Psy policyjne to wyjątkowa grupa zwierząt, które pełnią ważne funkcje i służą w policji. Do ich zadań należy na przykład pilnowanie publicznego porządku, wyszukiwanie narkotyków, czy odnajdywanie zaginionych osób. Oczywiście nie wszystkie rasy posiadają określone cechy, które pozwalają na taką pracę. Pies policyjny musi cechować się określonymi predyspozycjami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.
Zadania psa policyjnego
Funkcje, jakie pełnią psy policyjne są bardzo różne. Czworonogi, po przebyciu odpowiedniego szkolenia, mogą z powodzeniem wykonywać poniższe zadania:
- tropienie – pies tropiciel musi mieć niezawodny i doskonały węch. Dzięki temu łatwo podąża za śladem, udaje mu się tropić zarówno przestępców, jak i osoby zaginione. Przeważnie do rozpoczęcia tropienia pies musi mieć przedmiot naznaczony zapachem poszukiwanej osoby.
- wykrywanie – psy policyjne są niezastąpione do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych, czy niebezpiecznych substancji.
- patrolowanie – wraz z policjantem pies policyjny może patrolować i pilnować porządku w swojej dzielnicy.
- ratowanie i poszukiwanie – szkolenie pozwala nauczyć psy odnajdywania rannych osób oraz zwłok. Często są wykorzystywane, gdy prowadzi się poszukiwania w trudnym terenie i złych warunkach.
Pies policyjny – cechy charakteru
Oczywiście nie każdy pies może zostać psem policyjnym. Instytucją, która szkoli psy i sprawdza, czy nadają się one do pełnienia tak ważnych funkcji jest Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Aby pies, mógł pracować w policji musi spełnić szereg wymagań. Po pierwsze pies musi cechować się doskonałym węchem. Nie bez znaczenia jest także odwaga i zrównoważenie. Zadania takie, jak pogoń za przestępcą, czy odnajdywanie narkotyków wymagają od czworonoga niezwykłej odwagi. Nie każdy pies będzie więc nadawał się do tego zawodu. Kolejną cechą, którą psy policyjne muszą się charakteryzować jest pełnia sił i wytrzymałość. Psy muszą mieć świetną kondycję, gdyż często są wykorzystywane do wymagającej i trudnej pracy. Często są to zadania w niesprzyjających warunkach i trudnym terenie, dlatego też siła i zdrowie są niezwykle ważne. Psy policyjne to psy skupione na powierzonym zadaniu i nie rozpraszające się. W miejscach wykonywania zadań jest bardzo dużo elementów rozpraszających, jak zapachy, dźwięki, ludzie. Pies policyjny musi posiadać zdolność do pracy w warunkach dużego rozproszenia. Czworonogi, które pracują w policji muszą być także bezwzględnie posłuszne swojemu przewodnikowi. Każde, nawet najmniejsze odstępstwo, mogłoby skutkować niepowodzeniem zadania, a nawet narażać zdrowie i życie innych osób. Ponadto pies policyjny musi w pewnym stopniu cechować się agresją, oczywiście w pełni uzasadnioną, by mógł zmierzyć się z groźnymi przestępcami. W naturalnym środowisku czworonóg wybrałby ucieczkę zamiast walki, dlatego tak ważną cechą jest to, by pies policyjny miał ku walce predyspozycje.
Psy policyjne – rasy
Psy policyjne to przede wszystkim kilka najczęściej wybieranych ras. Mimo tego, że także spośród innych ras można wybrać zwierzę o dobrych predyspozycjach, przyjęło się, że najczęściej psy policyjne to:
- owczarki niemieckie,
- owczarki belgijskie,
- owczarki holenderskie,
- labradory,
- teriery walijskie,
- rottweilery,
- dobermany,
- foksteriery,
- nowofunlandy.
