do prowadzenia szczeniaka oraz psa, który ma tendencję do ciągnięcia,
- długa linka – jest ona dłuższa niż 5 metrów i umożliwia kontrolowanie psa, który równocześnie zaznaje swobody podczas spaceru. Długa linka sprawdza się na spacerach w miejscach, gdzie nie ma wzmożonego ruchu ulicznego oraz pieszego. Prowadząc psa na długiej smyczy, właściciel musi poświęcić mu więcej uwagi, ale jest to korzystne dla obu stron.
Smycz dla psa bez względu na to, jakie będzie miała zastosowanie, musi być wykonana w sposób solidny. Smycz jest elementem, który podczas spaceru zapewnia psu bezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest, aby smycz wykonana była z solidnych materiałów, ponieważ pies może się wystraszyć i nagle szarpnąć. W takiej sytuacji źle dobrana i wykonana smycz może zostać uszkodzona i psu może stać się krzywda lub może uciec. Karabińczyki oraz elementy łączeniowe także muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą odporne na uszkodzenia.
Podczas wyboru smyczy należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- dla żywiołowych psów zaleca się używać smycz o szerokiej i grubej taśmie,
- smycz mająca jaskrawy kolor zapewni bezpieczeństwo podczas spacerów po zmroku. Dostępne są także smycze z diodami led zasilanymi bateriami, co sprawia, że fragment smyczy świeci i pozwala dostrzec psa i jego właściciela w ciemności,
- dla psów łagodnych wybrać można smycz automatyczną,
- aby ocenić jakość smyczy, warto dokładnie obejrzeć karabińczyki i łączenia na smyczy, wówczas można ocenić czy smycz jest solidna,
- smycz może być dobrana stylem do charakteru i temperamentu psa,
- warto zdecydować czy będziemy z psem chodzić tylko na spacery, czy będziemy z nim biegać, ponieważ do każdej z tych czynności przeznaczony jest inny rodzaj smyczy,
- niektóre modele smyczy umożliwiają przypięcie do niech pojemniczka z przysmakami lub woreczkami na ochody.
Jak przyzwyczaić psa do obecności smyczy?
Jeśli pies nosi obrożę, trzeba przypiąć do niej smycz. Gdy pies podczas tej czynności będzie grzeczny, wówczas należy go nagrodzić. Kolejnym krokiem jest nauczenie psa podążania za smyczą, tak aby nie była ona napięta. Można iść z psem, a następnie wołać go, aby podszedł do nogi.
Nauka chodzenia na smyczy musi odbywać się etapowo. Pierwszy raz pies powinien przejść kilka kroków i z każdym kolejnym razem ilość kroków powinna być zwiększana.
Nagrodą dla psa podczas nauki chodzenia na smyczy może być nie tylko smakołyk, ale także dobre słowo, np. „dobry pies” lub pieszczota i odrobina zabawy po wykonaniu wszystkich ćwiczeń. Podczas pracy z psem nie można go rozpraszać, ponieważ nie będzie on wykonywał ćwiczeń, tylko będzie wykazywał chęć zabawy.
Dlaczego pies ciągnie na smyczy i jak sobie z tym poradzić?
Jeśli podczas spaceru właściciel ciągnie, szarpie za smycz, wówczas pupil staje się agresywny i zaczyna się wyrywać. Pies prowadzony na smyczy ma mniej swobody, dlatego chce się bronić podczas gdy jego właściciel ciągnie za smycz. Jeśli pies, idąc na smyczy, ciągnie, widząc innego psa, warto unikać miejsc, gdzie jest dużo psów, a następnie nauczyć swojego psa zachowania wśród innych zwierząt.
Aby pies nauczył się chodzić na smyczy i nie ciągnąć trzeba go nagradzać w każdej sytuacji kiedy zachowa się prawidłowo. Kiedy pies ciągnie, wystarczy go zawołać i jeśli posłucha wówczas wręczyć mu nagrodę. Pies po jakimś czasie nauczy się odpowiednich zachowań, słysząc komendy, dlatego z czasem należy ograniczyć nagradzanie go smakołykami. Po upływie czasu pies nauczy się trzymać blisko nogi właściciela bez smakołyków.
Aby pies nauczył się konkretnych zachowań, trzeba ćwiczyć z nim w sposób regularny i konsekwentny. Dzięki ćwiczeniom pies się rozwija, nabiera dobrych nawyków. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie jak i motywacja psa oraz jego właściciela. Szkolenie psa nie musi być nudne, a może stać się dla obu stron świetną zabawą, a także miło spędzonym czasem z pupilem, który na pewno to doceni.
Jeżeli właściciel psa nie potrafi poradzić sobie z nim samodzielnie, może skorzystać z pomocy specjalisty, który nauczy psa posłuszeństwa, a właściciela postępowania z pupilem w sposób prawidłowy.