Owczarki niemieckie są psami pasterskimi, stróżującymi i obronnymi. Są idealnymi psami pracującymi. Sprawdzają się bez zarzutu w policji, ratownictwie oraz jako asystenci osób niepełnosprawnych. Dzięki swoim cechom charakteru idealnie sprawdzają się do obrony, szukania osób zaginionych, czy narkotyków. Są psami aktywnymi, stanowczymi i potrzebują konsekwentnych przewodników. Owczarki niemieckie są silne, bardzo inteligentne i odważne. Nawet budowa tej rasy oparta na mocnej, prostokątnej sylwetce i dużej klatce piersiowej wzbudza respekt i pomaga w codziennych patrolach.
Kolejną rasą psa policyjnego są owczarki belgijskie, które cechują się dużą aktywnością oraz inteligencją. Malinois, bo tak praktycznie nazywa się ta rasa, to pies lżejszy od owczarka niemieckiego, dzięki temu jest bardzo szybki i zwinny. Często jest wykorzystywany do trudnych zadań specjalnych, na przykład w pracy antyterrorystycznej. Owczarki belgijskie cechują się silnym temperamentem oraz mocnym instynktem obronnym, dzięki czemu po odpowiednim szkoleniu mogą stać się idealnym psem policyjnym.
Owczarek holenderski jest szczególnie ceniony w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest częścią sił specjalnych marynarki. Jest to pies pasterski i pracujący. Wykorzystywany jest nie tylko w policji, ale także w służbach celnych. Są to psy niezwykle czujne i posłuszne. Bardzo chętnie współpracują z człowiekiem, dlatego ich praca w policji przynosi ogromne efekty.
Labradory mimo swoich okazałych wymiarów również są wykorzystywane w policji. Przeważnie ich zadania koncentrują się na poszukiwaniu narkotyków, materiałów wybuchowych oraz zwłok. Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy rozmyślając o tej rasie, to przewodnictwo osobom niewidomym. Jest to skojarzenie prawidłowe, gdyż labradory są wykorzystywane jako psy przewodnicy. Oprócz tego można tę rasę spotkać w akcjach ratunkowych w ratownictwie wodnym lub lawinowym. Także w polskiej policji można z powodzeniem spotkać psy policyjne tej rasy. Labradory to psy silne, wytrzymałe i zwinne. Dzięki swojej czujności i wielozadaniowości z powodzeniem są idealnymi psami policyjnymi.
Terier walijski to pies odważny, inteligentny i aktywny. Mimo tego, że osiąga niewielkie rozmiary (około 10 kg wagi) jest często wykorzystywany w policji do wykrywania narkotyków.
Rottweiler to pies, który był wykorzystywany w policji już za czasów obozów rzymskich. Pies policyjny tej rasy to silne i wytrzymałe zwierzę, które mimo tego zachowuje niezwykłą zwinność. Warto zaznaczyć także, że rottweilery mają zrównoważoną psychikę, są uparte i samodzielne. Te cechy sprawiają, że idealnie odnajdują się w zadaniach przeznaczonych dla służb mundurowych.
Także dobermany są spotykane w policji. Są to psy silne, umięśnione i eleganckie. Mimo tego, że posiadają silny temperament, potrafią zachowywać się spokojnie. Oczywiście ważne jest tu odpowiednie szkolenie i stanowczy przewodnik, który zapanuje nad temperamentem dobermana.
Foksteriery z natury mają doskonały węch i wrodzony instynkt łowiecki, dlatego też są rasą często wykorzystywaną do zadań antynarkotykowych. Oprócz tego cechują się ruchliwym temperamentem i niebywałym posłuszeństwem. Takie cechy sprawiają, że idealnie nadają się do pracy w policji.
Nowofunlandy są często wykorzystywanymi czworonogami w ratownictwie wodnym oraz w policji do wyciągania zwłok i przedmiotów. Są to masywne i odporne na trudne warunki psy, dlatego też na dobre zajęły miejsce w policji i ratownictwie.
Psy policyjne – szkolenie
Rasa psa nie jest oczywiście najważniejszym kryterium, by zwierzę mogło pracować w policji. Gdy chodzi o dobór psów należy wziąć pod uwagę ich zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną oraz budowę. Oprócz tego psa, który ma wejść w służby policyjne czekają sprawdziany i odpowiednie szkolenie.
Pies, który ma być psem policyjnym musi uzyskać pozytywny wynik specjalnego szkolenia. Zadania stawiane przed czworonogami są bardzo wymagające i trudne, dlatego też samo szkolenie jest trudne do przejścia. Jeśli na jakimkolwiek etapie szkolenia u psa zostaną zauważone nawet małe odstępstwa od ustalonych standardów i norm, czy wady i nieprawidłowości w zachowaniu, dyskwalifikuje to potencjalnego kandydata do pracy w policji. Szkolenie dla psów policyjnych trwa około 5 miesięcy, jednak czas trwania jest uzależniony od wielu okoliczności i może ulec wydłużeniu lub skróceniu. W Polsce jednym z najbardziej znanych ośrodków szkoleniowych jest wspomniany wcześniej Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
Szkolenie psów policyjnych to nauka posłuszeństwa i współpracy z potencjalnym przewodnikiem. Pies jest poddawany zadaniom, które mają obrazować te wykonywane faktycznie w służbach policyjnych. Często dzieje się tak, że przewodnik czworonoga staje się jego pełnoprawnym właścicielem, gdyż pracują ze sobą od wielu lat. To pomaga zachować trwałą więź między psem a policjantem i daje niebywałe efekty. Zabranie psa policyjnego pod swój dach jest jednym z rozwiązań, gdzie mogą trafić psy policyjne po skończeniu szkolenia. Często jednak takie czworonogi trafiają do specjalnych boksów w jednostkach, z którymi współpracują.
Warto zaznaczyć, że szczeniaki, które maja być szkolone do pracy w policji muszą spełniać wszelkie normy i być psami z hodowli. Dlatego też ceny szczeniaków poszczególnych ras rozpoczynają się od 2000 zł. Tyle trzeba zapłacić za szczeniaka owczarka niemieckiego. Inne wspomniane rasy to koszt nawet 3-4 tysięcy złotych wzwyż. Służby policyjne chcą mieć wykwalifikowanego psiego pracownika, dlatego też nie przerażają ich wysokie koszty zakupu szczeniąt i szkoleń. To wszystko procentuje bowiem w późniejszym czasie.
Pies policyjny na emeryturze
Z wiekiem psy policyjne tracą siły i zdrowie i muszą przejść na zasłużoną emeryturę. Przeważnie czworonogi kończą karierę w policji w wieku około 10 lat. Najczęściej po zakończeniu psiej służby zwierzę trafia pod opiekę swojego przewodnika, z którym tyle lat pracowało w służbach. Te lata wspólnej pracy sprawiają bowiem, że łączy ich niezwykła i trwała więź.
Warto wspomnieć, że po przejściu psa na emeryturę jego opiekun nie otrzymuje z tego tytułu żadnego wsparcia finansowego, w ramach którego mógłby opłacić koszty jedzenia dla psa, czy leczenia. Mimo tego większość policjantów decyduje się na opiekę nad swoim psim przyjacielem. Jeśli z różnych przyczyn dotychczasowy opiekun nie może się nim zająć, gdy pies zostanie wycofany ze służby, istnieją specjalne fundacje, które szukają nowych domów dla psów policyjnych.
Psy to wspaniali przyjaciele człowieka. Jak widać mogą być nie tylko codziennym towarzyszem dla całych rodzin, ale także świetnie odnajdują się w ciężkich policyjnych zadaniach. Wszędzie tam, gdzie policjant nie jest w stanie poradzić sobie sam, może na pomoc wezwać kompana – psa policyjnego.